Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Plante cățărătoare pentru gard: recomandările voastre

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Trandafiri cățărători?

Măcar pe ăștia îi îngrijești mai cu drag și nu sunt atât de invazii.
Doar că nu cresc atât de repede.


#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEMPP, on 22 iulie 2021 - 22:39, said:

Faina dar toamna nu mai are frunze.iedera este verde tot timpul anului
Depinde de pozitionare si de scop.
Iarna vrei sa patrunda cat mai mult soare, iar vara vrei umbra. Cam asa merg lucrurile.

View Postsfantu.dracu, on 22 iulie 2021 - 22:41, said:

Trandafiri cățărători?
Cred ca astia sunt cel mai greu de ingrijit.
Frumosi, frumosi, dar si cu spini.

Edited by pasilla, 22 July 2021 - 22:43.


#57
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
Spinii sunt un pericol destul de mare pentru mine. O înțepătură … și deja risc foarte mult.

Așa cum nu am voie să-mi iau pisică. Cum iubesc eu mâtzele de tare cred că nu e cazul s-o mai spun. Cu toate astea, admir numai pozele :D

#58
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostNaoto, on 22 iulie 2021 - 22:53, said:

Spinii sunt un pericol destul de mare pentru mine. O înțepătură … și deja risc foarte mult.
Of. Me sorry. :sadwalk:

#59
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
Dar lasă, mai avem destule pagini de scris până se face toamnă. Deocamdată trebuie să mă descurc cu gazonul. Ieri l-am udat cu furtunul și i-am simțit răcoarea umedă pe tălpi. Îmi venea să plâng de fericirea mângâierii :)

#60
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Tractor ai?

#61
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
N-am.

Și-s multe pe care încă nu le am.

#62
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postsfantu.dracu, on 22 iulie 2021 - 20:59, said:

"Totusi, nu uitati ca iedera este in fapt o planta parazit, invaziva, extrem de puternica si versatila, fiind capabila sa reziste in conditii extreme si mai ales sa sufoce alte plante si arbusti,

Confirm, am un gard unde se intinsese o tufa de floarea pasiunii, aproape 5 metri. Pe dedesupt s-a infiltrat iedera de la vecini si a omorat-o, s-a uscat complet in cateva zile. Posted Image  

Naoto, poate e o idee si floarea pasiunii. Creste si se intinde foarte repede, face nenumarate flori parfumate care te bucura cu mirosul pana si in casa, atrage o multime de fluturi si bondari simpatici. Plus ca toamna tarziu ai si fructe. Inverzeste foarte devreme primavara si tine pana tarziu in toamna.

Abia astept sa-ti vad gradina. Posted Image

Edited by AlbastruIndigo, 22 July 2021 - 23:11.


#63
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ai gazon. E de bine.
Io n-am.
Am coacăzi (negru și roșu).

#64
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
Acum că tot mi-ai amintit:

Orice om prevăzător
Are-n casă un tractor :lol:

Și mai e:

Nicio casă nu e plină
Dacă n-are bormașină :P

#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaoto, on 22 iulie 2021 - 23:00, said:

Îmi venea să plâng de fericirea mângâierii Posted Image
Mda. Contactul cu natura poate fi tulburator, dar te obisnuiesti. Nu o mai vei ignora niciodata.

#66
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
iedera tine putin si sub zapada. exista si un soi variegat de exterior care arata bine. caprifoiul si glicina "trag" de suport. dintre toate caprifoiul e cel mai invaziv, apoi luleaua turcului si la coada iedera. toate pot face radacini de la noduri, deci o creanga care ajunge pe sol poate genera tot atitia lastari cite noduri ating solul. luleaua turcului trimite radacini lungi si te poti trezi cu ea la 4-5m de locul in care se afla. in afara de tuns mai e si problema daunatorilor. iedera e afectata cam de tot ce afecteaza via, desi intr-un mod mult mai slab. caprifoiul  nu prea are inamici.
Ar mai fi clematitele. Sint 3 grupuri de baza, numai unul creste la 4-5m, ca sa acopere un gard iar iarna isi pierd frunzele. Jackmanii infloreste cam toata vara daca e "hranita" la 2 saptamini odata. Are nevoie de apa, e o planta "careia ii place sa stea cu picioarele la umbra si umezeala si cu crestetul in soare". clematitele sint putin invazive si se impaca bine cu alte plante, pentru ca nu "sugruma", cuma face caprifoiul.
Zorelele se autoinsaminteaza si sint invazive, vintul le poate duce departe semintele. Le trebuie apa si nu prea suporta soarele foarte intens. Se deschid mai mult dimineata si seara. Mai rezistente ar fi quamoclit si luteea. Exista de asemenea un soi foarte spectaculos CARNAVAL. cele japoneze sint si ele spectaculoase, dar se gasesc mai greu si sint foarte pretentioase la inmultit.
Pe urma mai e si problema intretinerii. Toate trebuie periodic tunse, jumulite, corectate, chiar si daca numai odata sau de doua ori pe an, cele cu flori stropite cu ingrasamint ca sa infloreasca cit mai bogat si pe o perioada cit mai lunga. Cataratoarele care infloresc, in special caprifoiul, atrag albinele, lucru care poate incomoda citeodata. In acelasi timp sint un adapost excelent pentru tintari.
Ca si plante necataratoare care rezista si iarna sub zapada as zice euonimus tufa. in special soiurile variegate. Necesita putina atentie, ca sa le ridici pe gard si sa le fixezi. Mie imi place mult si beberisul rosu, care rezista pina la -5C, dar are spini de 3 cm.
eu m-as gindi si la alt aspect, as pune mur, exista un soi fara spini, si afin, exista un hibrid de zmeur fara spini, ceva cu "T", nu-mi aduc acum aminte cum ii zice. ba chiar smochin, care lastareste forte repede si face si umbra.
Toate astea se pot planta toamna cit si primavara dupa dezghet. Se recomanda toamna, ca sa apuce sa isi intinda cit de cit radacinile pina la perioada de caldura a verii.

#67
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,568
  • Înscris: 11.03.2006
Daca vrei cataratoare pe gard, faptul ca sunt invazive e un avantaj. Le pui acolo si in cativa ani se extind singure. Nu pot creste mai mult decat pe gard, daca nu au suport.
Eu am glicinele pe pergola si le tund toamna putin si primavara mai mult. Le pun ingrasaminte primavara, cand pun la toate plantele si cam atat, se descurca singure. Umbra de sub pergola e extraordinara.
Cred ca la cataratoare, ideea e sa ai grija unde le pui. Daca nu au suport, nu se extind. Am vazut glicina asa, intr-o curte mica din Bucuresti
https://gradinamax.r...s-blue-sapphire
Daca ii pui un bat zdravan cu un suport mic deasupra, obtii un pomisor. Nu se duce mai departe, cat ar fi ea de invaziva.

Edited by cumparator, 23 July 2021 - 08:38.


#68
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
mie imi place foarte mult vita salbateca.

am pus la butasit anul trecut u ramura taita dintr un gard care era acoperit tot de vita salbateca...s a prins  iar acum e destul de maricica la mine in curte, a prins ploile abundente de la inceputul verii si s a inaltat binisor. TOmana e o minune rosul ala care prinde toate frunzele.

Mana maicii Domnului e iar o planta cataratoare super misto si creste si repede si nici nu e pretentioasa

Iedera este si ea faina dar e pretentioasa la soare, daca ai gardul sau locatia unde o pui e in plin soare...nu prea merge

Pomenea un coleg mai sus de berberis...e fain dar nu e cataratoare din cate stiu eu ...e tufa. Am in fata portii spre strada, doua tufe

Edited by cuculea, 23 July 2021 - 09:31.


#69
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 cumparator, on 22 iulie 2021 - 20:25, said:

Asa o sa arate.
Glicina se intinde cat are suportul. Lanseaza niste lastari de vreo 2m, daca are de ce sa se agate se agata, daca nu, ramane asa.
Am una roz si una mov, pe aceeasi pergola.

Ma gandesc la un carpot din lemn cu acoperis cam ca acesta , iar pe deasupra o wisteria. Este o idee buna sau spal masina o data la cateva zile? Posted Image

#70
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
linkul imi intoarce eroare 403.
wisteria nu pateaza, cel mult va trebui sa maturi frunzele si petalele cazute. numai ca poate adaposti felurite pasaruici, care gainateaza.

#71
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Salut, ce reguli ar fii atunci cand tunzi wisteria? Am reusit sa construiesc o pergola de 2x4m pe care am pus sa creasca o wisteria, asta ar fii cam a 2-a toamna si wisteria a reusit sa acopere pergola intr-o anumita masura. Se tunde precum vita de vie? (in sensul ca ii aranjez fiecare vrej si il leg cu sfoara?) De asemenea mi-e teama sa nu-i tund vrejurile care au boboci de flori.

Edited by mariusonweb, 29 December 2021 - 09:27.


#72
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
se leaga de suport. tunzi iarna din scurt toate crengile care te incurca. poti face asta si in august, ca sa iti dai seama cum sint aranjate florile. pastrezi crengutele verzi, scurte, cu multi muguri, crescute din ramurile vechi si pe masura ce cresc le ghidezi pe suport. acestea vor da ramuri cu flori. daca vrei sa tai o creanga lunga care nu a purtat flori, o tai la 2-3 ochiuri, ai sansa sa dea lastari purtatori de flori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate