Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum scot vreo 30 de stalpi cu tot cu cimentul in care sunt cimentati?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Iar nu-mi gaseam topicul.Posted Image

Am reusit, cu ajutorul Bunutului am terminat!
Respectiv, am scos stalpii de ciment pe latura pe care ocupasem in mod neabuziv o palma de teren si i-am repozitionat pe linia de hotar, chiar mai spre mine ca sa fiu ok.

In loc de stalpii conventionali am folosit fundatii insurubate. Sunt niste suruburi mari, ca din aia de se pun la stomatolog, care se infileteaza in pamant la o adancime mai mare decat cei conventionali.
Sunt putin mai scumpi, insa sunt foarte utili cand ai spatiu foarte ingust si nu poti turna ciment. Au venit din Germania, foarte prompti.

Pamantul a fost bine batatorit ca daca s-au scos stalpii cu mamaligi cu tot, era tot o varza, asa ca am batatorit bine pamantul inainte de a monta stalpii.

Am ales varianta de gard din tabla zincata verde, pe una din laturi am deja verdeata, iar pe cealalta urmeaza sa amenajam. Tabla am acoperit-o cu folie, nu prea e pe gustul meu dar pana or creste vedreturile, avem un pic de intimitate.

Desigur ca a iesit cu scandal, vecinii au considerat ca e o insulta la adresa lor sa pun stalpii pe partea lor (dar la mine in curte) si s-a apucat sa traga de ei, pana cand i-am amenintat cu plangere penala pentru distrugere caci gardul e pe terenul meu si gardul e platit integral din banii mei. A contat mult ca si topograful era acolo si au confirmat ca suntem la noi in curte.

Le-am dat de la mine o palma de teren sa aiba pamant sa-si puna si-n cap! Greu cu oamenii in ziua de azi. Foarte greu de inteles si de relationat.

Sfat util si gratis: atunci cand imprejmuiti, mai ales daca nu au fost urme vechi de hotar, nu va luati dupa nimeni, chemati topometristul si puneti hotarul acolo unde va indica, chiar daca aveti zeci de hectare aparent libere. Stati pe fundul vostru.Posted Image

#110
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Felicitari, ma bucur ca ati terminat. Iti urmaream si topicul de constructie deschis cu multi ani in urma :) .

#111
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostDodo03, on 09 octombrie 2023 - 15:12, said:

Felicitari, ma bucur ca ati terminat. Iti urmaream si topicul de constructie deschis cu multi ani in urma Posted Image .

Daa, ce vremuri frumoase! Multumesc. Chiar mi-a provocat un mare stres, dar am reusit.

#112
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postthalia, on 09 octombrie 2023 - 14:50, said:

am folosit fundatii insurubate.
Un link te rog. Oare ii mai poti desuruba?

#113
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbobitzaaa, on 11 octombrie 2023 - 07:48, said:

Un link te rog. Oare ii mai poti desuruba?

Fundatii insurubate krinner, sper sa nu se considere reclama.
Da, cred ca se pot desuruba caci se foloseste o instalatie mecanizata pentru insurubare si invers, nu vad de ce nu ar merge.

#114
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
No problem cu reclama de recomandare, este tolerata in general. Da-ne mai multe detalii: produs folosit, pret, teva de gard folosita, manopera insurubare.

#115
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Azi am fost la un vecin sa discut putin cu el ( sora mea vrea sa isi faca o casa pe structura metalica, si a lui este facuta in acest sistem ), si am vazut ca se ocupa ( printre altele ), si cu fundatii insurubate. Posted Image  Pana acum 3-4 zile nici nu auzisem de chestia asta, si acum aflu ca am un vecin care se ocupa cu asta . Posted Image

Din cate am inteles de la el se folosesc la case "usoare" ( case din lemn, sau case metalice ).


LE. Vad ca pozele sunt rasturnate, desi eu le-am postat corect. Daca poate cineva sa le intoarca, ar fi perfect. Posted Image

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 14 October 2023 - 18:46.


#116
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  Fundatii insurubate 1.png   937.97K   12 downloads

#117
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postviotl, on 20 octombrie 2023 - 08:17, said:

Da, da:)

#118
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Si eu am aflat de curand de sistemul asta.


https://www.copacult...ie-pe-suruburi/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate