Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

RDS Rerouting pentru League, posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Alkadeyas

Alkadeyas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2021
"Stimate client,
Conexiunea dumneavoastra iese prin Amsterdam sau Frankfurt. Avem sesiuni de peering cu Riotgames cu ambele.
route:   80.249.208.0/21
descr:   AMS-IX Amsterdam IPv4 Peering (ISP) LAN
inetnum:     80.81.192.0 - 80.81.199.255
netname:     DE-CIX-FRA-IXP
country:     DE
descr:   DE-CIX Frankfurt IPv4 Peering LAN
Nu putem sa controlam evenimentele din extern si cum se modifica traficul extern. Nu oferim conexiune directa cu serverele respective(Riot), ajunge pe unde se poate si pe unde sunt peering-uri.
Va multumim pentru apelul la RCS RDS si va dorim o zi placuta."

Cam asa arata raspunsul de la tehnicienii care se ocupa de routing/peering de la digi...cred ca era mai usor daca scriau ca pot dar nu vor, si asta e ruta pe care merg conexiunile.Scurt si la obiectul lor.
Am primit si ultimul raspuns de la cei de la Riot care s-a terminat cu: "...but rest assured, Player Support tried all of the possible troubleshooting steps and I am afraid that there isn't anything else that we could do from our side." si intradevar, "rest assured" e prima stare ce imi trece prin minte.
Ma asteptam sa ma lovesc de o indiferenta/ignoranta si stupiditate ridicata, dar ca sa vezi...mi-au fost intrecute iar asteptarile.
Verdictul de la Riot e ca nu depind de ei (nu-i pot invinui...in comparatie cu suportul digi au depus tot efortul posibil si destul de promt) iar cel de la digi e ca nu pot controla ce se intampla inafara retelei lor, lucru pe care-l inteleg...dar asta nu raspunde la intrebarea de ce nu pot face un reroute pe alta retea, unde au peering.
Daca mai sunt alte idei pe care le-as putea incerca sunt deschis la orice in punctul asta...oricum am sa sun iar sa reiau conversatia de:
"Va rog domnule mare si puternic digi, aveti mila de acest umil taran, si mutati-i conexiunea pe alt fagas, ca sa nu fie nevoit sa se dea cu capu' de pereti dupa fiecare meci."

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Cei care îți răspund sunt de la support technic  și da nu o sa îți facă nimeni reroute la ruta pentru un abonament de persoana fizica nu se face nici la business decât in excepții ,se face celor care au un pachet special cu protocoale  de routare.

Și da cei de la RIOT au dreptate nu depind de ei .Solutia un VPN cu un hop cât mai mic între tine și cei de la RIOT

#21
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019
Oricum digi e cunoscut pentru a trimite spre granzii cei 3 ds upstream ce ii au prin internet exchanges ca să salveze bănuți în trafic.
Nimic rău cu asta dar se produce latenta aiurea și mai puțina libertate de expansiune geografica pentru digi.

#22
Alkadeyas

Alkadeyas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2021
Deci....sansele sa scap de packet loss si ping spykes tind spre 0? Nu cred ca sunt dispus sa platesc un abonament la un VPN lunar doar pentru a juca league mai bine...Din ce am mai citit, VPN-ul nu este salvatorul ms-ului...ci eventual o carja cand nu ai alte solutii.
Inteleg motivele expuse @ZIGZAG20, si totusi una dintre ideile cu care am inceput conversatia cu operatorul de la tehnic, e legata de numarul de reclamatii primite, ceea ce ma duce cu gandul ca nu este o problema destul de mare ca sa fie considerata o problema pentru ei... sad story.
Poate nu inteleg eu bine relatia stabilita intre Riot si Digi, dar cand faci un angajament de peering, asta nu inseamna ca ar trebui sa mearga flawless intre cei doi operatori? Pentru ca aprarent RATN, ce detine o enorma parte de infrastructura  fiber in EU si nu numai, si are si altele concesionate de la alte firme, nu are peering nici cu Digi nici cu Riot...si daca asta este cazul, nu ar fi mai k daca ruta ar trece prin Cluj - Budapesta - Viena - Frankfurt sau chiar alta din Sud, decat prin Varsovia - Berlin - Amsterdam - Frankfurt (in cel mai bun caz)?

#23
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Toata rutarea se face dinamic doar in cazuri pachetelor speciale de protocoale de routare se aloca o anumită ruta cu o anumită banda.

Chestia cu abonamentele de pf fizice este cât timp funcționează este ok .La business mai poți expune eventuale probleme cu hop-urile sau probleme technice avansate,ARP,garantare,subnatare,mutarea IP-ului pe alt distribution router,astfel schimbându-i ruta .

Nu e chiar așa cum vor clienții pai așa și eu as putea sa îmi setez direct peering cu cât mai putine hop-uri după bunul plac .

Acest aspect este la toți ISP nu doar la RDS.

Edited by ZIGZAG20, 20 October 2021 - 01:21.


#24
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 Alkadeyas, on 19 octombrie 2021 - 22:36, said:

Deci....sansele sa scap de packet loss si ping spykes tind spre 0? Nu cred ca sunt dispus sa platesc un abonament la un VPN lunar doar pentru a juca league mai bine...Din ce am mai citit, VPN-ul nu este salvatorul ms-ului...ci eventual o carja cand nu ai alte solutii.
Inteleg motivele expuse @ZIGZAG20, si totusi una dintre ideile cu care am inceput conversatia cu operatorul de la tehnic, e legata de numarul de reclamatii primite, ceea ce ma duce cu gandul ca nu este o problema destul de mare ca sa fie considerata o problema pentru ei... sad story.
Poate nu inteleg eu bine relatia stabilita intre Riot si Digi, dar cand faci un angajament de peering, asta nu inseamna ca ar trebui sa mearga flawless intre cei doi operatori? Pentru ca aprarent RATN, ce detine o enorma parte de infrastructura  fiber in EU si nu numai, si are si altele concesionate de la alte firme, nu are peering nici cu Digi nici cu Riot...si daca asta este cazul, nu ar fi mai k daca ruta ar trece prin Cluj - Budapesta - Viena - Frankfurt sau chiar alta din Sud, decat prin Varsovia - Berlin - Amsterdam - Frankfurt (in cel mai bun caz)?
Probabil ai vrut sa zici retn și au peering cu RCS-rds https://bgp.he.net/AS8708#_peers probabil ca up link-ul cu ei e doar saturat și de aceea ai probleme de latenta cu league of Legends, oricum aceeași problema și la valorant foarte sensibile clientele la latenta jitter și pachet loss  încă scrise din cod foarte rudimentar.
Interesant ca tehnicieni digi nu te au rugat sa rulezi totuși un mtr pe ruta.

#25
Alkadeyas

Alkadeyas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2021
Dap, retn, mb:D
Crezi ca daca as cere un mtr, si le-as spune frumos ca m-au mintit destul de urat...ar face ceva, sau nu-i pasa nimanui de nimic?

#26
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Un mtr nu cred ca ar fii ajutat fiindca tot nu ar fi rerutat traficul tau .Si da putem simula MTR via user-ului tau PPPoE.

#27
Alkadeyas

Alkadeyas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2021
Nu vreau nimic special...vreau doar sa joc un meci care sa nu ma faca vreau sa trec cu pumnul prin monitor la fiecare teamfight pentru ca mi se misca campionul in slow continuu si nu raspunde la comenzi/skill.uri.
Poate pare dramatic, dar de fiecare data cand se intampla asta, ce am precizat mai sus, se starneste un proces de "sunt satul de absolut tot" si efectiv nu mai am chef de viata, o problema care se repeta de ceva ani si a devenit din ce in ce mai frustranta, pentru ca ori ce as face eu nu pot schimba absolut nimic din pozitia de "Ma puteti ajuta cu problema  ce pare ca imi distruge viata?", "sigur...e bagat router-ul in priza?"
Inteleg absolut pozitia RDS-usului in  legatura cu cererea mea, dar nici nu pot sa accept sa raman in mocirla psihica in care ma aflu, legata de league, doar pentru ca sunt considerat prea mic ca sa contez in marea schema.
Am incercat sa fac sa sune cat mai normal, incerc sa raman obiectiv la adresa subiectului, dar aparent ma doboara factorii implicati in problema si in rezolvarea ei...
Daca mai aveti inside info, sugestii, orice e bine venit.

#28
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Gen am si eu problema cu un serviciu desi lucrez in cadrul dep.Technic la ei si nu pot face ceva.

Foloseam Geforce Now care are un server in Bulgaria si routarea se face prin Budapesta apoi inapoi in Bulgaria  prin Level 3 Communication asa crescand latenta la peste 50ms si nu pot folosi in conditii normale pe acel server.Cum avem linie directa catre Frankfurt pe serverul acela am latenta de 30~ms si cumva este mai jucabil

Ideea in sine ca aici este vorba de ruta externa unde RDS nu are control

#29
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 ZIGZAG20, on 27 octombrie 2021 - 10:53, said:

Gen am si eu problema cu un serviciu desi lucrez in cadrul dep.Technic la ei si nu pot face ceva.

Foloseam Geforce Now care are un server in Bulgaria si routarea se face prin Budapesta apoi inapoi in Bulgaria  prin Level 3 Communication asa crescand latenta la peste 50ms si nu pot folosi in conditii normale pe acel server.Cum avem linie directa catre Frankfurt pe serverul acela am latenta de 30~ms si cumva este mai jucabil

Ideea in sine ca aici este vorba de ruta externa unde RDS nu are control
E simplu pentru rcs-rds sa ajunga servarele gfn din bulgaria prin o conexiune la balkan internet exchange a telekom-orange dar ei nu mentiun niciun acord the peering cu vreo retea nationala , in reteaua telekom noroc de interlan .
Oricum la ei e pe buget tot si se fixeaza pe mai multe tari din vest in timp ce ei nu detin o retea de tip tier 1.

Edited by eldatar, 27 October 2021 - 21:50.


#30
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Retea Tier 1 sunt  cei mari Orange,Vodafone,Telekom,GTT,Level 3 ma refer aici rețele mama nu cele din RO

#31
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 ZIGZAG20, on 27 octombrie 2021 - 22:07, said:

Retea Tier 1 sunt  cei mari Orange,Vodafone,Telekom,GTT,Level 3 ma refer aici rețele mama nu cele din RO
Granzii folosesc propria rețea în România plus tier1ul lor cu prioritate pe extern.
Una e sa ai upstreams tier1 alta e propria rețea de genul, ii acorda unui operator mult mai multa flexiblitate în România.
Deși destul de amuzant ceea mai buna rețea în România la peering e Telekom cu 9050 iar nemții nu au nici măcar peering cu tier1ul lor dtag decât gts .
Orange a, adus open tranzitul pana în București iar Vodafone cable wireless doar pana în Budapesta și cotitura cu liberty global în România și invitech o sa vezi niște route aiurea.

Edited by eldatar, 28 October 2021 - 09:07.


#32
Alkadeyas

Alkadeyas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2021
Sincer...suna destul de trist, mai ales pentru cineva care nu e in domeniu. Sunt sigur ca sunt foarte multe detalii tehnice pentru care cererea mea este o aberatie , dar e foarte ciudat ca nu pot face absolut nimic si nimeni, aparent, nu ma poate ajuta, din perspectiva mea, toata ideea asta suna foarte aproape de insanity.
E genul de problema care te afecteaza profund, dar ai facut tot ca sa o rezolvi si tot nu s-a intamplat nimic, e doar un izvor nesecat de frustrari si nervi si am ramas efectiv fara idei.
@ZIGZAG20 ,  aveai probleme de latenta, sau spyke-uri si packetloss?
Pot replica ceea ce ai facut prin GeForce Now? sau este doar un perk al jobului?

#33
tosiba

tosiba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.11.2011
Eu aveam ping ~53 in League of Legends cu abonamentul de 500mbps de la digi si de cand am facut upgrade la cel de 1gbps am de obicei cam 62 ms. Care sa fie cauza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate