Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nastere la stat in pandemie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 asul, on 10 iulie 2021 - 17:42, said:

Așa că bucurați-vă de sistem (cu toate bubele lui are și plusuri)

Deci sa ne bucuram de sistemul medical actual :)

Bravo! Felicitari!

#20
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

 MembruAnonim, on 10 iulie 2021 - 17:46, said:

Deci sa ne bucuram de sistemul medical actual Posted Image

Bravo! Felicitari!

Era vorba de ceva specific, în cazul de față nașterea. Ai citit toată postarea mea sau doar asta te-a zgâriat pe retină independent de ce scrisesem în rest?

Edited by asul, 10 July 2021 - 20:30.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 asul, on 10 iulie 2021 - 20:29, said:


Sa fii tu sanatos! :)

#22
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 asul, on 10 iulie 2021 - 17:42, said:



Asta este o chestie care prin alte părți intră în categoria lux. În multe țări din Europa nici nu naști cu medicul ci cu moașa. Iar dacă naști cu medic, naști cu cel de gardă. Iar cezariană la cerere...un vis frumos. Așa că bucurați-vă de sistem (cu toate bubele lui are și plusuri) și soția să aibă parte de o naștere lină! Posted Image



Ce telefon ai? Că la așa baterie... :D

Am avut baterie externa la ambele telefoane.

#23
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

 Scurthea211, on 09 iulie 2021 - 23:47, said:

Sotia a nascut la Filantropia in 2015 si 2018. In 2015 medicul ne era prieten de familie asa ca nu ne-am pus problema plicului.
In 2018, cum medicul nostru era plecat la specializare ne-a lasat unui prieten de-ai lui. Atunci am avut intentie de plic, dar chiar daca am fost in spital pur si simplu nu m-am putut intalni cu el. Dupa ce a nascut sotia, medicul a intrat intr-o cezariana de urgenta si imediat dupa, intr-o alta operatie. Cum el nu a iesit din zona salilor de nastere si eu nu putem intra, acolo s-a oprit incercarea mea de plic.

Long story short, pt 2 nasteri la Filantropia nu am impins nici un plic niciunui cadru medical sau alt fel de personal si nu a fost nici o problema. Ba chiar in ambele cazuri au recoltat si celulele stem, ceea ce sa zicem ca e munca in plus.

Deci poti sa stai linistit si sa iti faci rezerve de somn. Plicul nu e musai acolo.

Multumim pt detalii, ajuta enorm!

 maccip, on 10 iulie 2021 - 12:25, said:

Acum un an jumate, nevasta-mea a nascut la Filantropia primul copil cu 0 spaga (ceilalti doi au costat in jur de 1000 lei per caciula, vreau sa se consemneze). Dar asta mica practic a venit pe lume gratis, moca.
La privat nu merita. Daca se intampla ceva, tot la stat ajunge, mai pierde timp si prin salvare. Te pune sa semnezi prin contract, n-ai ce face, sunt 100% protejati ei, 0% tu.
Asta e fix motivul pentru care am mers la stat, suntem trecuti de 30 de ani si de aici incep sa apara riscuri, poate daca eram la 25 ne gandeam la privat.

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pai noi suntem la 40 de ani, dar la prima nastere s-a pus problema. Eu voiam sa n-o las sa nasca la stat. Ma gandeam la imaginile alea groaznice din spitalele romanesti.
Insa nevasta, a studiat ea problema si a zis ca vrea s nasca la stat si a fost totul OK. Filantropia e o maternitate OK si asa era si acum 12 ani, intre timp chiar au mai renovat-o acum 1an jumate,
Se permit mai putin vizite, dar asa si trebuie. Nu e singura in salon, dar asa si trebuie

Si nu le da spaga, da-i in rahat.

#25
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 asul, on 10 iulie 2021 - 17:42, said:



Asta este o chestie care prin alte părți intră în categoria lux. În multe țări din Europa nici nu naști cu medicul ci cu moașa. Iar dacă naști cu medic, naști cu cel de gardă. Iar cezariană la cerere...un vis frumos. Așa că bucurați-vă de sistem (cu toate bubele lui are și plusuri) și soția să aibă parte de o naștere lină! Posted Image



Ce telefon ai? Că la așa baterie... :D

Cine a spus ca cezariana este un vis frumos in strainatate?
Da,se prefera natural dar daca nu ai nevasta/prietena pregatita pentru asa ceva,poti opta pentru cezariana.
A mea a nascut acum doua saptamani in Germania si am optat de la bun inceput pentru cezariana.
Nu am avut un medic anume si cum bebe a decis sa vina cu doua saptamani mai devreme decat data la care era programat pentru cezariana,cine a fost de garda,la livrat,ca sa zic asa.

#26
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

 Groh, on 11 iulie 2021 - 20:25, said:

Cine a spus ca cezariana este un vis frumos in strainatate?
Da,se prefera natural dar daca nu ai nevasta/prietena pregatita pentru asa ceva,poti opta pentru cezariana.
A mea a nascut acum doua saptamani in Germania si am optat de la bun inceput pentru cezariana.
Nu am avut un medic anume si cum bebe a decis sa vina cu doua saptamani mai devreme decat data la care era programat pentru cezariana,cine a fost de garda,la livrat,ca sa zic asa.

Nu am zis că în toată Europa, am zis că în multe țări din Europa. Cine este interesat poate căuta topicul pe tema asta din „Poiana lui Iocan”.  Dar ca să nu fie doar pe vorbe, graficul de mai jos cred că este destul de sugestiv:

Attached Files



#27
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 asul, on 11 iulie 2021 - 21:56, said:



Nu am zis că în toată Europa, am zis că în multe țări din Europa. Cine este interesat poate căuta topicul pe tema asta din „Poiana lui Iocan”.  Dar ca să nu fie doar pe vorbe, graficul de mai jos cred că este destul de sugestiv:

Ideea era ca cezariana nu este un vis frumos.Graficul acela arata niste procente dar nu inseamna ca nu poti face cezariana.
Ca doctorii incearca sa creasca numarul de nasteri pe cale naturala este adevarat dar daca femeia nu este pregatita pentru asa ceva,poate opta pentru cezariana.

#28
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

 Groh, on 11 iulie 2021 - 23:12, said:

Ideea era ca cezariana nu este un vis frumos.Graficul acela arata niste procente dar nu inseamna ca nu poti face cezariana.
Ca doctorii incearca sa creasca numarul de nasteri pe cale naturala este adevarat dar daca femeia nu este pregatita pentru asa ceva,poate opta pentru cezariana.

Nu am zis că nu poți face cezariană, am zis că este un lux de multe ori. Hai că m-ai făcut curios să văd legat de Germania. În afara faptului că de anul trecut a început să crească presiunea pe nașterile prin cezariană, situația variază foarte mult de la stat la stat.

Quote

Regional situation in Germany
Even across Germany the differences in the number of cesarean section births is staggering.
According to an analysis of hospitals in Germany conducted by the Science Media Center, the cesarean section rates range from as low as 10.4% up to 66.7%.
Nearly one in five hospitals in Bavaria have such high rates that the local authorities are investigating quality standards.
Eu te cred că în cazul vostru a fost ok, dar statisticile arată clar că nașterea programată prin cezariană este descurajată în Europa (cezariană programată din alegerea mamei, nu pentru motive medicale). După cum poți observa și în fraza subliniată un procentaj crescut provoacă îngrijorare.

Edited by asul, 11 July 2021 - 23:39.


#29
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016
Las si eu articolul asta aici poate mai ajuta pe cineva:

https://iridescent.r...ia-in-pandemie/

#30
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 asul, on 11 iulie 2021 - 23:38, said:



Nu am zis că nu poți face cezariană, am zis că este un lux de multe ori. Hai că m-ai făcut curios să văd legat de Germania. În afara faptului că de anul trecut a început să crească presiunea pe nașterile prin cezariană, situația variază foarte mult de la stat la stat.


Eu te cred că în cazul vostru a fost ok, dar statisticile arată clar că nașterea programată prin cezariană este descurajată în Europa (cezariană programată din alegerea mamei, nu pentru motive medicale). După cum poți observa și în fraza subliniată un procentaj crescut provoacă îngrijorare.

Nu am spus contrariul.Cel putin in Germania vor sa scada numarul de nasteri prin cezariana dar asta nu inseamna ca nu poti face acest lucru daca vrei.
De aceea are doctorul o discutie inainte si daca nu exista un motiv medical serios atunci el,nu zic insista dar recomanda nasterea pe cale naturala.
Dar intr-un final,daca vede ca mama este speriata si este setata pe cezariana,atunci aproba acest lucru.
Stai linistit,este concurenta mare intre spitale si aici.
Ei primesc destui bani de la firmele de asigurari asa ca au interes ca o femeie insarcinata care le trece pragul,sa ramana sa nasca la ei Mai multe nasteri,mai multi bani primiti-)

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Groh, on 11 iulie 2021 - 23:12, said:

Ideea era ca cezariana nu este un vis frumos.Graficul acela arata niste procente dar nu inseamna ca nu poti face cezariana.
Ca doctorii incearca sa creasca numarul de nasteri pe cale naturala este adevarat dar daca femeia nu este pregatita pentru asa ceva,poate opta pentru cezariana.

Ca sa faci cezariana ai nevoie de ceva scrisoare de la medicul ginecolog. Ginecologul sotiei n-a facut recomandarea decat cu vreo 3 saptamani inaintea nasterii, a spus ca daca nu exista risc el nu semneaza absolut nimic, nu-si asuma niciun risc si nicio chestie care nu-i reala.
Iar la spitalul unde nasti mergi cu recomandarea de la ginecolog.
Ma refer tot la Germania.

Oricum, din mai multe puncte de vedere se recomanda nasterea pe cale naturala, mama isi revine mult mai usor dupa nastere.

Edited by giuliani, 12 July 2021 - 14:14.


#32
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 giuliani, on 12 iulie 2021 - 14:14, said:

Ca sa faci cezariana ai nevoie de ceva scrisoare de la medicul ginecolog. Ginecologul sotiei n-a facut recomandarea decat cu vreo 3 saptamani inaintea nasterii, a spus ca daca nu exista risc el nu semneaza absolut nimic, nu-si asuma niciun risc si nicio chestie care nu-i reala.
Iar la spitalul unde nasti mergi cu recomandarea de la ginecolog.
Ma refer tot la Germania.

Oricum, din mai multe puncte de vedere se recomanda nasterea pe cale naturala, mama isi revine mult mai usor dupa nastere.

Noi am avut scrisoarea cu vreo 2 luni inainte.

 MembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 14:17, said:


Din putul gandirii romanului...

Edited by althea, 12 July 2021 - 15:48.
editare răspuns la mesaj sters din cauza continutului nesimtit


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Groh, on 12 iulie 2021 - 14:49, said:

Din putul gandirii romanului...

Am cunostinte care au nascut prin cezariana. Toate au motivat astfel. Deci nu este niciun secret.

A spus bine un user mai sus. Medicul nu si-a dat acordul pentru nasterea prin cezariana, nu a identificat niciun motiv medical pentru a refuza nasterea naturala. Cu toatea astea viitoarea mama a dorit neaparat nasterea prin cezariana.

Edited by MembruAnonim, 12 July 2021 - 14:58.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nasterea vaginala - asta este termenul medical pentru "nasterea normala"

https://www.nastenat...terea-vaginala/

Edited by MembruAnonim, 12 July 2021 - 15:19.


#35
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 MembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 14:56, said:



Am cunostinte care au nascut prin cezariana. Toate au motivat astfel. Deci nu este niciun secret.

A spus bine un user mai sus. Medicul nu si-a dat acordul pentru nasterea prin cezariana, nu a identificat niciun motiv medical pentru a refuza nasterea naturala. Cu toatea astea viitoarea mama a dorit neaparat nasterea prin cezariana.

Pai ca ai tu cunostinte care au motivat astfel gestul sau ca exista si alte femei care gandesc asa,nu inseamna ca este o chestie generala.
Unele prefera cezariana deoarece au alte probleme sau le este frica sau pur si simplu este alegerea lor si nu vor sa se chinuie de exemplu.
Explicatia asta puerila ca vreau sa nasc natural,sa simt ca sunt mama,bla,bla.
Ca nasti natural sau cezariana este atat de irelevant.Important este ca la sfarsit si mama si copilul sa fie bine.

Edited by Groh, 12 July 2021 - 17:53.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Groh, on 11 iulie 2021 - 23:12, said:

nu inseamna ca nu poti face cezariana.
Nu trebuie sa faci exceptand conditii serioase de risc. La noi se exagereaza cu cezarianele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate