Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

2035- interzicerea de mașini pe benzina și motorina

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#55
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015

View Postnico99900, on 20 iulie 2021 - 15:07, said:

Apai, sa stea macar pana ne-om termina si noi autostrazile si alte cele.

Corect Posted Image Posted Image Posted Image

#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPiticVerde, on 20 iulie 2021 - 15:06, said:

As vrea sa vad posesorii de masini electrice,adica miliarde in lumea asta cum incarca,la ce ,in cat timp si de unde? Consumul energiei electrice pe plan mondial este o problema foarte mare in momentul de fata ,pai cand si-or incarca toti masinile electrice cu capacitatea mult mai mare a bateriilor peste cativa ani ce se va intimpla?Asta cu masinile electrice la toata lumea e praf pe toba.O dorinta a omenirii si cam atat.Pana la masinile electrice ar trebui sa se gandesca jmecherii omenirii sa nu mai defriseze padurile ,sa impuna norme drastice la motoarele avioanelor ce ucid stratul de Ozon si sa inceteze cu construirea de noi centrale electrice pe carbuni si pe urma putem discuta despre masini electrice.

Am vazut de curând un clip cu un tip care a estimat că SUA ar trebui să-și crească capacitatea de producție energie electrică cu 25% dacă toate mașinile ar deveni brusc electrice, iar asta ar dura cam 8 ani conform cu evoluția din ultimii ani. Mai nasol cu infrastructura, acolo era incerta treaba.

#57
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Astia sunt adevaratii distrugatori ai stratului de Ozon cu "noxele" lor Posted Image Posted Image Posted Image  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwBInK3I0C8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgeorge_alexandru, on 20 iulie 2021 - 15:09, said:

O să fie nasol de tarile astea cu infrastructura la pământ. Probabil la un moment dat vor prelungi termenul pentru ăștia mai înapoiați.

O sa fie tot felul de amanari, de termene duse catre viitor si de proceduri de infringement. Asta o sa fie. Acel 2035 o sa devina 2050, iar 2050 o sa devina 2075. O intreaga situatie "nici-nici".

Cand pe cei mai multi de pe aici (cu mine cu tot) n-o sa-i intereseze nici cat negrul sub unghie.

Dupa mine, electricul! (ca sa il parafrazez pe Ludovic al XIV-lea)

Edited by cattavencu, 20 July 2021 - 15:20.


#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
2075 devine rezonabil pentru mine. Dat fiind ca in 2085 o sa am 100 anisori. Posted Image

#60
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postgeorge_alexandru, on 20 iulie 2021 - 15:11, said:

Am vazut de curând un clip cu un tip care a estimat că SUA ar trebui să-și crească capacitatea de producție energie electrică cu 25% dacă toate mașinile ar deveni brusc electrice, iar asta ar dura cam 8 ani conform cu evoluția din ultimii ani. Mai nasol cu infrastructura, acolo era incerta treaba.
sua are ditamai suprafata. inca o data, nu zice nimeni ca o sa fie usoara tranzitia asta. dar uite, daca eu imi iau maine o masina electrica in Norvegia nu am ce probleme sa-mi fac. am de toate, de la infrastructura, pana la serviceuri. Da, in Romania in 2021 e greu cu masina electrica, in primul rand multi n-au bani de ea si nici nu au unde sa o incarce. Dar cum s-a intamplat cu internetul, am inceput prost si acum suntem bine, asa cred ca o sa fie si cu statiile de incarcare.

The fact is that Norway leads the world: 60% of new cars sold are EVs, compared with 2% in the US (Figure 1). How did they do it, and what can the rest of the world learn from Norway?
In Norway in 2021, there are more electric cars than non-electric. Ten years ago, nobody could have imagined this. But it’s not just cars that have gone electric: it’s a network of buses, trains and trams, plus lots of electric bikes.
Government policy is a key. The speed of the transition correlates closely with government policy and incentives for purchasers. In Norway, the secret to accelerate uptake of EVs is to make them cheap enough. Norway lowered taxes in EVs to keep the price down, and even exempted road tolls as an extra incentive.
The opposite approach was to raise taxes on traditional cars – a kind of pollution tax. In Norway this included a 25% VAT tax, a carbon tax close to 20%, and smaller amounts for weight tax, NOX tax, and a car scrapping fee.

Edited by bobitad, 20 July 2021 - 15:21.


#61
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Asta zic si io.

Te-am luat, in 2085 o sa am 110 ani. Sper sa ma tina bastonul pana atunci :)

#62
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
La cum creste  de tare nivelul radiatiilor ultraviolete cand vor astia sa introduca masinile electrice o sa traim pe sub pamant,ca la suprafata nu o sa mai avem cum.Stiti ca in momentul de fata pe o scara de la 1-10 nivelul acestor radiatii este de 7 sau chiar 8?.Mai e putin si va venii vremea cand miliardele lor nu mai vor valora nimic.Ne-am batut joc de piatra asta pe care traim...

Edited by PiticVerde, 20 July 2021 - 15:25.


#63
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ne-am batut joc incredibil de rau si de egoist.

Dar anatema nu trebuie pusa doar asupra masinilor, o picatura in ocean fata de consumerismul general.

Din pacate, ca intotdeauna, se incepe civilizarea cu cei multi, cu plebea, nu cu top managementul, nu cu bogatanii, nu cu firmele.

#64
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Electricele sunt pentru hipsteri care merg cu masina de la scara de bloc pana la cafenea si inapoi.
Si eventual pentru fomei ca sa faca cumparaturile la piata.
Un barbat adevarat nu are cum sa foloseasca masia electrica pentru ca nu indeplineste conditile necesare,putere,autonomie,timp de alimentare,posibilitate de reparatie la nevoie.

#65
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 20 iulie 2021 - 15:26, said:

Un barbat adevarat nu are cum sa foloseasca masia electrica pentru ca nu indeplineste conditile necesare,putere,autonomie,timp de alimentare,posibilitate de reparatie la nevoie.

S-o crezi tu ca nu au putere Posted Image . Iar posibilitatea de reparatie la nevoie ... hmmm, m-as bucura sa nu mai vad masini prinse cu sarma sau reparate pe la coltul blocului + ca mai lasa is o gramada de mizerie dupa ce o "repara"

Nu sunt fan electrice, dar nici dreptate nu iti dau

Edited by Andreysc7, 20 July 2021 - 15:30.


#66
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 20 iulie 2021 - 15:26, said:

Electricele sunt pentru hipsteri care merg cu masina de la scara de bloc pana la cafenea si inapoi.
Si eventual pentru fomei ca sa faca cumparaturile la piata.
Un barbat adevarat nu are cum sa foloseasca masia electrica pentru ca nu indeplineste conditile necesare,putere,autonomie,timp de alimentare,posibilitate de reparatie la nevoie.

Daca nici electricele n-au putere... La autonomie și încărcare e călcâiul lui ahile. BAșca poluarea la greu atunci când se termină (de tot) bateria (reciclare 0).

#67
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017
In uniunea vamală rusia belarus kazahstan nu se vor interzice. Putem adera?

#68
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Eu zic sa stati linistiti ca nu se interzice nimica,astea sunt numai niste vise umede ale hipsterilor.
Probabil acum cu indundatile astea nu au de lucru si le tot vin idei.
Dar daca prin absurd se pune ceva in practica in secunda doi o sa fie revolutie

Edited by papagalul_ganditor_2027, 20 July 2021 - 15:31.


#69
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017
Cred ca nu ne primesc ca nu avem granita comuna cu ei

#70
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:20, said:

Nu mai suport asa ceva.
Fa-ti o salata de vinete cu ceapa. Ceapa iti regleaza electrolitii. Fa-ti un ceiuc de tei, linisteste si ala.

UE nu va interzice nimic daca masinile electrice nu vor fi o varianta mai buna din toate punctele de vedere. Deocamdata nu e cazul, se speculeaza.

#71
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 20 iulie 2021 - 15:31, said:

Dar daca prin absurd se pune ceva in practica in secunda doi o sa fie revolutie
Fara domnul soros nici o revolutie in ue

Dar ce mai conteaza 2035? Cati mai ajungem acolo?

Edited by cipri2bau, 20 July 2021 - 15:32.


#72
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 20 iulie 2021 - 15:26, said:

Electricele sunt pentru hipsteri care merg cu masina de la scara de bloc pana la cafenea si inapoi.
Si eventual pentru fomei ca sa faca cumparaturile la piata.
Un barbat adevarat nu are cum sa foloseasca masia electrica pentru ca nu indeplineste conditile necesare,putere,autonomie,timp de alimentare,posibilitate de reparatie la nevoie.
bai credeam ca am spus destule pe topic ca sa ma retrag in glorie,mai ales ca majoritatea nu prea s-au documentat(deci vorbim ca sa vorbim), dar fiindca tu citezi dintr-un youtuber faimos care vorbeste chestii aiurea, o sa-ti raspund la fiecare chestie a ta.

1.putere= se stie ca motoarele electrice au cuplul instant. dar uite aici un rimac(aproape 2000 de cai putere si 2360nm cuplu) vs Ferrari. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A4orCB71BgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2.autonomie= uite un golf electric aka ID.3 de la VW cu baterie de 77kw merge vreo 600 de km
3.timp de incarcare= tot vw id3 incarca cu 100kw, deci inca vreo 350 de km in 30 de minute. Tesla incarca cu 250, deci 15 minute. la fiecare 500 de km, mai faci si tu o oprire.
4.masinile electrice nu prea se strica, ca nu au de ce sa se strice. adica-s mult mai fiabile decat ice. si de reparat cred ca o sa fie mai simplu decat cele clasice.

Edited by bobitad, 20 July 2021 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate