Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Criza din 2008

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Absolut!
De data asa a fost virusul dar si alti factori (crestere economica si reala chiar a fost in unele sectoare/domenii - paradoxal, si cu ajutorul pandemiei)... atunci cand totul merge bine se baga bani multi in imobiliare!. Normal ca la un moment dat este un fals boom dar si acesta este alimentat de oamenii care prefera sa cumpere imobiliare la supra-pret in loc sa astepte o criza si abia apoi sa cumpere.
Atunci cand nu mai exista cerere la actualele preturi umflate, scade pretul... se desumfla totul iar unele firme din constructii, cele mici, intra primele in faliment (alea mai mari rezista, de regula)
Inainte de 2007 a fost o specula generalizata/consecinta a caderii comunismului... a inceput in anii '90 si cred ca toata lumea stia despre cum mergeau imobiliarele atunci (iarna se cumpara un teren si toamna se vindea cu 30-40% mai scump - la fel si cu apartamentele) dar si micile afaceri caci se vindea absolut orice la taraba, butic, colt de strada, etc.

Edited by rz, 14 November 2021 - 13:32.


#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postrz, on 14 noiembrie 2021 - 11:16, said:

Probabil ca nu ai prins perioada 2000-2006 si apoi perioada 2009-2012

Am prins inclusiv perioada 1970-1975, nu e aia problema :) Da, pretul o fi scazut dar conteaza si vanzarile, nimeni nu vinde in plina criza la pret minim, practic toti asteapta sa se refaca piata. Cei care vand sunt putini si in general presati de vreun camatar, banca sau alte motive urgente.

#21
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdjl, on 23 iulie 2021 - 22:37, said:

La apartamente încă sunt. Dar pe atunci se cumpăra cam orice în neștire. Nu știu cât de mult a afectat economia și societatea din România criza cu pricina. De emigrat au emigrat unii și în timpul bulei, că nu peste tot a fost creștere și unii abia așteptau să scape de viză.
Credite doar cu buletinul, pentru orice...
Culmea e că într-un manual de la A.S.E. era un ciclu creștere - criză și la anul 2007 (manualul fiind de prin 2003-2004... nici nu mai știu la ce materie era, poate îl mai am) se prevedea recesiune. Pe mine mă îngrozea, că în anii '000 începusem și noi să o ducem un pic mai bine și nu doream să vină din nou vremuri nasoale.
Ăia au cumpărat creditele unor bănci sperând la profituri uriașe? "Goldman-Sachs" a fost de asemenea în dificultate, dar nu a dat faliment.

Goldman Sachs nu a falimentat din cauza ca un fost CEO a fost pus mare boss la trezoreria USA de unde a si luat hotararea de a pompa undeva la 15 miliarde in asiguratorul lui Goldman Sachs asta la doar cateva zile dupa ce tot el a hotarat ca Lehman Brothers nu trebuie sa primeasca nici un ajutor din partea statului( Lehman Brothers fiind competitorii lui GS). In acelasi an directorii GS au primit prime de sute de milioane de dolari , timp in care oamenii erau evacuati din case.
Cauza crizei din 2008 nu a fost caderea LB sau numarul mare de credite neperformante. Cauza a fost egoismul directorilor, brokerilor si agentilor din sistemul bancar , care desi stiau exact limitele si cat poate duce piata , au continuat sa se prefaca ca e torul oke , au continuat sa pompeze credite( ca doar nu le dadeau din banii lor) in schimbul comisioanelor generoase. Se procedeaza la fel si azi, multi dealeri auto se fac ca nu vad ca un anume client nu isi permite masini la o rata de 400 euro dar cu cateva clicuri atent selectate fac ca leasingul sau creditul sa fie acceptat. Se da vina pe iresponsabilitatea imprumutatukui in timp ce brokerii si agentii fac toate artificiile  posibile sa smenuiasca sistemul incat sa se aprobe creditul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate