Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Telegram - subiect general!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Telegram este o aplicație sigură.
Telegram se bazează pe un sistem puternic de criptare. Astfel, toate mesajele trimise pot fi văzute doar de tine și de cel care le primește. Această criptare se aplică și în cazul fotografiilor și fișierelor audio-video.
De asemenea, poți folosi și Secret Chats – un chat care nu permite forwarding și îți te lasă să ștergi elemente din conversație. Acestea, odată șterse, vor dispărea de pe ambele dispozitive și nu va mai exista o copie a lor nicăieri.
Interfață
Telegram are o interfață asemănătoare cu celelalte aplicații de mesagerie și odată ce o instalezi nu vei avea probleme de adaptare. Altfel spus, poți folosi Telegram la capacitate maximă încă din prima zi de utilizare.

Există și o variantă web
Nu depinzi de telefon pentru a folosi această aplicație. Deși pentru crearea contului trebuie să folosești numărul de telefon din motive de securitate, odată contul creat, te poți loga cu el și pe varianta desktop a aplicației și să folosești toate funcțiile care sunt disponibile și pe telefon.
Mesajele sunt salvate în cloud
Dacă dorești asta, mesajele pot fi salvate în cloud, astfel fișierele trimise nu depind de disponibilitatea persoanei cu care ai discutat sau de stocarea locală a telefonului sau a calculatorului. Cu alte cuvinte, dacă trimiți un fișiere unui coleg de muncă, acesta îl va putea downloada și peste câteva zile, chiar dacă tu ai șters conversația cu el (asta presupunând că nu era o conversație prin Secret Chat, caz în care fișierul nu poate fi recuperat).

Grupuri pe Telegram
Grupurile de pe Telegram suportă până la 200.000 membrii și oferă instrumente inteligente de administrare precum chat bots și diferite automatizări.
Într-o perioadă, nu mai știu acum, grupurile de Telegram erau foarte populare pentru cei care doreau să facă schimb de like-uri și comentarii pe Instagram. Acest fapt se datorează grupurilor care puteau fi manageriate foarte ușor, dar și a faptului că nu este o aplicație controlată de Facebook, care deține, în prezent, Facebook Messenger, Instagram și WhatsApp.
Un alt lucru interesant pe grupurile de Telegram este faptul că poți vedea câți utilizatori sunt online în orice moment, fapt care te ajută să vezi dacă este un grup activ sau nu.

Funcția Saved Messages
Aceasta îți permite să salvezi mesajele pe care le consideri importante sau de care ai nevoie mai târziu. Acestea odată salvate pot fi găsite într-un fel de timeline pe care îl accesezi foarte ușor din meniul aplicației.

5 motive să folosești Telegram
este o aplicație sigură;
este concentrată pe funcția de mesagerie;
ușor de folosit;
nu este deținută de Facebook;
momentan funcția de grupuri este net superioară celorlalte aplicații.
Telegram vs. WhatsApp
În ceea ce privește rivalitatea dintre Telegram și WhatsApp, opinia mea este că aceste două aplicații nu se exclud, ci mai degrabă pot fi folosite împreună, pentru scopuri diferite.
Spre deosebire de WhatsApp, Telegram se concentrează pe funcția de mesagerie, astfel nu poți pune story-uri și nu oferă elemente care te pot distrage de la conversații. Fapt care transformă Telegram într-o aplicație perfectă pentru cei care vor să țină legături profesionale cu clienți și angajați.
Ar mai fi de spus și faptul că nu sunt aici doar să laud Telegram. Din păcate nici măcar nu folosesc aplicația foarte mult deoarece oamenii cu care vorbesc nu sunt încă aici. Folosesc Facebook Messenger pentru a discuta cu prietenii și familia, iar pentru job am Skype și Mail. Cu toate astea, dacă aș avea cu cine, aș renunța ușor la Skype sau Messenger pentru a trece pe Telegram.
În concluzie, sper că acest articol te-a ajutat să înțelegi mai bine ce este Telegram, dar și să iei o decizie dacă dorești sau nu să folosești această aplicație.

Concluzie
Telegram Messenger este un provocator major pentru coroana aplicației de mesagerie instantanee. Are atât de multe rezultate, incluzând viteza de livrare a mesajelor, securitatea și confidențialitatea, lipsa de reclame și toate clopotele așteptate (și multe altele) de la un mesager modern.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
DISCUTIILE POLITICE NU ISI AU LOCUL PE ACEASTA ARIE.
Ori postati la subiect (cui nu i se pare util subiectul e liber sa il ignore) si conform regulament ori fac pe Mos Craciun si incep sa impart cadouri.

@initiator: NU mai face reclama, e interzis de regulament.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Bai frate care e treaba cu telegram asta de e spam pe toate retelele de socializare cu telegram, daca erau asa buni chiar mai era nevoie de o promovare asa agresiva prin spam?

#4
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Nu este spam. Mie îmi place, mi-ar placea sa să fie mulți aici. Sunt diferite grupuri românești cu peste 30 de mii de persoane(nu pot reclama, am primit avertisment pentru link), este chiar interesant.

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 NewRom, on 21 august 2021 - 19:40, said:

Nu este spam. Mie îmi place, mi-ar placea sa să fie mulți aici. Sunt diferite grupuri românești cu peste 30 de mii de persoane(nu pot reclama, am primit avertisment pentru link), este chiar interesant.
Eu n-am vazut spam cu facebook, twitter sau instagram nicaieri, s-au dezvoltat "organic" nu a fost nevoie de promovare agresiva cu spam. Nu stiu daca intelegi definitia spam-ului dar ce se intampla acum cu promovarea asta agresiva in special pe facebook de nu mai scap de ei, e SPAM. Sincer asta e motivul principal pentru care nici macar nu am intrat vreodata pe acel site, pe orice grup de facebook la orice postare se trezeste unul sa dea un comment/spam cu telegram.
Sunt de acord ca facebook au devenit comunisti si avem nevoie de o alta retea unde lumea sa aiba libertate dar solutia nu este SPAM TELEGRAM.
P.S: hai sa facem noi o noua retea de socializare dar care sa fie asa buna ca lumea sa paraseasca facebook si sa vina la noi, dar in mod natural nu japca/SPAM. Pentru asta noua retea trebuie sa vina cu ceva de calitate si sa ofere valoare mai mare ultilizatorilor, doar asa poti dezvolta o retea.

Edited by maladetz, 22 August 2021 - 10:16.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pare o chestie bunicica pentru infractori si teroristi, da oamenii normali n-au nici un motiv sa se mute pe Telegram de pe Skype sau feisbuci sau whatsup.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
O să trec pe Telegram când voi purta discuții a căror interceptare mi-ar cauza un prejudiciu (presupunând că cineva in lumea asta ar fi preocupat de ce discut eu și ar avea tehnica și cunoștințele necesare).

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 maladetz, on 22 august 2021 - 10:11, said:

Eu n-am vazut spam cu facebook, twitter sau instagram nicaieri, s-au dezvoltat "organic" nu a fost nevoie de promovare agresiva cu spam. Nu stiu daca intelegi definitia spam-ului dar ce se intampla acum cu promovarea asta agresiva in special pe facebook de nu mai scap de ei, e SPAM.
Asa e... pleaca de la faptul ca unii vor sa-l foloseasca dar nu sunt multumiti ca lumea in general nu trece pe el si n-au cu cine vorbi pe acolo, cauta grupuri de straini etc...

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Mosotti, on 22 august 2021 - 11:19, said:

Pare o chestie bunicica pentru infractori si teroristi, da oamenii normali n-au nici un motiv sa se mute pe Telegram de pe Skype sau feisbuci sau whatsup.
Eu nu sunt nici infractor nici terorist ...dar folosesc strict Telegram, iMessage si Signal (in ordinea asta).

Facebook mi se pare cel mai mare hoax al zilelor noastre. A ajuns de la o aplicatie inocenta, facuta pentru socializare, la o platforma de spalat creiere si de indoctribare, altfel spus, o platforma de control.

Pe partea de Telegram. sincer, eu nu vad reclama agresiva, doar o promovare a platformei, promovare necesara intr-un mediu competitional asa cum este astazi.
Oricum, eu nu promvez nimic .. doar le-am spus tuturor prietenilor ca daca au ceva de discutat cu mine ma gasesc pe una din cele 3 aplicatii .... si gata.

Life's good ...

 george_alexandru, on 22 august 2021 - 11:23, said:

O să trec pe Telegram când voi purta discuții a căror interceptare mi-ar cauza un prejudiciu (presupunând că cineva in lumea asta ar fi preocupat de ce discut eu și ar avea tehnica și cunoștințele necesare).
Asta e o atitudine paguboasa. Nu ma intereseaza intimitatea mea, caci oricum nu fac nimic deosebit, asadar oricine poate sa se uite in convorbirile mele. Practic renunti la unul din putinele lucruri care ti-au mai ramas in societatea moderna.

Edited by ro_explorer, 23 August 2021 - 08:36.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Am menționat o chestie acolo, "presupunând că cineva in lumea asta ar fi preocupat de ce discut eu și ar avea tehnica și cunoștințele necesare".

Chiar crezi că la o aplicație cu 2 miliarde de utilizatori își alocă cineva timp să analizeze conținutul convorbirilor tale?

Intimitatea e importantă, dar hai să n-o dăm în paranoia.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 george_alexandru, on 23 august 2021 - 08:44, said:

Chiar crezi că la o aplicație cu 2 miliarde de utilizatori își alocă cineva timp să analizeze conținutul convorbirilor tale?
Da, "isi aloca" in sensul de automatizari, AI and shit. Odata ce ai un AI antrenat suficient nu trebuie sa iti bati capul prea mult .. ala doar face flag la ce i se pare lui ca corespunde cu ceva anume.
Cum crezi ca se genereaza reclamele personalizate?

#12
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021

 maladetz, on 22 august 2021 - 10:11, said:

Eu n-am vazut spam cu facebook, twitter sau instagram nicaieri, s-au dezvoltat "organic" nu a fost nevoie de promovare agresiva cu spam. Nu stiu daca intelegi definitia spam-ului dar ce se intampla acum cu promovarea asta agresiva in special pe facebook de nu mai scap de ei, e SPAM. Sincer asta e motivul principal pentru care nici macar nu am intrat vreodata pe acel site, pe orice grup de facebook la orice postare se trezeste unul sa dea un comment/spam cu telegram.
Sunt de acord ca facebook au devenit comunisti si avem nevoie de o alta retea unde lumea sa aiba libertate dar solutia nu este SPAM TELEGRAM.
P.S: hai sa facem noi o noua retea de socializare dar care sa fie asa buna ca lumea sa paraseasca facebook si sa vina la noi, dar in mod natural nu japca/SPAM. Pentru asta noua retea trebuie sa vina cu ceva de calitate si sa ofere valoare mai mare ultilizatorilor, doar asa poti dezvolta o retea.
Unde ați văzut dumneavoastră atâtă reclama și spam, eu personal prima data cand aud de asa ceva. Un screen ceva?

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 ro_explorer, on 23 august 2021 - 09:26, said:

Cum crezi ca se genereaza reclamele personalizate?

Prin identificarea de cuvinte cheie. Dar nu intelege efectiv textul ci imcearca sa indentifice niste pattern-uri pentru advertising si, chiar daca o va face pe viitor, pentru a iti cauza un prejudiciu, trebuie ca ceea ce a inteles AI-ul sa fie trimis catre un opeator uman care sa intreprinda niste actiuni impotriva ta. Acuma, sunt 2 miliarde de utilizatori...nu stiu ce resurse umane au aia care "te urmaresc", dar ma indoiesc ca isi vor pierde timpul cu astia ca noi.  Iar cand, totusi, se va intampla asta, o sa ma mut pe Telegram.

Edited by george_alexandru, 23 August 2021 - 14:23.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu sta un om sa treaca prin mesajele tale, exista procesare de big data si AI pentru asta.
Oricum nu este asta subiectul discutiei

#15
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Eu il folosesc de vreo doi ani (cred) si sunt foarte multumit de el. Pt mine este principala aplicație pentru mesaje, transmitere fișiere(duce pana la 2 GB), diverse grupuri, etc.  Vad useri care spun ceva de o "promovare agresiva"... Telegramul are miliarde de utilizatori, n-are(sau nu mai are) nevoie de așa ceva.

L.E. Nu exista aplicație sigura! Intr-adevar,nu cere acces la tot ceea ce cer Uațapu si Messengerul.

Edited by DarkUser, 24 August 2021 - 11:24.


#16
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,
Am și eu o întrebare legată de crearea contului pe Telegram, pe care vreau să îl folosesc de pe un Pc cu sistem de operare Windows.
Am un telefon cu ecranul cât un timbru, fabricat acum vreo 10 ani. Am descărcat Telegram Desktop, l-am instalat și la prima logare i-am spus că vreau să primesc prin Sms pe telefon cele cinci cifre sau caractere cu care să finalizez instalarea. Am așteptat mult și bine, nu am primit niciun Sms.
Știe cineva ce greșesc sau dacă metoda asta chiar funcționează ?

#17
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Cam asta se întâmplă... Telefonul nu este legat la Internet... Sms-ul nu vine...

Attached Files

  • Attached File  TL1.jpg   218.85K   46 downloads
  • Attached File  TL2.jpg   192.46K   33 downloads
  • Attached File  TL3.jpg   187.55K   25 downloads


#18
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
In mod normal ar fi trebuit sa vina sms-ul. La mine a functionat din prima. Puteti incerca, daca aveti posibilitatea, sa va faceți contul pe telefonul unui amic. Daca nu, repetati procedura de pe PC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate