Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

2035- interzicerea de mașini pe benzina și motorina

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#73
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:20, said:

Nu mai suport asa ceva.
Muta-te in Belarus...

#74
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBursul, on 20 iulie 2021 - 14:07, said:

Soferii or sa traga de masina pana le cade baia de ulei, iar autoritatile vor trage de soferi marindu-le taxele.
Unu cu Golf ALH va trebui sa dea 2000 euro impozit pe an. Dar eu zic ca o sa merite.

Dacă are Golf vechi înseamnă că este sărac. Lumea nouă nu îi tolerează pe sărăci, aşa că va trebui să scape cumva de ei şi de probleme lor.
Unii îi făceau produs verde dar francezii erau mai eficienţi cu duşmanii de clasă, aveau ghilotina.

#75
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postbobitad, on 20 iulie 2021 - 15:37, said:

1.putere= se stie ca motoarele electrice au cuplul instant. dar uite aici un rimac(aproape 2000 de cai putere si 2360nm cuplu) vs Ferrari.
2.autonomie= uite un golf electric aka ID.3 de la VW cu baterie de 77kw merge vreo 600 de km
3.timp de incarcare= tot vw id3 incarca cu 100kw, deci inca vreo 350 de km in 30 de minute. Tesla incarca cu 250, deci 15 minute. la fiecare 500 de km, mai faci si tu o oprire.
4.masinile electrice nu prea se strica, ca nu au de ce sa se strice. adica-s mult mai fiabile decat ice. si de reparat cred ca o sa fie mai simplu decat cele clasice.
1. 100% adevărat,
2. vreo 600, în anumite condiții. Cât faci cu un plin de diesel?
3. iar în ălea 35 minute, ce faci?  bei o cafeluță? https://youtu.be/sdcA_Mvo_34?t=1278
4. da, nu au de ce să se strice. Le e rușine... Referitor la reparat, presupunem că ai o Tesla... Ce faci, o pui pe platformă (trasă de un ICE) și dai o fugă la  Viena.

Edited by Z_E_U_S, 20 July 2021 - 15:59.


#76
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

View Postterratec, on 20 iulie 2021 - 15:52, said:



Lumea nouă nu îi tolerează pe sărăci, aşa că va trebui să scape cumva de ei şi de probleme lor.


Așa e. În ziua de azi nu e bine să fii sărac. Vorba ceea: mai bine bogat și sănătos, decât sărac și bolnav :D

#77
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 15:58, said:

1. 100% adevărat,
2. vreo 600, în anumite condiții. Cât faci cu un plin de diesel?
3. iar în ălea 35 minute, ce faci?  bei o cafeluță? https://youtu.be/sdcA_Mvo_34?t=1278
4. da, nu au de ce să se strice. Le e rușine... Referitor la reparat, presupunem că ai o Tesla... Ce faci, o pui pe platformă (trasă de un ICE) și dai o fugă la  Viena.

Nu esti obligat sa iei Tesla, sunt destui producatori clasici cu electrice. Oricum dupa ce Tesla da drumul fabricii de la Berlin se vor putea concentra mai bine pe Europa, acum ce naiba sa faca orice piesa necesara in garantie sau post-garantie vine din America, practic aceeasi problema e ai si daca ti-ai lua Doge Charger, Lincoln Navigator, Cadilac sau alta masina gandita strict pentru USA. Oricum asta ca nu ai putere cand cu 50k Euro (plus ticketul verde) la electrica iei aproape 500 de cai pe cand la termica abia iei un 2 litri turbo e cel mai penibil argument ever.

#78
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 15:58, said:


Referitor la reparat, presupunem că ai o Tesla... Ce faci, o pui pe platformă (trasă de un ICE) și dai o fugă la  Viena.

E ok și București, anul ăsta deschid un service aici.

#79
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postfilipxxx, on 20 iulie 2021 - 16:04, said:

Nu esti obligat sa iei Tesla, sunt destui producatori clasici cu electrice. Oricum dupa ce Tesla da drumul fabricii de la Berlin se vor putea concentra mai bine pe Europa, acum ce naiba sa faca orice piesa necesara in garantie sau post-garantie vine din America, practic aceeasi problema e ai si daca ti-ai lua Doge Charger, Lincoln Navigator, Cadilac sau alta masina gandita strict pentru USA. Oricum asta ca nu ai putere cand cu 50k Euro (plus ticketul verde) la electrica iei aproape 500 de cai pe cand la termica abia iei un 2 litri turbo e cel mai penibil argument ever.

Aha, marci 50k euro, iei 500 cai să te târăști cu 10 km/h în minunatul oraș. Dar stai, poate scoți pârleala pe autostradă ... care autostradă că noi nu avem așa ceva?

#80
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postbobitad, on 20 iulie 2021 - 15:37, said:

bai credeam ca am spus destule pe topic ca sa ma retrag in glorie,mai ales ca majoritatea nu prea s-au documentat(deci vorbim ca sa vorbim), dar fiindca tu citezi dintr-un youtuber faimos care vorbeste chestii aiurea, o sa-ti raspund la fiecare chestie a ta.

1.putere= se stie ca motoarele electrice au cuplul instant. dar uite aici un rimac(aproape 2000 de cai putere si 2360nm cuplu) vs Ferrari. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A4orCB71BgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2.autonomie= uite un golf electric aka ID.3 de la VW cu baterie de 77kw merge vreo 600 de km
3.timp de incarcare= tot vw id3 incarca cu 100kw, deci inca vreo 350 de km in 30 de minute. Tesla incarca cu 250, deci 15 minute. la fiecare 500 de km, mai faci si tu o oprire.
4.masinile electrice nu prea se strica, ca nu au de ce sa se strice. adica-s mult mai fiabile decat ice. si de reparat cred ca o sa fie mai simplu decat cele clasice.

Aia nu e comparatie 1 la 1.
Electrica acea este o masina de unica folosinta,ca si masinile de curse unde se schimba motoru dupa fiecare cursa.
Si Ferari putea sa forteze motorul sa scoata 5000 cp si era peste electrica si era la fel de fiabila.
Iti garantez ca bateria de la electrica aia de 2000 cp au aruncat-o la gunoi dupa acel video.
Eu nu am nimica cu electricele din contra abia astept sa apara cateva pe sosea ca sa vad si eu ce poate.
Ce ma deranjeaza e ca apar tot felul de hipsteri care tot urla sa se interzica fara sa avem o proba la electrice in lumea reala.
Trebuie minim 5 ani de electrice sa se vada daca sunt bune de mers cu ele macar in oras

#81
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am și eu o idee mai creată. Nu ar trebui ca lucrurile astea care ne afectează pe toți sa fie hotărâte prin referendum?
De ce pastele masii ne batem cu pumnul în piept ca la alții nu se respecta principiile democratice dacă nu respectam asa ceva la noi în Europa?
De ce trebuie sa dicteze o gașcă de cretini de la Bruxelles ce trebuie sa facem noi cu viata noastră?
Eu Nu sânt de acord cu ideile lor ecologiste.

#82
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpacopaco1967, on 20 iulie 2021 - 13:56, said:

Nu se poate sa impui o taxa pentru a constrange detinerea unui bun .

Asta se intampla deja in toate statele cu apucaturi comuniste.

#83
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 20 iulie 2021 - 16:08, said:

Trebuie minim 5 ani de electrice sa se vada daca sunt bune de mers cu ele macar in oras
Tesla a intrat pe piata europeana in 2013 ...
Seful pe sales de la noi de la ferma are un Model S 85D din 2015 ... are 6 ani impliniti cu el azi ... inca merge ca in prima zi.

#84
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgymy, on 20 iulie 2021 - 16:08, said:

Nu ar trebui ca lucrurile astea care ne afectează pe toți sa fie hotărâte prin referendum?

De exemplu aia care nu au masina sa voteze ce sa faca cu masinile aia care au?

#85
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgymy, on 20 iulie 2021 - 16:08, said:


De ce trebuie sa dicteze o gașcă de cretini de la Bruxelles ce trebuie sa facem noi cu viata noastră?
Eu Nu sânt de acord cu ideile lor ecologiste.

I-ai ales când ai votat la europarlamentare...

Edited by george_alexandru, 20 July 2021 - 16:12.


#86
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 16:11, said:

Tesla a intrat pe piata europeana in 2013 ...

Tesla este o masina scumpa, prea scumpa ca sa conteze in ecuatia totala.

Cand vor vinde masini de 15 000 euro mai stam de vorba.

Edited by razor01, 20 July 2021 - 16:12.


#87
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrazor01, on 20 iulie 2021 - 16:11, said:

prea scumpa ca sa conteze in ecuatia totala.
Ecuatia totala nu are ca parametru princpal profilul cumparatorului dacic ...
Si daca eu, un neica-nimeni, rupt in coate, pot sa imi iau una fara sa ma screm de bani si fara sa imi sacrific bunastarea proprie si a familiei, consider ca Tesla a penetrat suficient de mult in piata masinilor din zona medie de pret.
Sa nu uitam ca un Model 3 SR+ poti sa il iei pe la 40K euro ... adica in gama medie de pret.

#88
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postbobitad, on 20 iulie 2021 - 14:04, said:

mie imi pare ok ce a zis Boculetul mult injurat:

„Viitorul în Cluj-Napoca este ca mașina să o folosești pentru deplasările pe care le ai în afara orașului, să mergi în weekend, să știu eu, te duci într-o deplasare neesențială, dar pentru ce înseamnă viața de zi cu zi alternativele trebuie să fie transportul în comun, mersul pe bicicletă, combinat cu mersul pe jos sau cu forme de sharing pe care le pune la dispoziție societatea contemporană. Vedeți, lumea a plecat de mult într-o altă direcție. Noi nu putem rămâne în urma istoriei. Orașele care s-au bazat pe mașină au rămas codașe în istorie. Orașele care au trecut la alternativa de la mașină sunt orașele prezentului și ale viitorului”, a adăugat Boc.
Boculetele poolii umbla cu masina de serviciu cu sofer ca altfel stia ca in orasul lui nu se poate circula si nici parca de cel putin 10 ani.

#89
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Parca vad ca o sa apara Kit Instalare Motor electric+Baterii Diesel Vechi Super Boss, cum e kitul ala pt. GPL. Adica iti faci Golful electric si aia e. Si parca vad ca marea majoritate isi vor pune kit de-ala, apoi multi il vor tuna ca sa faca bruuuum! Mai greu cu fumul, sper sa colaboreze cu glo, ceva, tigari electronice, sa le faca fumigena pe baza de vapori, sa nu trebuiasca sa respir fum de esapament.

#90
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 16:15, said:

Si daca eu, un neica-nimeni, rupt in coate

Hai, hai, sa nu exageram!

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 16:15, said:

40K euro ... adica in gama medie de pret.

Aia nu e gama medie, e gama premium.

Majoritatea detinatorilor de masini nu-si vor permite niciodata o masina de 40 000 de euro.

Edited by razor01, 20 July 2021 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate