Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dovezi importante ale existentei lui Dumnezeu

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
720 replies to this topic

#685
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ahh... deci acum reducem intreaga lume care a fost sub ape la un potop local... Nu s-au gasit dovezi nici macar pt poporul Israel care a calatorit timp de 40 de ani (daca tot faceam apropo de cifra asta) in desert spre tara promisa. Pai ce faci in cazul asta ? Crezi ca biblia nu e adevarata sau ca de fapt vorbeste despre cu totul altceva ?
Stai lin, cred in Isus trinitate dar iti spun clar ca acestea nu sunt "persoane". Ah, ca existat un om care a intruchipat dumnezeirea si pe care noi il numim Isus, da clar... doar ca tocmai acest om spune clar ca "puteti face lucruri chiar mai mari decat acestea"... adica el nu e singurul fiu al lui Dzeu si un exemplu al intruchiparii dumnezeirii. Astfel de exemple au existat nu doar in Orientul Mijlociu, dovada ca acest om chiar avea dreptate. Pildele acestui om sunt simboluri, invataturi prin povestire si arhetip, nicidecum niste demonstratii de hocus pocus.
Tocmai... care sunt simboluri si care sunt "realitate"?

#686
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.03.2019

View Postberia81, on 31 ianuarie 2022 - 11:13, said:

dar cu toate astea, alegi sa crezi o carte scrisa acum cateva sute de ani in loc sa accepti parerea celor care au masurat si experimentat.
Păi cred ce este masurabil și experimentabil. Deci această latură a științei este una. Cealaltă latură a ei, cea speculativă adică, este alta. Fiecare cu credibilitatea sau creditul pe care e firesc să îl primească.

Cât despre Cartea aceea veche, care nu e doar una ci mai multe, scrise în perioade de timp atât de diferite, cu autori mulți dar, ia gândește-te, totuși atât de consecvenți în mesajul pe care il transmit, urmând parcă același fir roșu al ei ... Orice minte normală, care nu doar comentează pe lângă ci, studiază cu atenție această Scriere, nu poate trece cu indiferență peste aceste aspecte.

Piatra de temelie însă, este acea parte a Cărții care, se încadrează la măsurabil și constatabil. E vorba de profețiile ei. Știu că nu toate sunt descifrabile direct. Dar multe dintre profețiile ei sunt directe.
Astfel, nu putem să ignorăm o carte care prevestește data și locul nașterii lui Mesia dar și modul în care va fi realizată. Atributul care îi va fi acordat lui Mesia ( Emanuel = Dumnezeu este cu noi), faptele minunate pe care El le va face (vindecări, învieri atât cu referire la fizic cât și psihologic în timp). Tradarea, felul în care va fi omorât (crucificarea si faptul că nu i se vor sparge oasele piciorelor cum era obiceiul roman), tragerea la sorți a cămășii sale, venerarea Mariei printre neamuri, etc.
De asemeni sunt profețiile istorice, cum sunt cele cu privire la succesiunea imperiilor, sau despre căderea Tirului ori a Babilonului, cu detalii care uimesc și astăzi și care pot fi confirmate istoric și arheologic.

O să le contești probabil, așa cum se contesta în trecut existența istorică printre regii israelului a regelui David (până la descoperirile arheologice care au dovedit până la urmă adevărul). O să pui cred, la îndoială veridicitatea profețiilor si a acurateții traducerilor de-a lungul timpului, așa cum au făcut-o ateii și scepticii care susțineau că acele prevestiri au fost înșelăciuni scrise după evenimente și datate anterior ca să manipuleze. Până s-au descoperit documente mult mai vechi, precum cele de la Qumran care, au dovedit atât veridicitatea profețiilor cât și acuratețea mesajelor din textele biblice așa cum le avem și azi.

Edited by Thepointer, 11 February 2022 - 01:56.


#687
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
fac o corecție pentru ca este cazul. "credința" este și la cei care cred in Darwin(evoluționism) precum și la cei care cred in creaționism(Dumnezeu). credința in Darwin sau știința este la fel de lipsita de dovezi precum creaționismul.

din ce am reușit eu sa înțeleg si cu propriul discernământ, universul si viata au fost creeate, nu poate fi vorba de ceva aleator în atâta precizie ca lucrare. Dar! Dumnezeu nu înseamnă biserica sau religie. Dumnezeu înseamnă tot ce este în jurul nostru inclusiv noi. Pe Dumnezeu nu-l interesează daca bei sau fumezi sau dacă ești bun sau rau. Important ca până la moarte sa devi inteligent si odată cu inteligenta iubitor si calm, fără frică si temeri. As putea spune ca viata in trup înseamnă iad-ul, pentru ca suntem aici pentru triere. Unii rămân in ceea ce inseamna Dumnezeu, alții revin aici, sau si mai rău.. nu mai sunt.

#688
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Attached File  PREZENTUL MANVANTARA1.png   1.38MB   11 downloads

View Postmellbo, on 11 februarie 2022 - 02:36, said:

fac o corecție pentru ca este cazul. "credința" este și la cei care cred in Darwin(evoluționism) precum și la cei care cred in creaționism(Dumnezeu). credința in Darwin sau știința este la fel de lipsita de dovezi precum creaționismul.

din ce am reușit eu sa înțeleg si cu propriul discernământ, universul si viata au fost creeate, nu poate fi vorba de ceva aleator în atâta precizie ca lucrare. Dar! Dumnezeu nu înseamnă biserica sau religie. Dumnezeu înseamnă tot ce este în jurul nostru inclusiv noi. Pe Dumnezeu nu-l interesează daca bei sau fumezi sau dacă ești bun sau rau. Important ca până la moarte sa devi inteligent si odată cu inteligenta iubitor si calm, fără frică si temeri. As putea spune ca viata in trup înseamnă iad-ul, pentru ca suntem aici pentru triere. Unii rămân in ceea ce inseamna Dumnezeu, alții revin aici, sau si mai rău.. nu mai sunt.

matale practici un panteism de duzină... iadul e în sufletul omului... biserica e trupul lui Hristos iar religia instrumentul prin care te re-legi de Dumnezeu... tu te refugiezi într-un panteism care nu duce la nimic...

#689
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

Thepointer said:

1644537380[/url]' post='28787065']
Păi cred ce este masurabil și experimentabil. Deci această latură a științei este una. Cealaltă latură a ei, cea speculativă adică, este alta. Fiecare cu credibilitatea sau creditul pe care e firesc să îl primească.

Cât despre Cartea aceea veche, care nu e doar una ci mai multe, scrise în perioade de timp atât de diferite, cu autori mulți dar, ia gândește-te, totuși atât de consecvenți în mesajul pe care il transmit, urmând parcă același fir roșu al ei ... Orice minte normală, care nu doar comentează pe lângă ci, studiază cu atenție această Scriere, nu poate trece cu indiferență peste aceste aspecte.

Piatra de temelie însă, este acea parte a Cărții care, se încadrează la măsurabil și constatabil. E vorba de profețiile ei. Știu că nu toate sunt descifrabile direct. Dar multe dintre profețiile ei sunt directe.
Astfel, nu putem să ignorăm o carte care prevestește data și locul nașterii lui Mesia dar și modul în care va fi realizată. Atributul care îi va fi acordat lui Mesia ( Emanuel = Dumnezeu este cu noi), faptele minunate pe care El le va face (vindecări, învieri atât cu referire la fizic cât și psihologic în timp). Tradarea, felul în care va fi omorât (crucificarea si faptul că nu i se vor sparge oasele piciorelor cum era obiceiul roman), tragerea la sorți a cămășii sale, venerarea Mariei printre neamuri, etc.
De asemeni sunt profețiile istorice, cum sunt cele cu privire la succesiunea imperiilor, sau despre căderea Tirului ori a Babilonului, cu detalii care uimesc și astăzi și care pot fi confirmate istoric și arheologic.

O să le contești probabil, așa cum se contesta în trecut existența istorică printre regii israelului a regelui David (până la descoperirile arheologice care au dovedit până la urmă adevărul). O să pui cred, la îndoială veridicitatea profețiilor si a acurateții traducerilor de-a lungul timpului, așa cum au făcut-o ateii și scepticii care susțineau că acele prevestiri au fost înșelăciuni scrise după evenimente și datate anterior ca să manipuleze. Până s-au descoperit documente mult mai vechi, precum cele de la Qumran care, au dovedit atât veridicitatea profețiilor cât și acuratețea mesajelor din textele biblice așa cum le avem și azi.

crezi ca este masurabil si exprimabil…ce anume este masurabil intr-o carte de povesti scrisa in epoca bronzului?
nimic din acea carte nu este demonstrabil ci doar interpretabil in speranta ca poate este adevarat ce scrie acolo.

imi spui de profetii…ce profetii? despre ce vorbesti? zi o profetie reala ce poate fi demonstrata, ceva palpabil.

este dreptul tau sa crezi in Yehova,Isus…la fel cum si Tom Cruise are dreptul sa creada in Xenu.

daca eu as veni maine si ti as spune ca Xenu este adevaratul Dzeu, ptr ca am citit intr-o carte la fel ca tine, cum ai putea sa combati ceea ce spun?

de ce au dreptate cei care au scris Biblia si nu are dreptate L Ron Hubbard?

ce diferenta este intre oameni fauriti din lut si coaste, mosi ce impart oceane cu un toiag, mersu pe apa, etc…vs  ce spune L Ron in cartea lui?

Edited by beria81, 11 February 2022 - 13:48.


#690
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostOnnuTm, on 10 februarie 2022 - 18:08, said:

Religia si cuvantul religie este suma tuturori dagoemlor pe care omul le foloseste  , el omul nu va intelege niciodata de ce nu este  Dumnezeu pentru el , si va spun de ce ... el omul va face toate ideile si toata Munca roadei lui un idol care va fi  doar in mintea lui ... , aici apar Piedicile pe care Dumnezeu ni le arata ca pe niste obstacole .... , Ca sa mergi La Dumnezeu drumul tau trebuie sa fie ca apa Raiului de curata  ....  da Isus  a  aratat cum mai putem sa ajungel La Dumnezeu trecand prin Ispita Bolilor , Invingand toate bolile cu ajutorul lui Isus Hristos ..... Isus Hristos este alaturi de noi dar sa-l chemam de fiecare data si sa-i cerem ajutorul sa ne invete si sa ne calauzeasca spre inparatia Celui ce este Menit sa fie alaturi de noi Oameni  .... Drumul e lung si sunt multe trepte de urcat sau de coborat ... fiecare stie ce are in sacu lui ... Dumnezu sa va Binecuvanteze !


Da Biblia este o carte de studiu , si toate cartile din lume sunt de studiu ca sa inveti din trecutul lor sa fi un om mai evoluat in viitor , sa pui mana pe rana si sa spui ca uite Dumnezeu a  lasat  din bunavolinta lui o sansa de a ne intoarce catre el .... dar va spun , cei ce  nu  ati studiat in tot si in toate cate putintel , nu veti sti despre ce e vorba ....  sa sti tu de unde vine aceasta energie  ai fi de premiul Nobel ....

Priceperea sta in departarea de rau si de cel rau.

#691
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostDorel666, on 12 februarie 2022 - 11:55, said:


Priceperea sta in departarea de rau si de cel rau.
Adevarata pricepere e sa "stai" langa Hristos isus cand el spune "Tata, iarta-i ". Posted Image

#692
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Attached File  download (11).jpeg   77.23K   3 downloads

#693
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postnerocezar666, on 11 februarie 2022 - 03:15, said:

iadul e în sufletul omului...
Cativa prihologi si psihanalisti importanti ai secolului nostru ar fi de acord cu asta...

#694
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Ma oamenii buni cand taiati painea in dua , ce vedeti ce simtiti si ce credeti ca e ...?   da eu am avut o vedenie si insusi in cele doua parti ale paini sa oglindit cum ar fi o ogilda de aur , in acea oglinda am putut sa simt cum sunt prezent in acea viziune ....  deci cu ajutorul  materiei vei simti  ce vei face in viitor ,tu fin cel ce merge din trecut spre viitor ....   de fel toate ce ne inconjoar sunt catalogate ca si unelte sau ca si materi carui omului iau fost incredintat intr-o forma de har cu suflet ....  omul a dezvoltat si o parte a iubiri  care e atat de complexa incat are foarte multe atribute , primul atribut este contactul iubiri sau a energiei placute sau neplacute ... toate acestea sunt pentru a ne intari si a invata sa fim cu adevrat om ... dragostea lui Dumnezeu are multe forme ....

#695
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.03.2019
Beria 3

View Postberia81, on 11 februarie 2022 - 13:45, said:

crezi ca este masurabil si exprimabil…ce anume este masurabil intr-o carte de povesti scrisa in epoca bronzului?
1. Recitește Cu atenție. Faci ghiveci din ce scriu. Masurabil și experimentabil (nu exprimabil). Și vorbeam de știință acolo.
Pentru că, știința care este demnă de crezare este cea demonstrată. Cea care trece testul experimentului repetat.
Cealaltă parte a ei, care la emiterea unei așa-zise teorii se sprijină doar pe observații (ori nici alea) și pe ceva inferențe inductive, sunt de fapt doar ipoteze (vezi "teoria" big-bang sau "teoria" evoluționistă). Despre acest gen de știință spun că este speculativă. Repet deci: există știința pe care o categorisesc drept credibilă pentru că se bazează pe argumente și demonstrații tari. Dar mai este o a doua latură a ei care poate primi (sau nu) oarece credit în funcție de eleganța raționamentelor pe care de regulă se bazează.
2. Tot insiști că Biblia este scrisă în epoca bronzului? Ai repetat și încă repeți în mod obsesiv lucrul ăsta deși îți corectasem punctul tău de vedere: Biblia e scrisă de-a lungul unei perioade de timp foarte lungi. Isaia, sau Ieremia, ori Daniel, ... David, Luca, Matei, Ioan, etc... au trăit și scris în epoca bronzului? Și de când cărțile/textele foarte vechi nu merită atenție? Ba se știe că acestea au foarte mare valoare. Pentru că pot contribui cu informații diverse privind istoria, ocupația, cultura, credința și modul de a gândi. Deci. Ce are a face în cazul nostru momentul când? Si de ce nu este important modul învechit de gândire? Putem analiza astfel unde am progresat și unde am rămas la fel.
Iar dacă sunt vechi și demonstrează unele cunoașteri despre care noi  se pare că ne-am edificat mult mai târziu, nu ar putea dovedi că acea Carte a Cărților are o sursă interesantă, poate suportul "cuiva" aparte?

Quote

nimic din acea carte nu este demonstrabil ci doar interpretabil in speranta ca poate este adevarat ce scrie acolo.
Te cam pripești. Ai citit-o? Și dacă da, cum? Orientat să-i găsești chichițe sau dornic să-i deslușești și apoi să-i scrutezi înțelesul?

Dar îți fac pe plac și o să înșir câteva din observațiile mele:

- Din Biblia care nu demonstrează nimic după tine, rezultă mai dinaintea observațiilor și cercetărilor științifice adevărul despre forma pământului. Că este rotund știm de prin 700 I.Hr. din Isaia 40:22.

- În vremuri în care alții credeau că Pământul se sprijină pe un animal mare sau pe un uriaș, Dumnezeul biblic declară că nu se sprijină pe ceva ci "atârnă de nimic" (plutește liber în spațiu). (Iov 26:7)
Știința descoperă abia 3000 de ani mai târziu (1650 dHr) acest lucru.

- Etapele creației uimesc oamenii de știință referitor la ordinea în care Geneza descrie că au decurs evenimentele.

- Proporția ideală pentru navele maritime (lungimea de șase ori lățimea) pentru cea mai bună stabilitate pe care au constatat-o proiectanții lor, este indicată și lui Noe în vremurile străvechi. Ai știut asta?

- Mai nou, știm azi că mările au și izvoare, deși ce este sub ele cunoaștem cel mai puțin...
În cartea lui Iov Dumnezeu îl întreabă pe acesta: "Ai pătruns tu până la izvoarele mării?, Sau te-ai plimbat tu prin fundurile adâncului?" (Iov 38:16). Cum știa autorul cărții acest detaliu?

- Biblia susține că suntem creați din țărâna pământului. Știința confirmă azi: toate oligoelementele din care suntem formați trupește se găsesc în pământ. S-a dovedit astfel că formularea "țărână ești" nu e doar un eufemism.

- Evreii au primit instrucțiuni clare pentru circumcizie... Nu înainte de ziua a 8-a (exact cum bine știm din cercetări mult mai recente), a 8-a zi de viață e momentul în care organismul uman incepe să secrete substanța răspunzătoare de coagularea sângelui).

- Spălarea în ape curgătoare pentru curățire (îndepărtarea microbilor si virusilor).
Înainte să se cunoască implicațiile intervențiilor medicale fără curățarea mâinilor, rata mortalității era foarte mare. În 1845 de exemplu, conform însemnărilor din  "Enciclopedia Britanica", când un doctor tânăr, pe nume Ignaz Semmelweis, îngrozit de mortalitatea femeilor care nășteau în spitale (30%), cere să se facă precum știau evreii din cartea Leviticului, spălarea mâinilor înainte de orice nouă intervenție (se trecea de la un pacient la altul fără această banală și esențială procedură). Mortalitatea se reduce astfel la 2%, conform celor înregistrate atunci. Astăzi, mai mult ca oricând, aplicăm întocmai recomandările primite de evrei cu atâta vreme înainte. Și ne spălăm nu într-un lighean care ar permite încă păstrarea multor microbi ci cu apă curgătoare așa cum cerea Dumnezeu. La robinet avem foarte facil apă curgătoare la îndemână azi. Iar în medicină nici nu se mai concepe lipsa spălării minuțioase înaintea intervențiilor.
Fără dubiu, Biblia este și sursă de documentare istorică (nu o să lungesc postarea și cu mulțimea de mostre de această factură). Multe evenimente sau personaje istorice descrise în Biblie și contestate cândva de atei, acum au suport arheologic și documentar.  

Quote

imi spui de profetii…ce profetii? despre ce vorbesti? zi o profetie reala ce poate fi demonstrata, ceva palpabil.


Câteva care-mi vin acum în minte:

- Ismael, frate după tată al lui Isaac, este profețit că va deveni și el un neam mare în Geneza 21:18. Au devenit descendenții lui neam mare?

- YHWH îi spune lui Avraam că neamurile vor fi binecuvântate în credința lui. Este astăzi credința lui Avraam printre popoarele Pământului?
Cele trei mari credințe actuale din lume, creștinismul, iudaismul și islamismul își au rădăcinile în persoana lui Avraam.
”...Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele.” scrie profetul Maleahi.
Citește și în Isaia 56:3-8 despre promisiunea lui Dumnezeu făcută credincioșilor din alte popoare.

- profeția din Daniel cu privire la succesiunea marilor imperii, cele care își vor lăsa amprenta asupra umanității. Este de o acuratețe impresionabilă.
Avem și împlinirea în detaliu  a profeției despre ascensiunea imperiului Macedonean, lupta și victoria acestuia împotriva imperiului Medo-Persan. Apoi profețește și despre ruperea în patru a imperiului preluat cum bine știm azi de patru mari generali ai lui Alexandru, fără ca vreun moștenitor să fie printre cei patru noi conducători.

- În profețiile despre Babilon... se precizează că va ajunge o ruină în pustiu și nu va mai fi reconstruit.
Cuceritorul lui, regele Cirus al Persiei, a fost profețit chiar cu numele, aproape două secole înainte. În plus, Dumnezeu a prezis că fluviul Eufrat avea să fie secat (Isaia 45:1-3; Iermia 50:38).
Istoricii greci Herodot și Xenofon au confirmat împlinirea acestei profeții uimitoare. Ei au scris că Cirus a deviat cursul fluviului Eufrat, nivelul apei scăzând foarte mult. Soldații lui Cirus au putut astfel să pătrundă în oraș chiar pe porțile lui, care fuseseră lăsate deschise. Așa cum spunea profeția, mărețul Babilon a căzut „dintr-odată“, într-o singură noapte (Ieremia 51:8).

Anticul Babilon era un oraș cu adevărat magnific. Întocmai precum este astăzi New York-ul, aparent de necucerit.
Și apropo de Babilon, Biblia vorbește de domnia lui Belșațar. Sursele laice contraziceau acest lucru, acceptând că personajul ar fi fost doar un personaj influent. Mai apoi arheologii au descoperit mai mulți cilindri de lut. Inscripția cuneiformă de pe un cilindru cuprindea o rugăciune a regelui babilonian Nabonid pentru „Bel-sar-ussur (Belșațar), fiul meu cel mare“. Descoperirile ulterioare au confirmat că Belșațar „și-a exercitat autoritatea de regent mai mult de jumătate din domnia tatălui său, perioadă în care a fost practic rege cu drepturi depline“, se afirmă în lucrarea New Bible Dictionary.
(Nelson Glueck a spus odată: „Timp de 30 de ani am făcut săpături arheologice cu Biblia într-o mână și cu o unealtă în cealaltă, iar în ce privește exactitatea istorică, am descoperit că Biblia a avut întotdeauna dreptate“.)
(Despre Roma sau despre Egipt de exemplu, deși avem profeții ale decăderii lor, nu se vorbește de dispariția lor.)

- Anul în care Cel Trimis își va începe lucrarea, adică începutul lucrărilor lui Hristos. Tot Daniel spune cu precizie când se va întâmpla acest eveniment cu sute de ani înainte
Daniel 9:24-27
Șaptezeci de săptămâni sunt hotărâte pentru poporul tău și pentru cetatea ta cea sfântă până ce fărădelegea va trece peste margini și se va pecetlui păcatul și se va ispăși nelegiuirea, până ce dreptatea cea veșnică va veni, vedenia și proorocia se vor pecetlui și se va unge Sfântul Sfinților. Să știi și să înțelegi că de la ieșirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului și până la Cel-Uns – Cel-Vestit – sunt șapte săptămâni și șaizeci și două de săptămâni; și din nou vor fi zidite piețele și zidul din afară, în vremuri de strâmtorare. Iar după cele șaizeci și două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El, iar poporul unui domn va veni și va dărâma cetatea și templul. Și sfârșitul cetății va veni prin potopul mâniei lui Dumnezeu și până la capăt va fi război – prăpădul cel hotărât. Și El va încheia un legământ cu mulți într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa și prinosul și în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii”.
Calculul anilor (săptămânilor de ani) este incredibil de exact. Nu detaliez că e și așa lungă postarea.

Și aș mai aminti (dar nu am timp să caut trimiterile)...

- "poporul evreu va fi împrăștiat în toată lumea, dar se vor aduna înapoi într-o zi." Astăzi au iar țara lor.

- Căderea și dărâmarea Ierusalimului (70 dHr). A fost mai întâi inconjurat (semn pentru cei ce cred în Iisus că trebuie să fugă conform avertismentului profetic făcut de El) iar mai apoi, după un timp, este cucerit și dărâmat. Istoria demonstreaza cum au decurs lucrurile.

Quote

este dreptul tau sa crezi in Yehova,Isus…la fel cum si Tom Cruise are dreptul sa creada in Xenu.
Diferența este că eu nu aleg în ce să cred... La mine nu este un drept de care uzez, e o consecință, este un lucru determinat de percepțiile pe care le am, indiciile găsite, experiențele și evenimentele prin care am trecut. Așa mi s-a format și  confirmat și credința. Nu este o simplă adeziune.

Quote

daca eu as veni maine si ti as spune ca Xenu este adevaratul Dzeu, ptr ca am citit intr-o carte la fel ca tine, cum ai putea sa combati ceea ce spun?


Dacă aș ști că ești un om integru, demn de luat în seamă și că vorbești serios, aș începe să întreb, să adun date. Apoi, dacă se sprijină pe ceva solid care să merite efortul și timpul aș căuta dovezi clare că există, că este viu și poate relaționa cumva cu mine...
Dumnezeul meu îi provoacă pe toți ceilalți dumnezei pe care îi invoci sau îi listezi tu:
"Apărați-vă pricina”, zice Domnul, „arătați-vă dovezile cele mai tari”, zice Împăratul lui Iacov.
„Să le arate și să ne spună ce are să se întâmple; care sunt prorociile pe care le-ați făcut vreodată? Spuneți, ca să luăm seama la ele și să le vedem împlinirea, sau vestiți-ne viitorul.
Spuneți-ne ce se va întâmpla mai târziu, ca să știm că sunteți dumnezei, faceți măcar ceva bun sau rău, ca să vedem și să privim cu toții."
(Isaia 41:21-23)

Cu ce răspuns vin ei la provocarea lansată de YHVH? Adică Cel Ce Este (nu doar susține că este).

Quote

de ce au dreptate cei care au scris Biblia si nu are dreptate L Ron Hubbard?

Nu am auzit de omul ăsta, și cred că mulți nu au auzit de el. Dar de Biblie știe mai toată umanitatea. Logic, ție asta ce îți spune?
Dacă tu știi că este impresionant și credibil,  dar diferit de cele susținute în Biblie tot ce susține omul ăla, înșiră-mi câteva motive să îl verific.

Quote

ce diferenta este intre oameni fauriti din lut si coaste, mosi ce impart oceane cu un toiag, mersu pe apa, etc…vs  ce spune L Ron in cartea lui?

Nu cunosc ce susține, nu știu nimic de L Ron.
Dar știu că, pe fundul Mării Roșii, odihnesc și acum care egiptene, știu de exemplu că "pietrele, lemnele și țărâna" din care era construită mândra cetate a Tirului au ajuns în apă, așa cum a profețit Ezechiel la porunca lui YHWH.
(Iar asta este iarăși o certitudine verificabilă. Dupa ce Nabucodonosor implineste profeția despre dărâmarea vechiului Tir, ceva ani mai târziu Alexandru Macedon fără să știe o desăvârșește. Rade tot, pietre lemne (și țărâna chiar așa cum profețește Ezechiel) și le aruncă în mare, ca să își construiască un istm spre noua construcție, ținta lui aflată atunci pe o insulă nu departe de țărm.)
Precum este cu știința și Biblia este acceptată și studiată pornind de la  o parte certă, apoi se continuă cu inferențe, revelații,  concluzii și încredințări. E oarecum identic cu știința. Dar în credință numai cei sinceri în căutările lor, cei cu atitudine modestă, smerită și însetare de adevăr au acces la ea. E vorba de un mod de relaționare și de revelare. Fără acest statut interior ceea ce poți afla și înțelege este limitativ.

Revelația se întâmplă și în știință, căci Dumnezeu se îngrijește ca cercetătorii, savanții, să devină instrumente revelatoare, atunci când noi etape în planul evoluției umanității se apropie. Dar aici nu e musai condiționat de calitățile morale ale celui care cercetează (știința nu este o raportare personală ca în spiritualitate) . Dumnezeu alege vasul potrivit pentru lucrul și planul Său, compatibil vremurilor (etapelor) cunoașterii de revelat.

Nu am mari speranțe că îți vor folosi ție cele scrise aici, dar poate sunt alții care mai tranzitează pe acest topic și se întâmplă să o facă cu inima neprihănită și cu acea disponibilitate în cuget de a căuta și cerceta răbdător și însetat dupa Adevărul care Este (nu după unul care i-ar conveni și i s-ar potrivi ;)).

#696
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,643
  • Înscris: 17.08.2022
Daca exista Universul exista si Dumnezeu...
La fel de necunoscut, la fel de neaccesibil si la fel de fascinant

Este ceva prea grandios si universal pentru noi taratoarele.....

Exat de aceea cautam dovezi.
Pentru ca il vedm pe Dumnezeu ca un Hamburger sau ca o stare personala si vrem sa ne convingem ca hamburgerul exista si este gustos iar starea noastra depinde de ceva - cand de fapt suntem incapabili sa ne gestionam starile, judecata si simturile

Citeam in topic ca fantezia unora a ajuns sa asocieze combinatii de litere, cod de bare, forme de nori, stari de angoasa cu existenta lui Dumnezeu...
Altcineva scria ca exista Dumnezeu pentru exista diavolul....
Atat de mica sa fie credinta lui....?


O casnicie in care in fiecare zi se cauta dovada dragostei,  sa fim sigur ca se va duce de rapa.....

#697
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Vio, păi eu văd dragostea lui Dumnezeu în fiecare zi în care ies și mă bucur de creația Sa...de tot ce a făcut El pentru mine, ca să fiu fericit...Posted Image

#698
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 19.03.2022
Daca Dumnezeu ar fi vizibil, nu ar exista picior de ateu pe pamant. Insa dupa scurt timp omul ar deveni iar o lepra in genul lui Cain.
Nici nu aveti idee ce important e faptul ca Dumnezeu e invizibil. Insa te poti convinge atat de existenta Lui cat si de caracterul lui cercetand intreaga natura/creatie.

#699
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Daca d-zeu ar exista...nu ar exista picior de ateu...

#700
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,643
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdark, on 08 septembrie 2022 - 07:20, said:

Vio, păi eu văd dragostea lui Dumnezeu în fiecare zi în care ies și mă bucur de creația Sa...de tot ce a făcut El pentru mine, ca să fiu fericit...Posted Image

Pentru ca tu preferi sa vezi jumatatea plina a paharului....
Jumatatea goala te faci ca nu exista, dar exista....
Crime, copii nevinovati morti, oameni buni pacaliti de oameni rai, suferinta, distrugere, razboaie, si toate cele 10 porunci incalcate....

Asa ca ateii au aparut din exact aceste motive.
Ca Dumnezeu da groaznice rebuturi....

Edited by vio69c, 08 September 2022 - 08:37.


#701
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 08 septembrie 2022 - 08:36, said:

Jumatatea goala te faci ca nu exista, dar exista....
Crime, copii nevinovati morti, oameni buni pacaliti de oameni rai, suferinta, distrugere, razboaie, si toate cele 10 porunci incalcate....

Astea se datorează spiritelor necurate, acelor dybbuk-uri.

#702
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 19.03.2022

View Postbolovan, on 08 septembrie 2022 - 07:55, said:

Daca d-zeu ar exista...nu ar exista picior de ateu...
Atei ar exista si daca Dumnezeu ar fi in fatza ateului.
Findca tine de vointa, nu de credinta. Am aratat in dese randuri ca cea mai simpla celula biologica are in componenta proteine si ca ele sunt rezultatul productiei unei celule biologice, adica  nema celula fara proteine, nema proteine fara celule. Dar avem atei care chiar daca le spui acest lucru se uita cum sa te prosteasca cum ca celula e smechera si daca ea  a vrut sa apara fara dumnezeu, a aparut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate