Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pensiune la munte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

 Stefan812, on 18 august 2021 - 17:03, said:

Salutare! Am in plan sa deschid o pensiune in zona bran-moieciu.Am navigat pe internet si m-am consultat in legatura cu finantarea pentru inceperea acestui proiect.Unele persoane spuneau sa te imprumuti la banca printr-un credit ipotecar sau prima casa.O idee ar mai fi prin fonduri europene dar am inteles ca iti impun multe conditi si trebuie sa astepti ff mult pana iti accepta proiectul. Vreau sa vad si parerea voastra

Săptămâna trecută am fost acolo (Dâmbovicioara): 160 lei camera dublă, mic dejun inclus. De ce ai investi o sumă mare pentru o nouă pensiune? Când consideri că scoți banii investiți?

#20
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

oamenii disperati se duc buluc la Mamaia, pe Valea Prahovei
da, din acest punct de vedere sunt 2 categorii de turisti, astia de spui tu, care merg todeauna in acelasi loc (are el gazda lui la mare unde sta in fiecare an de 15 ani),
si cei care indiferent de cat de bine s-au simtit, nu mai revin in acelasi loc, merg de fiecare data sa vada locuri noi dar macar astia recomanda locatiile.
bine mai sunt si rulotistii si corturistii dar aici proportia e mica. (asta pentru vacantew si sejururi ca mai sunt excursiile de o zi)
majoritatea pensiunilor sunt de vanzare cum zici tu pentru ca au fost facute pe fonduri europene probabil de oameni fara experienta si care nu se pricep la managementul turistic. nu au fost incluse in circuitul turistic (agentii, airbnb, booking.com, etc)

#21
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
la proiect european trebuie sa dovedesti sustenabilitatea pe cifre. trebuie sa aiba sens de pe foaie.

parerea mea e ca in final vei ramane cu bancile, dupa timpul investit in proiect.

La prima casa o parte din fonduri trebuie sa le acoperi tu si constructia trebuie facuta cu contract.

Edited by ionfacatoru, 19 August 2021 - 08:11.


#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 Courage, on 18 august 2021 - 17:58, said:

Inca o pensiune la munte?
Pot sa intreb de ce ai face asta? Poate imi scapa mie ceva...
E plina tara de pensiuni scoase la vanzare, pt ca afacerea nu merge.
asa e, dar nu prea e asa. tot ce vezi scos la vanzare nu a fost niciodata construit pentru o afacere, a fost un mod de a construi pe fonduri europene cu unicul scop de a le vinde apoi dupa ce trece perioada minima obligatorie de pastrare. oricine avea o bucata oarecare de teren a cumparat documentatia pentru a construi ceva acolo, indiferent la ce calitate, a angajat pe hartie niste cunostinte pe salariul minim, pentru a absorbi fonduri pe care apoi sa le scoata pe persoana fizica prin vanzarea constructiei. teoretic era o idee profitabila, practic cand toata lumea face acelasi lucru...

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

 Stefan812, on 18 august 2021 - 17:03, said:

Salutare! Am in plan sa deschid o pensiune in zona bran-moieciu.


Ai gasit momentul perfect.  Pe langa faptul ca e plin de pensiuni in zona, deci vei avea concurenta maxima, costurile materialelor de constructii s-au dublat. Iar unele (respectiv lemnul) chiar se va tripla pana in aceasta toamna.

Mult succes.

#24
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Pot sa intreb daca se dau fonduri europene  / aproba proiecte pentru construirea si managementul unui camping !?
multam.

#25
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Cred ca in domeniul asta, succesul inseamna sa faci turistul sa revina la locatia ta. Si foarte important sa nu se plictiseasca, sa ai obiective in jur si posibilitati de petrecere a timpului liber la pensiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate