Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Acostamentul pacii!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai daca merg pe acostament cu 90, o sa depaseasca unu pe la 10cm de mine, pentru ca din fata o sa vina alti 2, unu pe acostament si altul, la fel, care depaseste. Ghici ce o sa faca ala care ma depaseste daca realizeaza ca nu are loc? O sa intre in mine.

#38
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postvinciun, on 09 iulie 2021 - 17:54, said:

... Mergeam normal pe banda de mers si nu intelegeam de ce altii merg pe acostament. Mai nimerisem pe un drum special cum doar in ro vezi, acistamentul era cat jumate de masina si daca il ajugeam pe altul din spate el o lua pe acostament adica sa-mi faciliteze depasirea chiar daca eu nu ma anhajam sa depasesc....

De asta se merge pe acostament, pentru fluidizare. Și chiar dacă nu realizezi că se circulă și pe acolo din exemplul celorlalți, înveți repede când din față un tir va intra în depășire și descoperi ce bine e să mergi pe acostament.

Mă număr printre cei ce au mers pe E85 și înainte de 2000 când nu era acostament ci doar gropi și știu cât timp pierdeam în trafic până făceam o depășire, câteodată și 40 km (peste o oră de condus) mai ales când coloana se forma în urma unei rabe sau a unui tractor cu remorcă. Mai erau și gropi la câțiva zeci de metri una de alta așa că penele erau frecvente, plus sistemul de suspensie afectat la greu.

Ce ar fi să interzicem și autostrăzile căci auzim de câte unii care circulă pe contrasens destul de des?

View PostNotsure, on 09 iulie 2021 - 18:25, said:

Pai daca merg pe acostament cu 90, o sa depaseasca unu pe la 10cm de mine, pentru ca din fata o sa vina alti 2, unu pe acostament si altul, la fel, care depaseste. Ghici ce o sa faca ala care ma depaseste daca realizeaza ca nu are loc? O sa intre in mine.

Am sute de mii de kilometri pe acest drum, cum de nu mi s-a întâmplat ce spui? Și am văzut folosit acostament și în Austria și în Cehia ca să faciliteze depășirea. De la Viena la Brno nu am mers pe autostrăzi ci pe drumuri naționale iar unde era acostament acesta era mai puțin lat ca cel de pe DN2 și tot era folosit.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,701
  • Înscris: 24.10.2015
Care e legatura cu autostrazile si mersul neregulamentar pe acostament?

View PostSerafim606, on 09 iulie 2021 - 18:21, said:



Pai cam asa se si merge in 99% din cazuri. Se lasa loc pe banda. Cine vrea sa se duca, are unde. Cine merge incet, o face pe acostament consolidat. Sau are numar de IF, IL, B si merge cu legea in dinti cu 90 la ora pe banda de circulat. Ca a citit el pe net ca ala e acostament consolidat si nu se da pana nu il depasesti si ii faci un test de frana.

Jegosii care se baga in fata pentru un test de frana cand eu merg regulamentar isi merita soarta :)

#40
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postvinciun, on 09 iulie 2021 - 18:39, said:

Care e legatura cu autostrazile si mersul neregulamentar pe acostament?

Nu crezi că e mult mai periculos mersul pe contrasens pe autostradă? Din această cauză ar trebui interzise autostrăzile.



#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,701
  • Înscris: 24.10.2015
Esti tare. Cum ai ajuns la concluzia asta?

Crocodilul in cires afara colorat.

#42
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Folosesc logica voastră, nimic în plus. De la un dobitoc ce a circulat pe contrasens și a provocat un accident grav, voi ați ajuns la concluzia că de vină e acostamentul și circulația pe el.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,701
  • Înscris: 24.10.2015
Nu folosesti corect logica. Nimeni nu a spus ca trebuie de inchis drumul ca sa faci analogia cu inchiderea autastrazii. Mersul pe acostament nu e regulamentar, daca se considera ca acolo ar aduce folos atunci sa se puna si panouri, de exemplu bansa pentru vehicol lent, astfel toti aia care merg cu 70 ar merge pe acostament si nu s-ar depasi prin dreapta.

Dar daca nu  e spatiu suficient s-ar puyea altera 2 benzi pe un sens si una pe celalalt, cum s-a mai spus. Acum gabdeste-te cum faci in caz de accident? Cum determini vinovatul?

#44
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostBogdansv1, on 09 iulie 2021 - 18:48, said:

Folosesc logica voastră, nimic în plus. De la un dobitoc ce a circulat pe contrasens și a provocat un accident grav, voi ați ajuns la concluzia că de vină e acostamentul și circulația pe el.

Nu, ba, se trage de la faptul ca i se mai zice si "Soseaua Mortii" din cauza numarului enorm de accidente grave.

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcsi1, on 09 iulie 2021 - 12:13, said:

Ce legatura are marcajul cu faptul ca  venea pe acostamentul de pe sensul opus ? A intrat frontal in duba cu toate ca avea o banda libera in dreapta !
l-a speriat cel ce mergea pe banda gresita adica exact cel ce filma.asta venea ca nebunul pe unde nu trebuia si s-a speriat a accelerat si n-a apucat sa ajunga pe banda lui

#46
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View PostNotsure, on 09 iulie 2021 - 19:22, said:



Nu, ba, se trage de la faptul ca i se mai zice si "Soseaua Mortii" din cauza numarului enorm de accidente grave.

Bine, bă. Dar dacă nu s-ar circula și pe acostament numărul accidentelor ar fi și mai mare, la asta nu te-ai gândit, așa-i? Se reduce durata depășirilor care e manevra cea mai periculoasă. Ca idee, nu tot E85 are acostament, mai mult de 150 km nu are așa ceva și, ținând cont de unde locuiesc, e sectorul cel mai des parcurs de mine. Știi câte accidente se produc chiar dacă numărul vehiculelor ce-l străbat este mai mic?

Edited by Bogdansv1, 09 July 2021 - 20:04.


#47
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007
asta e exact ca faza aia "a furat dar a si dat, maica", la cat de mare e volumul de trafic drumul ala are nevoie de 2 benzi pe sens, nu de peticeli romanesti cu 2+1, iar problema e de mai bine de 10 ani, pana acum mai turnau 1m de asfalt si o rezolvau daca ii interesa.

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,430
  • Înscris: 13.01.2011

View PostGaBogdan, on 09 iulie 2021 - 12:09, said:

Nu mi-o luati in nume de rau, dar nu prea inteleg, cel cu golful albastru, a crezut ca aceea e banda lui (cea pe care e duba) cand a iesit din parcare?

De fapt, se grăbea în rai.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,857
  • Înscris: 07.02.2003
Romanii merg pe acostament si cand sunt 2 benzi in Turcia fara sa fie nevoie desigur... asa de smecherie, se cred la F1 Posted Image

Vedeti incepand cu 1:37:21

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f93JSpx7nFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se cred camionagii si cu masina mica Posted Image

Edited by andreic, 09 July 2021 - 20:14.


#50
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Post_-livio-_, on 09 iulie 2021 - 20:10, said:

asta e exact ca faza aia "a furat dar a si dat, maica", la cat de mare e volumul de trafic drumul ala are nevoie de 2 benzi pe sens, nu de peticeli romanesti cu 2+1, iar problema e de mai bine de 10 ani, pana acum mai turnau 1m de asfalt si o rezolvau daca ii interesa.

Daca ar face asa, mi se pare ca tot ilegal s-ar circula, pentru ca e nevoie de banda de urgenta, unde sa-si faca lumea pana sau sa opreasca in caz de probleme. Nu poti opri pe o banda de circulatie pe o sosea cu trafic mare, ca te spulbera.

#51
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,337
  • Înscris: 24.06.2006

View Postadisz, on 09 iulie 2021 - 12:02, said:

intrari pe contrasens,grandomanie,marlanie,etc
eu vad asta zilnic in UK, tot natul intoarce unde-l taie capul, oprirea pe contrasens este ceva normal, nici nu cred ca se da amenda pentru asa ceva, dormitul pe banda 2 pe autostrada iarasi ceva de nelipsit

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

View PostSerafim606, on 09 iulie 2021 - 18:21, said:


Asa-i ca aveai loc sa mergi pe acostamentul consolidat, dar ai mers pe banda? Posted Image
Imagineaza-ti cum era fara acostamentul ala. Sa vezi atunci depasiri bomba!

Esti și tu genul ăla de meseriaș care merge pe principiul că se dă lumea la o parte?

#53
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postgeorge_alexandru, on 09 iulie 2021 - 21:18, said:



Esti și tu genul ăla de meseriaș care merge pe principiul că se dă lumea la o parte?

SIGUR te dai... Durează până vezi primul tir din sens opus care depășește ceva și descoperi cum e să mergi pe acostament.

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Și dacă pe acostamentul ăla mai circulă altcineva în paralele cu mine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate