Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Passat B8 4Motion Bi-TDI

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018
Salutare, nu de mult am achizitionat un Passat B8 4Motion BiTDI. Toate bune si frumoase, initial am remarcat un zgomot din spatele masinii in habitaclu la rulare dar am banuit ca e din vina cauciucurilor. Cauciucurile fiind din 2021 cu 71 de decibeli am zis ca o fi mai galagioase gumele in plaja de viteza 60-90. Ok am schimbat cauciucurile cu altele tot noi 2021 cu 69 de decibeli, s-a simtit o diferenta mica dar problema persista...
Ok am zis poate e un rulment la roti, am duso la mecanic, fost service Seat acum apartin de Mitsubishi, foarte detreaba initial au zis ca nu se aude de la rotile din spate pentru ca le roteau si nu vajaiau si apoi au inceput sa traga de Fflansa de la cardan, cea din spate de unde provine si zgomotul.

* Zgomotul este destul de ciudat, nu se aude ca o bataie sau ceva, e un fel de vajait si e usor de confundat cu zgomotul de la cauciucuri, plus ca la decelerare de la 90, 80 la 70 zgomotul creste simtitor si are o asemanare precum vantul care trece printr-un geam deschis in mers dar nu la aceeasi intensitate... trebuie sa ciulesti urechile sa il auzi *

Am schimbat piesa care avea joc pentru ca a zis mecanicul ca indiferent daca se rezolva problema sau nu, trebuie schimbata altfel incepe sa faca alte probleme, in fine...
Am schimbato, total piesa plus manopera 1100 lei, nici prea mult nici prea putin. Problema este ca zgomotul persista desi poate o fi placebo sau nu parca nu mai face chiar asa de rau, dar inca exista acolo. Nu pot sa inteleg, s-au uitat pe sub ea pare totul ok nu exista scurgeri, nu exista batai, singura problema vizibila era acea flansa de la cardan care din cate a zis mecanicul si ea se invarte o data cu cardanul si era posibilitatea ca ea sa produca zgomotele astea...

Poate a mai patit asa, nu stiu daca este problema de la 4x4 dar nu am vazut un topic legat de asta... Multumesc

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Uleiul in dif spate l-ai schimbat?
Parca se schimba pe la 60 sau 90k km atat in dif spate cat si in cuplajul haldex.


#3
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018

 underb, on 25 iunie 2021 - 15:39, said:

Uleiul in dif spate l-ai schimbat?
Parca se schimba pe la 60 sau 90k km atat in dif spate cat si in cuplajul haldex.
Asta nu stiu, am masina de 2 saptamani, ca si raspuns ar fi nu, eu nu l-am schimbat

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Schimba toate lichidele la masina.

#5
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Verifica cu atentie chederele la geamurile spate si la portbagaj, o gaura minuscula poate sa produca zgomot semnificativ la viteza.

#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Probabil rulmenti pinion atac diferential spate. Vibratiile din lagaruirea uzata compromit si dantura angrenajului conic. Un indiciu este cat de otravit e uleiul din diferential, are aspect de vopsea metalizata daca e ce am scris mai sus.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Haldexul functioneaza ?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 capopinciuc, on 25 iunie 2021 - 15:32, said:

Cauciucurile fiind din 2021 cu 71 de decibeli am zis ca o fi mai galagioase gumele in plaja de viteza 60-90. Ok am schimbat cauciucurile cu altele tot noi 2021 cu 69 de decibeli, s-a simtit o diferenta mica dar problema persista...
Tu vrei să spui că ai observat diferența de 2 decibeli? Posted Image

#9
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Exista sansa sa nu fi schimbat ceea ce trebuiau sa schimbe.Dar,la vag 4x4 pot fi mai multe lucruri responsabile de zgomot,spun pentru ca are femeia asa ceva.si eu ma tavalesc pe sub ea.Doar cine este real interesat poate descoperi adevarata problema.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Schimba uleiul de la haldex.

#11
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018

 Xman_ghio, on 25 iunie 2021 - 20:41, said:

Schimba uleiul de la haldex.
Am sa incerc si asta, ai idee ce cat ulei si ce costuri implica ? cineva mi-a dat ideea de a verifica planetarele... acum nu stiu.. si da diferenta de 2 decibeli se simte daca ai urechea sensibila :)))

multumesc de raspunsuri poate am sa aflu, cel mai enervant lucru nu e zgomotul, este necunostiinta

 ericmario, on 25 iunie 2021 - 18:45, said:

Tu vrei să spui că ai observat diferența de 2 decibeli? Posted Image
o diferenta de 3 decibeli inseamna jumatate de sunet la rulare intre 2 cauciucuri. asta am mai patit in trecut la alte masini, vajaiau de le lua mama naibii 72 de decibeli si am schimbat pe 69 si liniste totala

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 capopinciuc, on 25 iunie 2021 - 22:28, said:


o diferenta de 3 decibeli inseamna jumatate de sunet la rulare intre 2 cauciucuri. asta am mai patit in trecut la alte masini, vajaiau de le lua mama naibii 72 de decibeli si am schimbat pe 69 si liniste totala
Ok!

#13
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018

 mcd2020, on 25 iunie 2021 - 18:57, said:

Exista sansa sa nu fi schimbat ceea ce trebuiau sa schimbe.Dar,la vag 4x4 pot fi mai multe lucruri responsabile de zgomot,spun pentru ca are femeia asa ceva.si eu ma tavalesc pe sub ea.Doar cine este real interesat poate descoperi adevarata problema.
da inteleg, problema mare nu stiu unde sa ma duc la mine in oras... sunt din Suceava. ce am vazut la brasov sunt niste baieti care sunt tatici pe sistemul 4x4 dar nu ma duc chiar asa departe

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Xman_ghio, on 25 iunie 2021 - 20:41, said:

Schimba uleiul de la haldex.
Plus dif spate.

#15
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pentru cine sugereaza schimb de ulei Haldex si/sau diferential spate.Daca ipotetic zgomotul ar proveni de la lipsa de ulei,schimbarea nu mai rezolva nimic.

#16
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018

 mcd2020, on 26 iunie 2021 - 09:16, said:

Pentru cine sugereaza schimb de ulei Haldex si/sau diferential spate.Daca ipotetic zgomotul ar proveni de la lipsa de ulei,schimbarea nu mai rezolva nimic.
Si ce anume zici ca ar trebui sa fac? eu am un C class din 2005 si are diferentialul original si are aproape 400 de mii de km si e perfect grupul. nu inteleg cum ar putea sa se strice la asta din 2016 :)) si am zis ca nu ma mai intorc la vag iar acum ma lecuiesc iar

 capopinciuc, on 26 iunie 2021 - 14:55, said:

Si ce anume zici ca ar trebui sa fac? eu am un C class din 2005 si are diferentialul original si are aproape 400 de mii de km si e perfect grupul. nu inteleg cum ar putea sa se strice la asta din 2016 Posted Image) si am zis ca nu ma mai intorc la vag iar acum ma lecuiesc iar
Stiu ca nu sunt acelasi masini si 4x4 e mai complicat dar totusi... am citit patanii la alti proprietari cu masini de 70-80 de mii de km si aveau de schimbat si bagat bani cu nemiluita in ele noroc de garantii

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 mcd2020, on 26 iunie 2021 - 09:16, said:

Pentru cine sugereaza schimb de ulei Haldex si/sau diferential spate.Daca ipotetic zgomotul ar proveni de la lipsa de ulei,schimbarea nu mai rezolva nimic.
Asta e foarte posibil daca e asa.
Doar ca zgomotul nu e musai sa fie de la lipsa ulei. Poate fi doar ulei mai uzat. Nu e acelasi lucru cu lipsa ulei.

#18
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018
Am fost la reprezentanta, au schimbat un rulment care era problema. Vajaitul a ramas si au zis ca e din grup si e 19.000 lei un grup nou Posted Image)) am sa mai incerc sa mai investigez. mi se pare absurd sa faca asa un grup dupa doar 200 de mii de km in 4 ani si ceva cat are masina. am avut masini cu tractiune spate vechi de peste 15 ani si nu facea niciuna asa cu grup original. mi se pare absurd

Edited by capopinciuc, 29 June 2021 - 14:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate