Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Tur Europa 1 an, cu mașina

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
Vad ca lumea te indeamna la camper sau rulota. Sa le luam pe rand...
1. Camper. Nou 45000 euro cel construit intr-o duba, Cele clasice sunt mai scumpe. Dar aici ai nevoie de maxim 6 m lungime (sa poti parca pe locurile de autoturisme in orase). De asemenea nu trebuie sa depasesti 3 m inaltime. Deci plaja de campere s-a redus la dubite  Orice camper ti-ai lua trebuie sa mai bagi bani in el (celule foto, adaptoare, antene satelit, carduri date/satelit TV etc). Ajungi lejer in 50000 euro. Daca-ti permiti... e ok. Cand te intorci il vinzi si ai scapat.
Sau poti cauta un SH care probabil este la jumatate din bani. Dar daca ai vreo problema pe nu stiu unde o sa scoti multi bani pe reparatii...
2. Rulota. E mai ieftina, dar ia-ti gandul de la parcarea in orase. Am uitat, nu poti parca decat in locurile amenajate.
Deci intre ele, clar camperul castiga.
Oricum ar fi insa la cateva zile trebuie sa ajungi undeva unde sa deversezi apa uzata si unde sa faci plinurile de apa si gaz (iarna o sa te indoaie incalzirea deci trebuie un plan bun de plimbare).
Altfel,
Daca vrei sa te cazezi pe unde apuci... sincer, nu cred ca te incadrezi in banii alocati. Nu uita de comisioanele bancare si chiar daca aveti carduri in euro, cineva te va jecmani la schimbul valutar.
PS. Nu uita ca un camper consuma minim 10%. Motorina.
PS2. Nu uita ca orice masina ai avea are nevoie de service (schimb ulei/anvelope etc.). Te va rupe in strainatate.

Edited by adip1962, 21 July 2021 - 19:54.


#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Va sfatuiesc sa va luati o rulota. Cu 3-4k euro gasiti ceva decent la SH.

Avantaj: aveti tot timpul cazarea asigurata, evewntual platiti sume modice in campinguri daca vreti sa aveti apa, curent etc. Dezavantaj: consum mai mare, probleme la parcare pana va obisnuiti.

#21
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

 pufonel, on 21 iulie 2021 - 20:06, said:

Va sfatuiesc sa va luati o rulota. Cu 3-4k euro gasiti ceva decent la SH.

Avantaj: aveti tot timpul cazarea asigurata, evewntual platiti sume modice in campinguri daca vreti sa aveti apa, curent etc. Dezavantaj: consum mai mare, probleme la parcare pana va obisnuiti.
Tarifele de campare pentru rulote nu-s chiar modice. Consumul vehicolului tragator se cam dubleaza, viteza maxima e undeva pe la 70km/h, asta daca vrei sa te intorci acasa. Viu si cu rulota.
Am rulota, stiu ce zic. La traseu lung e mult mai OK un camper. Nu neaparat de 50.000 euro. Exista si la preturi decente.

#22
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Acum cativa ani cand am fost in America sa vedem Grand Canyon si am facut Grand Circle Tour erau o gramada de campere.M-am gandit ca ar fi fost interesant sa am unul dar cand m-am uitat sa vad cat costa inchiriatul mi-a trecut cheful. In plus locurile de parcare in camp-uri erau ocupate si trebuie sa faci rezervare cu ceva timp inainte. Practic e mai ieftin sa inchiriezi camera la hotel.

Peste ocean cele mai ieftine camere de hotel sunt langa aeroport si in general sunt legaturi bunicele cu centrul orasului. E posibil si in Europa sa fie la fel. De altfel imi amintesc ca cu ceva ani in urma cand am facut turul Italiei am gasit camere bunicele si mai ieftine in apropierea aeroporturilor.

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

 iceman2hot4u, on 21 iulie 2021 - 18:16, said:

Momentan vrem Europa. Ne întoarcem, mai stăm puțin pe acasă și o să luam un bilet dus spre Asia. Oricum, putem sa schimbam planurile pe drum.

2 lucruri pe care nu le-ati luat in seama

1. si cel mai important. Cazarea.
Camper, minim. Neaparat. Altfel va fi o incercare de 3-4 saptamani.
Trebuie sa aveti asigurata noaptea

2. daca reuseste experienta, nu mai exista "acasa".

V-am dat mai mult credit initial.
La un salariu de €2,000/luna cumulat nu se poate ce-ati zis voi.
Voi nu mergeti si vizitati timp de un an de zile.
Mergeti si munciti undeva, uneori si 10-12 ore in conditii dificile, in care sa dati randament.
Vor aparea urgente in care trebuie sa te urci in avion sa ajugi la sedinte, teleconferinte periodice in care sa fii pregatit sa prezinti ce-ai facut. Si acolo concurezi cu cei care lucreaza in conditii optime.
Pe cand voi schimbati mediul la fiecare 2 zile. Nu mai vorbesc ca la cort nu poti face asa ceva.

Puneti jos planul si incercat, nu in Irlanda, ci in Romania, 2 saptamani, mers cu trenul, nu cu masina, scump, nu in Italia, scump
Nu e chiar atat de simplu pe cat vreti voi.

#24
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Multumesc frumos pentru sfaturi. O sa mergem cu masina (pe care deja o avem), nu cu autorulota Posted Image.

Ca si cazare, ne-am uitat putin si gasim airbnb-uri la preturi destul de ok, cam peste tot. Nu trebuie sa stam in centrul orasului sau neaparat in orase scumpe. Nu il privim ca pe un city break sau ca pe o vacanta (cazare aproape de centru pentru a putea vizita toate lucrurile intr-un weekend/intr-un hotel luxos, pentru leneveala), pentru noi este o aventura. Vrem sa ne incadram la 3500 de lei pe luna iar in cazul in care chiar nu gasim, luam airbnb pe o luna intr-o locatie si iesim mai ieftin.

@Tsunnnami
Nu am zis ca avem 2000 de euro amandoi, am spus ca asta e bugetul la care vrem sa ne incadram (practic vrem sa ne incadram intr-un singur salariu). Asta a fost si motivul pentru care am spus ca, in cazul in care apare ceva, putem sa plusam.

Noi nu lucram remote pentru ca a venit pandemia, lucram asa inainte sa vina. Suntem amandoi programatori si acele 10-12 ore pe care le zici tu le facem in 5-6, hai 8 ca poate e o zi plina de sedinte. Oricum, toata lumea stie ca randamentul maxim la munca, fie el la birou sau acasa, nu e mai mare de 4-5 ore.

LE: Un mic search pe Airbnb pentru cazari ceva mai speciale, la maxim 120 de lei pe noapte: https://www.airbnb.c...ry_tag=Tag:8176

LE 2: Zicea cineva ceva de masina. Tot ce tine ce masina o sa fie pe firma (Eu lucrez pe firma, pe un salariu destul de mare pentru Romania, sotia lucreaza pe contract). In momentul de fata in Romania, cu tot cu city break-uri si toate chestiile, stam pe banii ei (Practic sunt parazit :)) ). Am zis suma respectiva pentru ca ne gandeam sa facem la fel

Edited by iceman2hot4u, 21 July 2021 - 21:35.


#25
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 iceman2hot4u, on 21 iulie 2021 - 21:24, said:

Multumesc frumos pentru sfaturi. O sa mergem cu masina (pe care deja o avem), nu cu autorulota Posted Image.

Ca si cazare, ne-am uitat putin si gasim airbnb-uri la preturi destul de ok, cam peste tot. Nu trebuie sa stam in centrul orasului sau neaparat in orase scumpe. Nu il privim ca pe un city break sau ca pe o vacanta (cazare aproape de centru pentru a putea vizita toate lucrurile intr-un weekend/intr-un hotel luxos, pentru leneveala), pentru noi este o aventura. Vrem sa ne incadram la 3500 de lei pe luna iar in cazul in care chiar nu gasim, luam airbnb pe o luna intr-o locatie si iesim mai ieftin.


Indrazneata idea...bafta.

Ce vrei sa faci timp de un an de zile prin Europa (cu o masina mica de RO) !?
Apoi,tu poate ca esti mai breaz si mai voinic dara sotia !? Mancare,spalare,calcare...

Si eu planific asa ceva dar cu un minim comfort ca nu vreau sa ma pedepsesc singur.

#26
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

 EmeraldCountryHouse, on 21 iulie 2021 - 21:38, said:

Indrazneata idea...bafta.
Ce vrei sa faci timp de un an de zile prin Europa (cu o masina mica de RO) !?
Apoi,tu poate ca esti mai breaz si mai voinic dara sotia !? Mancare,spalare,calcare...
Si eu planific asa ceva dar cu un minim comfort ca nu vreau sa ma pedepsesc singur.
Nu e o masina mica, dar presupun ca zici ca nu e autorulota cand te referi la masina mica :D.

Nu stiam ca trebuie sa faca ea tot. Sau de la premiza asta plecam? Sau poate mi-am luat robot de bucatarie, masina de spalat si fier de calcat, 3 in 1(sper totusi sa mai stie sa faca si altceva ...). Ma rog, nu vreau s-o dau in diverse.

Am vazut cateva comentarii utile, sper sa mai vina si altele. Si cu ocazia asta poate nu uitam de acest forum pana plecam si o sa va tinem la curent si cu aventura :)).

#27
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 iceman2hot4u, on 21 iulie 2021 - 21:45, said:

Nu e o masina mica, dar presupun ca zici ca nu e autorulota cand te referi la masina mica Posted Image.

Nu stiam ca trebuie sa faca ea tot. Sau de la premiza asta plecam? Sau poate mi-am luat robot de bucatarie, masina de spalat si fier de calcat, 3 in 1(sper totusi sa mai stie sa faca si altceva ...). Ma rog, nu vreau s-o dau in diverse.

Am vazut cateva comentarii utile, sper sa mai vina si altele. Si cu ocazia asta poate nu uitam de acest forum pana plecam si o sa va tinem la curent si cu aventura Posted Image).

Eu nu am precizat numele la masina de spalat sau de calcat.
Probabil ca "ASS U ME" a creat aceasta situatie assumata si incomoda.
Am mentinat sotia pentru ca barbatii sunt mai vitezi pana l aun punct la care sotia / prietena se satura de aventura si vrea acasa,langa mama.

Comentarii utile,imi cer scuze daca am jignit.
Eu am planificat asa ceva dar cu un car si caravana dupa masina.Nu imi place sa dorm sau sa mananc dupa altii sau un case straine,unde stai ca pe sticla.
Planificat traseele pe tara si pe zona de interes util.
Voi fi fortat sa stau in zonele unde mi se permite sa trag peste noapte caravana SAU unde voi gasi locuri.
Tin cont de sezon si non sezon,unde se vor face diferanta "rip off_ul" de dupa pandemie.
Am batut Europa cateva ori si am idee de ce sa astept,dar banuiesc ca dupa aceasta experienta social cu poanemica,totul va fi schiumbat,in ceea ce priveste relatia sociala si situatia financiara la preturi si alte covID accces.

Cat despre masina pe firma,voi fi curios sa aflu ce va spune contabilul tau ca vrei sa decontezi toll-urile de pe autostrazi,amenzile de la viteze si alte minunatii din astea care se incadreaza in zona crespuculara.

Eu iti pot spune de la varsta mea si kilometrajul meu ca daca nu ai bani suficienti,vei suferi si te vei simti mizerabil.
Ia si conformeaza-te la noul barcode/QR code/vaccin altfel vei avea probleme la accessul in incinte sau la trecerea vamilor.

Keep in touch !

PS
Cand ajungeti prin zonele mele, give me a beep.
Voi avea placerea sa va arat imprejurul pe aici.
Dar,masina treba "ascunsa" ca nu da prea bine cu placutele de RO...veti fi oprit la fiecare punct de control,la fiecare colt,in fiecare comuna.
Si nu de Politie ci de vamesi care nu zambesc...

Edited by EmeraldCountryHouse, 21 July 2021 - 22:02.


#28
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

 EmeraldCountryHouse, on 21 iulie 2021 - 21:58, said:

Eu nu am precizat numele la masina de spalat sau de calcat.
Probabil ca "ASS U ME" a creat aceasta situatie assumata si incomoda.
Am mentinat sotia pentru ca barbatii sunt mai vitezi pana l aun punct la care sotia / prietena se satura de aventura si vrea acasa,langa mama.

Comentarii utile,imi cer scuze daca am jignit.
Eu am planificat asa ceva dar cu un car si caravana dupa masina.Nu imi place sa dorm sau sa mananc dupa altii sau un case straine,unde stai ca pe sticla.
Planificat traseele pe tara si pe zona de interes util.
Voi fi fortat sa stau in zonele unde mi se permite sa trag peste noapte caravana SAU unde voi gasi locuri.
Tin cont de sezon si non sezon,unde se vor face diferanta "rip off_ul" de dupa pandemie.
Am batut Europa cateva ori si am idee de ce sa astept,dar banuiesc ca dupa aceasta experienta social cu poanemica,totul va fi schiumbat,in ceea ce priveste relatia sociala si situatia financiara la preturi si alte covID accces.

Cat despre masina pe firma,voi fi curios sa aflu ce va spune contabilul tau ca vrei sa decontezi toll-urile de pe autostrazi,amenzile de la viteze si alte minunatii din astea care se incadreaza in zona crespuculara.

Eu iti pot spune de la varsta mea si kilometrajul meu ca daca nu ai bani suficienti,vei suferi si te vei simti mizerabil.
Ia si conformeaza-te la noul barcode/QR code/vaccin altfel vei avea probleme la accessul in incinte sau la trecerea vamilor.

Keep in touch !

PS
Cand ajungeti prin zonele mele, give me a beep.
Voi avea placerea sa va arat imprejurul pe aici.
Dar,masina treba "ascunsa" ca nu da prea bine cu placutele de RO...veti fi oprit la fiecare punct de control,la fiecare colt,in fiecare comuna.
Si nu de Politie ci de vamesi care nu zambesc...

Din pacate, poate am interpretat si eu gresit :). Imi cer scuze.

Sa vedem cum o sa fie, noi am fost plecati si in pandemie destul de mult, si oamenii mi s-au parut destul de ok. Cred ca lumea are nevoie de socializare mai mult ca oricand. Cat despre preturi, da, s-au cam marit peste tot, dar nu o sa mai revina la normal, asa ca ne asumam.

Eh, cand am zis de cheltuieli pe firma m-am referit la alea mari, de revizie, probleme si ce mai apar. Avem si garantie si casco, si speram ca asta o sa ne mai ajute :D. Cat despre amenzi, noi speram sa nu luam, cel putin sa nu luam de viteza, pentru ca suntem destul de chill.

Am facut si covid, avem si vaccin si avem si acea hartie pe care apare QR-ul. Pe partea asta suntem "safe".

Nu stiu care sunt zonele tale, dar o sa o facem cu mare placere :).

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

 iceman2hot4u, on 21 iulie 2021 - 21:24, said:

@Tsunnnami
Nu am zis ca avem 2000 de euro amandoi, am spus ca asta e bugetul la care vrem sa ne incadram (practic vrem sa ne incadram intr-un singur salariu). Asta a fost si motivul pentru care am spus ca, in cazul in care apare ceva, putem sa plusam.

Atunci, dati-i bice!
Pregatiti-va sa fiti controlati de droguri.
Asa patesc astia ca voi (cum fusei si eu)

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Tsunnnami, on 21 iulie 2021 - 18:14, said:


NU VA OPRITI DOAR LA EUROPA!
Atunci ii trebuie amfibie, nu masina :-)

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

 Xman_ghio, on 21 iulie 2021 - 22:50, said:

Atunci ii trebuie amfibie, nu masina :-)

Exista avioane

#32
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Nu ati mentionat de la cate lucruri ati putea face rabat. Sunt multi care au calatorit cu mult mai putini bani, dar voi ati face la fel?
In cele doua tururi facute prin EU, in extrasezon, ca trebuie mentionat, odata ce vine vara, sar in aer si preturile, am cheltuit cam 120-140 euro pe zi. Fara figuri, dar incluzand bilete/intrari la majoritatea obiectivelor importante, mancat pe unde mananca localnicii, de obicei pranzul, in rest mancam dim si seara la cazare, ca inchiriam garsoniere/camere echipate full, cazari mai pe la marginea oraselor, in special in Spania, dar ne miscam oricum cu masina.
Cei 2200 euro disponibili sunt putini dupa umila mea parere sau sa impachetez altfel, sunt insuficienti pentru a te simti turist. Boschetareala la banii respectivi vad doar colegii pentru care strugurii sunt acri sau sunt la polul opus, dimineata mananca omleta cu caviar si beau mimosa facut cu Moet.
Si  dupa cum ati scris, imi pare ca nu ati plecat in nici o drumetie pe o perioada mai mare de 2 saptamani. Intervin oboseala, plictiseala, pare ca faci acelasi lucru, cu toate ca schimbi peisajul. Adica te saturi de peisaje, catedrale si muzee. Te saturi sa opresti in benzinarii si sa dai de volan. Te saturi de selfie.uri si poze. Eu nu as putea face asa ceva mai mult de 3 saptamani. Aici imi este limita. Asa ca reganditi putin ce vreti sa faceti sau poate va subestimez si gresesc.
Sau va luati rulota si scapati macar de impachetat, despachetat, grija cazarii etc.

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Namidee, on 21 iulie 2021 - 22:51, said:

Cei 2200 euro disponibili sunt putini dupa umila mea parere sau sa impachetez altfel, sunt insuficienti pentru a te simti turist.
Boschetareala la banii respectivi vad doar colegii pentru care strugurii sunt acri sau sunt la polul opus, dimineata mananca omleta cu caviar si beau mimosa facut cu Moet.

Pai hotaraste-te bre.. Ori sunt multi ori putini banii aia. Cand am zis boschetareala, nu m-am referit ca or sa traiasca inveliti cu ziare. Gizas..
Oricine a iesit din tara, o sa rada cand o sa auda de trait prin pensiuni si mancat 2 persoane cu 60 de euro pe zi. Ce sa mai zic de benzina, cartele de internet, chiloti,sampoane, vizite la muzee etc..

Fara o duba transformata in casa ( ca sa poti parca oriunde ) nu vad viitor la asa aventura. Unul din ei o sa-si petreaca toata ziua cautand cazari ieftine pe google.
Sa se uite la sunchase journey pe youtube. Asa se face.

Edited by mariovrs, 22 July 2021 - 06:17.


#34
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Am observat tendinta pe aici de a considera ca orice calatorie care nu e “budget”, e “lux” gen omleta cu caviar. Exista si calatoria “midrange” in care te cazezi la hoteluri sau pensiuni bine pozitionate, mananci 3 mese pe zi la restaurant/terasa nu luxoase ci cele care iti ies in cale si au review-uri bune, platesti intrari/parcari/transport in comun pe unde vrei sa vizitezi ceva. Nu e lux dar se aduna ceva costuri.

Lasand asta la o parte, revin la ideea initiatorului. O idee ar finsa stati cate o luna in cate un apartament airbnb (va trebuie minim doua incaperi pentru cazul in care aveti sedinte in paralel). Daca gasiti apartament la 1000 eur pe luna va raman 1000 pentru toate celelalte cheltuilei. Cred ca intr-o tara din Europa de Vest asta inseamna mancat din supermarket, gatit acasa de pranz sau cumparat takeaway. Pe langa mancare va trebuie si produse de igiena, pentru casa (banuiesc ca va cazati la apartamente cu masina de spalat rufe si vase) si tot ce inseamna traiul de zi cu zi. Iti mai trebuie o haina, incaltaminte, o vizita la frizer/coafor, mai apare o nevoie gen o vizita la dentist sau alte probleme. Nu stiu cati bani raman pentru iesiri in oras, intrari la obiective turistice, viata de turist. Cred ca la bugetul asta ajungi sa duci o viata de localnic la un nivel sub cel pe care il ai in Romania doar ca schimbi locul.

O varianta e sa mergeti in tari mai ieftine decat Romania sau similare cu ea (Serbia, Macedonia, Muntenegru, Albania, Bulgaria, la limita Grecia).

La 5-6 zile in cate un loc timp de 1 an o sa va saturati de impachetat/despachetat si se vor aduna tot mai multe lucruri si lucrusoare daca va si gospodariti pe unde stati (cum ziceam mai sus).

Edited by mdt, 22 July 2021 - 07:43.


#35
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 iceman2hot4u, on 21 iulie 2021 - 17:44, said:

Prin septembrie vrem sa ne urcăm în mașină și să plecăm prin Europa, in jur de un an, poate mai mult.

Asta ar putea complica lucrurile pentru campere sau rulote cum sugerau multi... incepe sa vina iarna, iar prin Europa mai ninge si e mai frig, trebuie sa ai si haine mai groase. In schimb nefiind insezon cazarea ar putea fi mai ieftina

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am patit si eu niste aventuri cu airbnb,o porcarie.In sensul ca vara nu iti da nimeni climatizare in acele preturi lowcost,si iarna nu iti da nimeni caldura in acele preturi.Daca ridici standardul catre alte preturi,nu mai merita acel site,ci treci in booking si similare....Chiar daca nici acolo nu ai garantia ca esti tratat bine daca alegi structuri mici sau case modificate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate