Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Laptop nou - upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Buna ziua, dragi colegi!
Tocmai am achizitionat laptopul acesta:

Laptop HP 15-db1100ny cu procesor AMD Ryzen 5 3500U pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 4GB, 1TB HDD, AMD Radeon Vega 8, Free DOS, Black

https://www.emag.ro/..._medium=android

Din specificatii si cautari, am vazut ca pot sa il upgradez destul de usor.
Am comandat deja si un SSD M2: Solid-State Drive (SSD) Kingston A2000, 500GB, NVMe, M.2 la 257 lei.

Acum voiam sa iau si RAM. Ce placute sa aleg? 2x8GB, 2x16GB? Sau inca 1X4GB. Laptopul vine cu o placuta de 4GB.

Va multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
AI pus link-ul aiurea. Are multe puncte puncte....

Nu inteleg de ce ai lua un laptop ca sa-o schimbi imediat componente - mai bine luai unul cu ele deja montate.
Asa, trebuei sa te chinui sa vezi care SSD-uri sau module de memorie sunt compatibile - vezi ca e HP - deci probabil accepta doar HP sau HP Compatible...
Trebuie mers in service sa le schimbe ca altfel pierzi garantia...
Automat va trebui desfacut complet ca astea noi nu mai au usite de acces...

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Plus ca seria asta HP 15 nu are cea mai buna constructie...

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Nu ai ce upgrade sa faci.Acest laptop are un singur slot de ram care este deja ocupat.Memorie:
  
Capacitate memorie
4 GB
  
Tip memorie
DDR4
  
Sloturi ocupate
1
  
Frecventa
2400 MHz

Edited by PiticVerde, 13 August 2021 - 15:05.


#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View PostPiticVerde, on 13 august 2021 - 15:05, said:

Nu ai ce upgrade sa faci.Acest laptop are un singur slot de ram care este deja ocupat.Memorie:
  
Capacitate memorie
4 GB
  
Tip memorie
DDR4
  
Sloturi ocupate
1
  
Frecventa
2400 MHz


Vorbesti prosti. Specificatiile de pe emag nu sunt in totdeauna cele mai exacte, plus ca scrie clar "Sloturi ocupate" nu total sloturi, sloturi libere. Pe youtube la teardown apar 2 sloturi https://youtu.be/dUK0GaI8N9M?t=54

@eiffel, avem la lucru laptopuri HP cacalau, de la elitebook la pavilion, la toate am facut upgrade de RAM, cu RAM generic, kingston sau samsung.

@initiator. Fa linistit upgrade cum vrei tu, preferabil sa fie la fel placutele de RAM pe care le pui, tu decizi de ce cantitate de memorie ai nevoie. Grija la SSD, sa suporte NVMe, nu doar SATA3. M.2 e doar slotul, nu si protocolul.

Edited by RomanianAngel, 13 August 2021 - 15:23.


#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Esti sigur ca suporta SSD m2?

In caz ca nu se potriveste pana la urma, poti inlcoui HDD-ul cu un SSD SATA de 2.5 inch.

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015

View PostRomanianAngel, on 13 august 2021 - 15:19, said:

Vorbesti prosti. Specificatiile de pe emag nu sunt in totdeauna cele mai exacte, plus ca scrie clar "Sloturi ocupate" nu total sloturi, sloturi libere. Pe youtube la teardown apar 2 sloturi https://youtu.be/dUK0GaI8N9M?t=54

@eiffel, avem la lucru laptopuri HP cacalau, de la elitebook la pavilion, la toate am facut upgrade de RAM, cu RAM generic, kingston sau samsung.

@initiator. Fa linistit upgrade cum vrei tu, preferabil sa fie la fel placutele de RAM pe care le pui, tu decizi de ce cantitate de memorie ai nevoie. Grija la SSD, sa suporte NVMe, nu doar SATA3. M.2 e doar slotul, nu si protocolul.

Am inteles draga INGER ROMAN.Sunt un Prostanac! Asta inseamna ca si cei de la Hp sunt la fel ca mine niste nestiutori si ei afiseaza configuratia complet gresit despre produsele lor ,caci eu acolo verific,pe site-uri oficiale,nu inteleg ce legatura are Emag aici...Nu am vazut nici ceva legat de posibilitatea SSD m2.In sfarsit,succesuri. https://support.hp.c...ument/c06620562

Attached Files

  • Attached File  HP.png   169.74K   38 downloads
  • Attached File  HP.png   169.74K   35 downloads

Edited by PiticVerde, 13 August 2021 - 15:41.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Posteiffel, on 13 august 2021 - 14:53, said:

Nu inteleg de ce ai lua un laptop ca sa-o schimbi imediat componente - mai bine luai unul cu ele deja montate.
Asta e o problema cel putin momentan cu stocurile, si totodata cu pretul.
La RAM trebuie multa atentie ca unele laptopuri, atat ultraportabile cat si de gaming vin cu RAM integrat, eventual un slot liber - care permite adaugare, dar totodata e problematic la dual channel.

Si eu cautam un laptop, si in 99% din cazuri, cel putin pentru ce caut eu, vin cu 16GB RAM si 512GB SSD. Rar apar pe stoc cu mai mult, si sunt MULT mai scumpe decat ar costa inlocuirea sau adaugarea lor ulterioara - daca este posibil (RAM, SSD). Caz in care mai bine ala mai ieftin, un SSD mare luat ulterior, cel din laptop intr-un rack USB si aia e.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPiticVerde, on 13 august 2021 - 15:41, said:

Am inteles draga INGER ROMAN.Sunt un Prostanac! Asta inseamna ca si cei de la Hp sunt la fel ca mine niste nestiutori si ei afiseaza configuratia complet gresit despre produsele lor.
Pai si ei afiseaza configuratia standard, adica cu ce vine. Vine cu o placa de 4GB. Adica nu are ocupate ambele sloturi ci doar unul.
Asta daca are doua. Si se pare ca are.

#10
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Link-ul catre laptop: https://www.emag.ro/..._medium=android

I-am dat copy-paste din app.

Ma hotarasem la acest laptop, deoarece pretul e accesibil si din ce spuneau si alti posesori, upgrade-ul e destul de usor de facut.

Laptopuri cu SSD mai mare ai RAM mai mult implica un pret mai mare decat daca le-as cumpara separat.

As vrea 32GB RAM sau 16 GB dar nu stiu exact ce sa cumpar. Ce frecventa etc. Nu sunt in domeniul acesta expert. :D

Va multumesc!

#11
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
As aprecia mult daca puteti sa imi dati un link cu ce memorie RAM sa cumpar. Un pachet de 2X8GB sau 2x16GB. Multumesc!

#12
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 25.08.2010
https://www.crucial..../hp-15-db1100ny

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Io zic sa renunti la puscaria aia de laptop. Nu are nici macar un SSD, cat de mic, acolo.

SSD-ul face o diferenta majora.

Daca l-ai luat deja, returneaza-l fara sa stai pe ganduri. N-as da pe porcaria aia nici 900 de lei.
Vezi ca ecranele de la HP unde scrie SVA sunt niste stifturi de TN-uri, cu cele mai de cacat unghiuri.
HP au scris asa de smecheri, sa evite sa scrie pe fata TN, desi e vorba de un TN toata ziua.

Daca cauti un pic, gasesti ceva cu SSD macar de 256, 8 GB de ram si ecran IPS macar de 250 de nits pe la 1400-1600 de lei.

Uite:

Is SVA an IPS?
HP uses other names: SVA is short for Standard Viewing Angle and represents the TN technology, while UWVA (Ultra-Wide Viewing Angle) is synonymous for an IPS screen. Unfortunately, HP does not disclose any other specs like the luminance, contrast, or the color gamut.

Edited by cattavencu, 13 August 2021 - 18:00.


#14
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Multumesc pentru pontul cu RAMul!

@cattavencu, am tot cautat un laptop ok la pret cu configuratii decente, dar mai toate erau supraevaluate ca si pret.

Asta mi s-a parut best-buy si dupa ugrade-ul cu SSD si RAM eu zic ca va fi bun.

Acum imi fac treaba cu un Dell Inspiron 17 3721 de mai bine de 7 ani. Doar i-am schimbat HDD-ul cu un SSD.

Rest colegilor de pe forum, voi ce spuneti? E ok laptopul dupa ce ii fac upgrade-ul?

Va multumesc!

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Post_Alizeu_, on 13 august 2021 - 19:07, said:

Rest colegilor de pe forum, voi ce spuneti? E ok laptopul dupa ce ii fac upgrade-ul?

da - https://www.emag.ro/.../review/5683299

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in cazul asta cel mai convenbil ar fi ca initiatorul sa se ia dupa review-ul respectiv in alegerea componentelor ptr upgrade.
Daca isi asuma pierderea garaniei, la cat costa laptopul ala acum poate sa merite.
Desi probabil va ceda in cle mult un an pe alimentare.

#17
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Cred ca cel mai bun site de referinta daca vrei sa iti faci upgrade:

https://www.userbenc...5-db1xxx/138224

Vezi la altii ce au si cat de bine se comporta componentele respective

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Post_Alizeu_, on 13 august 2021 - 19:07, said:

Rest colegilor de pe forum, voi ce spuneti? E ok laptopul dupa ce ii fac upgrade-ul?
Depinde de fiecare la ce se uita cand cumpara. Eu nu as lua asa ceva. La pretul asta gasesti SH decente. Dar, desigur, SH-urile au si ele niste riscuri, daca nu te pricepi mai bine ia-ti nou.
Cred ca realizezi ca mergand pe pretul cel mai de joc, la aceleasi specificatii de procesor, ram, ssh, vei lua ceva prost constructiv. O sa-ti mai faca figuri, un freeze, o chestie. Asta e experienta ce-am avut-o cu laptopuri de astea sub 2500 lei.
Unul SH in schimb nu va fi asa de performant, dar va functiona fara figuri. La serviciu am vazut destule, atat luate de angajator, cat si personale. Si mi-am facut o idee, ca multi care au probleme mai ales hardware, apeleaza la mine.
Mno... vrei genul de racheta care comprima un video in 20 de minute sau altul mai slab ce face acelasi lucru in 25. Asta-i prima comparatie pe care o face toata lumea si alege racheta ieftina. Pentru ca-i racheta si pentru ca-i ieftina. Aparent, best buy, nu?

Insa, diferenta e ca in alea 25 de minute al celui mai vechi, poti deschide si lucra pe el si altceva, prelungind timpul , sa zicem la 26-27, iar racheta care face jobul in 20, nu-i mai poti da sa faca nimic ca e mort, freeze, pana nu termina ce are de facut nu-l poti utiliza la nimic. Dai cancel, ctrl alt del sau chiar reset de la buton, daca softul care face jobul greu ai ghinionul sa fie si el facut prost si sa blocheze calculatorul.

Dar daca esti gamer, ia-ti racheta ca nu poti juca 2 jocuri in acelasi timp.
Daca lucrezi pe el, nu-ti lua rachete ieftine ca-ti faci nervi cu el cand vezi ca altul cu 3 generatii de procesor in spate merge si al tau se intrerupe si se chinuie la un Alt+Tab cand face ceva mai dificil pe el, ruland un soft mai prost conceput. Gama bisnis e optimizata pentru genul asta de folosire, dar sunt mai scume, mult mai scumpe. De aia eu nu iau decat asa ceva, la SH, nu ma complic cu rachete petarde care se pun in cur la un task mai serios, zici ca are nucleele alea 4-6 sau 8 de reclama. Procesor incarcat la 30%, si el se misca ca ochiu mortului. Asta-i experienta pe care o ai cu alea ieftine.
La alea scumpe, procesor 100% si poti lucra fluid pe el, chiar daca mai intarzie taskul principal cu ceva secunde, poate minute.

Apoi ecranul, nu-ti lua unul cu ecran slab. In astea iti faci freza in ele, creand iluzia de imagine clara. E doar o iluzie, in realitate iti faci freza in ele si ai reflectata orice lumina din spate.
IPS, suntem in 2021, nu TN. Sunt si TNuri cu unghiuri bune si mai de calitate, dar sigur alea ieftine nu au asa ceva.
Daca iesi cu el pe afara, 300nits +. Daca nu, minim 250nits, si jaluzele trase cand intra soarele.

In rest, poti upgrada RAM si SSD cand vrei, daca nu ajunge. Desigur, sa permita laptopul.

Ryzen am auzit ca sunt bune, eu am rezervele mele deoarece am avut experiente proaste cu AMD si nu cred ca aceste procesoare au trecut testul timpului. Dar oricum eu cumparand SH, iau chestii mai vechi unde Ryzen nu era ca si optiune. Unul nou e mult prea scump, prefer SH care au costat candva 6000+ lei si acum costa 1500 lei. Nu neg ca n-or fi mai bune ca Intel, insa cat timp nu pun nici Intelul in genunchi cu ce fac le laptop, ma intereseaza mai putin viteza de prin benchmarkuri. Sunt mai interesat sa mearga fara figuri no-matter-what.
Alea bisnis nu fac fata la jocurile astea contemporane pe setari mari, Doar la laptopurile premium ai de toate. De-alea scump si la SH.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate