Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Nastere la stat in pandemie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
crwnman02

crwnman02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 17.04.2021

View PostGroh, on 13 iulie 2021 - 19:26, said:



Poate in Romania nu se amesteca sau cine stie.
Aici a mea a stat in camera cu o mamica care nascuse natural si nu a fost nici o problema.Prietena mea avea treaba sa aiba grija de bebe in loc sa stea cu gandul ca nu a nascut normal-))).
Sincer,este prima oara cand aud acest lucru,ca nu se baga in aceeasi camera doua femei ce au nascut diferit.
Poate ar fi cazul aceasta doar daca o femeie vroia obligatoriu natural si a ajuns la cezariana...dar in rest,in special cele ce opteaza pentru cezariana,nu vad de ce ar avea vreo problema.
Deci tu discuți despre cum e în altă țară, pe când cel ce a deschis acest topic ar fi vrut să discute despre sistemul de stat din România, București, Filantropia.
Așa e, în alte țări e altfel, dar nu asta se discută aici.

View Postasul, on 13 iulie 2021 - 20:57, said:



Nașterea naturală poate fi sau nu foarte simplă. Este simplu să zici asta dacă ai avut un travaliu de 3-4 ore dar sunt destule femei (și nu puține) care au travaliu de peste 10 ore. Acolo tot simplu mai este?
Totul se reduce la a fi bine pentru copil și mamă, lucru care rămâne la judecata corpului medical și al mamei, indiferent că este naștere vaginală sau cezariană. Restul sunt doar păreri pe net.
Travaliul de 8-12 ore eate cel de la prima naștere.
La nașterile ulterioare durează sensibil mai puțin (3-6 ore).
Travaliul primei nașteri nu seamănă cu cele ulterioare. La prima naștere contracțiile se întețesc lent și devin dureroase abia în ultima oră de travaliu.
La nașterile ulterioare lucrurile se desfășoară mai rapid. Deci nu sunt travalii similare în desășurare și presiune pusă pe mamă.
Părerea mea e că majoritatea femeilor aleg cezariana fără a exista motive medicale întemeiate, pe baza unor informații incomplete privind consecințele ulterioare, dar asta nu-i problema mea, fiecare își suportă urmările propriilor decizii.

Cel ce a deschis acest topic exact asta a dorit să vadă, niște păreri de pe net, nu văd cu ce te deranjează pe tine.
N-ai nevoie de ele - nu citi. E simplu.

#56
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

View Postcrwnman02, on 14 iulie 2021 - 06:17, said:

Travaliul de 8-12 ore eate cel de la prima naștere.
La nașterile ulterioare durează sensibil mai puțin (3-6 ore).
Travaliul primei nașteri nu seamănă cu cele ulterioare. La prima naștere contracțiile se întețesc lent și devin dureroase abia în ultima oră de travaliu.
La nașterile ulterioare lucrurile se desfășoară mai rapid. Deci nu sunt travalii similare în desășurare și presiune pusă pe mamă.
Părerea mea e că majoritatea femeilor aleg cezariana fără a exista motive medicale întemeiate, pe baza unor informații incomplete privind consecințele ulterioare, dar asta nu-i problema mea, fiecare își suportă urmările propriilor decizii.

Cel ce a deschis acest topic exact asta a dorit să vadă, niște păreri de pe net, nu văd cu ce te deranjează pe tine.
N-ai nevoie de ele - nu citi. E simplu.

Nu văd unde este problema ta de simți nevoia să mă trimiți la plimbare. Dacă ai fi citit tot mesajul meu ai fi văzut că am zis că în final contează ca cei implicați în proces să fie bine indiferent de procedura aleasă. Tocmai că văd că cei care susțin nașterea vaginală judecă și pun ștampile celor care prezintă discută despre cezariene din celălalt punct de vedere. Cât despre ceea ce zici tu acolo despre femeile multipare, mai ușor cu pianul pe scări. Întotdeauna depinde de profilul și statusul femeii implicate. Mai ales că vârsta la care femeile au ajuns să aibă prima sarcină este din ce în ce mai înaintată lucru care aduce cu sine destule potențiale complicații. Presupun că dacă stăpânești atât de bine domeniul știi asta.

#57
crwnman02

crwnman02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 17.04.2021
Tu ai spus că judecata rămâne la părerea medicului și a mamei, dar eu îți spun că în majoritatea cazurilor mama nu primește informații complete pentru a decide într-o corectă cunoștință de cauză.
Ca să nu mai zici că susțin nașterea vaginală, eu sunt o a treia naștere care, dacă nu ar fi existat procedura cezarienei, aș fi fost mort împreună cu mama mea, mamă ce ar fi lăsat orfani doi copii născuți pe cale naturală.
Și da, evoluția nașterii naturale depinde de mulți parametri, de vârstă, de sedentarism, obezitate, prezența diabetului (ca afecțiune propriu-zisă, nu gestaționar) și multe altele. Tot așa cum iarna nu-i ca vara.

Edited by crwnman02, 14 July 2021 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate