Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cel mai mic invertor de sudura rezonant

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Unele modificari la invertorul mic, sper sa n-am surprize cu igbt-urile deoarece curentul consumat e ceva mai mare decat inainte, voi vedea pe parcurs cum sta treaba.

- am facut alta bobina de rezonanta cu 14 spire multifilar cu sectiunea totala 3.5mm²,
- inlocuit condensatorii de rezonanta cu altii 10 buc tip cbb81 223j2kv,
- am pus 2 condensatori la decuplare tip cbb21 105j400v,
- inlocuit condensatorul de 1024µ din alimentare deoarece se incalzea cu doua buc primite de la cavit de 470µ400v,
- inlocuit o rezistenta (rt) de 10k cu alta de 22k pt a reface rezonanta in urma modificarilor frecventa devenind 47Khz la puterea minima si 55Khz la puterea maxima.

Attached Files


Edited by c_anicai, 26 October 2021 - 20:13.


#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Din nou mici modificari insa acum doar pentru a elimina un clantanit al releului de soft-start la oprire, nu trebuia numaidecat.

In rest totul e ok, am fost cu ambele invertoare construite la un sudor profesionist ca sa-mi dea o parere si a sudat cativa electrozi la o centrala pe lemne care o avea in lucru. Desi acest invertorul mic e putin mai slab ca celalalt i-a placut mai mult cum sudeaza atat cu bazic cat si cu rutilic de 2,5.

Attached Files


Edited by c_anicai, 02 December 2021 - 19:26.


#21
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Sectiunile manunchiurilor de  sarma de la bobine si transformator sunt trecute gresit in scheme fiindca am calculat cu valoarea pi din burta 3,4142, nu stiu de unde am scos valoarea asta cand in realitate pi este 3.14159

Deci toate notatiile din scheme cu referire la sectiunea sarmelor de bobinaj se inmultesc cu 0,92 si va fi valoarea reala la ce am folosit in mm². Poate nici corectia cu 0,92 nu e chiar corecta fiindca nu am scazut grosimea stratului de izolatie la sarma emailata insa nu cred ca afecteaza semnificativ asta.
Va rog sa ma scuzati de eroare.

Edited by c_anicai, 04 December 2021 - 23:01.


#22
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Doar 2,5 cu bazic, mai mult nu vrea.

Ventilatorul face zgomot ca aspiratorul, n-am putut sa-l modific pt turatie mare dar sa fie si silentios.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hRYkDGX0XmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 04 January 2022 - 22:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate