Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Telegram - subiect general!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
pentru mine telegram e ceva foarte deosebit, pentru funcția de mesaje personale sau mesaje salvate, mulțumesc creatorului că îmi scutește mult timp între transferurile de link-uri web mobil >>> PC. și transferul de fișiere. îmi place că pot programa mesaje viitoare la ore predefinite pentru a doua zi, că interlocutorul n-are niciun habar că eu de fapt nici nu sunt online uneori și îi răspunde automat mesajul pre-setat cu o seară în urmă. :)

#56
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Ce ai făcut măi RDS-ule? Ai blocat accesul la Telegram?
Azi numai probleme de conectare am avut cu telegram. După prima sesizare și-a revenit pentru o oră. Acum iar nu se mai conectează. Am mai făcut o sesizare.

https://r3media.ro/t...am-blocat-digi/

Edited by badmania98, 26 March 2022 - 00:18.


#57
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Ai dracu, nu stiam ce tot are de nu se conectează(internet fix de la Digi) ! Dupa ce am citit mesajul tău am trecut pe datele mobile(Orange) si s-a conectat imediat!

Edited by DarkUser, 26 March 2022 - 08:03.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbadmania98, on 26 martie 2022 - 00:17, said:

Ce ai făcut măi RDS-ule? Ai blocat accesul la Telegram?
Nope, e cloudul lor mai "selectiv" cu tarile "neprietenoase" sau cu cei care nu folosesc dns corect al providerului Posted Image

Edited by andreic, 26 March 2022 - 09:26.


#59
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbadmania98, on 26 martie 2022 - 00:17, said:

Ce ai făcut măi RDS-ule? Ai blocat accesul la Telegram?
Azi numai probleme de conectare am avut cu telegram. După prima sesizare și-a revenit pentru o oră. Acum iar nu se mai conectează. Am mai făcut o sesizare.

https://r3media.ro/t...am-blocat-digi/

Dacă uneori se conectează iar alteori nu, alta e problema. Când ți-l blochează nu mai merge și gata. Să nu aibă de fapt Telegram o problema cu Digi.

Edited by george_alexandru, 26 March 2022 - 08:44.


#60
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Buna,am descoperit si eu aceasta aplicatie.Asa ca va intreb,este ok si este legala?
Am descoperit canale de stiri foarte ok,nationale si zonale.
Apoi am o intrebare,de fiecare data cand deschid aplicatia pe pc,apare o persoana pe care nu o am la contacte in telefon,dau delete chat si reapare. L-am blocat si tot reapare. Poate vedea la ce ma uit?

#61
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostAlexiaz, on 03 august 2022 - 08:39, said:

Am descoperit canale de stiri foarte ok,nationale si zonale.

Ce canale ?

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAlexiaz, on 03 august 2022 - 08:39, said:

Apoi am o intrebare,de fiecare data cand deschid aplicatia pe pc,apare o persoana pe care nu o am la contacte in telefon,dau delete chat si reapare.
Ce persoana?

#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlexiaz, on 03 august 2022 - 08:39, said:

Buna,am descoperit si eu aceasta aplicatie.Asa ca va intreb,este ok si este legala?
Am descoperit canale de stiri foarte ok,nationale si zonale.
Apoi am o intrebare,de fiecare data cand deschid aplicatia pe pc,apare o persoana pe care nu o am la contacte in telefon,dau delete chat si reapare. L-am blocat si tot reapare. Poate vedea la ce ma uit?
Nu cred, probabil e vreun cont de spam ceva. Încearcă să-i dai block și report.

Asta e problema la Telegram, nu are filtrele de spam ale Facebook, de exemplu, te pot contacta diverși dubioși.

#64
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postzyppster, on 30 ianuarie 2022 - 23:04, said:

pentru mine telegram e ceva foarte deosebit, pentru funcția de mesaje personale sau mesaje salvate, mulțumesc creatorului că îmi scutește mult timp între transferurile de link-uri web mobil >>> PC. și transferul de fișiere. îmi place că pot programa mesaje viitoare la ore predefinite pentru a doua zi, că interlocutorul n-are niciun habar că eu de fapt nici nu sunt online uneori și îi răspunde automat mesajul pre-setat cu o seară în urmă. :)
Mai poți folosi și Link to Windows sau Phone Link cum se numește acum, din Windows, iar e util practic poți face chestii, cu telefonul la câțiva metri de tine, fără să-l butonezi direct pe desktop.

#65
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
De cateva zile m-a innebunit facebookul, vad mesaje de la prieteni sau pagini unde sunt abonat sau pe care le urmaresc de zeci de ori, unele vechi si de 3 zile. stie cineva c trebuie facut? Multumesc

#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdraculescu, on 21 ianuarie 2023 - 12:48, said:

De cateva zile m-a innebunit facebookul, vad mesaje de la prieteni sau pagini unde sunt abonat sau pe care le urmaresc de zeci de ori, unele vechi si de 3 zile. stie cineva c trebuie facut? Multumesc
Ai greșit topicul. Cel cu Facebook, e mai jos.

#67
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View PosttheEvilPhilantropist, on 01 ianuarie 2022 - 17:16, said:

Observ afirmațiile de mai sus preluate tot mai des și în presă în ultima vreme și mi se pare incredibil, pentru că este pur si simplu fals.

Serverul stochează toate contactele, grupurile, conținutul media și fiecare mesaj trimis sau recepționat vreodată. În format text. Necriptat. Aplicația de pe telefon este doar o interfață către conținutul stocat pe server, acolo unde informațiile există de fapt. Aproape tot ceea ce se vede în aplicație, serverul Telegram vede și el același lucru.

Se poate face un test simplu pentru a verifica asta: ștergeți aplicația Telegram de pe terminalul mobil, instalați-o pe un alt terminal și înregistrați-o pe același număr de telefon. Instant, tot istoricul conversațiilor, toate contactele, fișierele media distribuite, grupurile, vor reapărea ca prin minune în aplicație. Cum? Toate sînt descărcate de pe serverul Telegram unde sînt stocate fără a fi criptate.

Mi se pare că toată confuzia a apărut în urma faptului că aplicația permite utilizatorului să creeze conversații secrete, care folosesc un fel de criptare de la un cap la celălalt, criptare realizată de un protocol care nu conferă multă încredere. De menționat și că această funcționalitate este disponibilă doar pentru conversații unu-la-unu, nu și pentru grupuri, este sincronă și nu oferă abilitatea de sincronizare a mesajelor.

Nu există criptare implicită de la un punct la celălalt, dar publicitatea care i se face acestui produs vorbește despre el ca și cînd ar avea așa ceva.

Facebook Messenger are de asemenea funcționalitatea de conversații secrete, criptate punct la punct, fiind mult mai accesibilă prin comparație. Folosește un protocol de criptare mult mai bun, protocolul Signal. Dar nimeni nu ar vinde Facebook Messenger ca fiind un produs de mesagerie criptată. Facebook Messenger și Telegram sînt construite cam pe același model de infrastructură.

Așa cum am observat, există persoane care sînt în regulă cu a lăsa serverul Telegram să aibă acces la toate mesajele lor, grupuri, fișiere media, contacte, etc. Motivul ar fi că au încredere în compania din spatele aplicației. Dar, întreaga idee din spatele unei aplicații de mesagerie care folosește criptarea, este că nu mai trebuie să ai încredere în compania care procesează datele, ci doar în persoana cu care comunici. Tehnologiile care folosesc criptarea pentru a proteja intimitatea garantează faptul că nu mai trebuie să ai încredere în nimeni. Un mesaj trimis ar trebui să fie vizibil doar între expeditor și destinatar. Detaliile unui grup ar trebui să fie vizibile doar între membrii acelui grup. Parsarea contactelor nu ar trebui să scurgă acele informații către nimeni.


Faptul că Telegram se vinde din greu ca fiind o aplicație de mesagerie sigură, care folosește criptarea, îmi ridică mari suspiciuni cu privire la standardele companiei. Repet, din acest punct de vedere, WhatsApp este o aplicație de mesagerie criptată mult mai robustă (criptare implicită, inclusiv a apelurilor).


Vorbesti de parca ai fi un programator ce a gandit aceasta aplicatie.
Din pacate nu e deloc cum ziciPosted Image

https://www.tutorial...am-and-whatsapp

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate