Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

2035- interzicerea de mașini pe benzina și motorina

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#37
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postbobitad, on 20 iulie 2021 - 14:04, said:

a adăugat Boc.

Japonia este patria Shinkansen, serviciu feroviar cu cateva milioane de abonati, viteze impresionante, abonamente platite de serviciu. reteaua feroviara secundara, locala, este si ea bine pusa la punct. cu toate astea Japonia a devenit ceea ce este astazi datorita transportului auto. cu o retea de autostrazi/drumuri expres bine dezvoltata, Japonia a ajuns sa “experimenteze” blocaje rutiere de aprox. 40 ore/aprox. 15K autovehicole in road jam/zi/tronson de ~100km lungime. nu stiu cine este Boc dar nu poti sa mergi la Carrefour cu tren/bus, este exclus.

Edited by freaka-da-disk, 20 July 2021 - 14:39.


#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Macar pe GPL sa ne lase. Urasc benzina. Urasc mirosul de benzina. Dacia m-a traumatizat.

Si centralele pe gaz. Mai inteleg sa se ia de combustibilii care produc fum, dar sa interzici gazul doar pentru ca CO2 e cretinismul suprem.

Putin le-a zis-o bine, muta-ti-va inapoi in pesteri daca nu vreti o energie atat de curata cum este metanul.

Ceausescu bagase autobuze cu gaz metan. Si vine UE mai comunista decat Ceascone sa interzica/scumpeasca metanul.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu accept drept argument contra carbuni/petrol/gaze decat faptul ca s-ar epuiza. Ca s-ar epuiza, ca nici pe asta nu prea o cred. Nu mizeriile cu CO2. Se epuizeaza, ramanem in pana, gasim alternative.

Nu vreti fosil, nuclear taica, daca treceti totul pe curent. Fotovoltaic si eolian-glume proaste.

Edited by Neaceasca85, 20 July 2021 - 14:43.


#40
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020

View PostGlCA_Contras, on 20 iulie 2021 - 14:34, said:


Poti sa le folosesti in continuare. Tragi de troaca pana crapa si apoi iei una de pe piata libera. Vei gasi niste masini de 14 ani o minunatie - SH ca noi full fara piele si atunci. Probabil ca benzina si motorina vor costa destul de scump atunci...deci o sa fie pomana curata una :)

Mulțumesc de răspuns

#41
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Dacă tot vin interdicțiile în viitorul apropiat și mediu, ar fi bine totuși să se relaxeze concomitent și condițiile RAR de omologare a mașinilor cu motor termic convertite în mașini electrice. În sensul ca să fie făcute direct de către firma care se ocupă de transformare, fără vreo vizită la RAR...

Am niște mașini mai vechi pe care aș dori să le conduc în continuare, dar în varianta electrică. Este mai puțin poluant să faci o astfel de conversie decât să construiești o mașină nouă.

Costul conversiilor va scădea simțitor pe măsură ce apar tot mai multe piese second-hand de la mașinile electrice. Este tot o formă de reciclare.

Nu este nevoie neapărat de o autonomie prea mare, nu o să mergi cu Dacia 1300 electrică până la mare, dar pentru oraș (cumpărături, mers la serviciu, etc.) o autonomie de 50-100 km ar fi mai mult decât OK.

#42
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Sunt foarte convins ca autoturismele pe benzina nu vor dispare.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Electrica o vad doar in oras. In afara mai ales pe autostrazi nimeni nu are autonomie mai mare ca dieselul. Am facut plinul, mers Slatina-Mamaia Nord, la intoarcere am mai alimentat aproape de Pitesti.

Si "timpul de incarcare" wow, nu se compara.

View Postionut_blue, on 20 iulie 2021 - 14:34, said:

Numai tampenii citesc pe aici.
Probabil asa erau si aia cand s-a facut trecerea de la caleasca la automobil.
Merg cateodata in spatele unui cotet de dizăl si trebuie sa dau pe recirculare pana trec de el.
Romania e groapa de gunoi a Europei in materie de masini, e tara unde primul lucru dupa ce iti iei coteț din Jermaia ii anulezi filtrul de particule si voi va plangeti pe aici ca va f*t astia de la U.E.
Stai sa vezi bomba ca va scot astia si placerea de a avea WC in fundul curtii Posted Image
Niciodata nu am suportat lucrurile care functioneaza prost. Deci nu intelegeti ca as fi de acord cu acele cotete. '

#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpetredraghici, on 20 iulie 2021 - 13:43, said:

vrea sa știu și eu ce se întâmplă cu cei care au deja de câțiva ani mașinile pe benzina și motorina după ce se vor interzice fabricarea lor ?

Poate că va fi precum în cazul atelajelor cu "tracţiune bălegoasă", ce au în componenţă cai, boi sau alte "lighioane" de povară.

În Regulamentul de circulaţie pe drumurile publice, la Articolul 162 se spune că: "Animalele de povară, de tracțiune ori de călărie, precum și animalele în turmă nu pot fi conduse pe autostrăzi, pe drumurile naționale, în municipii și orașe, precum și pe drumurile la începutul cărora există indicatoare care le interzic accesul".

S-ar putea introduce un nou articol care să precizeze că: "Automobilele ce se deplasează folosind carburanţi fosili...nu pot fi conduse pe autostrăzi, pe drumurile naționale, în municipii și orașe, precum și pe drumurile la începutul cărora există indicatoare care le interzic accesul".

Aceleaşi probleme le vom întâlni în viitor, pe care le-au întâlnit şi căruţaşii în trecut. Asta e situaţia: lumea nu stă pe loc.

#45
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:54, said:

Electrica o vad doar in oras. In afara mai ales pe autostrazi nimeni nu are autonomie mai mare ca dieselul. Am facut plinul, mers Slatina-Mamaia Nord, la intoarcere am mai alimentat aproape de Pitesti.

Si "timpul de incarcare" wow, nu se compara.


Niciodata nu am suportat lucrurile care functioneaza prost. Deci nu intelegeti ca as fi de acord cu acele cotete. '

Tu nici nu-ți dai seama ce ai făcut... Să te ții drace când s-or strânge aplaudacii electricelor! Sau dacă vrei luptă, intră aici: https://forum.softpe...0#entry28052777

Edited by Z_E_U_S, 20 July 2021 - 14:57.


#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostPiticVerde, on 20 iulie 2021 - 14:50, said:

Sunt foarte convins ca autoturismele pe benzina nu vor dispare.
Eu zic ca pana in 2030 destule companii majore nu prea o sa mai aiba oferte de masini (strict) termice. In momentul in care fabricarea unei electrice de aceeasi marime/performante devine mai ieftina, nu vor mai dori sa fabrice masini termice. Iar la cat de putine piese are o electrica, asta e foarte usor de realizat, practic doar costul acumulatorului trebuie scazut ca sa obtii asta, in rest deja fabricarea de masini electrice e semnificativ mai ieftina.

Edited by utopium, 20 July 2021 - 15:01.


#47
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Se va interzice vanzarea masinilor noi pe benzina/motorina. Probabil ca din 2050 vor fi interzise total.

#48
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postradunic, on 20 iulie 2021 - 14:36, said:

Cînd o să vezi cît te costă circulatul cu dizălul tău, o să-l duci singur la fier vechi indiferent cîte tractoare și combine fumegă pe ogoarele patriei.

Daca utilajele vor fi cu ardere interna iar combustibilul va costa mai mult decat iti poti permite, atunci probabil o sa faci foamea :) Iar daca vor exista ceva oferte pentru fermieri, sa vezi dupaia vanzari de combustibil la negru :lol:

#49
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postunderb, on 20 iulie 2021 - 13:53, said:

BTW, stii de cati ani suntem in UE?
Da, stiu ca pare ca suntem de o viata.

Dar cat mai avem pana in 2035?

Sa mai fie UE pana in 2035. Cel putin in forma de azi.
Mai ganditi-va si la asta.

#50
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
As vrea sa vad posesorii de masini electrice,adica miliarde in lumea asta cum incarca,la ce ,in cat timp si de unde? Consumul energiei electrice pe plan mondial este o problema foarte mare in momentul de fata ,pai cand si-or incarca toti masinile electrice cu capacitatea mult mai mare a bateriilor peste cativa ani ce se va intimpla?Asta cu masinile electrice la toata lumea e praf pe toba.O dorinta a omenirii si cam atat.Pana la masinile electrice ar trebui sa se gandesca jmecherii omenirii sa nu mai defriseze padurile ,sa impuna norme drastice la motoarele avioanelor ce ucid stratul de Ozon si sa inceteze cu construirea de noi centrale electrice pe carbuni si pe urma putem discuta despre masini electrice.

Edited by PiticVerde, 20 July 2021 - 15:08.


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcattavencu, on 20 iulie 2021 - 15:04, said:


Sa mai fie UE pana in 2035. Cel putin in forma de azi.
Mai ganditi-va si la asta.

Scindarea este viitorul UE. Imperiile nu au rezistat prea mult niciodata.

#52
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcattavencu, on 20 iulie 2021 - 15:04, said:


Sa mai fie UE pana in 2035. Cel putin in forma de azi.
Mai ganditi-va si la asta.
Apai, sa stea macar pana ne-om termina si noi autostrazile si alte cele.

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
O să fie nasol de tarile astea cu infrastructura la pământ. Probabil la un moment dat vor prelungi termenul pentru ăștia mai înapoiați.

#54
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postfreaka-da-disk, on 20 iulie 2021 - 14:37, said:

Japonia este patria Shinkansen, serviciu feroviar cu cateva milioane de abonati, viteze impresionante, abonamente platite de serviciu. reteaua feroviara secundara, locala, este si ea bine pusa la punct. cu toate astea Japonia a devenit ceea ce este astazi datorita transportului auto. cu o retea de autostrazi/drumuri expres bine dezvoltata, Japonia a ajuns sa “experimenteze” blocaje rutiere de aprox. 40 ore/aprox. 15K autovehicole in road jam/zi/tronson de ~100km lungime. nu stiu cine este Boc dar nu poti sa mergi la Carrefour cu tren/bus, este exclus.

Toti cretinii total anti-masina sunt genul "mega - gandim la fel" - si dus acolo de 3 ori pe zi, nu mai rar.

Scarnaviile astea proaspat citadine n-au idee cum e sa stai la tara, la liniste si curte, si sa mergi la cumparaturi o data la 2-3 saptamani.

Io astept sa vad stiri cu primii morti in accidente de trotineta. Unu' venea de la teatru, altu' de la Mega si s-au ciocnit pen'ca erau ocupati sa-si aranjeze mai bine castile pe urechi.

Ciocnirea viitorului va fi intre ADHD-ismul celui pe trotineta versus furca blajina a aluia de la tara.

Io m-am pregatit: mi-am luat deja niste furci de la Fiskars, o marca placuta millenialilor, fix pe masura snobismului lor.

Edited by cattavencu, 20 July 2021 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate