Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensiune la munte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Stefan812

Stefan812

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2021
Salutare! Am in plan sa deschid o pensiune in zona bran-moieciu.Am navigat pe internet si m-am consultat in legatura cu finantarea pentru inceperea acestui proiect.Unele persoane spuneau sa te imprumuti la banca printr-un credit ipotecar sau prima casa.O idee ar mai fi prin fonduri europene dar am inteles ca iti impun multe conditi si trebuie sa astepti ff mult pana iti accepta proiectul. Vreau sa vad si parerea voastra

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Ai terenul, ai bani, ai un proiect, ai studiat piata, ai timp sa te ocupi? Cate camere, cate margarete, oferi mic dejun demipensiune? Ai mai lucrat in domeniu, ai experienta?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu vreau să te demotivez însă acum este un moment prost pentru a construi din cauza materialelor scumpe și a forței de muncă scumpe. Pe de altă parte, este adevărat că se compensează cu un credit care este încă accesibil și nu va mai ramâne mult (va fi prima măsura antiinflație- creșterea dobânzilor.)
Deci ai grijă să iei un credit cu dobândă fixă.
Ai mare grijă la șantier, ia un arhitect care să conceapă TOT, de la canale pentru canalizare, apă, curent electric, internet și TV în fiecare cameră, etc, toate astea trebuie concepute de arhitect pentru a nu apărea ulterior probleme. Și ia un diriginte de șantier care să supravegheze implementarea proiectului.

Mult succes și ține cont de sfaturile acestea, costă mult dar economisesc bani și nervi.

PS: Nu cunosc zona însă vezi să ai apă curentă și curent electric trifazic la putere suficientă. La munte un generator e necesar, altfel în plin sezon te trezești în benză și frig. Toate acestea trebuie incluse în planul de investiții.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Inca o pensiune la munte?
Pot sa intreb de ce ai face asta? Poate imi scapa mie ceva...
E plina tara de pensiuni scoase la vanzare, pt ca afacerea nu merge.

Turismul in Romania e de vacanta si weekend, daca vreme a e ok.
Preturile sunt jos, oameni nu gasesti.

De ce vrei sa iti ingropi banii si sa faci datorii?

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
singura sansa sunt fondurile europene... dar trebuie sa contribui si tu cu un aport ceva...
astfel, daca nu merge, aia e... macar ai incercat... daca merge? n-ai dat bani pe ea, ba mai si primesti regulat
altfel, ce scrie courage e foarte adevarat.
ca sa te bagi dator in banca trebuie sa faci bani, sa ai de unde plati ratatata
asa este cu turismul de weekend si mai ales de sezon... adica poti lua in calcul posibilitatea ca dintr-un an sa ai doar vreo 15 weekenduri ocupate.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Stefan812, on 18 august 2021 - 17:03, said:

Salutare! Am in plan sa deschid o pensiune in zona bran-moieciu.Am navigat pe internet si m-am consultat in legatura cu finantarea pentru inceperea acestui proiect.Unele persoane spuneau sa te imprumuti la banca printr-un credit ipotecar sau prima casa.O idee ar mai fi prin fonduri europene dar am inteles ca iti impun multe conditi si trebuie sa astepti ff mult pana iti accepta proiectul. Vreau sa vad si parerea voastra
io zic sa te angajezi cateva luni la o pensiune care merge bine.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 lucianburjuiul, on 18 august 2021 - 17:38, said:

Ai terenul, ai bani, ai un proiect, ai studiat piata, ai timp sa te ocupi? Cate camere, cate margarete, oferi mic dejun demipensiune? Ai mai lucrat in domeniu, ai experienta?
De locuri pentru parcare nu intrebi? Sunt destui care taie de pe lista pensiunile, hotelurile care au scris la descriere:

Quote

loc de parcare: pe strada


#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
jumătate din pensiunile din zonă sunt falimentare.

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
@stlk
Inca n-am stabilit daca exista terenul, iar eu retorice mai am. Daca ar fi asa usor am avea toti pensiuni. Zona e intesata de pensiuni, ca sa razbati fie esti ieftin (si bun) fie te pozitionezi in nisa de lux.

Vrei sa faci o pensiune de succes trebuie sa vinzi ceva ce nu are toata lumea: peisajul, linistea, apa curgatoare/lac, traseu drumetie, bucatarie locala/bio, bucatar pro - lucru de extrema importanta, crama, etc.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Se vede ca nu ai experienta daca iti imaginezi ca daca ai niste conditii exceptionale poti avea succes.
Inainte de a face sau avea orice iti poti imagina pierzi din vedere esentialul:clientii.
Nu vine nimeni nici pe gratis, daca nu ai relatii sociale exceptionale, nici macar un manager experimentat in marketing, logistica si publicitate nu poate face nimic, la fel si agentiile de turism.
Este aspectul care il pierd din vedere toti intreprinzatorii care se gandesc ca pot lansa o cafenea exceptionala, un restaurant fabulos, un hotel fantastic, complet gresit, chiar daca ideile par geniale.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
locatie (acces si panorama), facilitati, utilitati, acces la atractii turistice, etc.
pe urma amenajarea si specificul pensiunii.
PERSONALUL...
etc.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Courage, on 18 august 2021 - 17:58, said:

Preturile sunt jos

Hai, nu serios? Acum vreo 3 ani stateam pe la pensiuni din Moeciu cu 80-90 de lei pe noapte, acum le gasesti la dublu.

Edited by ursamajor, 18 August 2021 - 19:37.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Posteaza o imagine cu peisajul din zona...Posted Image

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Se vede ca nu ai experienta daca iti imaginezi ca daca ai niste conditii exceptionale poti avea succes.
vrei sa spui ca nu poti?!?

Quote

Nu vine nimeni nici pe gratis, daca nu ai relatii sociale exceptionale, nici macar un manager experimentat in marketing, logistica si publicitate nu poate face nimic, la fel si agentiile de turism.
de fapt marketingul si PRul conteaza foarte mult in industria ospitalitatii.
iti dau un exemplu... slanic prahova... loc unde oemenii merg doar pentru o zi, nu inopteaza acolo...
intri in salina, te racoresti, te re;laxezi, te plimbi de-ti vine rau... juma de zi... iesi afara, mergi la masina... pe drum pana la masina iti tot faci planuri de masa, ca ti-e foame de crapi... ei ce crezi? in stergator la masina gasesti un flayer... o carciuma... meniu, preturi, slogan, tot... nu trebuie sa-ti mai povestesc continuarea... chiar daca ai senvișuri de acasa, tot la carciuma aia aglomerata aterizezi

Quote

Este aspectul care il pierd din vedere toti intreprinzatorii care se gandesc ca pot lansa o cafenea exceptionala, un restaurant fabulos, un hotel fantastic, complet gresit, chiar daca ideile par geniale
serioos? de aia deschid astia farmacie langa farmacie... kaufland langa lidl...
vrei sa spui ca nu pot?!?

Quote

Hai, nu serios? Acum vreo 3 ani stateam pe la pensiuni din Moeciu cu 80-90 de lei pe noapte, acum le gasesti la dublu.
e o situatie speciala... trebuie sa scoata in 2-3 luni banii pe 2 ani!
+ inflatie, scumpiri la combustibil, curent, alimente
nici la pret dublu nu-si acopera cheltuieliie
iar lumea, clientii sunt disperati... de atata stat in casa

Quote

Posteaza o imagine cu peisajul din zona...Posted Image
ma mult decat peisajul conteaza cum il promovezi.

Edited by apocalipsul, 18 August 2021 - 19:44.


#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
@FC72
Nu stiu daca mi te adresai dar ma simt dator cu un raspuns. Eu am cateva locuri (cateva in Romania si cateva prin Europa) unde n-as ezita sa ma abat din drum cateva sute de km. Si nu sunt singurul. Oamenii astia de care vorbesc au ceva special, ceva care face diferenta. Se cheama ospitalitate si se traduce diferit de la unul la altul. Fiecare ofera altceva, dar toti pun pasiune in ceea ce fac.

Unul e la "Cuca Măcăi", dar daca sunt in zona nu ezit sa conduc o ora jumate pe drumuri destul de proaste ca sa mananc niste placinte moțești. Sau o ciulama buna pe langa granita cu Ucraina. Un alt loc e o mica cafenea/un mic magazin de cafea din centrul tarii. Tot asa un restaurant-pensiune la 20 de km de Verona sau o mica trattoria in Toscana, un mic restaurant pescaresc pe o plaja la Atlantic si mai pot enumera.

Omul sfinteste locul. Dar trebuie gasit si locul potrivit.

Edited by lucianburjuiul, 18 August 2021 - 19:57.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
O investiție bună ar fi un camping adevărat nu pășunile care sunt acum în România, cu parcele mari, delimitate, grup sanitar, canalizare, curent, supraveghere video etc.

 ursamajor, on 18 august 2021 - 19:36, said:



Hai, nu serios? Acum vreo 3 ani stateam pe la pensiuni din Moeciu cu 80-90 de lei pe noapte, acum le gasesti la dublu.
Poate triplu...Imi caut iar o ieșire pe septembrie și octombrie, si ce am văzut pe acolo mai decent e de la 300 ron in sus și bag seama că e cam slab cu parcările și îmbulzeală. Cred că tot la Pensiunea Șureanu ajung, ca in fiecare an..

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Courage, on 18 august 2021 - 17:58, said:

Inca o pensiune la munte?
Pot sa intreb de ce ai face asta? Poate imi scapa mie ceva...
E plina tara de pensiuni scoase la vanzare, pt ca afacerea nu merge.

Turismul in Romania e de vacanta si weekend, daca vreme a e ok.
Preturile sunt jos, oameni nu gasesti.

De ce vrei sa iti ingropi banii si sa faci datorii?

Traim in lumi diferite ? Locuiesc intr-o zona turistica si oricine isi deschide pensiune , oricat de urata ar fi , are mereu cazati si face o gramada de bani.

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
De ce crezi ca au succes Lidl laga Kaufland si farmacie langa farmacie, absolut nimic special, aceleasi rahaturi, si nu o pensiune exceptionala, unica, peisaj mirific, conditii si servicii incredibile?
Conteaza ca exista vreun client fascinat de farmecul irezistibil al vreunei locatii?
Probabil traiti in alta realitate idilica, oamenii disperati se duc buluc la Mamaia, pe Valea Prahovei, se calca in picioare, nu sunt interesati sa caute vreo pensiune unica.
Asta este si motivul pentru care majoritatea pensiunilor sunt de vanzare, falimentare in timp ce hotelurile din Sinaia cer si primesc 600 lei pe camera/zi.

Strict din punctul meu de vedere fara sa ma consider majoritar sau reprezentativ, nu as mai calca pe la pensiuni, eu caut doar hotel cu SPA, restaurante cu Chefi renumiti, nu chestii traditionale, taranesti, istorice, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate