Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casă sau apartament pentru investiție

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View PostNenea Zap, on 18 iulie 2021 - 22:59, said:


Nu lucreaza nimeni pentru tine.
Tu singur/a trebuie sa cauti actiuni, sa le cumperi, sa le vinzi.
Dar istoric vorbind, ca regula generala, iti poti dubla banii la fiecare 7 ani.
Deci acei 100k pot deveni 200k, 400k, 800k, depinde cand iesi la pensie.
Poti vinde atunci toate actiunile sau poti trai din dividende daca iti cumperi actiuni cu dividende.

Fii mai inteligent decat media, nu fi ca romanul needucat care stie doar sa cumpere apartamente si sa le dea la produs.

Îmi place cum gândești! Nu prea sunt capabil de ceea ce spui. Cred că trebuie să ai și un pic de fler. Oricum nu mă arunc așa repede, o sa valutez fiecare opțiune in parte. Până la pensie mai am 15 ani.

View Postgiuliani, on 19 iulie 2021 - 00:09, said:



In Sudul Italiei se ofera bani ca oamenii sa se mute in anumite locatii mai mult sau mai putin turistice. Te intereseaza?
Serios acum, in orasele studentesti din Romania e posibil sa fie doar o bula imobiliara, locatii pe care acum platesti chirie 300euro nu merita niciodata atatia bani, cel putin nu in orasele alea, ci undeva in vest.

Cu condiția să te muți acolo. Italia e frumoasă, am stat 21 de ani la Roma. Acum trăiesc în Germania.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvaranhia, on 18 iulie 2021 - 20:28, said:

Cluj,
daca ai facut spre milionul de euro sa-ti permiti o casa-n cluj sigur stii sa faci altceva cu banii decat inchirierea

#21
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
si cum o sa ai grija de casa din strainatate, sa gasesti chiriasi, mici/mari reparatii, etc? Poti sa ai noroc de un chirias extraordinar sau poti sa-ti belestemi zilele. Oricum fa-ti temele si daca o sa-ti iasa in jur de 3% pe an sau mai putin dupa ce scazi toate cheltuielile incluzand munca ta si eventualele perioade moarte intre inchirieri te-as sfatui sa iei serios in considerare un REIT (Real Estate Income Trust - companii ce detin fel de fel de spatii imobiliare pe care le inchiriza) global de la vanguard, ce are distributie in jur de 3% (vezi https://investor.van...le/overview/vnq  ). Asta daca te preocupa imobiliarele.

Edited by vladut01, 19 July 2021 - 06:18.


#22
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
let's talk honestly.

View Postvaranhia, on 18 iulie 2021 - 20:28, said:

In vestul țării, Cluj, Arad, Timișoara. Știu pot găsii informații despre asta peste tot. Dar e mul mai interesantă părerea omului de rând. Sunt un pic rupt de realitatea din România, doar ce vad (nu văd) la TV și faptul că vin acasă o dată pe an.
Ai ales sumele bune dar este de tinut minte ca in zonele alea se practica turismul, asta inseamna ca majoritatea spatiilor comerciale sau mai exact "imobillele cu potential de spatiu comercial" au fost vandute.

Stiu treaba asta ca am cautat sa cumpar spatiu comercial, teren, imobil in zona cu potential de inchiriere. Chiar si garajele din cartiere la parter de bloc sunt vandute la preturi aberante de te amuza. Potentialul este fructificat in Romania ca este mentalitatea aia "ete cutarita inchiriaza".


View Postvaranhia, on 18 iulie 2021 - 21:43, said:

Asta voiam, păreri de la oameni care știu cum stă treaba. Mulțumesc. Problema mea este că mă gândesc foarte mult la viitor. Pensia! Nu e ceva pe care trebuie să te bazezi in nici un stat din lume. Cineva mai sus spunea de fonduri mutuale, nu am încredere în cineva care spune că muncește pentru mine. Aurul, ar fi o opțiune, dar nu am încredere în bănci. De aici ideea de a investi în proprietăți. Ce părere aveți despre terenuri?
Cred ca daca esti disciplinat ar trebui sa diversifici investiitile. Colegi de forum discuta despre piata imobiliara cazuta. Sa iti zic ce s-a petrecut? Pai ete pe facebook au aparut promo la adresele de executare silita, ma uit la spatiile alea centrale scoase la executare, preturile aberante.
Deci trebuie priceput ca este un fel de criza dar nu este recunoscuta de careva.

Sunt de parere ca daca stai tu cu terenul expus prin camp, or sa iti arunce gunoaie pe el, poate te vedem pe softpedia cu vreun tampit care a construit pe el.
Daca vrei sa faci gard? Autorizatie.
Daca vrei sa cumperi? Preturile pe partea de teren sunt mari, deci nu faci vreo afacere, din contra te uiti care stau cu terenurile astea la vanzare si cred ca stau pe o mina de aur.

View Postvaranhia, on 18 iulie 2021 - 21:10, said:

Județ Vâlcea.
Teoretic stai intr-un judet ok. Ai putea cumpara in Ramnicu Valcea. Este un fel de destinatie de buget si de tranzitie. Ceva apartament de inchiriat sau un spatiu comercial pe undeva pe la parter.

La discutia asta depinde unde este amplasat apartamentul sau imobilul, poti sa cumperi o casa la periferie sa nu vrea careva sa o inchirieze, identic la apartament sau ce vrei tu.
O pozitie centrala iti ofera acces catre inchiriat catre firme, notariat etc...
Problema fiind aia din Romania, daca da firma faliment.

Problema cu suma spusa de tine este ca nu prea te poti indrepta spre spatiu comercial sau casa intr-o zona buna in nici un oras important din Romania.
Asa ca iti ramane sa cumperi apartamente cat mai centrale pe care sa le inchiriezi persoanelor fizice. Cea ce in Romania este o loterie.

Diversifica bani. Cumpara un apartament pentru chirie, pune ceva bani la banca, ceva titluri de stat. In felul asta indiferent ce sfat iti dam noi, nu o sa fie ceva ce iti face praf toate economiile.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postvaranhia, on 18 iulie 2021 - 19:42, said:

Caut casa sau apartament pentru investiție, ulterior locația va merge spre închiriere.


Cui naiba sa inchiriezi ?  Tara se depopuleaza usor-usor . Sau nu ai citit ultimele stiri ? Toata lumea migreaza spre Vest (nu vestul Romaniei ci vestul Europei).

#24
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View PostNenea Zap, on 18 iulie 2021 - 22:59, said:

Nu lucreaza nimeni pentru tine.
Tu singur/a trebuie sa cauti actiuni, sa le cumperi, sa le vinzi.
Dar istoric vorbind, ca regula generala, iti poti dubla banii la fiecare 7 ani.
Deci acei 100k pot deveni 200k, 400k, 800k, depinde cand iesi la pensie.
Poti vinde atunci toate actiunile sau poti trai din dividende daca iti cumperi actiuni cu dividende.

Fii mai inteligent decat media, nu fi ca romanul needucat care stie doar sa cumpere apartamente si sa le dea la produs.
ce actiuni da exemple ca si actiunile implica riscuri acei 100 pot deveni 50!

#25
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Exista romani ce stau afara sau in rural ce au proprietati inchiriate de care se ocupa niste oameni de incredere,contra cost.Dar e greu de gasit acel om de incredere si competent.Si necesita o organizare buna.Dpmdv am ajuns la concluzia -chiriile nu sunt o solutie pentru investitii in tara,din motiv de populatie fara principii morale,seriozitate,corectitudine.Dar e doar punctul meu de vedere.

Edited by mcd2020, 19 July 2021 - 06:58.


#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmcd2020, on 19 iulie 2021 - 06:58, said:

-chiriile nu sunt o solutie pentru investitii in tara,din motiv de populatie fara principii morale,seriozitate,corectitudine.Dar e doar punctul meu de vedere.


Pai cam asa si este ....

Ma rog, nici cu unii proprietari nu imi e rusine. Sunt de un tupeu senzational. O amica (din Bucuresti ) isi cauta 2 camere, avand doi copii. Toate bune. A gasit la 400 de euro iar proprietara ii spune ca are si abonament la Telekom (TV + Net+ cartela SIM) la 120 RON.   Pai .... intreb eu, ce treaba are ea cu abonamentul dvs ??  Aaaa. pai l-am facut acum 1 an si sunt inca legata de contract si nu pot sa renunt la el.
Deci real, chiria era 400 E + 120 lei (ca vrei sau nu).  Tupeu.  Am plecat.

#27
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Depinde in ce zona si care sunt asteptarile.
Da, din pacate tara se depopuleaza.

Eu vroiam sa cumpar o garsoniera la Sinaia sa o inchiriez si dupa ceva analiza mi-am dat seama ca este cam ce zici tu.
Chinezi au un proverb bun care se aplica "The mountains are high, and the emperor is far away."
Chiar daca intentiile tale sunt bune, or sa te stie aia departe.

#28
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostBogotta, on 19 iulie 2021 - 06:52, said:




Cui naiba sa inchiriezi ?  Tara se depopuleaza usor-usor . Sau nu ai citit ultimele stiri ? Toata lumea migreaza spre Vest (nu vestul Romaniei ci vestul Europei).


Tara se depopuleaza , dar exista o migratie continua de la sate catre orase. Un alt fenomen va fi acela al sporirii numarului imigrantilor.

#29
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sunt satul de maimute ce azi fac contract de chirie cu clauze si imbaracati curat,si miine lasa plodul la socrii si iti trimit watsapp din Uk de unde se ocupa cu fier vechi....Romanii nu au o gandire clara,sunt haotici,fara teluri,si poate toate din prostie sau lipsa de educatie.Dar sa nu descurajam initiatorul,cu poza si nick de dama dar exprimare masculina.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt nu.
Poti sa bagi banii într-o mașină sa faci maxi taxi in orasul in care esti. Angajezi un sofer sau 2 de încredere.
Microbuzul il iei nou, nu vechi.
Sau poti lua un camion sa faci transport de marfa, se scoate bani buni din asa ceva.

#31
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View Postmcd2020, on 19 iulie 2021 - 07:12, said:

Sunt satul de maimute ce azi fac contract de chirie cu clauze si imbaracati curat,si miine lasa plodul la socrii si iti trimit watsapp din Uk de unde se ocupa cu fier vechi....Romanii nu au o gandire clara,sunt haotici,fara teluri,si poate toate din prostie sau lipsa de educatie.Dar sa nu descurajam initiatorul,cu poza si nick de dama dar exprimare masculina.

Sunt gender bre! Lăsând gluma la o parte, aceea din poză a fost fata mea. Cât despre ce spui despre maimuțe, nu sunt din acel film. Apartamentele au fost cumpărate inițial pentru uzul propriu dar am hotărât să mai rămân un pic prin lume. Stau cu anii nedeschise. M-am gândit că o zona mai bună ar fi ok. Prin prisma faptului că până la urmă mi-aș fi vândut apartamentele și mi-aș fi cumpărat unul în aceeași zonă cu imobilul de investiment.

#32
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Maimute numesc eu oamenii fara educatie,pentru ca eu nu ii deosebesc de maimute.....Bre.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca sa nu te bagi în imobiliare.
Ce poți sa faci, iti deschizi un spatiu comercial sau cafenea.
Sau te faci engrossist și vinzi mărfuri diverse - se scot bani buni din asa ceva.

#34
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postvaranhia, on 19 iulie 2021 - 07:39, said:

Stau cu anii nedeschise. M-am gândit că o zona mai bună ar fi ok. Prin prisma faptului că până la urmă mi-aș fi vândut apartamentele și mi-aș fi cumpărat unul în aceeași zonă cu imobilul de investiment.
Dai si tu cu ceva ruj si la vanzare.
Ruj se zice cand dai o mana de lavabil si poate repari ceva pe acolo, schimbi ceva mai vechi si gata.

Zonele bune atrag si in primul rand ca se apreciaza ca pret.

In legatura cu ce zic colegi de forum? Ma gandesc doar la 1 singur lucru, mafie si evaziune fiscala.
Zice un coleg de taxi, locurile de taxi, uber si bolt au intrat pe piata si nici cei care fac taxi nu stiu prea multe.

Tu zici de o sursa de venit pasiva, asa o inteleg eu, inchiriat, un coleg zice ceva de cumparat o masina sa faci transport de marfa.
Este interesant de vazut cum gandeste fiecare.

Edited by DuskGerman, 19 July 2021 - 07:55.


#35
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View PostDuskGerman, on 19 iulie 2021 - 07:55, said:


Dai si tu cu ceva ruj si la vanzare.
Ruj se zice cand dai o mana de lavabil si poate repari ceva pe acolo, schimbi ceva mai vechi si gata.

Zonele bune atrag si in primul rand ca se apreciaza ca pret.

In legatura cu ce zic colegi de forum? Ma gandesc doar la 1 singur lucru, mafie si evaziune fiscala.
Zice un coleg de taxi, locurile de taxi, uber si bolt au intrat pe piata si nici cei care fac taxi nu stiu prea multe.

Tu zici de o sursa de venit pasiva, asa o inteleg eu, inchiriat, un coleg zice ceva de cumparat o masina sa faci transport de marfa.
Este interesant de vazut cum gandeste fiecare.

Nu este nevoie, casele sunt super. Materiale premium.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvdesigns, on 19 iulie 2021 - 06:58, said:

acei 100 pot deveni 50!
ai perfectă dreptate dar dacă nu cunoști rămâi SĂRAC.
am discutat pe forum.
ia mai vezi aici https://forum.softpe...e/page__st__108

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate