Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Laptop nou - upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_Alizeu_, on 13 august 2021 - 19:07, said:

@cattavencu, am tot cautat un laptop ok la pret cu configuratii decente, dar mai toate erau supraevaluate ca si pret.



Daca ai cautat doar la emag, cred si eu.

Mai bine ia-l pe asta resigilat la 1223 de lei, 8 GB ram, SSD 256 GB, ecran IPS, tastatura iluminata, e peste stiftul ala de la emag din toate privintele:

https://altex.ro/lap...230/#resigilate

Uite achizitie recenta de la Altex: Gaming HP Pavilion,  SSD 1 TB, 16 GB de ram, ecran Full HD, procesor Ryzen 7 4800H de 45 de wati, placa video GTX 1650 4 GB, toate astea la 2041 de lei:

Trebuie sa le si vanezi un pic, nu exista sa nu gasesti. Mai iesiti din emagul ala si gasiti.

Nu-ti place in 14 zile, returnezi. Vine sa-l ia de acasa, nu te complici cu nimic, zero costuri.

Edited by cattavencu, 14 August 2021 - 08:24.


#20
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Multumesc! Chiar apreciez. Ce e drept, am cautat doar pe Emag.

Woaw, laptopul acela pe care l-ai luat tu cu 2041 lei de la Altex, acum costa 4800 lei pe Emag.

L-as fi luat pe ala la 2000 lei. :D In ce perioada l-ai luat?

Multumesc @maccip pentru postul lung si plin de explicatii. :) Foarte detaliat.

Eu as vrea sa iau un laptop nou cu o configurafie okay la un pret mai mic care sa fie upgradabil ulterior. Mie mi se pare ca ies mai ieftin daca cumpar RAM si SSD separat decat daca vin ele integrate. Asa am vazut comparand preturile de pe Emag.

Acum mi s-a pus pata pe laptopul acela postat de @cattavencu la 2041 lei. Acela trebuie cumparat fara ezitari.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
In ultima vreme am tot schimbat laptopuri ca pe sosete. M-am oprit astazi la acesta https://altex.ro/lap...8EA/#additional
Am avut un Lenovo cu acelasi procesor si 8Gb RAM apoi acelasi Lenovo dar cu 4Gb RAM apoi un Lenovo cu Ryzen 7 5700U 16Gb RAM si 512 Gb stocare.
Fiecare dintre cele 3 mentionate anterior avea cate o "problema"
-la cel de 8Gb daca doreai sa faci upgrade pana la 12Gb RAM trebuia scoasa o placuta de 4 si pusa una de 8, putin stres cu vanzarea si cumpararea plus schimbarea (la service).
-la cel de 4Gb touchpadul trancanea ingrozitor, parea ca nu e bine fixat
-la Ryzen dauna totala, tot intra intr-o bucla de bootare, se inchidea brusc si aleatoriu fara sa fie fierbinte si fara sa am setarile gresite. Mai mult, la incercarea de a reinstala W10 am avut parte de multe asemenea opriri, abia am reusit sa sterg partitia.

La acest HP nu stiu daca are ecran IPS si daca mai are slot separat pentru vreun alt SSD asa cum au Lenovo.
L-am scos la 1300 de lei cu un voucher si reducerea de 15%.

Comparatia se va face EXCLUSIV cu modelele mentionate anterior:
Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 cu procesor Intel Pentium Gold 7505 pana la 3.5 GHz, 15.6", IPS, Full HD, 4GB, 256GB SSD, Intel UHD Graphics, Free DOS, Sand
Laptop ultraportabil Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 cu procesor Intel Pentium Gold 7505, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, Intel UHD Graphics, Free DOS, Arctic Grey

Edited by danghetau, 14 March 2022 - 15:18.


#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Ce ma nemultumeste este ca placa de retea este 1x1 si atinge doar 180Mbps fata de cele 2x2 care ating minim 360Mbps, uneori si peste 400Mbps.
Tastatura este cam zgomotoasa, cursa mare a butoanelor si panoul pe care este prinsa este cam instabil, plastic foarte subtire, se misca la apasare.
Lipsa iluminarii deranjeaza mai mult deoarece butoanele au literele scrise cam subtire, fara contrast puternic.

Sunet bun, puternic, ecran (nu cred ca IPS) dar cu luminozitate mare, mai buna fata de alea Lenovo cu IPS, memoria lucreaza la 3200MHz nu la 2666MHz.
Am partitionat C cu 80Gb si restul D. S-a instalat direct W11 Home, trebuie putina adaptare dar in doua zile te obisnuiesti.
Bateria pare sa tina destul de bine, nu am golit-o desi am cam instalat diverse.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate