Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare

Topologie retea si alegere echipa...
 

Acostamentul pacii!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,386
  • Înscris: 22.10.2007

View PostNotsure, on 10 iulie 2021 - 08:55, said:

Sunt locuri unde nu e asa. Nu, nu am condus, am facut poza de mai devreme din elicopter. Si chiar de ar fi cum zici tu, 2m, 1m pui banda, 1m acostament, apoi vine gardul si tot nu ai unde parca la o urgenta si te spulbera de pe drum.
Pe drumurile expres nu se pune banda de urgenta, aia e pe autostrada si nu e ca sa opresti pe ea.
Nu ai de ce sa te opresti in mijlocul campului, ci doar in parcari, popasuri etc.
Nu e loc? Exista o ghidusie numita expropiere.
Samd.
Stiu, e mai usor sa stam cu mainile in san si sa spunem ca e greu in timp ce ne uitam cum mor zilnic oameni.

#74
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 10.03.2007

View PostNotsure, on 09 iulie 2021 - 13:09, said:

Pe E85 nu se dau amenzi pentru circulatia pe acostament pentru ca toata lumea face si e tolerat de autoritati.

Ba e într-atât de tolerat de autorități încât în unele zone sunt săgeți care îți zic să te retragi pe bandă, mai ales înaintea refugiilor pentru virajele la stânga unde banda vine peste acostament.

Edited by 0v1d1u, 13 July 2021 - 11:04.


#75
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostBogdansv1, on 09 iulie 2021 - 19:50, said:

Bine, bă. Dar dacă nu s-ar circula și pe acostament numărul accidentelor ar fi și mai mare, la asta nu te-ai gândit, așa-i? Se reduce durata depășirilor care e manevra cea mai periculoasă. Ca idee, nu tot E85 are acostament, mai mult de 150 km nu are așa ceva și, ținând cont de unde locuiesc, e sectorul cel mai des parcurs de mine. Știi câte accidente se produc chiar dacă numărul vehiculelor ce-l străbat este mai mic?

ce-ar fi să nu mai depășiți atâta? tot românul se crede la raliu.. mergi în șir indian că nu ajungi mai repede, sau ajungi cu juma de oră mai repede să ce... se grăbesc toți să ajungă să spargă semințe în fața televizorului la acces direct..

#76
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015
Se vede ca esti bugetar... pe un drum se intalnesc diverse autovehicule cu diverse interese: unii sunt plecati in concediu, altii sunt in drum spre o ruda, altii transporta marfa, unii au munca de asa natura incat trebuie sa parcurga zilnic sute de kilometri. Sper ca nu te enervezi cand cei de la Transelectrica nu se grabresc sa rezolve o defectiune la un punct de distributie/transformator si tu, alaturi de alte sute (mii) de concetatenim nu aveti curent electric si se strica mancarea in frigidere sau  e o defectiune la o valva pe gaze si e oprit tot sau... Acestia nu au vehicule cu girofar si nu beneficiaza de prioritate. Sau sa vezi ce frumos mergi in spatele unei basculante iesite dintr-o balastiera ce merge cu maxim 30 km/h fara sa depasesti sau... sau...

Edited by Bogdansv1, 13 July 2021 - 13:35.


#77
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Flat e cam taliban: nu folositi B2, giratoriile sa aiba o singura banda, depasirea sa fie interzisa. Toata lumea, incolonarea pe un sir si calcati-o pana la 40 km/h. Maxim, am zis! Posted Image

#78
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
aia e, aștepți să depășești legal, nu e linie continuă pe tot e85-ul da?

varianta cu alternativ 2+1 benzi e cea mai bună acolo.. așa e și la bulgari pe drumuri.  

lasă că nu se grăbesc ăștia la intervenții, se grăbesc toți cocalarii aiurea

#79
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015
Adevarul e ca nici trafic nu e pe E85...  Ca sa ntelegi: acum pana la intrarea in Bucuresti de la Suceava fac cam 6h 30 min, prin 98-99 cand era o singura banda SI MULT MAI PUTINE AUTOVEHICULE faceam cam 10 ore. Extrapoleaza

#80
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu contează cât faci, riscurile sunt inacceptabile
vrei să faci mai puțin, ia avionul

#81
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 10.03.2007
Riscurile ar fi mai mari dacă s-ar tot forța depășiri intrând pe contrasens față de felul cum se mai forțează acum. Nu insinuez că ar fi normal să faci depășiri forțate, dar adevărul e că acestea au loc și parcă e mai bine să fii pe acostament când doi se pupă în mijlocul drumului, ca să nu intri și tu glonț între ei.

#82
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015
Riscurile sunt MULT REDUSE DE CIRCULATIA SI PE ACOSTAMENT. Multumesc de sugestie dar ce fac cu sculele, piesele de schimb, accesorii si altele care imi sunt necesare in munca mea? Sau daca suntem patru persoane in masina? Sau daca in Bucresti trebuie sa ajung repede pana intr-o anumita ora ca s-a schimb un coleg care a avut un deces in familie?  Plus ca biletul de avion e extrem de scump pe ruta Suceava-Otopeni, habar nu am de ce... si sunt doar doua zboruri pe saptamana...

#83
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In ultimii 10 ani nu-mi aduc aminte sa fi mers pe E85 si nici nu mi-e dor. Am amintiri foarte neplacute de pe drumul ala. Dupa numarul de accidente, cred ca a ramas la fel de haotic cum il stiam eu. Evident ca ma dadeam pe acostament cand vedeam cretinul din fata sau din spate ca vine glont spre mine, dar nu e normal. Este unul dintre motivele pentru care evit sa vin ca turist prin Moldova. Si tare mi-ar placea sa mai fac un traseu ca acum vreo 15 ani, poate as vedea si Iașii...

#84
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
uite poate vreau să merg cu bicicleta pe E85 până la focșani
deci circul pe acostament, legal
nu mă expun?

#85
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015
Ai circulat vreodata pe acest drum? Am intalnit destui biiclisti dar cred ca erau localnici...

#86
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
am circulat da
și cu mașina și cu bicicleta
cu bicicleta am spus rugăciuni deși sunt ateu și am reușit cumva să nu fiu spulberat de cei care circulau cu 150 pe acolo

#87
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,939
  • Înscris: 30.10.2003
Fiecare sofer are regulile lui. Asta e necazul cel mare in Romania si asta pentru ca autoritatile lasa totul la interpretarea soferului.
Unii circula pe acostament pentru ca se merge mai repede, asa au observat. Au mai observat ca e bine sa-i fortezi pe ceilalti participanti sa mearga pe acostament. Altii au observat ca se fuidizeaza traficul si daca circuli pe banda de urgente de pe autostrada. Pe linia de tramvai. Pe banda destinata autobuzelor. Si daca o iei la stanga de pe banda din dreapta.
Cateodata si daca e rosu la semafor. Daca functioneaza de ce nu?

#88
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 23.06.2004
Pana acum cativa ani aveam de câteva ori pe an drumuri pe E85. În general vizibilitatea e buna si nu e riscant să te retragi pe acostament pentru a facilita o depasire, din orice sens. Din fericire, dpmdv, majoritatea șoferilor procedează similar acolo. Numărul mare de accidente nu e din cauza acostamentului (si eu consider că accidentele ar fi mult mai numeroase in lipsa acestuia) ci din cauza traficului foarte intens. Pentru cei ce mor cu legea in brate le urez drumuri cu traficul de pe E85, o banda pe sens și fără acostamentul acela lărgit. E suficient sa se intalneasca doua tractoare din sensuri opuse cu coloanele aferente dupa ele și aia e, ai blocat E85.
PS: Eu nu am prins varianta 2+1 dar într-un filmuleț postat de cineva am vazut coloana in asteptare la trecerea de la două benzi la una. Coloana oprită pe E85 eu nu mai văzusem pana atunci.

#89
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mai bine așteptare și coloană decât morți și răniți, nu crezi?

#90
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,939
  • Înscris: 30.10.2003
Depinde   ... daca ceilalti sunt raniti sau tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate