Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Criza din 2008

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă se consideră că subiectul nu este de Poiană, să fie mutat la Istorie Universală (deși subiectul este și despre România) sau Editoriale.
Ce a fost cel mai interesant și deranjat la această criză a fost (și probabil este) că stânga și dreapta se acuză una pe alta de generarea crizei, când de fapt ambele sunt vinovate, deci această criză riscă să se repete. Riscă se repete și pentru că omenirea nu prea a învățat nimic din ea, dar asta este o chestie de menționat după ce termin cu stânga și dreapta. Dreapta acuză stânga că e vinovată de criză pentru că dat pomeni. Este adevărat că unul dintre factorii declanșatori a fost criza creditelor toxice date pentru a-și achiziționa oamenii o locuință, că statul American a acordat garanții băncilor, ca să poată da credite, deci asta e o formă de asigurare socială de stânga, dar și băncile s-au hămseit la dat credite în condiții nesigure, iar pentru asta nu poate fi invonăvățită stânga; credite pe bandă s-au dat și în alte țări pentru consum, nefiind garantate de stat și a existat acea foame a instituților de creditare, iar această foame numai de stânga nu e.
Ce nu au învățat oamenii din ea? Că prețurile nu pot să crească la infinit. Iară cresc prețurile la imobiliare și de data asta cine știe pe unde se mai sparge un balon de săpun. Că nu e bine să existe consum fără o mare pondere a producției naționale/zonale - eu mă bucuram la un moment dat că vine criza în România (Traian Băsescu zicea că nu va veni), ca să pricepem lucrul ăsta... de unde, speranțe deșarte.
Probabil credite pe repede înainte nu se vor mai da așa de ușor (ce eram supărat pe eternul Guvernator B.N.R. Mugur Isărescu că nu înțelegeam de ce vremea limitarea creditelor), dar un anume risc tot există.
Deși până acuma am vorbit de rău, pentru unii nu vor mai exista oportunitățiile din 2006-2008,,,

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
problema in criza din 2008 a fost falimentul lehman brothers, care practic a cumparat creditele celorlalte banci si asteptau sa le vina bani. dar na, cateodata oamenii isi pierd jobul si nu mai pot plati creditele. desi nu fac ”discriminari” ca oamenii sunt oameni, romanii au cam prins gustul creditelor, vrea pisi ceva gata, s.a.m.d. multi isi mai iau si teapa cu vreo masina proasta sau vreo ”afacere” tampita si uite dezastrul.

louis rossman pe care multi il cunoasteti filma prin new york magazinele care nu au supravietuit pandemiei si erau jumatate inchise. la firma unde lucrez se tot da afara de cand cu pandemia si e printre cei mai mari angajatori din tara. ca sa nu mai vorbesc ca s-au inchis si mici afaceri. in bula unora poate nimic nu s-a schimbat dar in lume si la noi situatia nu e chiar asa misto.

Edited by bobitad, 23 July 2021 - 21:51.


#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nici o criza nu se repeta, fiecare criza are alte cauze si alt mod de manifestare si alte efecte.
Daca iti place istoria poti urmari ca primele crize aveau efecte dramatice ce duceau la foamete, razboaie, decese in masa pana la ultima care a avut efect schimbat doar stiul de viata al unora, la modul ca nu mai plecau in Bali in concediu, reveneau la Grecia sau nu mai mancau in fiecare seara la restaurant, mai luau si o shaorma uneori.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Astazi, spre deosebire de situatiile precedente, exista si un acces foarte facil la informatie, comunicarea se realizeaza extrem de usor pe orizontala (adica intre noi), nu doar pe verticala (adica de la stapanire in jos). Nu mai aflam doar ce ni se serveste la televizor, putem sa cautam si singuri informatie.

Ca urmare, multe lume a inceput sa se informeze inainte sa faca imprumuturi si credite prostesti. Sigur , sunt, in continuare, o gramada de idioti care iau bani aproape imposibil de returnat fara sa se inhame la o munca de sclav pentru zeci de ani dar numarul lor este in scadere.

Edited by razor01, 23 July 2021 - 22:02.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La apartamente încă sunt. Dar pe atunci se cumpăra cam orice în neştire. Nu ştiu cât de mult a afectat economia şi societatea din România criza cu pricina. De emigrat au emigrat unii şi în timpul bulei, că nu peste tot a fost creştere şi unii abia aşteptau să scape de viză.
Credite doar cu buletinul, pentru orice...
Culmea e că într-un manual de la A.S.E. era un ciclu creştere - criză şi la anul 2007 (manualul fiind de prin 2003-2004... nici nu mai ştiu la ce materie era, poate îl mai am) se prevedea recesiune. Pe mine mă îngrozea, că în anii '000 începusem şi noi să o ducem un pic mai bine şi nu doream să vină din nou vremuri nasoale.
Ăia au cumpărat creditele unor bănci sperând la profituri uriaşe? "Goldman-Sachs" a fost de asemenea în dificultate, dar nu a dat faliment.

Edited by djl, 23 July 2021 - 22:37.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
The Big Short

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postdjl, on 23 iulie 2021 - 22:37, said:

La apartamente încă sunt. Dar pe atunci se cumpăra cam orice în neştire.

Una este sa muncesti 20 de ani ca sa-ti ramana o casa (fie si un apartament de 60-70mp) si cu totul altceva este sa iei ca prostul credite de 3000-4000 euro sau mai mult, sa chletuiesti banii pe diverse porcarii , sa nu mai platesti pentru ca nu te mai descurci si sa descoperi peste 3-4 ani ca ai de plata, cu tot cu taxele executorului, 15 000 euro.

Nu mai vorbesc despre creditele facute pentru masini pe care nu ti le permiti. Oameni care castiga 1500 euro pe luna si fac credit pentru masina de 35 000 euro.

Edited by razor01, 23 July 2021 - 23:02.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 22.01.2015
De taxe,moarte si prosti nu poti scapa!  Eviti sau esti prudent in actiunile/planurile tale zilnice si de viitor.

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
In ziua de azi statele pompeaza bani cu nemiluita in economiile tarilor respective. Banca Canadei a inceput anul trecut prin a cumpara bonduri guvernamentale in valoare de 5 miliarde de dolari pe saptamana si a lasat-o mai moale de curand la "doar" 2 milarde de dolari pe saptamana. In felul acesta tin dobanzile artificial de scazute. Daca guvernele respective or sa fie in stare sa dea banii inapoi o sa fie totul bine si frumos. Daca nu...

Oportunitati sunt la fiecare criza. Eu am cumparat anul trecut niste preferred shares (un fel de bonduri emise de companii) care sunt "investment grade" (a se vedea https://www.investop...stmentgrade.asp ), iar intre timp s-au dublat in valoare si la care am 7-8% dividende anual.

PS: Acum cativa ani am citit un tip (mult) mai destept decat mine care zicea ca toata inflatia se duce in case si in stocuri. Eram oarecum sceptic, dar uitandu-ma la case si la evolutia burselor incepand cu anul trecut pot sa zic ca a avut mare dreptate.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postvladut01, on 24 iulie 2021 - 07:04, said:

In ziua de azi statele pompeaza bani cu nemiluita in economiile tarilor respective. Banca Canadei a inceput anul trecut prin a cumpara bonduri guvernamentale in valoare de 5 miliarde de dolari pe saptamana si a lasat-o mai moale de curand la "doar" 2 milarde de dolari pe saptamana. In felul acesta tin dobanzile artificial de scazute. Daca guvernele respective or sa fie in stare sa dea banii inapoi o sa fie totul bine si frumos. Daca nu...

Oportunitati sunt la fiecare criza. Eu am cumparat anul trecut niste preferred shares (un fel de bonduri emise de companii) care sunt "investment grade" (a se vedea https://www.investop...stmentgrade.asp ), iar intre timp s-au dublat in valoare si la care am 7-8% dividende anual.

PS: Acum cativa ani am citit un tip (mult) mai destept decat mine care zicea ca toata inflatia se duce in case si in stocuri. Eram oarecum sceptic, dar uitandu-ma la case si la evolutia burselor incepand cu anul trecut pot sa zic ca a avut mare dreptate.
asta cu casele nu e chiar asa simpla. falimentul lehman brothers nu a fost numai fiindca nu si-au mai putut plati unii creditele, ok daca aia nu-si platesc creditele vinzi casa si tu ca banca tot castigi. insa problema a fost ca pierzandu-si atat de multi locurile de munca, nu mai aveai cui sa vinzi si s-a prabusit piata imobiliara. nu a fost doar acolo, a fost si la noi, chiar auzeam odata la masa povesti  de genul am luat cu atat si am vandut cu 20.000 mai putin.

dupa falimentul GM si FORD, in Detroit a ramas pustiu. acum firmele si oamenii pleaca din California tocmai fiindca preturile au ajuns foarte mari, atat pentru firme cat si pentru oameni. asa ca o sa scada si acolo preturile. Tu crezi la momentul actual ca esti ”safe” daca o sa investesti in Bucuresti sau Cluj in imobiliare, dar nu stii ce se poate intampla.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdjl, on 23 iulie 2021 - 21:16, said:

Că preţurile nu pot să crească la infinit.


Ohohooo, si inca cum

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrbb-NZ8Dw4ZlMkh_N4_hquDs_stbO9wxhIQ&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Bine, in Romania nu s-a intamplat (inca).

Dar nu e imposibil.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ca sa devalorizezi moneda la modul asta, trebuie sa ai in functii cheie, la BNR , la finante, in fruntea serviciilor, etc, oameni care asasineaza economia tarii, fie prin actiuni directe, fie prin inactiune.

Nu se poate sa tiparesti la modul asta bani decat daca vrei, in mod intentionat, sa distrugi o tara.

Edited by razor01, 24 July 2021 - 10:34.


#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Altul care ataca piata imobiliara. Sunt cunostiinte generale si de bun simt ca piata imobiliara merge numai in sus. Sa sustii ca poate merge in jos este ca si cum ai sustine ca Pamantul este rotund si nu plat, ca in realitate. Sau ca este mai vechi de 7000 de ani.
Eu m-am ars rau cu aurul, ca si ala numai in sus merge dar cand e vorba de imobiliare e investitie sigura. Si in Dolu Salaj numa in sus merg chiar daca sunt 27 de locuitori peste 70 de ani toti fara exceptie. Vin vesticii si se muta in Romania. Bine nici unu nu a venit in Dolu, dar se spera ca se extinde Clujul -  ca se zvoneste Clujul o sa se uneasca cu Zalaul - datorita exploziei demografice fara precedent din Romania - acum ca fiecare femeie are 6-10 copii

Edited by AztecWarrior, 24 July 2021 - 19:58.


#14
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Problema cu piata imobiliara e ca job-urile bine platite nu sunt distribuite uniform geografic. aceasta distributie neuniforma, incurajeaza migratia oamenilor catre centrele urbane si astfel creste cererea de locuinte in acea zona. Normal, ca avand in vedere sporul demografic negativ, migratia interna (dar si cea externa) va transforma multe zone (acele sate "uitate de lume") in zone aproape pustii.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si un documentar celebru pe tema asta: https://www.imdb.com/title/tt1645089/

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

 AztecWarrior, on 24 iulie 2021 - 19:57, said:

Altul care ataca piata imobiliara. Sunt cunostiinte generale si de bun simt ca piata imobiliara merge numai in sus. Sa sustii ca poate merge in jos este ca si cum ai sustine ca Pamantul este rotund si nu plat, ca in realitate. Sau ca este mai vechi de 7000 de ani.

Fara sa generalizez dar cel putin in Romania n-am prea vazut sa se duca piata imobiliara in jos, nu ca si preturi. Da, sunt perioade in care stagneaza vanzarile dar preturile n-am vazut sa scada, chiar dimpotriva.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Probabil ca nu ai prins perioada 2000-2006 si apoi perioada 2009-2012

Concret si despre acelasi tip de apartament, pe aceeasi strada:

2 camere in Brasov, Centrul Civic 75K $ in 2004-2006 (inainte de criza)
2 camere in Brasov, Centrul Civic 45K $ in 2009-2011 (in criza)
2 camere in Brasov, Centrul Civic 55-60K € dupa 2014-2016 (dupa criza)

Cam aceleasi procente/variatii (+/-) au fost si la terenuri... dupa cum se poate observa este un ciclu in imobiliare deci nu este doar crestere
Da, deocamdata este boom imobiliar!
Ce va fi insa peste cativa ani (2-3 ani) nu stie nimeni!

Edited by rz, 14 November 2021 - 11:18.


#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 rz, on 14 noiembrie 2021 - 11:16, said:

Cam aceleasi procente/variatii (+/-) au fost si la terenuri... dupa cum se poate observa este un ciclu in imobiliare deci nu este doar crestere
Da, deocamdata este boom imobiliar!
Ce va fi insa peste cativa ani (2-3 ani) nu stie nimeni!


Boomul actual este bazat pe isteria produsă de restricţiile Covid, nu de o creştere economică.
Cel mai probabil este un fals boom. De fapt este o dorinţă a unora de face un exit şi a altora de a compensa nişte creşteri speculative de preţuri (materiale de construcţii).

Edited by terratec, 14 November 2021 - 12:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate