Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Casă sau apartament pentru investiție

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 XtremePWN, on 14 ianuarie 2022 - 10:47, said:



Toti vor sa fie investitori, dar nimeni nu vrea sa depuna efort. Autorul topicului ca si majoritatea celor care pun astfel de intrebari cauta idei pentru ca sunt prea lenesi sau prea necunoscatori sa isi formeze singuri o opinie sau sa isi calculeze un potential randament.

Asta e doar părerea ta!

#92
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 kuniva, on 14 ianuarie 2022 - 12:51, said:

m-am gandit la vecinul meu care are oferta pe casa de vreo 380k eur (P+1 prin Buc Noi). Ideea e ca el se plange ca daca ar vinde-o azi s-ar muta in Germania doar ca ce si-ar dori acolo e vreo 1mil eur.

Are o oferta de 380 K Euro ???   Pfffff, si tu crezi toate tampeniile spuse de el ? Iti spun eu ca nu are nici o oferta. Bag mana in foc.

#93
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Bogotta, on 14 ianuarie 2022 - 21:10, said:

Are o oferta de 380 K Euro ???   Pfffff, si tu crezi toate tampeniile spuse de el ? Iti spun eu ca nu are nici o oferta. Bag mana in foc.
Stiu pe unii care au o oferta dubla, dar nu for sa vanda fara + 10% in plus.

Tu bagi prea repede mana in foc... Casele au preturi mai mari decat apartamentele +locatia.

Altii au impresia ca lumea sta pe loc =Gresit.
  Lumea e dinamica, evolueaza, se muta la mai bine, mai confortabil.

#94
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 miki3, on 14 ianuarie 2022 - 00:56, said:

Interesant subiect, a trecut ceva timp de cand ai deschis subiectul, la ce concluzie ai ajuns, in ce/ unde ai investit pana la urma?
Si eu am dilema daca sa investesc in Bucuresti, in blocurile noi nu stiu daca sa am incredere si sunt si foarte scumpe cele din zonele centrale iar cele vechi incep sa aiba probleme(tevi invechite care nu se mai repara la timp, probleme cu caldura si apa calda, cine iti inchiriaza apartamentul daca nu are nici macar apa calda si caldura la orice ora?

Si eu urmaresc piata imobiliara din Germania(Berlin, Leipzig, Dresda) dar sunt foarte scumpe nu gasesti nimic la 100 de mii, cele noi sar lejer de 500 de mii, dar macar cele vechi sunt intretinute, reparate la timp.dar.... chiriile sunt la preturi aprox de Romania deci si recuperarea investitiei dureaza multi ani, dar asa cum imi spunea un prieten acum e mai important sa ai banii bagati in ceva si nu in banci.

Oricum interesant subiectul, mai scrieti!

Am cumpărat o casă la oraș cu 3000 mp de teren intravilan. In primăvara o să incep modernizarea. Sunt mulțumit și fericit.

#95
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 Alex432, on 15 ianuarie 2022 - 06:46, said:


  Lumea e dinamica, evolueaza, se muta la mai bine, mai confortabil.


In conditiile in care preturile la utilitati s-au dus dracului, chiar te si cred ca lumea vrea la mai bine  . Da , vrea sa stea la casa si sa plateasca de 10 ori mai mult. Fix asta vrea. Hahahahaha.

Sfatul meu: nu mai crede toate tampeniile spuse la un pahar de bere. Revino la normal.

#96
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Eu cred ca lumea vrea intotdeauna la mai bine. Mai bine produci mai mult decat sa o tii pe economii.

Fiecare plateste cat consuma, si ar trebui sa se intinda cat poate plati.

#97
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 Bogotta, on 23 ianuarie 2022 - 12:30, said:




In conditiile in care preturile la utilitati s-au dus dracului, chiar te si cred ca lumea vrea la mai bine  . Da , vrea sa stea la casa si sa plateasca de 10 ori mai mult. Fix asta vrea. Hahahahaha.

Sfatul meu: nu mai crede toate tampeniile spuse la un pahar de bere. Revino la normal.

Te faci că uiți că la casă posibilitățile de sustenabilitate sunt muult mai multe.

#98
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Da, cu costuri de investitite substantiale (gen pompe nibe si panouri pe casa). Astea se amortizeaza in zeci de ani.

#99
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 Bogotta, on 25 ianuarie 2022 - 07:44, said:

Da, cu costuri de investitite substantiale (gen pompe nibe si panouri pe casa). Astea se amortizeaza in zeci de ani.

Da, nu e foarte ieftin sa ai o casa verde si nu e tocmai o investitie (investitia prin definitie trebuie sa aiba o rentabilitate, tu nu castigi bani cand ai panouri solare ca nu vinzi nimanui, doar economisesti)

#100
e1ena

e1ena

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2022

View Posttalica, on 20 iulie 2021 - 05:41, said:

Sunt doua moduri de investitie: hotel si rezidential.

La hotel, NORDIS administreaza cladirea, care de fapt este hotel si conform contractului primesti chirie lunara
La rezidential, imobilul este administrat de tine, NORDIS poate sa-l accepte sau nu in administrare. Oricum ei au interes sa-si umple mai intai hotelul si mai apoi spatiile din rezidential. Cam asta este in teorie filozofia lor.

Eu le-am spus PASS pentru cateva lucruri nespuse si gasite in pre-contract. Au revenit cu conditii mai atractive, discount, dar am refuzat.

Buna @talica,

Ai putea sa impartasesti din experienta ta cu NORDIS, ce anume e neinregula in antecontract? Recunosc ca m-a atras si pe mine ideea initial, desi acel 7% fiind calculat in valoare EUR fixa , considerand valoarea in timp a banilor devine sub 5% in vreo 5-6 ani. Dar chiar si asa, nu e tocmai cel mai prost randament, considerand ca se ocupa ei de intretinere.
Momentan doar am primit o oferta pe mail si mi-ar prinde bine sa stiu ce clauze aiurea apar in antecontract, sa nu mai pierd timpul daca nu e ok.
Agentul mi-a scris ca sunt deschisi la a considera dreptul de uzufruct pentru 30 ani (si nu 50!) si ca teoretic se poate face cesiune de contract in vaz ca vreau sa renunt dupa cativa ani si sa vand apartamentul.

Am citit , de asemenea, ca au multe probleme la Mamaia unde nu au respectat autorizatia de constructie, iar asta ma cam pune pe ganduri.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate