Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Telegram - subiect general!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
și totusi nu-i așa mainstream cum e whatsapp..
îmi place telegram și îl folosesc de ceva ani încoace.. are aplicația desktop, web.. toate-s frumoase și nu e nevoie ca telefonul să fie conectat.. dar din păcate mai are de recuperat (din experiența mea) la capitolul calls/video calls. dar în rest, aplicația e peste ce e pe piață..

#38
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011

View PostSky_Way, on 07 noiembrie 2021 - 15:15, said:

dar din păcate mai are de recuperat (din experiența mea) la capitolul calls/video calls. dar în rest, aplicația e peste ce e pe piață..
Adica? Ce iti pare a nu fi ok la apelurile video? Pe uațap imi pare a fi cea mai slaba calitate la apelul video.

#39
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
păi eu deabia mă înțeleg.. ba urlă difuzorul, ba nu se aude.. apoi se pierde conexiunea.. chiar dacă-s pe Wifi..
eu asta experimentez cu ei.. și de atunci tot am încercat să mă folosesc doar pentru chat cu cei câțiva (puțini) amici care au telegram..

#40
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Este posibil! 🤷🏻‍♂️ Eu l-am folosit de câteva ori pt apel video(mai mult din curiozitate) și a fost super ok.

#41
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
poate vor mai răspunde și alți internauți, să vedem dacă-i o chestie generală
dar zici că dă peste cap partea audio, în sensul că parcă face singur noice cancelling, și nu se folosește de cel făcut de telefon în mod automat

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaladetz, on 21 august 2021 - 17:15, said:

Bai frate care e treaba cu telegram asta de e spam pe toate retelele de socializare cu telegram, daca erau asa buni chiar mai era nevoie de o promovare asa agresiva prin spam?
pai daca il folosesc doar cei care l-au creat, cum ai vrea sa se raspandeasca in lume, sa prinda volum , ca bulgarele de zapada rostogolit?   Cu toate aplicatiile si platformele afost la fel.
Facebook   se baza pe jocurile alea de cacat , cu mafia si ferme ca sa atraga "adepti".
Cat despre concurenta, au copiat tot ce s-a putut. Ma mir ca nu a cumparat google pe facebook sau invers.   Facebook a facut eforturi uriase ca sa-si creeze proprul mediu, ca sa dea cu flit promovarii comerciale de la google. Ce se promoveaza pe platforma fb nu se va afisa niciodata prin google si viceversa.  
Facebook a impins din greu la inceput ca sa aibe aplocatia preinstalata pe terminalele mobile, asa cum astazi cand cumperi un tv samsung sau LG, vei gasi buton dedicat pe care scrie "netflix". Dar nu gasesti buton cu amazon, hbo go, hulu, disney tv, apple tv etc.

La inceput este mai greu, pana isi va lua avant, castiga popularitate.
Eu am tot auzit de telegram, prin watermarkurile de pe diverse clipulete raspundite aiurea, pe reddit, pinterest, twitter etc, dar  credeam ca este rusesc, cu meniuri  in rusa, si oricum nu cunosc pe nimeni care sa-l foloseasca.  
Btw, cu 10 ani in urma, cand messenger de la fb era inexistent, se folosea viber la greu.

#43
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

View PostNewRom, on 20 august 2021 - 17:54, said:

Telegram este o aplicație sigură.
Telegram se bazează pe un sistem puternic de criptare.

Observ afirmațiile de mai sus preluate tot mai des și în presă în ultima vreme și mi se pare incredibil, pentru că este pur si simplu fals.

Serverul stochează toate contactele, grupurile, conținutul media și fiecare mesaj trimis sau recepționat vreodată. În format text. Necriptat. Aplicația de pe telefon este doar o interfață către conținutul stocat pe server, acolo unde informațiile există de fapt. Aproape tot ceea ce se vede în aplicație, serverul Telegram vede și el același lucru.

Se poate face un test simplu pentru a verifica asta: ștergeți aplicația Telegram de pe terminalul mobil, instalați-o pe un alt terminal și înregistrați-o pe același număr de telefon. Instant, tot istoricul conversațiilor, toate contactele, fișierele media distribuite, grupurile, vor reapărea ca prin minune în aplicație. Cum? Toate sînt descărcate de pe serverul Telegram unde sînt stocate fără a fi criptate.

Mi se pare că toată confuzia a apărut în urma faptului că aplicația permite utilizatorului să creeze conversații secrete, care folosesc un fel de criptare de la un cap la celălalt, criptare realizată de un protocol care nu conferă multă încredere. De menționat și că această funcționalitate este disponibilă doar pentru conversații unu-la-unu, nu și pentru grupuri, este sincronă și nu oferă abilitatea de sincronizare a mesajelor.

Nu există criptare implicită de la un punct la celălalt, dar publicitatea care i se face acestui produs vorbește despre el ca și cînd ar avea așa ceva.

Facebook Messenger are de asemenea funcționalitatea de conversații secrete, criptate punct la punct, fiind mult mai accesibilă prin comparație. Folosește un protocol de criptare mult mai bun, protocolul Signal. Dar nimeni nu ar vinde Facebook Messenger ca fiind un produs de mesagerie criptată. Facebook Messenger și Telegram sînt construite cam pe același model de infrastructură.

Așa cum am observat, există persoane care sînt în regulă cu a lăsa serverul Telegram să aibă acces la toate mesajele lor, grupuri, fișiere media, contacte, etc. Motivul ar fi că au încredere în compania din spatele aplicației. Dar, întreaga idee din spatele unei aplicații de mesagerie care folosește criptarea, este că nu mai trebuie să ai încredere în compania care procesează datele, ci doar în persoana cu care comunici. Tehnologiile care folosesc criptarea pentru a proteja intimitatea garantează faptul că nu mai trebuie să ai încredere în nimeni. Un mesaj trimis ar trebui să fie vizibil doar între expeditor și destinatar. Detaliile unui grup ar trebui să fie vizibile doar între membrii acelui grup. Parsarea contactelor nu ar trebui să scurgă acele informații către nimeni.


Faptul că Telegram se vinde din greu ca fiind o aplicație de mesagerie sigură, care folosește criptarea, îmi ridică mari suspiciuni cu privire la standardele companiei. Repet, din acest punct de vedere, WhatsApp este o aplicație de mesagerie criptată mult mai robustă (criptare implicită, inclusiv a apelurilor).

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRamuran, on 17 octombrie 2021 - 22:45, said:

Fals.
Nu e fals nimic acolo, lasa-ne cu telenovelele cu autoritatile.

View PosttheEvilPhilantropist, on 01 ianuarie 2022 - 17:16, said:

Faptul că Telegram se vinde din greu ca fiind o aplicație de mesagerie sigură, care folosește criptarea, îmi ridică mari suspiciuni cu privire la standardele companiei. Repet, din acest punct de vedere, WhatsApp este o aplicație de mesagerie criptată mult mai robustă (criptare implicită, inclusiv a apelurilor).
Sau Signal.

#45
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Cine foloseste Telegram il foloseste in principal pentru ca s-a saturat de toate rahaturile pe care le face "obositul" ala de Zuckerberg cu aplicatiile sale. Pe Telegram am găsit tot felul de aplicații utile, de la fete pentru ceasuri, aplicații modate, Gcam pentru diverse telefoane si muuulte altele! Aplicatiile care sunt gratis, printre care si Signal, nu vor fi niciodata 100% sigure. Cei care chiar sunt "fierți" pe confidențialitate folosesc aplicații gen Threema, Wire, etc, dar poate cineva să spună că pe acestea ești în siguranță deplină? Eu nu cred că mai există siguranță atât timp cât folosești un smartphone indiferent de OS-ul dispozitivului.

#46
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

View Postandreic, on 01 ianuarie 2022 - 20:15, said:

Sau Signal.

Da, dădusem exemplul acela legat de WhatsApp, pentru că Signal este o aplicație mai de nișă, care încearcă să răspundă la anumite necesități, pe care omul de rînd nu le are.

View PostDarkUser, on 03 ianuarie 2022 - 09:43, said:

Cine foloseste Telegram il foloseste in principal pentru ca s-a saturat de toate rahaturile pe care le face "obositul" ala de Zuckerberg cu aplicatiile sale. Pe Telegram am găsit tot felul de aplicații utile, de la fete pentru ceasuri, aplicații modate, Gcam pentru diverse telefoane si muuulte altele! Aplicatiile care sunt gratis, printre care si Signal, nu vor fi niciodata 100% sigure. Cei care chiar sunt "fierți" pe confidențialitate folosesc aplicații gen Threema, Wire, etc, dar poate cineva să spună că pe acestea ești în siguranță deplină? Eu nu cred că mai există siguranță atât timp cât folosești un smartphone indiferent de OS-ul dispozitivului.

Aici mi se pare cumva ironic, și puțin chiar amuzant. Incredibil ce face publicitatea. Și cea negativă (visavis de Facebook/Meta dar și cea exagerat de pozitivă visavis de Telegram). Cumva, renunți la un produs care de bine de rău, oferă un anumit procent de criptare și îl oferă din fabrică (pentru cît timp și sub ce formă, rămîne de văzut), și te îndrepți către un alt produs, care nu oferă deloc acea criptare (implicit) dar care se vinde ca fiind un produs de mesagerie criptată (cu o criptare sigură și puternică).

Eu înțeleg că se găsesc lucruri utile acolo, deși aplicații gratuite, cum ar fi fețe pentru ceasurile inteligente, reprezintă o breșă enormă de securitate, pentru că deși la suprafață aceste programe par a fi simple... fețe de ceas, sînt convins că nimeni nu a publicat sau făcut vreo recenzie la codul care rulează în spatele lor ca să poată spune ce anume rulează și ce face acesta. Asta ca o paranteză, aici intrăm într-o altă discuție mult mai lungă, despre autenticitatea programului, discuție în care intră lejer aplicații ca Signal (server) sau (mai ales) Threema, unde sînt ridicate în multe cercuri, semne majore de întrebare.

În ceea ce privește sistemul de operare folosit, din nou, este o altă discuție, și sînt convins că nu sîntem pe topicul potrivit pentru ea. Dar da, și acolo sînt multe de spus. Spre exemplu, un terminal Android poate scurge către Google conținutul fiecărui mesaj (chiar și dacă folosești aplicația Signal), prin sistemul de notificări. Previzualizarea mesajului în notificări, trece prin serverele Google, și nu este criptată deloc. Iar conținutul acestor notificări, este normal, stocat și indexat de către Google. Știu că Signal are undeva o documentație în care recomandă dezactivarea folosirii previzualizării mesajelor în notificări. Deși, chiar și așa, se pot scurge meta-informații către Google. Mă rog.

Revenind pe subiect, voiam să subliniez această, să o numesc, aroganță. Părăsim o platformă cu anumite pîrghii de secuitate și intimitate (puse acolo cu mult înainte de achiziția Facebook), pentru că cealaltă platformă se vinde ca fiind mult mai robustă și sigură, cînd de fapt nu este adevărat.

Edited by theEvilPhilantropist, 03 January 2022 - 13:11.


#47
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Telegram e căzut la această oră.

#48
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
WhatsApp e magnific pentru mine: îmi transmite muierea mesaje  cu ce a uitat să treacă pe listă și trebuie să cumpăr. Mai primesc o glumiță.
Pentru toate celelalte: Telegram.
Scria cineva despre apelurile video cum că are probleme. Nu am avut niciodată. Nu înseamnă că nu o să am. Momentan, totul e perfect.

#49
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Telegram asta e un fel de Mirc de pe vremuri?

#50
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
E gratis. Îl poți încerca. S-ar putea să-ți placă. E un fel de ceva ce nu o să fie WhatsApp niciodată.

Edited by badmania98, 30 January 2022 - 00:51.


#51
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012
Știe cineva cu botii?
Ca eu nu prea…și vreau ca reclama sa fie blocată

#52
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
@shieldy_bot
Il poti configura sa verifice orice user nou intrat in grup, iar daca nu trece testul atunci il scoate din grup.

@MissRose_bot
Alt bot destul de bun.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 badmania98, on 30 ianuarie 2022 - 00:49, said:

E gratis. Îl poți încerca. S-ar putea să-ți placă. E un fel de ceva ce nu o să fie WhatsApp niciodată.
cum adica? Si watsapp e cumva pă bani?

Mie nu-mi plac nici de unele..

#54
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011

 tfmercedez, on 30 ianuarie 2022 - 10:29, said:

cum adica? Si watsapp e cumva pă bani?

Mie nu-mi plac nici de unele..
Nu îți plac, nu le folosesti! Simplu! In schimb, cei care cauta alternative la aplicatiile lu' Zucky au de unde sa aleaga, Telegramul fiind unul dintre ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate