Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai mic invertor de sudura rezonant

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Primul test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/35v61G0xeTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Aici a adauga si schita, dincolo nu.

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Acel topic era pt celalalt mare, asta e pentru cel mai mic rezonant care exista.

Carcotasi mai sunteti, sunt si eu un pic entuziasmat ca mi-a iesit jucaria,  .......

View Postwaterman, on 27 august 2021 - 12:40, said:

Nu era deja topic cu el, mai e nevoie de încă 2 ?


Multumesc de intelegere, am avut un blocaj pe net cand il postam si probabil din neindemanare dupa ce si-a revenit conectia am mai postat o data.

Se pare ca a fost sters celalalt, Multumesc de intelegere.

Edited by c_anicai, 27 August 2021 - 12:55.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postc_anicai, on 27 august 2021 - 12:55, said:

Acel topic era pt celalalt mare, asta e pentru cel mai mic rezonant care exista.

Carcotasi mai sunteti, sunt si eu un pic entuziasmat ca mi-a iesit jucaria,  .......




Multumesc de intelegere, am avut un blocaj pe net cand il postam si probabil din neindemanare dupa ce si-a revenit conectia am mai postat o data.

Se pare ca a fost sters celalalt, Multumesc de intelegere.
Ti-a iesit jucaria insa ai postat pe aria profesional iar tu esti  amator.
Findca pentru nivelul profesional tu ar trebui sa specifici frecventa de lucru, niste calcule  despre densitatea de flux magnetic prin ferite, ce tip de ferita, cum ai calculat sectiunea conductorilor, ce tip de inverter ai folosit, jumatate punte sau contratimp . . . deci faptul ca tu esti entuziasmat ca iti merge jucaria  nu e scuza sa postezi pe aria profesional fara sa vii si cu detalii .

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Voi veni cu amanunte la timpul potrivit, un profesionist va intelege din schema mea toate detaliile iar frecventa se poate calcula in functie ce ct si rt la ir dar ca sa nu te mai complici pot spune ca plaja e intre 62 si 70 Khz.

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Cateva secrete pentru cine are curaj sa faca acest simplu invertor de sudura,

- Bobina de rezonanta trebuie sa fie fixata temeinic astfel incat sa nu-i varieze intrefierul in timpul functionarii, spatiu intrefierului e bine sa fie din textolit care nu se deformeaza la temperatura. Fixarea de carcasa a bobinei poate fi cu coliere metalice dar intre acestea si ferita trebuie izolator de minim 3 mm, eu am pus cauciuc si teztolit.

- Reglajul rezonantei in special daca-s tranzistorii mai anemici in amperaj cum sunt in aceasta schema, trebuie pe perioada reglajului un bec de 1000w inseriat pe alimentarea de 300v dupa electrolitic in locul sigurantei de 10 amperi si ca sarcina artificiala o rezistenta de 0,25 ohmi cativa kw cu priza la mijloc, nu e deajuns de facut rezonanta pe 0,25 ohmi si verificare pe scurt, trebuie urmarita puterea consumata si pe 0,12 ohmi care trebuie sa fie mai slaba cam cu 50% decat pe 0,25 ohmi, asta arata ca se situeaza cum trebuie lucru in sarcina pe panta zcs.

Deci la asta mic dupa ce am indepartat becul de protectie consuma aproape 1800w  pe sarcina de 0,25 ohmi, cca 1000w pe 0,12 ohmi si cca 230w in scurt.

N-am prevazut inca bobina de iesire, poate ar trebui dar duce si fara deoarece tensiunea in gol e mare peste 80 volti. Pana la urma voi pune  o bobina doar ca trebuie sa ma orientez cum o  ingramaesc acolo fara ca radiatia ei parazita sa afecteze.

Edited by c_anicai, 27 August 2021 - 15:47.


#7
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Radiatorul cu puntea redresoare se cam incalzeste, are 50 x 105 x 3 mm, ala care se vede in poza

Attached Files



#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postc_anicai, on 27 august 2021 - 15:45, said:

- Reglajul rezonantei in special daca-s tranzistorii mai anemici in amperaj cum sunt in aceasta schema, trebuie pe perioada reglajului un bec de 1000w inseriat pe alimentarea de 300v dupa electrolitic in locul sigurantei de 10 amperi si ca sarcina artificiala o rezistenta de 0,25 ohmi cativa kw cu priza la mijloc, nu e deajuns de facut rezonanta pe 0,25 ohmi si verificare pe scurt, trebuie urmarita puterea consumata si pe 0,12 ohmi care trebuie sa fie mai slaba cam cu 50% decat pe 0,25 ohmi, asta arata ca se situeaza cum trebuie lucru in sarcina pe panta zcs.
Partea asta nu am inteles, daca esti amabil sa detaliezi si ce inseamna "reglajul rezonantei".

#9
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Se pune sarcina rezistiva de 0,25 ohmi la iesire, se pune un bec de protectie 230v 1000w in locul sigurantei de 10 amperi, potentiometrul de 10k se roteste pt o rezistenta minima, din semireglabilul de 10K se regleaza frecventa de oscilatie a circuitului ir pana aceasta frecventa coincide cu frecventa de rezonanta a circuitului LLC, cand ambele coincid becul va lumina maxim. Se schimba sarcina cu 0,12 ohmi si becul va trebui sa lumineze mai slab*( e un idiciu ca incepe sa iasa din rezonanta, se face scurt la iesire si filamentul becului abia lumineaza, daca nu se intampla asta se repeta de cateva ori si cand rezultatul iese cum am explicat se sigileaza semireglabilul si se pune inapoi siguranta de 10 amperi in locul becului. Cu siguranta pusa pe sarcina de 0,25 ohmi puterea consumata de la priza trebuie sa fie cca 1800w, apoi pe rezistenta de sarcina de 0,12 ohmi cca 1000w, daca pe 0,12 ohmi e mai mult de atat nu se mai verifica pe scurt daca este cca 200w si se reia de la capat reglajele cu becul de protectie in locul sigurantei pana totul iese ok. Asta cu puterile consumate ce nu trebuiesc depasite e pt acest invertor mic deoarece componentele nu duc mai mult, asa cum e duce elctrozi normali de 2 si 2,5, bazici nu duce.

Edited by c_anicai, 28 August 2021 - 13:55.


#10
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Una peste alta, dincolo de cârcoteli, văd în clip că sudați cu acest aparat, foarte tare, felicitări. Mi-ar fi plăcut să fi folosit ferite ce se pot găsi prin comerț, așa cu ferite de trafuri linii, e mai greu duplicabil de oricine.

#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Mai bine decat cu ferite traf linii se poate cu ee65 pt transformatorul de iesire si cu un ee55 pt bobina de rezonanta doar ca trebuie un pic mai putine spire cu cca 0,75 raport fata de datele de pe schema asta si sectiunea manunchiului un pic mai mare, insa iese gabaritul mai mare. Se poate calcula pt amperii doriti la iesire sectiunea secundarului la 10 amperi mm patrat iar a primarului si bobinei de rezonanta pt un amperaj de 2,5 ... 3 ori mai mic ca in secundar

Transformatorul asta e calculat pt tranzistori mosfet sic NTHL020N120SC1 in loc de igbt - e65 = 5,207 cm² - primar 11 sp, 20 x 0,57(5.6mm²) fara intrefier - secundar 2x 4,5sp, 40fire x 0,5 = 2x8,54mm² raport 2,44, peste 60 volti iesire. Il am pus in alt invertor tot cu circuit ir si 2 mosfet sic.

Din pacate bobina de rezonanta n-am calculat si nici incercat pe ee55 dar nimic nu-i imposibil.

Attached Files


Edited by c_anicai, 30 August 2021 - 17:30.


#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am facut pe baza de ferite traf linii fiindca am considerat ca se gasesc cel mai usor din recuperari de la televizoare crt, alfet de ferite de cumparat costa si am cautat sa scad cheltuielile la minim.

La transformator trebuie raportul de transformare 3 pt igbt si 2,4 pt mosfet, mosfet-sic, scazand raportul la 2,4 condensatorii 96nF din grupul rezonant devin insuficienti pt amperaj si trebuie marit la cca 150nF, se pot experimenta si valori mai mari, as vrea sa incerc cu  300nF/1200V de la plite pe inductie doar ca n-am avut timp inca, trebuie recalculata si bobina de rezonanta eventual scazuta frecventa  invertorului la cca 30-40Khz.

Edited by c_anicai, 30 August 2021 - 18:20.


#13
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Detalii la transformatorul pe baza de ferite traf linii folosit in acest mic invertor, sunt doua perechi ferite suprapuse care provin de la monitoare crt de pc dell 20 inch si au aproximativ 2 cm patrati sectiune coloana tubulara. Acest transformator a fost testat si pe alt invertor unde ducea electrozi de 2,5 cat si 3,2, deci nu trebuie neaparat imbunatatit.

Asa arata radiatorul pt. igbt-uri si cele doua diode de iesire, e taiat in 3 dintr-un radiator de procesor pentium 4 mai maricel si deocamdata n-am probleme termice serioase, e suflat de un ventilator de 8 cm la peste 6000rpm

Attached Files


Edited by c_anicai, 31 August 2021 - 03:54.


#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Poze cu bobina de rezonanta folosita din acest mic invertor cu mentiunea ca au fost ceva probleme termice la inceput in testari si probabil trebuie imbunatatita, este cea din prima poza si cea din stanga a doua poza, la inceput se incalzea dar a fost rebobinata cu multifilar emailat (prima poza)si nu mai sunt probleme termice.

Bobina a fost testata in alt invertor unde a fost inlocuita cu alta mai mare insa acolo au fost schimbati si condensatorii de 96 nF cu altii de 144nF si a inceput sa duca si electrozi de 3,2.
Este posibil ca doar schimbarea condensatorilor pe al doilea invertor sa fi dus la marirea amperajului, inca nu-s sigur daca bobina mai mica e slaba.

Attached Files


Edited by c_anicai, 31 August 2021 - 04:25.


#15
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Ar fi ok ca bobina de iesire ?

Are 7 sp. 24x0,7mm, aproximativ 10mm² sectiune manunchi fire. Cele doua tor-uri sunt un pic mai mari decat cele din surse atx, pt comparatie am atasat poza 2.

Attached Files



#16
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am pus bobina si-am stricat 5 electrozi de 2,5 tip e420rc. Fiind mai racoare radiatorul la puntea redresoare nu s-a mai incalzit asa tare si parca duce un pic mai ok insa am alta belea, se incalzeste electroliticul de filtraj, o fi avand esr prost? .... faza e ca n-am cu ce masura esr-ul.

Attached Files


Edited by c_anicai, 04 October 2021 - 14:09.


#17
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Postc_anicai, on 04 octombrie 2021 - 13:54, said:

faza e ca n-am cu ce masura esr-ul.

Dacă nu-ți permiți un ESR-metru chinezesc cu controller (deși sunt foarte ieftine) și pt. că tot îți plăcea într-o perioadă sa te joci cu montaje recuperate din becurile economice, fă-l pe cel analogic, foarte simplu, recomandat de @validae aici:
https://www.elforum....age/4/#comments
că are numai cuvinte de laudă la adresa lui.
Oricum o să mai ai nevoie si pe viitor.

#18
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am discutat deja cu validae, n-am stiut pana acum principiul de functionare ca-l aveam deja facut insa nici nu m-am lovit  de situatia asta cu condensatori posibil imbatraniti.

Condensatorul  pus in invertor l-am avut pastrat  de prin anii 80-90, partea nasoala ca nu gasesc unul cu dimensiuni identice sa-l inlocuiesc, are 7x3cm si e de 1024μ la 533v

Edited by c_anicai, 04 October 2021 - 19:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate