Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

I2 - ADN al vechii populatii din SE Europei ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postxyzt, on 08 decembrie 2021 - 17:01, said:

M-am uitat pe Wikipedia

Ah, deci te-ai uitat pe Wikipedia, nu te-ai uitat la structura populatiei masculine din Rusia, multumesc pt clarificare.

Edited by criztu, 08 December 2021 - 17:28.


#92
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 08 decembrie 2021 - 17:22, said:

Ah, deci te-ai uitat pe Wikipedia, nu te-ai uitat la structura populatiei masculine din Rusia, multumesc pt clarificare.

in linkul pe care l-am dat :

https://en.wikipedia...tions_of_Europe

la Russians, pe ultima coloana aveti referinta de unde a fost luata informatia :

https://en.wikipedia...-Tambets2004-25

sau altfel :

Tambets K, Rootsi S, Kivisild T, Help H, Serk P, Loogväli EL, et al. (April 2004). "The western and eastern roots of the Saami--the story of genetic "outliers" told by mitochondrial DNA and Y chromosomes". American Journal of Human Genetics. 74 (4): 661–82. doi:10.1086/383203. PMC 1181943. PMID 15024688.

Wikipedia doar citeaza un studiu facut de altii.
Banuiesc ca studiul este ok. Nu l-am citit. Dar e facut de savanti .

#93
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postxyzt, on 09 decembrie 2021 - 11:38, said:

Wikipedia doar citeaza un studiu facut de altii.
Banuiesc ca studiul este ok. Nu l-am citit. Dar e facut de savanti .

Hai frate trei sa-ti explic mura'n gura? "studiile" astea sunt cum vor ei sa fie, tu nu ai acces la "structura populatiei masculine din Rusia", da'o dreq de treaba de cati ani iti pierzi vremea cu aiureala asta?
Si admitand ca au ei cum sa urmareasca cromozomu xyzt din generatie in generatie.. sunt 200 000 000 de omusori in Rusia. jumate sunt barbati. o suta de milioane.
Aia au "studiat" pe cati omusori, pe 300 de omusori? 3000 de omusori?
Pai 3000 de omusori sunt la mine in sat, pe strada principala, in sectoru 5 la iesirea de metrou in blocu ala anvelopat anu trecut de la primarie.

#94
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 09 decembrie 2021 - 14:39, said:

Hai frate trei sa-ti explic mura'n gura? "studiile" astea sunt cum vor ei sa fie, tu nu ai acces la "structura populatiei masculine din Rusia", da'o dreq de treaba de cati ani iti pierzi vremea cu aiureala asta?
Si admitand ca au ei cum sa urmareasca cromozomu xyzt din generatie in generatie.. sunt 200 000 000 de omusori in Rusia. jumate sunt barbati. o suta de milioane.
Aia au "studiat" pe cati omusori, pe 300 de omusori? 3000 de omusori?
Pai 3000 de omusori sunt la mine in sat, pe strada principala, in sectoru 5 la iesirea de metrou in blocu ala anvelopat anu trecut de la primarie.

Studiul a fost facut pe 61 de omusori. Am scris in prima postare Posted Image

Population  - Language[1]  - n - R1b - R1a - I
Russians - IE (Slavic, East) - 61 - 21.3 - 42.6 - 13.1
n este numarul de cazuri verificate

N-am pierdut mult timp. Vreo 3 saptamani in fiecare din ultimii 10 ani . In total 30 de saptamani.
Altii scriu pe aici din 2001.

#95
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
stii ca Stalin era gruzin, da? il chema Iosebi Besarionis dze Jugashvili
stii ca Stalin a ajuns sefu URSS dupa ce l-a rezolvat pe Mihai Frunze, moldovean de-al nostru care ala era de fapt cine trebuia sa fie presedintele URSS

deci ce zice wikipedia, ce adn are Mihai Frunze si Iosebi Besarionis dze Jugashvilii asa zis si Stalin? hai ca nu tu te pricepi, ai studiat, ai citit, te-ai informat.
ce adn are rusu de Stalin? da Putinica? Brezhnev? Gorbaciov?

Edited by criztu, 09 December 2021 - 15:34.


#96
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 09 decembrie 2021 - 15:29, said:

stii ca Stalin era gruzin, da? il chema Iosebi Besarionis dze Jugashvili
stii ca Stalin a ajuns sefu URSS dupa ce l-a rezolvat pe Mihai Frunze, moldovean de-al nostru care ala era de fapt cine trebuia sa fie presedintele URSS

deci ce zice wikipedia, ce adn are Mihai Frunze si Iosebi Besarionis dze Jugashvilii asa zis si Stalin? hai ca nu tu te pricepi, ai studiat, ai citit, te-ai informat.
ce adn are rusu de Stalin? da Putinica? Brezhnev? Gorbaciov?

Nu stiam cele de mai sus despre Mihail Frunze si nici despre Stalin.
Dar daca numarul de subiecti testati ADN din acest studiu vi se pare prea mic pentru a putea trage concluzii valide , atunci propun sa abandonam subiectul.

#97
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Eu speram sa-mi dai informatii, sa ma inveti, sa-mi zici ce haplogrup avea Lenin de exemplu. e cineva mai rus ca Lenin? nu e Lenin rusul ideal?

#98
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 10 decembrie 2021 - 17:44, said:

Eu speram sa-mi dai informatii, sa ma inveti, sa-mi zici ce haplogrup avea Lenin de exemplu. e cineva mai rus ca Lenin? nu e Lenin rusul ideal?

Nu s-a facut nici un studiu despre haplogrupul Y-dna al lui Lenin - sau nu am gasit eu (pe Wikipedia)
Daca doriti mai multe informatii - adica de ce e important studiul cromozomului Y chiar si din punct de vedere al istoriei - pot sa revin saptamana viitoare cu mai multe informatii.

Oricum - pot sa explic ceva repede inainte :
sa presupunem ca eu am cromozomul Y de tipul I2 (nu stiu sigur ca nu mi-am facut test genetic - dar sa presupunem)
atunci , conform regulii ca se transmite neschimbat de la tata la fiu - ce cromozom Y are tata ?
Pai tot I2.
Si tata lui tata ? Tot I2.
Si tata lu tata lu tata ? Tot I2.
Chestia asta  - tata lu tata lu tata etc. se numeste "linie patrilineara".
Deci , ce cromozom Y avea stramosul meu pe linie patrilineara de acum 2000 de ani - care probabil era un dac sau un roman ?

Si alta intrebare interesanta :
daca se dovedeste ca toti barbatii daci aveau cromozomul Y de tip I2,
si daca noi barbatii romani avem de asemenea cromozomul Y de tip I2,
ce concluzie se poate trage de aici ?

Edited by xyzt, 10 December 2021 - 23:43.


#99
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
si daca se dovedeste ca toti barbatii latini aveau cromozomul Y de tip I2,
ce concluzie se poate trage de aici ?

#100
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 10 decembrie 2021 - 23:41, said:

si daca se dovedeste ca toti barbatii latini aveau cromozomul Y de tip I2,
ce concluzie se poate trage de aici ?

Daca toti barbatii latini aveau cromozomul Y de tip I2,
si toti barbatii roma^ni (mama lor de diacritice) au cromozom Y de de tip I2,
atunci barbatii roma^ni sunt descendenti ai barbatilor latini pe linie paterna.

#101
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
daca toti barbatii daci aveau cromozomu bla I2
si daca toti barbatii latini aveau cromozomu bla I2
ce dovedeste asta?

iti zic io, nu mai am rabdare sa procesezi tu.
dovedeste ca mailgman are subclada ugrica. Arpad era grec!

Edited by criztu, 11 December 2021 - 01:21.


#102
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postxyzt, on 11 decembrie 2021 - 00:19, said:



Daca toti barbatii latini aveau cromozomul Y de tip I2,
si toti barbatii roma^ni (mama lor de diacritice) au cromozom Y de de tip I2,
atunci barbatii roma^ni sunt descendenti ai barbatilor latini pe linie paterna.
Pe logica aceasta, poți ajunge la două concluzii,  1) fie că românii se trag exclusiv din romani pe linie paternă, 2) fie că popoarele italice se trag din popoare de origine dunăreana, deasemenea pe linie paternă.
Pentru varianta 1 nu aș băga mâna în foc, pentru că cei mai mulți cetățeni romani care s-au stabilit în Dacia, nu proveneau din peninsula italică.

#103
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View PostBalamache, on 21 decembrie 2021 - 22:36, said:

Pe logica aceasta, poți ajunge la două concluzii,  1) fie că românii se trag exclusiv din romani pe linie paternă, 2) fie că popoarele italice se trag din popoare de origine dunăreana, deasemenea pe linie paternă.
Pentru varianta 1 nu aș băga mâna în foc, pentru că cei mai mulți cetățeni romani care s-au stabilit în Dacia, nu proveneau din peninsula italică.

Ai dreptate, deci reformulez :
Daca toti barbatii latini aveau cromozomul Y de tip I2,
si toti barbatii români au cromozom Y de de tip I2,
atunci barbatii români sunt descendenti ai barbatilor latini pe linie paterna SAU barbatii latini sunt descendenti ai STRAMOSILOR barbatilor români pe linie paterna.

Problema este ca barbatii latini nu aveau cromozom Y de tip I2 . Absolut deloc.
Barbatii latini aveau cromozom Y de tipul R1b.
In schimb , barbatii români au in mare masura (vreo 40% din ei) cromozomul Y de tip I2. De asemenea, aproximativ 20% din barbatii români au cromozom Y de tip R1b (la fel ca latinii).
Destul de interesant, as zice ...

#104
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postxyzt, on 29 decembrie 2021 - 15:19, said:

Barbatii latini aveau cromozom Y de tipul R1b.

I-ai cautat tu la maduva pe barbatii latini, sau cum ai aflat ca aveau cromozom y de tipul R1b? intreb pt ca nu mi-e clar cum ai tu acces la aceste informatii ezoterice.

..sau ai citit tu pe wikipedia?

Edited by criztu, 29 December 2021 - 15:23.


#105
xyzt

xyzt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2010

View Postcriztu, on 29 decembrie 2021 - 15:23, said:

I-ai cautat tu la maduva pe barbatii latini, sau cum ai aflat ca aveau cromozom y de tipul R1b? intreb pt ca nu mi-e clar cum ai tu acces la aceste informatii ezoterice.

..sau ai citit tu pe wikipedia?

Pai am luat structura populatiei de la italieni , de pe wikipedia , pe principiul ca latinii sunt stramosi geneticii ai italienilor , in mare masura :
https://en.wikipedia...tions_of_Europe

De exemplu la Italians (South) avem asa :

Esantion = 280
tipul R1b = 68 din 280 = 24.29%
tipul R1a = 7 din 280 = 2.5%
tipul I = 22 din 280 = 7.86%
tipul E1b1b = 67 din 280 = 23.93%
tipul G = 30 din 280 = 10.71%
tipul T = 10 din 280 = 3.57%

Se observa ca tipurile dominante la italieni sunt R1b si E1b1b , care insumeaza 48.22% adica jumatate din populatia masculina.
Tipul I este relativ redus (doar 7.86%) si inseamna I2 si I1 impreuna (ceea ce inseamna ca I2 ar fi cam jumatate , deci 3.93%) .
Daca latinii ar fi avut I2 in numar mare, ar fi lasat un procent mai mare de I2 in populatia italiana de astazi. Nu doar 3.93%.

#106
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postxyzt, on 07 ianuarie 2022 - 16:59, said:

Pai am luat structura populatiei de la italieni , de pe wikipedia , pe principiul ca latinii sunt stramosi geneticii ai italienilor , in mare masura

Care masura, cu ce ai masurat tu maduva latinilor, cum stii tu ce era Traian? ce principiu care principiu de unde ai scos tu principiu ca latinii sunt stramosii genetici ai italienilor?
Ai luat structura populatiei de la wikipedia?
Arata-mi structura populatiei latine, da-mi linku la rubrica cu latinii de pe wikipedia, ia sa vedem ce subclada aveau latinii lui Traian.

#107
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyzt, on 07 ianuarie 2022 - 16:59, said:

Pai am luat structura populatiei de la italieni , de pe wikipedia , pe principiul ca latinii sunt stramosi geneticii ai italienilor , in mare masura :
Daca latinii ar fi avut I2 in numar mare, ar fi lasat un procent mai mare de I2 in populatia italiana de astazi. Nu doar 3.93%.
structura actuala, fiind actuala, e diferita de ce era in urma cu nijte zeci de secole sau asa ceva.
prin urmare, pentru la vremea cand era cu latini si alte socoteli de epoca in zona la epoca republicana-imperiala de pana spre secolele 4-5-6 cand se presupun diferite divergente, este bine de examinat cu precadere ce era la vremea ceea si nu in principal si nici intr-un caz exclusiv ce e la vremea actuala.
un articol recent care examineaza din respectiva perspectiva diverse chestii l-am mai propus spre lectura distinsei congregatii mai in urma cu nijte ceva timp - https://forum.softpe...6#entry28077702 - dar din cauze de distantare sociala sau lipsa de timp sau cine stie nu stiu cat si cine l-a bagat in seama, indeosebi finca nefiind pe wikipedia este ceva mai complicat de lecturat.
https://www.science....science.aay6826
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7093155/

Attached File  Screenshot.jpg   62.74K   14 downloads
Attached File  Screenshot_.jpg   198.51K   14 downloads

#108
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Marile epidemii ce au bantuit Europa au schimbat structura genetica pentru ca in lipsa tratamentelor cei nu care mureau era cei imuni. Uneori murea tot neamul si astfel se intrerupea o linie genetica sau din familie supravietuiau cei care aveau o mutatie care ii faceau imuni. Epidemiile au ras si 30% din populatie, in unele orase mureau chiar si 60% din oameni. Nu stiu daca studiile genetice au luat in considerare epidemiile, presupun ca fara a lua in considerare epidemiile orice studiu genetic al legaturilor intre vechii europeni si cei de acum e viciat din start pentru ca nu numai migratiile au schimbat structura si raspandirea haplogrupurilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate