Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Test online MENSA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
DeltaForceXtreme

DeltaForceXtreme

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2021
Am obținut un scor de 126.
Testul ăsta online chiar poate semnala ceva?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
E un scor bun. Limita cred că e 128 dacă îmi aduc bine aminte, prag la care te anunță că trebuie să dai test la ei pentru a vedea scorul real. Cel puțin așa era acum mulți ani, nu știu cum mai e acum.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu  obtinusem vreo 85

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
o sa te caute omuletii verzi sa-ti dea un premiu. tu cam ce te astepti sa semnaleze?

trebuia sa fii printre primii doi-trei din clasa la invatatura. ai fost?

Edited by Fane, 03 August 2021 - 18:07.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

Quote

Cum e de fapt cu testele IQ

Una dintre cele mai frecvente căutări online este cea care îţi permite să ajungi la teste IQ (intellectual quotient). Internauţii vor cu tot dinadinsul să afle cât de inteligenţi sunt, ceea ce a dus la apariţia a felurite teste IQ online care-ţi spun pe loc cam unde te situezi din punctul de vedere al inteligenţei.

Treburile în psihologie stau însă cu totul altfel. În primul rând trebuie să înţelegem că IQ-ul este un construct teoretic. Că testele IQ nu măsoară inteligenţa ci ceea ce credem noi că sunt componente importante ale inteligenţei.

În al doilea rând, fiind un construct teoretic, IQ-ul se măsoară pe scale diferite. Se prea poate să obţii un IQ de 122 pe o scală şi un altul de 86 pe o altă scală. Printre cele mai utilizate scale se numără scala Wechsler, scala Stanford-Binet şi scala Raven. În al doilea rând, măsurarea IQ-ului necesită scale acordate vârstei. Scala Wechsler, de exemplu, se poate aplica oricui are vârsta peste 16 ani; în cazul celor sub 16 ani se foloseşte o versiune diferită numită Wechsler Intelligence Scale for Children.

În al treilea rând, testele de inteligenţă disponibile online oferă în 99% din cazuri rezultate false. Sunt create pentru a vă da impresia că sunteţi excesiv de inteligenţi şi vă felicită ulterior pentru asta. Adevărul este că un test IQ avizat de psihologi se dă de obicei pe hârtie şi durează mai mult de cinci minute. Testul Wechsler – de exemplu – durează undeva între o oră şi o oră şi jumătate.
Testele pe care le completaţi online atunci când sunteţi plictisiţi sunt create de programatori, nu de psihologi. E ca şi cum v-aţi lăsa operaţi de un mecanic auto.

În al patrulea rând, interpretarea unui test psihologic durează. Faptul că un site vă oferă rezultatele instant ar trebui să fie un semnal de alarmă. Un psiholog de obicei trebuie să urmeze un curs de formare şi perfecţionare în aplicarea unui tip de test de inteligenţă, curs în care va învăţa cum să interpreteze acel test în funcţie de anumiţi factori precum vârsta, genul ori sănătatea clientului.

Şi totuşi – ce IQ aveţi? Pentru a afla trebuie să apelaţi la serviciile unui psiholog sau ale unui psihiatru. Un test de inteligenţă măsoară mai multe lucruri (de exemplu inteligenţa verbală şi performanţa) iar acele lucruri, în funcţie de tipul testului, oferă un rezultat concret. Psihologul va oferi acel rezultat după o zi în care va face interpretarea răspunsurilor voastre şi vă va spune unde vă încadraţi în marea masă a populaţiei conform unui anume test.

Ceea ce internauţii trebuie să înţeleagă este faptul că apelând la teste de inteligenţă online primesc acelaşi tip de răspunsuri pe care le-ar putea oferi la fel de bine vecinul de palier ori mătuşa aceea îndepărtată cu care ei nu mai vorbesc. Aşa cum nu vă reparaţi singuri plombele ci mergeţi la un dentist, la fel – în măsurarea IQ-ului mergeţi la un psiholog şi nu vă bazaţi pe ceea ce vă spune un formular online. Riscați să vă entuziasmați degeaba.
sursa

Edited by Michidoo, 03 August 2021 - 18:08.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 03 august 2021 - 16:56, said:

Eu  obtinusem vreo 85
La umbra?

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Semnaleaza faptul ca vei trudi din greu pe salariu, multi ani inainte

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttytysor, on 03 august 2021 - 18:47, said:

La umbra?
pe scara raven

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sigur nu era scara Richter ?

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Era pe scara de la bloc, potoliti-va  :)  Rezultatele "vorbeste" de la sine si nu ne "mințește"

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da domnu' , stii ce e o scara raven?

Am dat de doua ori test raven , odata prin 2008 si odata acum 4-5 ani

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
tu vrei sa ne demonstrezi ca esti mai destept ca noi toti la un loc ? Bine frate, eu te cred. Si mai departe ce vrei sa faci cu viata ta ?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Tu ai vazut ce s-a discutat?  Am zis ca am scos 85 , si m-au luat la baza
La scara raven maximum e  vreo 130
85 cat am scos eu e un scor mediocru

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cica tata lu' Mensa e baiatul ala, Damian Draghici, cati au auzit de el ? Si cum i-a schimbat viata ? Sau el ne conduce din umbra si nu stim noi.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ala de batea cu lingura la toba?

#16
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

View PostFane, on 03 august 2021 - 18:07, said:

trebuia sa fii printre primii doi-trei din clasa la invatatura. ai fost?

Ce treabă are asta cu Mensa????

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Din punctul meu de vedere , cel care ar obtine cel mai mare scor Mensa sau alte teste este Daniel Negreanu , campion mondial la poker. Este un joc bazat 20% pe noroc, restul pe inteligenta.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postpopicoo, on 04 august 2021 - 11:01, said:

Ce treabă are asta cu Mensa????
una subtila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate