Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tur Europa 1 an, cu mașina

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 13:32, said:

Aaa ok, asa are sens. Nu cred ca are cum sa te coste doar 500Eur costurile cu drumul faca pleci din Romania pana in Toscana, numai petrolul si autostrazile sunt super scumpe in Italia. Dar ok, sa zicem, tot ajungi la minim 2000 Eur costuri totale pentru o saptamana, ceea ce mi se pare foarte mult. Si va deveni totul din ce in ce mai scump. Nu ma plang, asta e realitatea, era doar o constatare.
Vacanta placuta apropo!

O sa plec din Germania pe acelasi drum pe care am mers inspre Liguria in ultimii 3 ani, plus vreo 100km in plus. Da, mai adaug taxe cand ma plimb prin Toscana, s-ar putea sa creasca costurile. Dar benzina sigur nu e mai scumpa ca in Germania, noi momentan suntem in topul asta din pacate.

Da, 2000€ nu e putin, dar orice as face cam pe acolo ma invart, si asta de vreo 3 ani incoace.

Oricum, ideea era ca avand ca obiectiv un 2000€ as fi folosit 1400€ doar pe cazare in Liguria, asa ca am schimbat. E vacanta de rusalii. de-aia probabil au si sarit preturile in aer.

Edited by giuliani, 10 May 2022 - 13:39.


#56
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007
Multumim frumos.

@giuliani: Cam asa este. Se gasesc tot felul de variante si de cazari, si nu trebuie mereu sa mergem in locurile cele mai cunoscute sau mai turistice, pentru ca acolo sigur preturile o sa fie mari.

View PostCronos1, on 10 mai 2022 - 13:16, said:

O sa urmaresc cu mult interes ce o sa postati, in special din Croatia; sper sa ajungem si noi la vara.

Momentan ne-am decis sa mergem prin fosta Iugoslavie inainte de Croatia Posted Image. Dar o sa vina si de acolo Posted Image.

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 12:33, said:

PS: cat e motorina in Ungaria, stiti? Se poate alimenta de oriunde? Intreb pt ca am auzit ca, fiind pretul plafonat de catre guvern, nu gasesti chiar peste tot sa poti alimenta. Poate e o prostie, asa am auzit, vreau sa verific ca sa stiu daca fac plinul in Ro sau astept sa-l fac in Hu

E ceva mai ieftin in HU. Tin minte ca varinta ieftina de motorina este in jur de 470-500 HUF (6,15 - 6,30 lei), ceea ce inseamna ca pretul e mai ok ca la noi. Noi avem masina pe benzina si tin minte ca pretul la benzina premium este cam la fel. Imi pare rau acum ca nu le-am notat pe nicaieri dar o sa tin minte pe viitor Posted Image. Si da, se poate alimenta de oriunde. Noi am preferat benzinariile care aratau mai decent. Peste tot se poate face plata cu cardul.

Have fun si concediu placut! Daca aveti nevoie de ceva informatii rapide, avem contul de instagram pe youtube si puteti sa trimiteti acolo mesaje. De aici din pacate nu primim notificari si nu putem sa raspundem asa repede.

Edited by iceman2hot4u, 10 May 2022 - 16:10.


#57
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
In Ungaria pretul este plafonat la aprox. 6 lei. Poti sa alimentezi de oriunde ca este acelasi pret. Ai limita de 100l/alimentare asa ca daca nu ai TIR te incadrezi sigur ;-)

Ca fapt divers: benzina premium este fix 0 beneficii in plus fata de cea standard. Daca ai masina de curse sa te intereseze evitarea detonatiilor e ok, dar pentru 99% din masini/soferi este doar placebo. Difetenta aia mai bine “o bei”…

#58
iceman2hot4u

iceman2hot4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.01.2007

View PostXman_ghio, on 10 mai 2022 - 20:30, said:

In Ungaria pretul este plafonat la aprox. 6 lei. Poti sa alimentezi de oriunde ca este acelasi pret. Ai limita de 100l/alimentare asa ca daca nu ai TIR te incadrezi sigur ;-)

Ca fapt divers: benzina premium este fix 0 beneficii in plus fata de cea standard. Daca ai masina de curse sa te intereseze evitarea detonatiilor e ok, dar pentru 99% din masini/soferi este doar placebo. Difetenta aia mai bine “o bei”…

Noi avand o masina mai noua, preferam varianta premium de combustibil. Sunt multe pareri pe internet si intre oameni legate de chestia asta. Printre ele si faptul ca 95 nu este chiar 95. Eu nu prea stiu ce sa cred, dar prefer varianta mai scumpa. Daca mergem mai bine sau daca e placebo, nu prea stiu. Dar sunt linistit cu faptul ca am grija de masina.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 13:10, said:

M-am gandit si eu la asta dar apoi mi-am dat seama merg totusi cu o masina normala

S-ar putea sa va depasesc pe drum, :lol:
Ma vor ungurii pentru o slujba

Ma rog unii se distreaza, altii...

#60
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View PostTsunnnami, on 10 mai 2022 - 22:00, said:



S-ar putea sa va depasesc pe drum, :lol:
Ma vor ungurii pentru o slujba

Ma rog unii se distreaza, altii...

Radeai tu de ruble dar vezi sa nu te plateasca aia in ele ca-ti trebe 3 masini sa le aduci in tara :))

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFZRB, on 10 mai 2022 - 22:27, said:

Radeai tu de ruble dar vezi sa nu te plateasca aia in ele ca-ti trebe 3 masini sa le aduci in tara Posted Image)

:lol:
Cacaia rubla
Asta e

Iau rubla de la ei si vand la nemti pe euro, sa-si ia si ei un gaz de bricheta

#62
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In 31 martie am trecut prin Ungaria, peste tot, orice combustibil era 479 Forinti, cel putin pe autostrada.

#63
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgiuliani, on 11 mai 2022 - 08:13, said:

In 31 martie am trecut prin Ungaria, peste tot, orice combustibil era 479 Forinti, cel putin pe autostrada.
Exact - toata lumea vinde la pretul ala maxim plafonat. De asta nu merita sa mai pui carburanti de la statii "no-name".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate