Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plante cățărătoare pentru gard: recomandările voastre

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am eu clematis in curte, e plantat de freo 4 ani, deci au trecut 4 ierni peste el , e foarte bine , a facut flori garla in fiecare an. In primavara asta chiar l-am mai taiat ca se facuse prea stufos. A fost luat din …Lidl din cate imi aduc aminte, era un bat cu 2 frunze…acum e ditamai tufa.

Parerea mea, dac aaveti posibilitatea curtii, platati in curte clematisul, lasa l naibii de ghiveci.

Si gura planta care o am in ghiveci e un leandru , tot din Lidl luat. Ala chiar nu resista sub 0 grade.

#92
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Soluția cu foaia de aluminiu și ceva mai gros iarna mi se pare viabilă. Bună și ideea cu suportul cu rotile, eventual și unele care se blochează.
Grădină au ai mei la țară, acolo mama e stăpână pe flori și arbuști.
Mulțumesc

#93
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbogm, on 07 iulie 2022 - 19:12, said:

Soluția cu foaia de aluminiu și ceva mai gros iarna mi se pare viabilă. Bună și ideea cu suportul cu rotile, eventual și unele care se blochează.
Grădină au ai mei la țară, acolo mama e stăpână pe flori și arbuști.
Mulțumesc
Pentru clematis? eu zic ca te complici , dupa cum spuneam, clematis ule foarte rezistent si iarna.

#94
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

View Postcuculea, on 07 iulie 2022 - 19:08, said:

Am eu clematis in curte, e plantat de freo 4 ani, deci au trecut 4 ierni peste el , e foarte bine , a facut flori garla in fiecare an. In primavara asta chiar l-am mai taiat ca se facuse prea stufos. A fost luat din …Lidl din cate imi aduc aminte, era un bat cu 2 frunze…acum e ditamai tufa.

Parerea mea, dac aaveti posibilitatea curtii, platati in curte clematisul, lasa l naibii de ghiveci.
In ce conditii sta clematis-ul tau? Solul cum este?
Am luat unul din Hornbach prin aprilie-mai (Miss Bateman), cu boboci, a facut flori - fain, frumos -, apoi n-a mai miscat nimic si s-a uscat. Solul in care a fost plantat este lutos, primea soare cateva ore pe zi, la baza avea gazon (am inteles ca baza trebuie acoperita ori cu mulci ori cu gazon).
Nu stiu daca sa mai incerc cu unul Posted Image

#95
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru cățărat pe fațadă ce recomandați? As alege între vită canadiana și iedera.

Vita canadiana nu are frunze perene, dar toamna arată superb și se prinde foarte ușor de fațadă (are niște chestii lipicioase).
Iedera are frunze perene, dar se poate prinde singură, sau are nevoie de susținere?

Care dintre ele se întinde mai repede?

Eu am pe peretele casei de lângă niște viță canadiană plantata toamna trecuta și a crescut din primăvară până acum cam 3-4 metri pe înălțime.

#96
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postdrein, on 08 iulie 2022 - 11:09, said:

Nu stiu daca sa mai incerc cu unul Posted Image
jackmanii este cea mai resistenta si cu sansele cele mai mari la noi. si tagutica e rezistenat dar nbu asa spectaculoasa. ar merge si passiflora caerulea daca n-am pomenit pina acum de ea.
tuturor clematitelor le place sa ste acu baza in umbra si umezeala si cu crestetul in soare. de obicei se umbresc la inceput, pina trec de 60-70cm inaltime.

View Postgeorge_alexandru, on 08 iulie 2022 - 11:21, said:

Pentru cățărat pe fațadă ce recomandați? As alege între vită canadiana și iedera.
as pune vita canadiana, e mult mai spectaculoasa, iar iarna poate fi rarita sau tunsa f usor.

#97
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018

View Postcuculea, on 08 iulie 2022 - 07:48, said:

Pentru clematis? eu zic ca te complici , dupa cum spuneam, clematis ule foarte rezistent si iarna.
Dacă pun Clematis și zici că e rezistentă, o las în ghiveci simplu.

Cum se descurcă trandafirii și hortensiile cățărătoare în ghiveci?

#98
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdrein, on 08 iulie 2022 - 11:09, said:

In ce conditii sta clematis-ul tau? Solul cum este?

Solul este nisipos spre argilos, soare are vara cam 80% din zi (rasarit-apus). L-am pus sa se suie pe o pergola )care s a rupt zilele trecute si a trebuit sa o inlocuiesc). Nu i-am dat niciodata ingrasamant. Nu stiu exact ce specie e...face niste folori albastre spre violet iar cand se scutura petalele, raman ca niste ghemotoace de puf asa, zici ca sunt niste mingiute cu puf.
IArna ii acoper radacinile cu scorta de copac maruntita si daca mai imi ramane iarba uscata, o piun si pe aia. Acelasi lucru il fac si la trandafiri.doar radacinile. Iarna trecuta am avut si -15 grade in zona in care stau

View Postgeorge_alexandru, on 08 iulie 2022 - 11:21, said:

Pentru cățărat pe fațadă ce recomandați? As alege între vită canadiana și iedera.
Daca ma intrebi pe mine, sfatul meu personal e viata canadiana, dar ai grije cu ea ca se intinde ca naiba, e foarte 'puioasa". Tomana, e demetiala, mor dupa ea cand ii vad frunzele alea rosii
Am vreo 4 sau 5 plantate, una din ele pe o pergola care s a rupt zilele trecute, si nu am putut sa o schimb pana nu am taiat o parte din vita, era stufarisi mare pe ea. Nu am avut incotro si am tait un lastar lung si destul de fraged, m a durut sufletul cand am apasat pe foarfeca dar....nu am avut inotro. Oricum, a inceput cu lastari noi...e al naibii de rezistenta si se catara repede, daca o scapi un pic de sub control, sufoca tot in jur. Am avut niste gladiole pe langa ea, dar la distanta de vreo 30-40 de cm...le a nimicit, s a suit pe ele si le a sufocat. Am fost o perioada plecat si nu s a ocupat nimeni sa indeparteze lastarii de jos de la baza.

Edited by cuculea, 08 July 2022 - 16:20.


#99
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 george_alexandru, on 08 iulie 2022 - 11:21, said:

Pentru cățărat pe fațadă ce recomandați? As alege între vită canadiana și iedera.
Vița canadiană acoperă foarte repede un perete, dar am văzut destui pereți pe care vița respectivă s-a uscat. Cînd ți-e lumea mai dragă, te lasă de izbeliște și crengile uscate se îndepărtează cu tencuială cu tot.
Iedera crește foarte lent(nu degeaba a apărut expresia "ivy league", respectiv universitățile care au vechime de un scol-două, cît să aibă iederă pe un perete. Alealalte, proaspăt înființate, probabil sînt parthenocissus league). Eu am așteptat vreo 20 de ani să îmi acopere un gard. Dar este extrem de rezistentă și se fixează singură pe perete cu un fel de ventuze. Este verde și iarna, dar se împrăștie și pe sol. Pe mine nu m-a deranjat, că mi-a făcut un fel de "gazon" interesant și rezistent la secetă.

#100
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Trebuie atentie la doua probleme legate de plantele in ghivece:
1. O planta poate sa reziste afara iarna in pamint dar in ghiveci numai cele foarte rezistente vor rezista. Pamintul mentine o anumita caldura, se raceste mai putin peste iarna in timp ce ghiveciul are frig de jur imprejur si se raceste mai mult.
2. O planta are nevoie de cu atit mai multa apa cu cit are mai multe frunze. Plantele urcatoare se intind pe o suprafata mare si au nevoie de multa apa. Daca le pui in ghivece, asa cum le pun si eu, trebuie udate des si pus ingrasamint. Plantele urcatoare puse in gradina au, de regula, radacini adinci si isi extrag apa necesara din sol. Daca le pui in ghiveci au nevoie de inghijire. Eu utilizez un sistem de udare automata la care adaug si ingrasamintul necesar.

#101
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Ce sistem de udare folosești? M-am gândit și la asta în situațiile când plec mai mult timp de acasă.

#102
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Am un sistem de udare destul de simplu dar nu iti recomand sa-l folosesti in casa unde nu ai canal de pardoseala. Am o galeata in care am montat un robinet cu plutitor ca cel din bazinul de la WC. Odata racordat la reteaua de apa, plutitorul mentine un nivel constant in galeata. Apoi in galeata am pus una sau mai multe pompe de mica putere (5W sau 10W la 12V). Pentru comanda pompelor am utilizat relee de timp cu 2 timpi (un timp de ON si un timp de OFF). Atit pompele cit si releele se gasesc usor pe siteurile ce aduc produse chinezesti. Am montat mai multe acasa si functioneaza de peste 1 an fara sa se defecteze nimic. O pompa poate uda 4 sau 5 vase iar scurgerea lor se intoarce in galeata respectiva. Unul din vase insa trebuie sa aiba scurgerea la canal pentru a impiedica acumularea de substante nocive in apa.
Uneori se mai intimpla ca una din scurgeri sa se infunde si vasul respectiv sa dea pe dinafara. Din cauza asta recomand utilizarea acestui sistem doar pe terase sau balcoane. Deasemenea e bine sa treci zilnic pe acolo si daca vezi apa pe jos poti sa remediezi usor problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate