Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Dovezi importante ale existentei lui Dumnezeu

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
720 replies to this topic

#667
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postnico123, on 25 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Nu, nu aceasta era filmarea ci a unei doamne care tot striga ''Uite curge invers, uite curge invers'' In filmul doamnei a fost o singura aruncare a crucii si aceasta nu era legata cu nimic,
Uite si astia or incercat dar curge tot intr-o directie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Ee6avPIg1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nico, pana cand lumea nu intelege ca minunile din biblie sunt figurative si toate aceste minuni au o insemnatate, lumea nu va intelege cartea asta... sau o vor intelege in doua, trei, 1000 de feluri, ateii intr-un fel crestinii in altul...

Edited by Fluk3, 05 February 2022 - 22:05.


#668
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021

View Postpenticostalul, on 05 februarie 2022 - 14:35, said:

Pentru tine zero e destul.
Dar dacã scrii pe un forum, nu :nonobad:
mai pacaliciule, te cam tragi de sireturi cu mine. Vezi-ti de moastele tale acolo.

#669
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 05 februarie 2022 - 22:16, said:

mai pacaliciule, te cam tragi de sireturi cu mine. Vezi-ti de moastele tale acolo.

Colegul nu este cu moaștele...el e cu ”tremurăturile”, că de aia-și zice ”penticostal”

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tdr3gvfds7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#670
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Un fel de Paunescu fara plete... ?

#671
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 05 februarie 2022 - 22:16, said:

te cam tragi de sireturi cu mine
Tu, șireturi?
Cum să treci cu ele de gardieni? :)

#672
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Religia si cuvantul religie este suma tuturori dagoemlor pe care omul le foloseste  , el omul nu va intelege niciodata de ce nu este  Dumnezeu pentru el , si va spun de ce ... el omul va face toate ideile si toata Munca roadei lui un idol care va fi  doar in mintea lui ... , aici apar Piedicile pe care Dumnezeu ni le arata ca pe niste obstacole .... , Ca sa mergi La Dumnezeu drumul tau trebuie sa fie ca apa Raiului de curata  ....  da Isus  a  aratat cum mai putem sa ajungel La Dumnezeu trecand prin Ispita Bolilor , Invingand toate bolile cu ajutorul lui Isus Hristos ..... Isus Hristos este alaturi de noi dar sa-l chemam de fiecare data si sa-i cerem ajutorul sa ne invete si sa ne calauzeasca spre inparatia Celui ce este Menit sa fie alaturi de noi Oameni  .... Drumul e lung si sunt multe trepte de urcat sau de coborat ... fiecare stie ce are in sacu lui ... Dumnezu sa va Binecuvanteze !

View PostFluk3, on 05 februarie 2022 - 22:04, said:

Uite si astia or incercat dar curge tot intr-o directie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Ee6avPIg1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nico, pana cand lumea nu intelege ca minunile din biblie sunt figurative si toate aceste minuni au o insemnatate, lumea nu va intelege cartea asta... sau o vor intelege in doua, trei, 1000 de feluri, ateii intr-un fel crestinii in altul...
Da Biblia este o carte de studiu , si toate cartile din lume sunt de studiu ca sa inveti din trecutul lor sa fi un om mai evoluat in viitor , sa pui mana pe rana si sa spui ca uite Dumnezeu a  lasat  din bunavolinta lui o sansa de a ne intoarce catre el .... dar va spun , cei ce  nu  ati studiat in tot si in toate cate putintel , nu veti sti despre ce e vorba ....  sa sti tu de unde vine aceasta energie  ai fi de premiul Nobel ....

#673
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostOnnuTm, on 10 februarie 2022 - 18:08, said:

Da Biblia este o carte de studiu , si toate cartile din lume sunt de studiu ca sa inveti din trecutul lor sa fi un om mai evoluat in viitor , sa pui mana pe rana si sa spui ca uite Dumnezeu a  lasat  din bunavolinta lui o sansa de a ne intoarce catre el .... dar va spun , cei ce  nu  ati studiat in tot si in toate cate putintel , nu veti sti despre ce e vorba ....  sa sti tu de unde vine aceasta energie  ai fi de premiul Nobel ....
Despre ce energie vorbim ?
Evident ca biblia vorbeste de o anume evolutie a omului.

#674
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostFluk3, on 05 februarie 2022 - 22:04, said:

Uite si astia or incercat dar curge tot intr-o directie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Ee6avPIg1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nico, pana cand lumea nu intelege ca minunile din biblie sunt figurative si toate aceste minuni au o insemnatate, lumea nu va intelege cartea asta... sau o vor intelege in doua, trei, 1000 de feluri, ateii intr-un fel crestinii in altul...
Desigur ca la acel popa apa nu curge invers pentru ca nu arunca o cruce de lemn ci un manunchi de buruieni, mai sunt legate si cu o panglica.
Tocmai ca minunile din Biblie sunt reale asa cum eu drept credincios, cred ca Iisus a inviat ceea ce este o minune.

Edited by nico123, 10 February 2022 - 19:10.


#675
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ah... deci aia era problema...buruienile...

Auzi, eu cred in biblie dar nu cred in minuni fara explicatie care s-au intamplat doar in biblie si daca incerci azi sa le repreoduci sau filmezi... fug si se ascund...

Daca imi transformi tu sau oricine apa in vin (ce vrei tu, Muscat, Merlot, Carmel) te cred ca e vorba de minuni infaptuite de cineva anume, altfel iti repet, biblia vorbeste de minuni figurative si te si indeamna sa inveti cate ceva din ele...

#676
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
lasa-ma cu minuni figurative in biblie, un orb ca sa fie vindecat si sa vada in cateva minute fara operatie chiar este o minune,

#677
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ti-am explicat, daca tu sau altcineva sunteti in stare sa reporduceti macar una din minunile alea, cea mai mica.. nu sa umblii pe apa... atunci te cred, altfel sunteti pe un drum paralel cu ceea ce scrie acolo.

Ca sa-ti dau un indiciu, orb in biblie nu inseamna orb fizic, pamantul pe care scupia Isus cu dispret nu inseamna mizerie, nisip, pamant ci pur si simplu partea materiala fizica de care ne legam si pe care ne bazam toata existenta si din cauza careia suntem ca si orbul din biblie pe care l-a vindecat Isus, suntem orbiti si cautam doar material, placere, egoism si toate acum.  

Ce rost are o povatza a lui Isus care vindeca fizic un orb ? Pt ca a facut o minunue... ce inveti tu de acolo, ce-ti explica ?

#678
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cum ce-mi explica? Se arata cat de mare este puterea lui Dumnezeu de poate invia si mortii mai ales ca aceasta putere o poti compara cu cea a diavolului care si el face minuni dar nu asa mari ca ale Domnului. Trebuie sa fim in stare sa facem deosebiri intre minunile facute de Domnul si minunile mincinoase ale diavolului.
Apropo, cea mai mare minune a diavolului este sa coboare foc din cer, ceea ce nu inseamna mai nimic, o pot face si oamenii.

Edited by nico123, 10 February 2022 - 20:59.


#679
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu cred ca un dzeu ar avea nevoie sa se explice in fatza unor oameni. Acele minuni sunt puse acolo cu alt scop dar evident ca daca le intelegi la propriu te indepartezi de ceea ce a vrut sa se transmita.

Biblia e scrisa simbolic.

Sa cobori foc din cer ? In primul rand ce inseamna asta si poti face si tu ?

#680
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu poti lua biblia doar ca simboluri ca atunci ei ca simboluri si principalele evenimente descrise in biblie cum ar fi invierea sau hranirea unei multimi de oameni cu peste si paine si asta nu pot fi simboluri ci realitati si nu minciuni. Si potopul sau Sodoma si Gomora sunt tot simboluri pentru tine?

Nu vezi cat de neatent esti? Nu am spus ca pot face eu sa coboare foc din cer am spus ca oamenii pot face asta. Urca cateva tone de piatra la 50-100Km deasupra pamantului si ii da drumul sa cada pe pamant, acea piatra se freaca cu aerul de ajunge la rosu si se va vedea ca si cum coboara foc pe pamant, ca si cand meteoriti de dimensiune mai mica cad pe pamant

Edited by nico123, 10 February 2022 - 21:40.


#681
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Satana nu poate sta in foc ! ...si nici nu poate aduce focul ....  Focul este energia divinitati ... va luati de ceva ce nu stiti ....

#682
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cine a spus ca satana poate sta in foc? Satana nu va face nici o minune dar va sti cand meteoriti de dimensiuni mici vor intra in atmosfera si va mima ca el face o minune, coboara foc din cer dar va fi o minciuna ca el nu face nimic.

Edited by nico123, 10 February 2022 - 22:25.


#683
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postnico123, on 10 februarie 2022 - 21:38, said:

Nu poti lua biblia doar ca simboluri ca atunci ei ca simboluri si principalele evenimente descrise in biblie cum ar fi invierea sau hranirea unei multimi de oameni cu peste si paine si asta nu pot fi simboluri ci realitati si nu minciuni. Si potopul sau Sodoma si Gomora sunt tot simboluri pentru tine?

Nu vezi cat de neatent esti? Nu am spus ca pot face eu sa coboare foc din cer am spus ca oamenii pot face asta. Urca cateva tone de piatra la 50-100Km deasupra pamantului si ii da drumul sa cada pe pamant, acea piatra se freaca cu aerul de ajunge la rosu si se va vedea ca si cum coboara foc pe pamant, ca si cand meteoriti de dimensiune mai mica cad pe pamant
Si tu tot mai crezi ca din doi pesti si doua paini hranesti 5000 de oameni... ? Poti sa o faci si azi sau vrea sa-ti spun de fapt altceva ?

Multi au cautat sa gaseasca niste dovezi ale potopului si acestea nu au fost de gasit, nu a existat un potop planetar asa cum spun unii ca biblia ar relata, daca nu intelegi ce inseamna numarul 40 in biblie si unde apare acesta nu o sa intelegi nici ce inseamna acest potop, schimbare, devenire...

Ah.. da sunt neatent... sa inteleg ca in trecut oamenii faceau foc din cer... de scrie asa ceva ?

Poate sunt reali serpii care vorbesc... iti explica Dorel ce si cum...

View PostOnnuTm, on 10 februarie 2022 - 22:10, said:

Satana nu poate sta in foc ! ...si nici nu poate aduce focul ....  Focul este energia divinitati ... va luati de ceva ce nu stiti ....
Pai daca stii tu explica-ne, cum e cu Satana

#684
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
N-ai minte? ca incep sa dau in balbaiala cu tine , Pentru ce trebuia sa fie un potop planetar cand lumea se restrangea la cateva tari? Biblia se refera la cateva tari si ceea ce se intampla pe un teritoriu restrans.
Da in biblie este si cu lucruri simbolistice dar sigur este si  cu adevar ca daca nu ar fi adevarul inseamna ca nimeni nu ar lua aceasta carte decat ca una de povesti.
Poti sa crezi ce vrei dar bagi prea multa imaginatie de la tine fara sa vezi si lucrurile adevarate care nu pot fi simbolice. Din cauza simbolurilor din biblie nu esti in stare sa vezi esenta adica adevarul, asta inseamna ca nu crezi in Iisus sau in trinitate.
Ma opresc aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate