Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Mai mergeti cu stb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#253
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Puferiu_, on 08 octombrie 2021 - 15:56, said:

sursa

O fi o intrebare stupida, dar mai multe autobuze in trafic nu inseamna aglomeratie mai mare?
nu, cel putin la capatul sectorului 6 militari residence stateau degeaba foarte multe autobuze,jucau table intre ei sau remi,iar oamenii stau mult in statii. Vorbim de 138,178,278
mai era o linie 430 dar nesimtitii plecau goi,stateau mult la capat, i-a anulat primaria. 1 an a tinut traseul, au bagat minciuni ca ne era circulat mergeau putini oameni

#254
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,842
  • Înscris: 14.12.2019
Liniile alea abia acum se reîntorc la normal, la început de primăvară s-a redus mult frecvența pe ele ca să mai scadă costurile de la STB.

Eu am observat că toată primăvara și vara deși nu era trafic în București stăteam mai mult în stații.

Edited by MarcoSemedo, 09 October 2021 - 16:16.


#255
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
In Timisoara am avut de cand ma stiu "grafice de vacanta" care insemnau marirea timpilor de sosire pentru toate liniile. Cand incepea scoala era frecventa mult mai mare dar si ambuteiaje mai multe ). In pandemie avem "o vacanta scolara continua"..

#256
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
As dori sa stiu in cazul platilor electronice cu cardul bancar contactless la validator sau prin aplicatia 24Pay cum functioneaza la schimbarea mijloacelor de transport in cele 90 de minute? Se tine cont de transferul de minute intre autobuze ca in cazul cardului Activ sau trebuie o noua validare la fiecare urcare? Ce ati recomanda ca metoda cea mai buna fara sa mai fi nevoit sa cauti centrele de reincarcare prin oras atunci cand te grabesti?

#257
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 11.08.2019
Biletul de 90 de minute prin 24pay e valabil din momentul achiziției. Nu validezi nicăieri cu el. Daăc vine controlul, îi arăți codul QR din aplicație. Atenție, dacă ai semnal prost de net, aplicația nu funcționează, nu afișează biletele cumpărate!

Nu am idee cum știe prin plata cu card bancar la validator că ești în cele 90 de minute. Plus că doar pe autobuzele noi poți plăti cu el.

Cel mai sigur e să ai un card STB cu bani pe el, dacă nu îți umflă buzunarul. Sincer, aș merge totuși pe 24pay sau plata prin SMS dacă ai nevoie pe fugă de o călătorie.

#258
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
SMS. Raspuns imediat cu data si ora. L-am folosit cu succes de mai multe ori, si C si AB.

#259
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 24.04.2013
Am o cunostinta care a constatat pe banii lui ca la plata cu cardul bancar NU merge cu schimbatul autobuzului. Adica in al doilea i-a luat iar banii desi era inca in cele 90 de minute. Dealtfel si procedura de control pentru acest tip de plata sugereaza acelasi lucru: iti cere ultimele 4 cifre din numarul cardului si le verifica la aparatul unde ai platit (asa zic ei, eu nu am vazut ‘pe viu’). Nici cum poti dovedi ca ai platit nu vad, ca nu primesti nici o chitanta, nimic. POATE ca in aplicatia de mobile banking sa ai data+ora/minut/secunda la care a fost efectuata plata, dar nu stiu daca la control accepta asa ceva.

Nici nu vad cum ar putea implementa transbordarea in cazul platii cu cardul bancdar, pentru ca ar trebui sa retina si sa foloseasca datele cardului pentru altceva decat strict plata respectiva - si asa ceva e de noaptea mintii… Sau poate daca ti-ar da o chitanta, dar validatoarele din autobuzele noi nu au imprimanta iar cele albastre din 1/10/41 par a avea imprimanta+fanta de scos tichet dar nu scot nimic (plus ca ar trebui cineva sa aiba grija sa le alimenteze cu hartie).

#260
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,018
  • Înscris: 09.05.2009
In 41 am primit tichet, valabil 90 min la plata cu cardul.

Edited by DannyMC, 20 October 2021 - 09:24.


#261
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsorin147, on 18 octombrie 2021 - 20:57, said:

SMS. Raspuns imediat cu data si ora. L-am folosit cu succes de mai multe ori, si C si AB.

Am folosit si io SMS in ultimii 3 ani. Am si un card Activ nenominal, dar fie il uitam pe acasa, fie uitam sa pun bani pe el.

Pana mi-am dat seama ca in loc sa fie 1,3 lei, prin SMS ma costa 1,7 lei.

La fel e acum: in loc de 3 lei, prin SMS vine 3,83 lei (de exemplu azi: 0.65 EUR = 3,22 lei + TVA = 3,83 lei)

Concluzia: e cu 28% mai scump prin SMS

Cel mai avantajos e abonamentul anual. Fie STB only, fie STB + metrou (1200 pe an = 100 de lei pe luna pentru ambele).
In alte tari, cu 20 de euro mergi...3 zile.

Edited by cattavencu, 20 October 2021 - 09:45.


#262
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 24.04.2013
Dintre abonamente, da, daca mergi mult cel mai avantajos e abonamentul anual. Numai ca asa mergi nu mergi (concediu, lockdown, etc) banii raman dati pe un an in avans.

Dar daca nu ai nevoie de prea mult, cel mai avantajos este cu calatorii (nu portofel electronic), fiindca incarcate cate 10 costa 2,50LEI/calatorie (25LEI pachetul de 10). Sigur se pot cumpara pe card MULTIPLU, din cel alb+abastru de carton, fara cost suplimentar cum era inainte (era 1,60LEI/carton si acesta nu se poate reincarca). Singura problema de care au scris colegii este ca expira in 60 de zile deci daca mergi chiar foarte foarte rar s-ar putea sa nu fie avantajos sa cumperi 10 calatorii deodata. Nu stiu daca se pot pune calatorii si pe card ACTIV nenominal, din acela alb+verde de plastic. Pe site ei spun ca se poate dar vad unele probleme cu asta(*), dar daca da poate merge reincarcat online.

(*) Permite multe tipuri de titluri de calatorie si nu vad cum poti alege intre ele in momentul validarii. Doar daca limiteaza ca pe un card sa nu ai decat un singur tip.

Edited by sags, 20 October 2021 - 09:54.


#263
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsags, on 20 octombrie 2021 - 09:49, said:

Nu stiu daca se pot pune calatorii si pe card ACTIV nenominal, din acela alb+verde de plastic. Pe site ei spun ca se poate dar vad unele probleme cu asta(*), dar daca da poate merge reincarcat online.

(*) Permite multe tipuri de titluri de calatorie si nu vad cum poti alege intre ele in momentul validarii. Doar daca limiteaza ca pe un card sa nu ai decat un singur tip.

Card din asta am eu.
Se pot pune, da. Eram la chioscul de bilete si am vrut sa pun 30 de lei, sa am disponibil pe card. Femeia m-a intrebat daca nu vreau mai bine 10 calatorii la 25 de lei. Da, sigur, zic. Am intrebat daca asa (sub forma de calatorii) au vreo valabilitate anume (ca sub forma de bani nu exista termen de valabilitate). Mi-a zis ca nu.

Pe de alta parte, pentru deplasari ocazionale (cum e cazul la mine), constat ca a devenit egal cu pretul deplasarii cu propria masina (Logan 1.6 benzina, care imi ia 63 de bani pe kilometru)

Edited by cattavencu, 20 October 2021 - 10:02.


#264
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 24.04.2013

View PostDannyMC, on 20 octombrie 2021 - 09:24, said:

In 41 am primit tichet, valabil 90 min la plata cu cardul.
Asta e foate bine. Eu o singura data am vazut pe cineva platind cu cardul la un validator albastru si nu a primit nimic (nici nu a asteptat ceva, nici nu s-a mirat ca nu iese), insa era inainte de trecerea la calatoria de 90 de minute. Oricum insa, validatoarele noi nu au pe unde scoate tichete (am intrebat acum pe cineva ce a folosit) iar la cele albastre trebuie sa aiba hartie…

Edited by sags, 20 October 2021 - 10:16.


#265
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Dar cu reincarcarea online cum functioneaza daca eu am de exemplu card Activ nenominal ca din cate am verificat in contul personal pe site-ul lor nu imi apar afisate decat cardurile nominale. Va trebui sa-l reinnoiesc ca sa pot sa-l incarc de acasa de pe cardul bancar?

#266
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu daca se poate reincarca online cardul ACTIV nenominal. Speram sa se poata… Insa sigur se poate reincarca la tonetele STB si la automate (acelea de le numeri pe degetele de la o mana).

PS: À propos de reincarcarea online: cat de capabili sunt geniile de la ITB o demonstreaza faptul ca le-a expirat certificatul de securitate al site-ului cu reincarcarea si au uitat sa il inlocuiasca.

#267
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 11.08.2019
Și anul trecut sau acum doi ani le-a expirat certificatul.

#268
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Dar abonamentul acela de o zi care costa 8 lei se poate reincarca pe platforma online?

#269
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 11.08.2019
Nu. Dar poți să-l iei prin SMS (puțin mai scump, meh) sau prin 24pay, plata cu cardul, deci tot online.

Doar astea merg reîncărcate online: https://forum.softpe...6#entry28091603

#270
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

View Post-TINO-, on 27 octombrie 2021 - 16:23, said:

Nu. Dar poți să-l iei prin SMS (puțin mai scump, meh) sau prin 24pay, plata cu cardul, deci tot online.

Doar astea merg reîncărcate online: https://forum.softpe...6#entry28091603
Am inteles. Deci probabil ca o sa folosesc aplicatia 24Pay pentru asta ca prin SMS iti mai percepe ceva TVA din pretul biletului si nu prea e rentabil.

Edited by alexmorph3us, 27 October 2021 - 16:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate