Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tur Europa 1 an, cu mașina

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNamidee, on 21 iulie 2021 - 22:51, said:

Asa ca reganditi putin ce vreti sa faceti

:lol:

Indemnul dupa ce-am citit ce-au scris este:

"Pack and go!"

Mai departe, vad ei. Sau trebuie sa dea raportul pe S/pedia?
Daca sunt in siguranta, e suficient, restul sa fie si ceva aventura

Lasati copiii-n pace ca nu din carti sau din sfaturile altoira trebuie sa invete.
"Citeste o carte" e depasita, e pentru papagali

"Traieste, gandeste singur" e acum scopul

#38
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Am folosit destul de mult Airbnb, atat in tara cat si in afara. Pana acum nu am avut niciodata probleme (sau poate au fost, dar suntem prea tineri sa tinem cont de ele).

Oricum o sa plecam, am postat aici in cazul in care mai gasim oameni care au mai facut asta, poate mai aflam ceva interesant. Pana la urma daca nu mai putem, o sa ne intoarcem. De foame nu murim, din alte cauze sper sa nu.

#39
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Intr-un an ai 2 anotimpuri turistice (iarna si vara) si in functie de orasul si tara in care o sa fiti,cazarea o sa difere.Vara in Grecia e mult mai scump ca in decembrie,la fel cum in Tiroll vara o sa fie mai ieftin ca iarna.Tineti cont si de asta in planificare.
Legat de bani....
O masa costa undeva in medie 15e de persoana.Mananci 2 mese pe zi plus 1 mic dejun ajungi la 35e-40e de persoana.Inmultit cu 2 inseamna 70e-80e pe zi.Acum daca iei la pranz pizza si mananci si seara din ea,logic ca o sa faci economie.Dar eu am pus o medie!
Cazarea...O cazare decenta sub 50e nu gasesti.Am calatorit si eu destul si sub banii aia nu gaseam decat camere cu wc si dus comun.Poate mai gasesti prin satuce sau comune mai indepartate cazare ieftina,dar daca vrei sa stai langa un oras mai mare in care vrei sa vizitezi cat de cat ceva,cazare sub banii astia nu gasesti.
Masina,pe langa consumul zilnic mai are si ea nevoie de o revizie,poate se mai strica ceva.Nu poti pune doar combustibilul.Trebuie si o rezerva de bani pentru ea.Apoi sunt taxele de drum,care in unele cazuri sunt maricele.In toata europa,dus-intors cred ca ajungeti pe la 1500e doar roviniete,autostrazi,ferry...si altele.Si cel mai important lucru,parcarile din orase.Nu stiu cat e o parcare in Paris,Roma sau alt oras mare,dar ma gandesc ca nu e 1e ora ca la noi.Si daca parchezi aiurea te faci cu ceva amenzi!
Si in ultimul rand banii de cheltuiala.O intrare la muzeu sau ceva de vizitat mai important sare de 20e de persoana.Acum 2 ani am dat in Atena vreo 100e doar pe vizitat.Cel mai scump a fost Parthenonul cu 25e.Deci ai nevoie de bani....
Fa-ti tu un calcul,dar fa-l mai cu dare de mana pentru ca 2000e/luna sigur nu o sa va ajunga!Mai bine sa te bazezi pe mai multi bani si sa te trezesti ca ramai cu ei decat invers!
In rest...Multa bafta si faceti si un jurnal sa il vedem si noi!Drumuri bune sa aveti!

#40
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Tirol,satucuri.....Si estimarile tale privitor la costurile meselor sunt dupa ce criterii?Un meniu saorma oriunde e si 6-10 euro de persoana,sau te poti satisface cu 2-5 euro pizza la bucata si suculete...Nu se pot face estimari de preturi fara initiator,el stie daca se coboara sau nu la costuri modeste...

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ar mai fi o idee pe care am vazut-o la niste vecini. Iei un bus in genul astuia https://www.google.c...=IbdBA69Bjc1DOM

evident, mai vechi, il renovezi si ti-l faci dormitor :)
Pana te hotarasti cand vrei sa pleci investesti in renovarea busului.

Ulterior vei economisi enorm de mult cu cazarea si iti raman bani de vizitat.

Dar ar mai fi o problema, e foarte probabil ca si la hoteluri sa ai probleme cu internetul, nu stiu cum o sa poti avea o conexiune suficient de buna incat sa suporte munca remote. Sau  nah, internetul o sa fie o problema macar in unele situatii.

#42
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Hai ca usor usor e posibil sa mai punem 1000 de euro/luna :)). Ceea ce nu e neaparat o problema, dar asta o sa vedem dupa ce o sa plecam, cum o sa stam cu banii si pe ce cheltuim.

Cand vine vorba de mancare nu ne dam in vant dupa delicatese, dar in acelasi timp nici dupa junk food. In general, pe unde am calatorit (Cred ca am strans 20 de tari. Google Maps Timeline zice 17, poate astea sunt toate) am incercat sa mergem la tot felul de restaurante, de la afaceri de familie (unde am mancat ieftin si foarte bun), la fine dining. Aici Tripadvisor si Google maps sunt cei mai buni prieteni, cam peste tot prin lume.

Again, la bus/autorulota chiar nu ne gandim. Ne place ideea dar momentan e pe lista mai spre batranete. Avem o masina foarte confortabila si se conduce destul de relaxat. Iese din discutie :D.

Legat de internet, pe unde am fost (prin Europa, ca in afara e destul de complicat) ne-am descurcat cu cel de pe telefon + Wi-Fi. Da, nu e la nivelul pe care il avem in Romania, dar pentru un search pe google si cateva sedinte merge mai mult decat ok. Totusi, nu sunt Romanii singurii care lucreaza remote :D.

#43
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Hai ca am reusit si noi sa plecam. Din pacate sotia a avut niste probleme de sanatate (si-a fracturat coloana pe partie ��) si am amanat putin. Ne-am apucat si de un mic vlog si ne cam da de furca, dar apreciem feedback :D. Prima tara a fost Ungaria (3 saptamani), urmand sa ne intoarcem acasa maine pentru niste controale medicale si dupa, vinerea viitoare plecam spre Croatia.

Pana acum am cheltuit 2294 de euro cu totul. Sigur, Ungaria e o tara destul de ieftina dar trebuia sa incepem de undeva de aproape pentru a ne intoarce in tara,

Link catre youtube :D. https://www.youtube...._8Gwj6VYn26I2ZQ

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
S'teti tampiti rau de tot.
Posted Image  you guys

Profitati de viata asta cat puteti!

Bravo!

#45
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View PostTsunnnami, on 05 mai 2022 - 21:37, said:

S'teti tampiti rau de tot.
Posted Image  you guys

Profitati de viata asta cat puteti!

Bravo!

Multumim frumos. Apreciem si incercam sa ne bucuram cat putem ❤️.

#46
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Mult spor in ceea ce v-ati propus! Noi chiar in acest weekend vom pleca in concediu o saptamana prin Europa Centrala din care 3 zile in Budapesta, asa ca voi urmari cu interes vlogul vostru de acolo :)
Ca o parere personala, totul devine din ce in ce mai scump si mai greu de sustinut, dpdv al costurilor unui concediu. Eu imi planific in an mai multe iesiri mai mici, de maxim 10 zile, decat 1-2 concedii mari. Insa incep sa ma “panichez” cand vad tot acest val de scumpiri, cel putin in vest devine horror ca si costuri.
PS: cat e motorina in Ungaria, stiti? Se poate alimenta de oriunde? Intreb pt ca am auzit ca, fiind pretul plafonat de catre guvern, nu gasesti chiar peste tot sa poti alimenta. Poate e o prostie, asa am auzit, vreau sa verific ca sa stiu daca fac plinul in Ro sau astept sa-l fac in Hu

Edited by FZRB, 10 May 2022 - 12:34.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 12:33, said:

3 zile in Budapesta,

Sa aveti ruble cu voi

#48
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Felicitari!
Va invidiez!
Godspeed!!!
Posted Image

Edited by Cronos1, 10 May 2022 - 13:10.


#49
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View PostTsunnnami, on 10 mai 2022 - 13:03, said:



Sa aveti ruble cu voi

M-am gandit si eu la asta dar apoi mi-am dat seama merg totusi cu o masina normala, n-am loc in ea si de un geamantan si de rublele necesare pentru a acoperi costul pentru 3 zile :)

Edited by FZRB, 10 May 2022 - 13:10.


#50
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 12:33, said:

Ca o parere personala, totul devine din ce in ce mai scump si mai greu de sustinut, dpdv al costurilor unui concediu. Eu imi planific in an mai multe iesiri mai mici, de maxim 10 zile, decat 1-2 concedii mari. Insa incep sa ma “panichez” cand vad tot acest val de scumpiri, cel putin in vest devine horror ca si costuri.


Cheia in vremurile astea e flexibilitatea. Am decis inca de anul trecut din septembrie sa revenim in Liguria anul asta, am facut niste rezervari si am ajuns la 1400€/7 zile. Am zis ca-i prea mult asa ca mai caut, am gasit ceva la jumatate de pret in Toscana, aceleasi conditii, doar ca 30min distanta fata de plaja, nu 10min ca in Liguria, in ambele situatii cu masina.

N-am fost inca in Toscana, asa ca de ce sa spun nu? Distanta fata de 5 terre e la fel de mare, singura diferenta e practic 1h in plus la condus de acasa.

De-asta zic, nu pot fi toate scumpe, trebuie sa ramanem flexibili si se pot economisi multi bani.

Edited by giuliani, 10 May 2022 - 13:16.


#51
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
O sa urmaresc cu mult interes ce o sa postati, in special din Croatia; sper sa ajungem si noi la vara.

#52
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgiuliani, on 10 mai 2022 - 13:15, said:




Cheia in vremurile astea e flexibilitatea. Am decis inca de anul trecut din septembrie sa revenim in Liguria anul asta, am facut niste rezervari si am ajuns la 1400€/7 zile. Am zis ca-i prea mult asa ca mai caut, am gasit ceva la jumatate de pret in Toscana, aceleasi conditii, doar ca 30min distanta fata de plaja, nu 10min ca in Liguria, in ambele situatii cu masina.

N-am fost inca in Toscana, asa ca de ce sa spun nu? Distanta fata de 5 terre e la fel de mare, singura diferenta e practic 1h in plus la condus de acasa.

De-asta zic, nu pot fi toate scumpe, trebuie sa ramanem flexibili si se pot economisi multi bani.

Cand zici jumatate de pret, adica 700EUR/7 zile te referi la costuri totale sau ce anume? Caci cu 700 de euro abia poti avea un concediu decent in Ro, apai in Toacana

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 13:24, said:

Cand zici jumatate de pret, adica 700EUR/7 zile te referi la costuri totale sau ce anume? Caci cu 700 de euro abia poti avea un concediu decent in Ro, apai in Toacana


700€ cazarea, normal. Restul sunt greu de calculat de dinainte, insa probabil o sa mai fie vreo 500€ benzina+parcari, 5-600€ mancare si 1-200€ chestii de adus acasa gen ulei, vinuri, branza, prosciutto.
Ma astept undeva la 1750-2000€ costuri totale.

Edited by giuliani, 10 May 2022 - 13:29.


#54
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgiuliani, on 10 mai 2022 - 13:26, said:




700€ cazarea, normal. Restul sunt greu de calculat de dinainte, insa probabil o sa mai fie vreo 500€ benzina+parcari, 5-600€ mancare si 1-200€ chestii de adus acasa gen ulei, vinuri, branza, prosciutto.
Ma astept undeva la 1750-2000€ costuri totale.

Aaa ok, asa are sens. Nu cred ca are cum sa te coste doar 500Eur costurile cu drumul faca pleci din Romania pana in Toscana, numai petrolul si autostrazile sunt super scumpe in Italia. Dar ok, sa zicem, tot ajungi la minim 2000 Eur costuri totale pentru o saptamana, ceea ce mi se pare foarte mult. Si va deveni totul din ce in ce mai scump. Nu ma plang, asta e realitatea, era doar o constatare.
Vacanta placuta apropo!

Edited by FZRB, 10 May 2022 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate