Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Problema mostenire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

 T Irina, on 05 iulie 2021 - 01:01, said:

Asta cu decesul e alta poveste - nu se poate inlatura sotul/sotia de la mostenire complet in nici un fel. Acum doar nu ai sa stai toata viata fara nici o proprietate pentru ca se teme mama ca te mosteneste sotia. Atata vreme cat sunteti casatoriti are dreptul sotului supravietuitor (cota variabila in functie de existenta - sau nu- a copiilor vostri).

Asa mi se pare si mie firesc, doar nu am fost un nimeni in casa lor si doar dansa si sora-mea (mai mica decat mine cu 10 ani) sa aiba niste bunuri ramase si eu sa raman cam pe drumuri. Si ei au fost la inceput de drum, in acele timpuri de parintii lor... Insa se pare ca a dezvoltat ca un fel de xenofobie acum fata de nevasta-mea (chit ca nu e o treaba prea roz, dar vorba aia, nu trebuie sa infiga cutitu si mai tare in rana) pentru atitudinea pe care aceasta din urma o are cu mai multe persoane, unele chiar apropiate.

 pasilla, on 05 iulie 2021 - 00:53, said:

Exista vaduve negre Posted Image


Nu cred ca se pot prezenta notarului "intelegeri". Totul se refera la cote parte, nu la valori (ar trebui sa existe epertize).
Dupa ce se face certificatul de mostenitor, fiecare parte devine proprietar si face ce doreste cu proprietatea sa.
Corect ar fi ca tu si sora ta ii donati partea din apartamentul comun. Dar asta e numai decizia voastra.

Initial a mentionat in urma cu cca 3 saptamani ca va trebui sa mergem sa facem succesiunea dupa ce i se va face pomenirea de 40 zile, mentionand ea procentele de 75% pt toate bunurile (nu stiu cum de le-a calculat) si restul de 25% care il vom imparti noi, mentionand si ca astfel fiecare din noi va avea ca obligatie contribuirea fiecaruia din noi la plata impozitelor anuale.. nimic mai mult. Tot atunci a mai mentionat ca apartamentul mostenit de tata de la mama sa, va figura numele ei, desi am stat eu acolo cand traia tata. In fine, azi, a venit montata cu povestea de mai sus.

Da, ar putea fi OK pt linistea si siguranta ei sa ii cedam prin donatie eu si sora mea partile noastre mai mici ei, astfel ca ea sa aiba apartamentul care a fost comun 100%. Insa sora mea se pare ca nu doreste acest lucru, ori tine mortis maica-mea ca doar eu sa ies din schema, invocand momentan cel putin 1 apartament + masina sa fie pe numele ei.


Putin off-topic: La apartamentul pe care l-a mostenit tata in urma cu cca 7ani, cand i s-a facut lui succesiunea undeva prin '84 sau '85, dupa decesul bunicului nostru, am gasit un scan pe un laptop al lui tata care atesta 75% ca ii revenea fiului, iar 25% ca ar fi revenit bunicei (mamei sale). Se calculau altfel atunci? Apartamentul fusese cumparat in 67, nu primit de la stat.

Edited by andreidl, 05 July 2021 - 01:54.


#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca ai inteles situatia juridica. Mai departe e treaba voastra (a ta si a surorii) cum veti proceda. Succes.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 pasilla, on 04 iulie 2021 - 23:46, said:

Nu are relevanta acel contract de separatie de bunuri.
La un eventual divorț are relevanță. Când se optează pentru separație de bunuri, fiecare e proprietar asupra bunurilor dobândite de el în timpul căsătoriei și nu se mai face partaj.  
Știu că tu știi, am scris asta pentru andreidl ca să înțeleagă mai bine cum stă - faptul moștenirile sunt bunuri proprii în orice situație l-a priceput.

 andreidl, on 04 iulie 2021 - 23:21, said:

maica-mea s-a gandit sa imi comunice recent ca nu doreste sa iau parte la impartirea bunurilor (dupa cum e firesc), invocand o posibila atacare a acelei separatii de bunuri (semnata intre mine si nevasta-mea) de catre nevasta-mea generand ulterior o posibila proiectie negativa in viitor prin care aceasta si-ar putea primi o cota parte % din partea care mi-ar reveni mie, drept pt care nu vrea sa figureze si numele meu pe bunuri.
Nu există posibilitatea asta, n-ar trebui să cedezi la presiunea mamei. Și asta cu cotele plata impozitelor mi se pare interesantă:

Quote

mentionand si ca astfel fiecare din noi va avea ca obligatie contribuirea fiecaruia din noi la plata impozitelor anuale.. nimic mai mult.
E corect juridic ce spune, dar încă n-am mai auzit ca un părinte care se va folosi de bunurile rămase să pună problema așa. Și am auzit destule.

Edited by althea, 05 July 2021 - 06:37.


#22
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 andreidl, on 04 iulie 2021 - 23:21, said:

>apartamentul lor (in care noi am crescut)
>apartamentul mostenit de tata de la mama sa
>masina


Din primul apartament are soția supraviețuitoare 50 %. Din cealaltă jumate are soția 25% și cei 2 copii 75%

Din al 2 apartament are soția 25% și cei 2 copii 75%

Din mașină are soția 50%. Din cealaltă jumătate are soția 25% și cei 2 copii 75%.

Cea mai bună variantă la succesiunea asta e să renunțe cei 2 copii.

Rămâne doar mama lor moștenitoare și va avea ea 2 apartamente.

După ce moare ea fiecare copil va moșteni câte un apartament.

Soția inițiatorului nu are nimic la un divorț din apartamentele astea.

Mama lui procedează corect dar nu a știut cum să spună că nu vrea să fie nimic pe numele inițiatorului.

Edited by -__-, 05 July 2021 - 06:18.


#23
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai tu nu auzi ca mama initiatorului nu vrea sa ii lase initiatorului nimic? Daca fac cum zici tu, mama va face contracte de donatie sau vanzare catre fiica, iar initiatorul tre sa atace apoi donatia sau sa se chinuie sa demonstreze ca vanzarea a fost fictiva. Mai bine nu... Si pentru ca maica-sa e nesuferita, ar trebui sa nu renunte nici la apartamentul unde ea are cota parte mai mare (50% + 25% din 50), sa isi ia cota parte si apoi, ca mamei sa ii ramana totusi apartamentul intreg, sa faca schimb cu cota parte din apartamentul mostenit de decedat. Cu o mica sulta apoi se vor putea regla usor la partaj, mama sa ramana cu intreg apartamentul comun, iar copiii sa ramana cu intreg apartamentul mostenit.

Edited by Notsure, 05 July 2021 - 06:35.


#24
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Mama inițiatorului nu s-a exprimat așa.

Ea a spus că e mai bine să nu aibă nimic pe numele lui inițiatorul cât este însurat cu nora pe care nu o înghite.

Imediat după ce va divorța inițiatorul ea de bucurie că nu mai e cu nora pe care nu o înghite îi va vinde un apartament din cele 2 și va fi de față la notariat atunci și sora lui care este singura care va putea ataca actul ăla de vânzare.

Așa ar fi normal să se facă și să nu mai fie nici o ceartă între mamă și copil.

Pot să aleagă și varianta cu cearta.

Edited by -__-, 05 July 2021 - 06:39.


#25
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
L-ai intrebat tu si a zis ca divorteaza?
Plus ca oamenii zic multe, te pisi pe ele de vorbe in cazul a 90% din oameni.

#26
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 Notsure, on 05 iulie 2021 - 06:36, said:

L-ai intrebat tu si a zis ca divorteaza?
Plus ca oamenii zic multe, te pisi pe ele de vorbe in cazul a 90% din oameni.

Atunci inițiatorul pentru o baie dintr-un apartament și o bucătărie din alt apartament va ajunge să nu mai vorbească mama lui niciodată cu el.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nici sora lui nu vrea.

Quote

Insa sora mea se pare ca nu doreste acest lucru, ori tine mortis maica-mea ca doar eu sa ies din schema, invocand momentan cel putin 1 apartament + masina sa fie pe numele ei.

N-o să mai vorbească cu niciunul? Poate nu înțelege exact cum stă treaba cu drepturile noră-sii. Ar putea să-i zică să se intereseze la notar că o va lămuri. Dacă și după ce vorbește cu notarul tot aia vrea - să renunțe el la moștenire - o fi având alte planuri.

#28
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Dacă și sora lui vrea de acum un apartament numai pe numele ei înseamnă că s-au gândit amândouă să îl scoată din peisaj pe inițiator.

Mai departe nu au decât să găsească o soluție între ei și va ieși cu ceartă.

Soția inițiatorului nu are nici un drept.

Și nu are cum să îi ceară cineva inițiatorului să renunțe la moștenire fără să nu primească ceva de la cele 2 care îi cer asta.

Nu au discutat toți 3 cum trebuie.

Mai trebuie să discute toți 3 încă o dată între ei înainte de succesiune.

Edited by -__-, 05 July 2021 - 07:07.


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 -__-, on 05 iulie 2021 - 06:55, said:

va ieși cu ceartă.
Așa pare. N-o înțeleg pe mama lui deloc.

#30
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Are dreptate mama lui să nu aibă nimic inițiatorul ca să nu aibă și nora dreptul să intre în apartamentele alea după ce inițiatorul va avea și cea mai mică cotă din ele.

Asta e de fapt problema - să nu o vadă și pe noră că are și ea o cheie de la apartamentele alea primită de la inițiator după ce el va avea câte o cotă din ele.

Edited by -__-, 05 July 2021 - 07:14.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Drept concret nu are nora, ce naiba... Și dacă nu vrea s-o vadă pe-acolo să nu-i dea chei lui, el nu pare că ar fi genul care bate din picioare după moștenire. Îl interesează situația viitoare a bunurilor, după ce nu va mai fi nici mama lui, nu să și le ia acum.

Edited by althea, 05 July 2021 - 07:22.


#32
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
După ce moare mama lui vor fi doar 2 moștenitori - copii ei.

Dacă mama lui se mărită și moare din ce rămâne de pe urma ei va moșteni soțul supraviețuitor 25% și 75% cei 2 copii.

Soția inițiatorului nu are cum să ajungă vreodată moștenitoare la moartea mamei inițiatorului.

#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu v-am zis care e cea mai buna solutie. Isi iau fiecare din cei 2 frati si mama cota parte, apoi cei 2 copii renunta la cota parte din apartamentul din care mama are cel mai mult, iar mama renunta la cota parte din apartamentul din care are putin, iar o mica sulta va egaliza toata situatia, apoi mama va ramane cu un apartament, cei 2 frati vor ramane cu alt apartament ce poate fi pastrat, vandut etc.

Asta cu vorbitul nu stiu daca e asa. Si eu am avut rude care voiau sa ia totul si au facut spume cand au realizat ca nu e chiar asa, dar s-au linistit dupa deznodamantul inevitabil.
Apropo, si e bine sa o faceti acum, sa nu amanati. Eu am amanat cu o matusa care a stat intr-o casa pe sistemul "hai sa n-o vindem, ca unde sa ma duc, ca e casa parinteasca si nu se vinde, cum zice si cantecul lui Fuego", iar dupa 7 ani cauta cumparatori prin jur si in momentul ala m-am infiintat la poarta cu "ok, am auzit ca vindem, hai sa vindem!", la care a ramas in stare de soc, pentru ca ea credea ca e totul al ei, nu ca a fost lasata acolo de mila, desi era plina de miliarde in banca. Deci, nu, trebuie din prima rezolvata situatia.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 -__-, on 05 iulie 2021 - 07:30, said:

După ce moare mama lui vor fi doar 2 moștenitori - copii ei.

Soția inițiatorului nu are cum să ajungă vreodată moștenitoare la moartea mamei inițiatorului.
Oare de ce tot repeți asta? N-a zis nimeni altfel. Excluzând situația în care moare el fără să fi divorțat între timp, bineînțeles, dar iar o luăm mult pe lângă subiect.

 Notsure, on 05 iulie 2021 - 07:40, said:

Eu v-am zis care e cea mai buna solutie. Isi iau fiecare din cei 2 frati si mama cota parte, apoi cei 2 copii renunta la cota parte din apartamentul din care mama are cel mai mult, iar mama renunta la cota parte din apartamentul din care are putin, iar o mica sulta va egaliza toata situatia, apoi mama va ramane cu un apartament, cei 2 frati vor ramane cu alt apartament ce poate fi pastrat, vandut etc.
Și eu cred că asta ar fi cea mai bună soluție.

#35
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 althea, on 05 iulie 2021 - 07:42, said:

Oare de ce tot repeți asta? N-a zis nimeni altfel.

Pe mamă o interesează ce primește nora la divorț dacă se anulează - "separatia de bunuri" semnata si depusa la starea civila.

Nu primește nimic la divorț nora din ce moștenește acum inițiatorul nici cu separația nici fără separația că moștenirea nu va intra la partaj.

Deci NU e nici o problemă dacă inițiatorul va avea ceva pe numele lui din moștenirea de acum decât să nu o vadă mama inițiatorului pe nora ei prin apartamentele alea cât e ea în viață.

Altă problemă nu este la moștenirea asta de îi cere inițiatorului să renunțe la partea lui de moștenire.

Sau să îl scoată din peisaj pe inițiator și să rămână doar fata ei moștenitoare.

Edited by -__-, 05 July 2021 - 07:56.


#36
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu cred ca tu inventezi chestii pe care nu stiu de unde le deduci... Nu a zis initiatorul ca pe mama n-o intereseaza nimic decat sa nu o vada pe nora prin apartamentele alea, ci a zis ca nu vrea sa ii ramana vreo ceva norei si nu are incredere in separatia aia. Scoaterea din peisaj a initiatorului iar nu stiu de unde o deduci, ca daca mama e sincera in ce zice, doar existenta norei este problema.

Edited by Notsure, 05 July 2021 - 08:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate