Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu ma mai regasesc in lumea asta

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Desigur, dar sa-mi mai amintesti sa nu uit.

#74
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

View PostCr1spy, on 23 august 2021 - 14:01, said:

Deci este posibil sa ma auzi atunci, spunand cu voce tremuranda maccip, maccip....
Soptind sfarsita cip, cip...
Apoi ciripind voioasa cip, cip...

Edited by lucianburjuiul, 23 August 2021 - 14:27.


#75
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostBucsaMobilul, on 23 august 2021 - 13:24, said:

20 ani, student.

Am și eu sentimentul că nu mă încadrez în tipar, dar nu pentru că aș fi mai special față de restul. Mă gândesc că încrederea mea de sine o fi mai șubredă, nu prea pot "golăni" cum e la vârsta mea. Nu mă pot identifica cu multe haine la modă acum, cu muzica asta în vogă (trap), cu fițele de a sta numai la terase și cafenele ca mulți alții de vârsta mea.

Dar nu mă chinui să mă obișnuiesc cu lucrurile astea, nu fortez nimic, vreau să fie totul natural.
Fa ce iti place, investeste in tine, cand o sa cobori dintr-o masina luxoasa o sa te caute lumea pe tine.

#76
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRangerBoy, on 23 august 2021 - 21:07, said:


Fa ce iti place, investeste in tine, cand o sa cobori dintr-o masina luxoasa o sa te caute lumea pe tine.

Dacă ies informatician bun cum îmi doresc eu, poate da.

#77
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostRangerBoy, on 23 august 2021 - 21:07, said:

Fa ce iti place, investeste in tine, cand o sa cobori dintr-o masina luxoasa o sa te caute lumea pe tine.

Asta scop in viata, masina luxoasa. N-am ce zice!
Iti spun din proprie experienta ca daca timpul si banii obtinuti in tinerete ii cheltuiam pe masini scumpe si femei ieftine, tare rau mi-ar fi parut acum. Par ele misto atunci, dar timpul pierdut si irosit aiurea atunci, doare tare nasol dupa ce iti trec arfele de pustan.

Probabil nu mi-am trait viata in ton cu regulile sociale. Naspa!

Edited by Thuraya_123, 24 August 2021 - 00:02.


#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRangerBoy, on 23 august 2021 - 21:07, said:

Fa ce iti place, investeste in tine, cand o sa cobori dintr-o masina luxoasa o sa te caute lumea pe tine.

Se vor bate chiar pe tine care sa te fraiereasca, :lol:

#79
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBucsaMobilul, on 23 august 2021 - 13:24, said:

20 ani, student.

Am și eu sentimentul că nu mă încadrez în tipar, dar nu pentru că aș fi mai special față de restul. Mă gândesc că încrederea mea de sine o fi mai șubredă, nu prea pot "golăni" cum e la vârsta mea. Nu mă pot identifica cu multe haine la modă acum, cu muzica asta în vogă (trap), cu fițele de a sta numai la terase și cafenele ca mulți alții de vârsta mea.

Dar nu mă chinui să mă obișnuiesc cu lucrurile astea, nu fortez nimic, vreau să fie totul natural.

Ce-i drept, superficialitatea a devenit un  mod de viata....

Ce-ti pasa de hainele la moda? Sau muzica la moda? Moda?
Invatati sa treceti peste chestiile neesentiale, mai cititi o carte buna.....

Toata viata mea m-a durut in c*r de fite, moda...etc, si nu imi pare rau. Nu imi place alcoolul, nici macar berea, nu mai vorbesc de atmosfera de crasma. Prin consecinta, nu ma duc la bere cu prietenii si s-au invatat cu asta. Cand ma intreaba (cu jumate de gura) accepta instant raspunsul "NU", fara insistente si comentarii.
Despre haine - nici acum nu am un costum. Nu-mi place, nu imbrac, nicaieri. Nici macar la evenimente, nunti...etc. Daca ma duc la un eveniment, o fac pentru un prieten, sa-i fiu alaturi, nu ca sa multumesc parerea lumii.

#80
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Pe la o varsta mai tanara ma simteam si eu dator societatii. Ca trebuie sa le demonstrez ceva, ca sunt dator cu ceva. Mama mi-a dat un sfat pe care nu prea il dau multe mame "tu trebuie sa inveti sa fii mai nesimtit".
Adevarul e ca, in special societatea romaneasca, e una spurcată si bolnavicioasa, nu merita si nu-i datorezi nimic, asa cum ar vrea fiecare pierde-vară sa crezi. Majoritatea romanilor au doar opinii si foarte subiective. Nu-ti dau un sfat pentru ca iti vor binele, asa cum pretind ci pentru a-si consolida propriile lor complexe, frustrari, regrete, alegeri sau pentru a se deresponsabiliza. Pentru ca nu suporta sa vada ca altcineva a ales sa faca lucrurile diferit de ce au facut ei. Pentru ca in mintea lor incuiată nu exista decat o cale: a lor. Si daca nu mergi asa le spargi bula in care traiesc, ii zgaltai de pe piedestalul fragid pe care stau.

O vezi asta in ochii lor. Acea privire pierduta, mai ales la cei traiti in comunism. Acea privire de oaie ratacita care nu poate face nimic decat daca si alte oi fac la fel. Daca ii pui sa faca o alegere in mod individual sunt incapabili. Nu a trebuit niciodata sa faca asta in viata. Au avut totdeauna pe altii sa gandeasca in locul lor sau au mers cu turma. Oameni conditionati social, avand nevoie totdeauna de confirmarea multimii. Aia care pun tot timpul poze cu viata lor pe Facebook sa vada daca lumea inca sustine modul lor de trai. Altfel o iau razna.

Generatiile mai tinere trebuie sa inteleaga ca vremurile s-au schimbat foarte mult de cele ale parintilor si ca nu prea mai exista repere ci nevoia de ele. Astazi individului i se da mult mai multa libertate dar si responsabilitati. Sunt prea multe optiuni si pot deveni coplesitoare. Copiii intr-adevar sunt o investite, un proiect, nu o solutie terapeutica, asa cum fac multi. E foarte egoist sa faci copii doar ca sa te simti implinit tu. Aceia vor fi oameni intr-o zi si vor suferi consecintele. Si sunt atatia abandonati sau suferinzi din cauza asta.

Fa doar lucrurile pentru care esti dispus(a) sa cheltui tot, insa nu investi doar in tine. Omul trebuie sa fie ca o fantana din care se pot adapa cei insetati. Nu pentru ca merita ci pentru ca asta face o fantana. Altfel seaca si ramane doar o groapa. De asta un gest facut unui copil, chiar daca nu-i al tau, si care-l marcheaza pozitiv pentru tot restul vietii e mai important decat ani de zile in care i-ai oferit tot pe plan material copilului tau dar nici o directie, asa cum fac multi parinti egoisti doar ca sa se maguleasca, vezi doamne, ca si-au facut datoria.

Asa ca ia-o incet, cu rabdare, si daca te simti prea intoxicata de mediul creat de ceilalti, pleaca. Oameni exista peste tot pamantul si la un moment ii vei gasi si pe cei intre care te vei simti sprijinita dar si un sprijin.

#81
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Omu' a zis ca e singuratic si ca il evita fraierii ca nu e si el ca ei, si i-am zis ce sa faca sa fie venerat de femei si prieteni.����

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Dar sunt cu picioarele pe pamant si realizez ca voi muri de batranete inainte sa existe o autostrada la Iasi.
Asta e problema cu adevarat majora Posted Image)))))))))

Overall, iti recomand cateva sedinte la psihoterapeut.

#83
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostMembruAnonim, on 29 august 2021 - 09:56, said:


Asta e problema cu adevarat majora Posted Image)))))))))

Overall, iti recomand cateva sedinte la psihoterapeut.
De ce, ca nu vede lucrurile cum le vede gloata, ca gandeste cu propriul creier, de asta?

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pare ca debordeaza de vreo inteligenta dupa cum se exprima si pune problemele. Psihoterapia ii mai poate “dezalimenta” egocentrismul si iluzia de superioritate.

#85
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cum ar trebui sa gandeasca si unde greseste, ilumineaza-ma.

#86
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Crevad ca se va incinge o cearta intre sexe.

#87
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAdiTwism, on 22 august 2021 - 03:14, said:

Adica multi oameni se prefac ca le pasa de tine si ca stiu ce e mai bine pentru tine.
Alt bullshit mare este: sunt parintele tau, deci am dreptate. No shit ? Deci daca ai organe reproducatoare te transformi in Mama Omida, mai sa fie. Uite ca invat ceva nou. Hai sictir.
"Alte persoane imi spun sa ma grabesc cu copilul caci dupa o varsta va fi mult mai greu sa ramai insarcinata."
Adica deja presupun obligativitatea in a face un copil. Trimit mesaje subliminale. Trebuie sa faci ca altii, ca sa le validezi deciziile. Toata lumea cere validare. Cum nu le-o acorzi, se infurie. Adica ce, eu am fost proasta ca am facut ? Pai...... poate. Ce e asa absurd in a fi prost ? Iarasi o luam pe "eu le stiu pe toate" ?
Alta idiotenie la romani, cand te obliga sa faci ceva e ca ei cred ca oare ce-or zice altii despre tine, ca o sa te faca X sau Y. Vezi ce mult le pasa la romani de ce zic altii ? Mai mult decat propriile lor pareri. Iarasi, validare. Instinct de turma, sa fiu ca ceilalti. O picatura intr-un ocean de picaturi. Paradoxul e ca toata lumea vrea sa fie MAI MISTO decat ceilalti, dar culmea fac fix la fel ca toti ceilalti. Si se asteapta la rezultate superioare. Ca si cum ar copia la test si vor nota mai mare.

Buee, dar le zici bine, ai mirosit bine de tot societatea noastră!
Am citat doar atît de la tine, ca să nu fie cîrnatul" mare, dar zici bine tot ce zici.
Nu am ce să mai adaug eu  :peacefingers:
A, ba da, că m-am prins și eu de chestiile astea, și la mulți am dat jet, acum unii stau cu miloaga, și își rod degetele.
Doar că, compasiunea și răbdarea mea s-au epuizat, cu alde ,,dăștia " mulți.

Edited by crisstonne, 02 October 2022 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate