Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Test online MENSA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Tocmai ca nu pun. Inteligenta ajuta la realizarea individului, dar munca e mai importanta. De asta am intrebat chestia cu scoala, ca daca nu a si muncit pe masura istetimii in general vestile nu-s nemaipomenite.

#38
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Majoritatea celor cu un IQ ridicat si foarte ridicat tind sa fie lenesi de fel, inclusiv eu. E foarte simplu, daca tu intelegi intr-o ora ce-i ia altuia 3 ore, de ce sa muncesti tot 3 ore? Evident, daca te pasioneaza tragi ca nebunul, dar luand in calcul ca tu te-ai referit la scoala, greu mi se pare sa te pasioneze chiar toate materiile predate.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Cam ai dreptate, dar aici parintii, profesorii, sistemul ar trebui sa nu-i prea lase in starea asta. Multi dezvolta o adevarata abilitate de a trece prin scoala cu minim de efort si asta nu-i deloc ok.

#40
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
De ce nu-i ok? Faptul ca nu depui efort nu inseamna ca nu poti sau ca esti un ratat. Ti-am zis, stiu oameni foarte inteligenti care sunt maniaci in ceea ce fac (in sensul ca muncesc pana crapa si o fac cu zambetul pe buze si le place ceea ce fac), dar care au fost foarte delasatori in scoala si facultate. Atat timp cat nu te atrage, nu ai de ce sa depui efort cand rezultatele sunt aceleasi ca la cei care depun efort.
In definitiv, cum zic americanii, fiecare are dreptul sa-si urmeze fericirea si e treaba fiecaruia ce face, cum face si ce devine.

Apoi, tu zici ca sistemul ar trebui sa nu-i lase in starea asta. Care sistem? Cel educational format din profesori mediocrii? Pai fix aia ii considera prosti pe cei cu iq mare fix din cauza faptului ca sunt lenesi, ceea ce in mintea multora egaleaza cu a nu putea, a fi prost.

De ce crezi ca cei cu iq ridicat sunt mai solitari? Fiindca atunci cand media e scazuta, ei sunt priviti ca fiind prosti. Exista si o gluma: intr-un spital de nebuni, pacientii il considera nebun fix pe cel clinic sanatos. Efectul Dunning-Kruger consider ca explica cel mai bine acest fenomen.

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate