Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Casă sau apartament pentru investiție

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Cine va administra proprietatea daca esti o singura data pe an in tara?

#38
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Diversificarea, plictisitoare dar sanatoasa.
Ma numar printre cei care au pierdut bani cand a picat piata cripto.
Ar insemna sa mint daca nu spun ca am acoperit pierderile din alte surse venit pasiv, doar ca vezi tu? Nu este placut sa invarti rotile in gol, sa acoperi pierderi dupa ce treci de o varsta.

Discutia este si daca esti tu sau nu esti in tara, daca vrei cumva sa te muti in tara in urmatoarea perioada si sa traiesti din investitita asta imobiliara.
Daca 100 de mii de euro sunt bani cash sau este valoarea celor 2 apartamente pe care vrei sa le vinzi si cu cat crezi ca iei pe ele sa cumperi ceva aflat intr-o zona buna si sa bagi in chirie?
Eu sincer cumparam o casa si o imparteam pe din doua. Sa explic ce vreau sa zic.
1 - Vindeam cele 2 apartamente, daca sunt in zone slabe oricum nu or sa creasca ca pret.
2 - Cumparam o casa sa o pot imparti pe din doua, jumate de casa inchiriam unei firme sau persoanelor fizice.
In felul asta poti sa ai control cat de cat.

Asta cu bagat in chirie persoane straine pe care nu le cunosti si in Romania nu exista vreun registru al persoanelor care nu platesc chiria, asta nu pare o idee buna ca sunt destui care profita.

Crezi ca eu nu m-am gandit ca in caz de ceva inchiriez o camera?
Mai construiesc o camera la mansarda. Asta deja este utopie in Romania, la cat de complicate sunt actele, autorizatiile.

Mai ma uit pe la tv si vad cate o persoana daia de i-a fost taiata apa, curentul, gazele, de zic ca are 10 mii de lei si ca nu are bani sa plateasca. Se uita toti ca tampiti dar nu are 1 dintre ei ideea generala. Ba, ai un apartament, tu stai si mori de foame in apartament, te spanzuri naiba ca nu mai ai apa, gaze si caldura, nu mai bine vinzi tu apartamentul asta de valoreaza zeci de mii de euro si cumperi in atla parte, la tara sau stai cu chirie ieftina toata viata?

Ca si pensionarea asta are mai multe formule. Ok, vrei imobiliar, ai familie? Ai copil? Ca daca la vreuna dintre intrebarile astea este NU, atunci ar trebui sa te orientezi spre altceva sa ai bani mai lichizi.

Edited by DuskGerman, 19 July 2021 - 09:01.


#39
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Daca vrei, studiaza oferta NORDIS. Mamaia / Sinaia / Poiana Brasov!


Cateva detalii: studioul este de fapt o camera de hotel, fara chicineta, doar un bar frigorific.
                        acei 30 de ani, daca nu esti atent la semnarea promisiunii de investitie, sunt de fapt 50 de  ani
                        investitorul este responsabil cu cheltuielile majore ale imobilului. Cheltuieli majore = structura, acoperis, instalatii.
                        standardul finisajelor este de 5 stele.


In Mamaia se da in folosinta in vara lui 2022. Sinaia si Brasov nu s-a facut nimic in teren (locatiile sunt super)

Edited by talica, 19 July 2021 - 09:33.


#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 varanhia, on 19 iulie 2021 - 00:21, said:


Cu condiția să te muți acolo. Italia e frumoasă, am stat 21 de ani la Roma. Acum trăiesc în Germania.

Daca locuiesti in Germania cumpara in Germania. E mai scump, dar are si de ce sa fie mai scump.

Iti spun eu de ce nu merita in Ro, din experienta mea : Apartament intr-unul din orasele numite de tine, bloc vechi, o data pe an se sparge vreo teava de la cineva de sus, ai balta in casa, tavanul ud, se umfla parchetul, etc. De doi ani gasesti greu chiriasi, cei din IT nu mai lucreaza de la birouri, multi locuiesc in locurile de origine, economisesc chiria.
Blocuri vechi = multi vecini pensionari, astia nu vor sa renoveze tevile, conductele prin care cade gunoiul, usile, geamurile, etc. Tu de capul tau iti poti face casa super, dar depinzi de ei.

Alt exemplu, prieten cu apartament nou in CJ, se aude totul de la vecini. Dar totul.

Deci calitatea imobilelor e departe de ce gasesti in Germania (si eu tot acolo locuiesc), alea vechi desi sunt mai stabile pe termen lung daca nu sunt intretinute nu rezolvi mare lucru.

Evident, cu cat ai mai multe probleme cu atat va fi nevoie de tine la fata locului, lucru pe care tu nu ti-l permiti.

#41
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 Bogotta, on 19 iulie 2021 - 07:04, said:




Pai cam asa si este ....

Ma rog, nici cu unii proprietari nu imi e rusine. Sunt de un tupeu senzational. O amica (din Bucuresti ) isi cauta 2 camere, avand doi copii. Toate bune. A gasit la 400 de euro iar proprietara ii spune ca are si abonament la Telekom (TV + Net+ cartela SIM) la 120 RON.   Pai .... intreb eu, ce treaba are ea cu abonamentul dvs ??  Aaaa. pai l-am facut acum 1 an si sunt inca legata de contract si nu pot sa renunt la el.
Deci real, chiria era 400 E + 120 lei (ca vrei sau nu).  Tupeu.  Am plecat.

Ai perfectă dreptate, am avut și eu parte. Dar repet nu este cazul meu, eu aș fi fericit să găsesc pe cineva care să vrea sa locuiască acolo până când moare. Nu am decât gazul și curentul pe numele meu, care v-am trece la chiriaș, am toate instalațiile făcute după cele mai înalte standarde. Tavanul și podeaua sunt anti incendiu.

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

 talica, on 19 iulie 2021 - 09:24, said:

Daca vrei, studiaza oferta NORDIS. Mamaia / Sinaia / Poiana Brasov!


Cateva detalii: studioul este de fapt o camera de hotel, fara chicineta, doar un bar frigorific.
acei 30 de ani, daca nu esti atent la semnarea promisiunii de investitie, sunt de fapt 50 de  ani
investitorul este responsabil cu cheltuielile majore ale imobilului. Cheltuieli majore = structura, acoperis, instalatii.
standardul finisajelor este de 5 stele.


In Mamaia se da in folosinta in vara lui 2022. Sinaia si Brasov nu s-a facut nimic in teren (locatiile sunt super)
și ce faci cu nordisu în 2 luni de  vară?ăla ia banii mulți se face că dă în chirie cu acea promisiune de închiriere iar la anu îți pune în brațe casa scumpă

#43
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 XtremePWN, on 19 iulie 2021 - 08:59, said:

Cine va administra proprietatea daca esti o singura data pe an in tara?

Ma gândeam la o agenție!

 DuskGerman, on 19 iulie 2021 - 09:00, said:

Diversificarea, plictisitoare dar sanatoasa.
Ma numar printre cei care au pierdut bani cand a picat piata cripto.
Ar insemna sa mint daca nu spun ca am acoperit pierderile din alte surse venit pasiv, doar ca vezi tu? Nu este placut sa invarti rotile in gol, sa acoperi pierderi dupa ce treci de o varsta.

Discutia este si daca esti tu sau nu esti in tara, daca vrei cumva sa te muti in tara in urmatoarea perioada si sa traiesti din investitita asta imobiliara.
Daca 100 de mii de euro sunt bani cash sau este valoarea celor 2 apartamente pe care vrei sa le vinzi si cu cat crezi ca iei pe ele sa cumperi ceva aflat intr-o zona buna si sa bagi in chirie?
Eu sincer cumparam o casa si o imparteam pe din doua. Sa explic ce vreau sa zic.
1 - Vindeam cele 2 apartamente, daca sunt in zone slabe oricum nu or sa creasca ca pret.
2 - Cumparam o casa sa o pot imparti pe din doua, jumate de casa inchiriam unei firme sau persoanelor fizice.
In felul asta poti sa ai control cat de cat.

Asta cu bagat in chirie persoane straine pe care nu le cunosti si in Romania nu exista vreun registru al persoanelor care nu platesc chiria, asta nu pare o idee buna ca sunt destui care profita.

Crezi ca eu nu m-am gandit ca in caz de ceva inchiriez o camera?
Mai construiesc o camera la mansarda. Asta deja este utopie in Romania, la cat de complicate sunt actele, autorizatiile.

Mai ma uit pe la tv si vad cate o persoana daia de i-a fost taiata apa, curentul, gazele, de zic ca are 10 mii de lei si ca nu are bani sa plateasca. Se uita toti ca tampiti dar nu are 1 dintre ei ideea generala. Ba, ai un apartament, tu stai si mori de foame in apartament, te spanzuri naiba ca nu mai ai apa, gaze si caldura, nu mai bine vinzi tu apartamentul asta de valoreaza zeci de mii de euro si cumperi in atla parte, la tara sau stai cu chirie ieftina toata viata?

Ca si pensionarea asta are mai multe formule. Ok, vrei imobiliar, ai familie? Ai copil? Ca daca la vreuna dintre intrebarile astea este NU, atunci ar trebui sa te orientezi spre altceva sa ai bani mai lichizi.

Banii ar cam fi, apartamentele dacă îmi iese prețul le vând. Am avut o fică. Suntem singuri!

 giuliani, on 19 iulie 2021 - 09:31, said:



Daca locuiesti in Germania cumpara in Germania. E mai scump, dar are si de ce sa fie mai scump.

Iti spun eu de ce nu merita in Ro, din experienta mea : Apartament intr-unul din orasele numite de tine, bloc vechi, o data pe an se sparge vreo teava de la cineva de sus, ai balta in casa, tavanul ud, se umfla parchetul, etc. De doi ani gasesti greu chiriasi, cei din IT nu mai lucreaza de la birouri, multi locuiesc in locurile de origine, economisesc chiria.
Blocuri vechi = multi vecini pensionari, astia nu vor sa renoveze tevile, conductele prin care cade gunoiul, usile, geamurile, etc. Tu de capul tau iti poti face casa super, dar depinzi de ei.

Alt exemplu, prieten cu apartament nou in CJ, se aude totul de la vecini. Dar totul.

Deci calitatea imobilelor e departe de ce gasesti in Germania (si eu tot acolo locuiesc), alea vechi desi sunt mai stabile pe termen lung daca nu sunt intretinute nu rezolvi mare lucru.

Evident, cu cat ai mai multe probleme cu atat va fi nevoie de tine la fata locului, lucru pe care tu nu ti-l permiti.

In Germania îmi convine in chirie, și nu știu dacă la pensie voi rămâne aici.Aici chiriașul are datorii dar are și drepturi.
Apartamentele sunt in zone bune cu locatari activi și în mare parte bugetari sau migranți că mine.

 talica, on 19 iulie 2021 - 09:24, said:

Daca vrei, studiaza oferta NORDIS. Mamaia / Sinaia / Poiana Brasov!


Cateva detalii: studioul este de fapt o camera de hotel, fara chicineta, doar un bar frigorific.
                        acei 30 de ani, daca nu esti atent la semnarea promisiunii de investitie, sunt de fapt 50 de  ani
                        investitorul este responsabil cu cheltuielile majore ale imobilului. Cheltuieli majore = structura, acoperis, instalatii.
                        standardul finisajelor este de 5 stele.


In Mamaia se da in folosinta in vara lui 2022. Sinaia si Brasov nu s-a facut nimic in teren (locatiile sunt super)

Vreau la vest, de mare sunt sătul. Muntele e pasiunea mea.

Edited by varanhia, 19 July 2021 - 12:14.


#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 varanhia, on 19 iulie 2021 - 12:17, said:



In Germania îmi convine in chirie, și nu știu dacă la pensie voi rămâne aici.Aici chiriașul are datorii dar are și drepturi.
Apartamentele sunt in zone bune cu locatari activi și în mare parte bugetari sau migranți că mine.


Pai tu spuneai de investitie, cea mai buna investitie e in Germania din mai multe motive:

- orice oras ai alege, in viitor preturile vor creste fiindca lumea a inceput sa cumpere mult mai mult.
- ai civilizatie. Totul se face legal, chiriasul sta legal, daca strica ceva plateste (el sau asigurarea). Si tu ai drepturi ca si chiriasul, asa ca daca te comporti civilizat ca si proprietar nu ai nicio problema.
- chiar daca cumperi ceva care necesita renovari orice modificare adusa locuintei se va reflecta in pretul unei posibilie vanzari.
- chiar pt o perioada de X ani merita sa cumperi, ulterior vinzi usor pentru ca e bataie pe orice locuinta, la orice pret, oferta fiind limitata pt ca nu se construieste in nestire.

#45
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020

 alionte, on 18 iulie 2021 - 19:54, said:

Unde anume vreti sa fie locuinta? In Bucuresti, Cluj Napocasau nu are importanta?
Da-m voie sa reformulez ce ai scris, ca sa inteleaga - In Bucuresti sau Cluj, ca restul localitatilor oricum nu au importanta.

 varanhia, on 18 iulie 2021 - 22:10, said:

La pensie va trebui sa cer pensie din 3 țări diferite.
Nu neaparat - daca nu ai cotizat minim X ani. In Italia daca nu ai cotizat 20 de ani nu primesti nimic - chiar daca ai cotizat 19 ani.
In Romania minim 15 ani - ai cotizat 14 ani nu capeti nimic,
In Spania 15 ani ca in Romania etc etc.
Ca sa primesti 3 pensii trebuie sa ai minim 15 ani lucrati cu acte in regula in 3 tari

#46
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 EMPP, on 19 iulie 2021 - 10:06, said:

Ma gândeam la o agenție!

Nu o sa iti rezolve nimeni administrarea si sa o faca cum trebuie astfel incat sa ramai si cu un randament decent dupa aceasta miscare. E ca si cum ai cumpara o fabrica si zici ca nu treci pe acolo ca nu conteaza, ai pus pe cineva sa se ocupe. Nimeni nu iti va apara mai bine interesul decat tine, job-ul agentiei e sa faca cat mai multi bani cu efort minim

#47
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 23.12.2015

 AztecWarrior, on 19 iulie 2021 - 12:55, said:

Nu neaparat - daca nu ai cotizat minim X ani. In Italia daca nu ai cotizat 20 de ani nu primesti nimic - chiar daca ai cotizat 19 ani.
In Romania minim 15 ani - ai cotizat 14 ani nu capeti nimic,
In Spania 15 ani ca in Romania etc etc.
Ca sa primesti 3 pensii trebuie sa ai minim 15 ani lucrati cu acte in regula in 3 tari

Eu din cate am inteles datorita acordurilor existente intre diferite tari din UE si din lume (de ex Canada), daca n-ai vechimea necesara dintr-o tara se va considera si vechimea din cealalta tara pentru obtinerea vechimii minime. De ex as avea 10 ani lucrati in Romania si 7 in Canada, in urma acordului dintre Romania si Canada mi se vor considera 5 ani din Canada pentru constituirea pensiei din Romania, insa pensia mi se va calcula doar pentru cei 10 ani din Romania.

#48
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 giuliani, on 19 iulie 2021 - 12:34, said:



Pai tu spuneai de investitie, cea mai buna investitie e in Germania din mai multe motive:

- orice oras ai alege, in viitor preturile vor creste fiindca lumea a inceput sa cumpere mult mai mult.
- ai civilizatie. Totul se face legal, chiriasul sta legal, daca strica ceva plateste (el sau asigurarea). Si tu ai drepturi ca si chiriasul, asa ca daca te comporti civilizat ca si proprietar nu ai nicio problema.
- chiar daca cumperi ceva care necesita renovari orice modificare adusa locuintei se va reflecta in pretul unei posibilie vanzari.
- chiar pt o perioada de X ani merita sa cumperi, ulterior vinzi usor pentru ca e bataie pe orice locuinta, la orice pret, oferta fiind limitata pt ca nu se construieste in nestire.

O sa încerc și aici, prețurile sunt mari, și eu sunt limitat cu ratele datorită vârstei. O să văd ce iese.

 vladut01, on 19 iulie 2021 - 15:50, said:



Eu din cate am inteles datorita acordurilor existente intre diferite tari din UE si din lume (de ex Canada), daca n-ai vechimea necesara dintr-o tara se va considera si vechimea din cealalta tara pentru obtinerea vechimii minime. De ex as avea 10 ani lucrati in Romania si 7 in Canada, in urma acordului dintre Romania si Canada mi se vor considera 5 ani din Canada pentru constituirea pensiei din Romania, insa pensia mi se va calcula doar pentru cei 10 ani din Romania.

Exact.

 vladut01, on 19 iulie 2021 - 15:50, said:



Eu din cate am inteles datorita acordurilor existente intre diferite tari din UE si din lume (de ex Canada), daca n-ai vechimea necesara dintr-o tara se va considera si vechimea din cealalta tara pentru obtinerea vechimii minime. De ex as avea 10 ani lucrati in Romania si 7 in Canada, in urma acordului dintre Romania si Canada mi se vor considera 5 ani din Canada pentru constituirea pensiei din Romania, insa pensia mi se va calcula doar pentru cei 10 ani din Romania.

Exact.

 AztecWarrior, on 19 iulie 2021 - 12:55, said:


Da-m voie sa reformulez ce ai scris, ca sa inteleaga - In Bucuresti sau Cluj, ca restul localitatilor oricum nu au importanta.


Nu neaparat - daca nu ai cotizat minim X ani. In Italia daca nu ai cotizat 20 de ani nu primesti nimic - chiar daca ai cotizat 19 ani.
In Romania minim 15 ani - ai cotizat 14 ani nu capeti nimic,
In Spania 15 ani ca in Romania etc etc.
Ca sa primesti 3 pensii trebuie sa ai minim 15 ani lucrati cu acte in regula in 3 tari

Am, tot ce îmi trebuie pentru a primi pensie, in afară de România unde am 13 ani și 6 luni lucrate.

#49
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012

 EMPP, on 19 iulie 2021 - 10:06, said:

și ce faci cu nordisu în 2 luni de  vară?ăla ia banii mulți se face că dă în chirie cu acea promisiune de închiriere iar la anu îți pune în brațe casa scumpă
Sunt doua moduri de investitie: hotel si rezidential.

La hotel, NORDIS administreaza cladirea, care de fapt este hotel si conform contractului primesti chirie lunara
La rezidential, imobilul este administrat de tine, NORDIS poate sa-l accepte sau nu in administrare. Oricum ei au interes sa-si umple mai intai hotelul si mai apoi spatiile din rezidential. Cam asta este in teorie filozofia lor.

Eu le-am spus PASS pentru cateva lucruri nespuse si gasite in pre-contract. Au revenit cu conditii mai atractive, discount, dar am refuzat.

#50
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Ați scris multe lucruri interesante, majoritatea le gândeam și eu. Ați confirmat multe dintre aspectele unei asemenea situații. Dar de departe cea mai interesantă opinie este cea de trading. Am citit despre acest argument și cel mai interesant și fără riscuri majore m is-a părut Forex Trading Online. Câstiguri mici dar mai sigure. O sa continui cu tratativele de cumpărare o casa aici, pentru moment. Problema principala rămâne ca dacă cumpăr casa aici rămân fără capital și cu o rata de 1000 € lunar pentru 15 ani.

#51
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020

 vladut01, on 19 iulie 2021 - 15:50, said:


Eu din cate am inteles datorita acordurilor existente intre diferite tari din UE si din lume (de ex Canada), daca n-ai vechimea necesara dintr-o tara se va considera si vechimea din cealalta tara pentru obtinerea vechimii minime. De ex as avea 10 ani lucrati in Romania si 7 in Canada, in urma acordului dintre Romania si Canada mi se vor considera 5 ani din Canada pentru constituirea pensiei din Romania, insa pensia mi se va calcula doar pentru cei 10 ani din Romania.
Poti sa pui un link la sursa?
Adica cotizez 5 ani in US si 10 in Romania si subit am drept de pensie in Romanaia?
Daca cotizez 14 in US si 5 in Romania - primesc pensie de la americani? La ei este minim 15 ani - dar ce capeti este minuscul dupa standardele lor.

#52
cetcj

cetcj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.03.2021

Quote

cel mai interesant și fără riscuri majore m is-a părut Forex Trading Online


Forex fara riscuri majore? Posted Image Cine ti-a spus acest lucru? Din cate stiu eu forexul este una dintre cele mai riscante activitati de trading.

#53
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 cetcj, on 20 iulie 2021 - 10:25, said:



Forex fara riscuri majore? Posted Image Cine ti-a spus acest lucru? Din cate stiu eu forexul este una dintre cele mai riscante activitati de trading.

Am citit pe un site. Înseamnă că nu am înțeles nimic.

#54
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020
Siguranta cea mai mare Este in investitiile imobiliare. Dezavantajul principal e ca dureaza ceva pana le tranformi in lichiditati.

Investeste in orase mari, in locatii centrale.
Apeleaza la specialisti pentru orice investitie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate