Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nostalgia anilor 60-80 - litoralul romanesc de alta data

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdenky, on 23 iunie 2021 - 00:07, said:

Eu atat imi aduc aminte: niste poloneze beton vindeau sapunuri Lux sau ce mama naibii erau, le tineau intre picioare, toti se buluceau la ele intre picioare, unii dupa sapun, altii, ca mine, dupa priveliste...


       La Eforie Nord, polonezele, pe vremea cand polonezii o duceau chiar mai rau decat noi, vindeau foarte bine si pe plaja Belona, dar si in zona unde erau nudistele, dupa fostul restaurant "Vraja Marii", in sensul spre Eforie Sud. Eu luam de la ele celebrele sapunuri "Lux" si "Rexona", dar si crema "Nivea" produsa la ei. Distractia mare si interzisa minorilor era cand nudistele se aplecau sa aleaga produse din marfa aflata in sacosele polonezelor. In ceea ce priveste litoralul de ieri si litoralul de azi, prefer sa raman in amintire cu litoralul de ieri, infinit mai curat si mai bogat in spatii verzi decat litoralul de azi care imi da senzatia de cocalarism si manelism intr-o "minunata" atmosfera de bazar oriental.

#20
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postrazor01, on 22 iunie 2021 - 21:55, said:

Mamaia , cand arata a statiune turistica vs cand arata ca Fasia Gaza. Astazi arata ca un ghetou.
Spatii verzi, trotuare largi, bariera verde intre faleza si plaja, distanta intre hoteluri?
Hai ca exagerezi!  e clar ghetou, dar nu la 1 metru sunt acele blocuri unul de altul, ci chiar la 3 metri ! Posted Image   Ce daca senzatia e de 1 m ! Posted Image
Spatiile verzi ar trebui facute de primariile locale, judet, stat.

Tot ce e intre Mamaia si Navodari ii zice acum Mamaia Nord = marketing bun pt. provincialii de nivel mic-mediu, care vor sa epateze ca au locanta in Mamaia (desi e in  Navodari...), sunt aceiasi cu BMW de 5-10.000 euro...
E o aglomeratie imensa de: cladiri, masini, sensuri giratorii, oameni, manele date la maxim la orice ora, sezlonguri, tipete non-stop, preturile nu sunt mici la apartamente si servicii - este un mare iures.  

Comparatia sugerata de initiator este tembela (1970-2010), seamana a nostalgie de baba cu mintea dusa.
Comparatia trebuia facuta intre 1989 - 2020 ( in 1989 toate acele hoteluri cubice nu mai erau noi ca in 1970... dar erau magazine goale,  produse si servicii de cacat, restaurante la fel, locuri de distractie putine, invechite, naspete).

Din cauza ciclonului am avut timp de dat o tura peste tot. Venus e cea mai trista, ca dupa bombardament, majoritatea vilelor, hotelurilor, strazilor si peisajul, in loc sa le dea acum 30 de ani la intreprinzatori, au cerut spagi prea mari si au ramas cu ele, s-au facut efectiv praf, trebuie demolat aproape tot - Acum, nici sa imi dea ceva gratis acolo, nu m-as duce.
Olimp-Neptun, Cap Aurora, Jupiter, Eforie Nord au ramas cam la fel, cu incercari de a fi aduse la zi.

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu tin minte anii '70 (prea mic), insa in anii '80 deja Litoralul ajunsese neingrijit, neincapator, mai ales dupa '85 vantul saraciei se cunostea...

Edited by spooky51, 23 June 2021 - 10:15.


#22
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
N-o fi fost litoralul romanesc atat de pus la punct in anii 70, 80, nici nu avea atata opulenta sau lux, insa dincolo de penuria specifica vremurilor si de alte cateva neajunsuri, era mai curat, mai intretinut si de un infinit mai mult bun gust decat este azi.

Din pacate...

Edited by sylvius, 23 June 2021 - 17:16.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posted Image



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sISf-Y3l-OI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mlcvkn1m7xQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 23 June 2021 - 17:25.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postfansat, on 23 iunie 2021 - 07:18, said:



                                                      La Eforie Nord, polonezele, pe vremea cand polonezii o duceau chiar mai rau decat noi, vindeau foarte bine si pe plaja Belona, dar si in zona unde erau nudistele, dupa fostul restaurant "Vraja Marii", in sensul spre Eforie Sud. Eu luam de la ele celebrele sapunuri "Lux" si "Rexona", dar si crema "Nivea" produsa la ei. Distractia mare si interzisa minorilor era cand nudistele se aplecau sa aleaga produse din marfa aflata in sacosele polonezelor. In ceea ce priveste litoralul de ieri si litoralul de azi, prefer sa raman in amintire cu litoralul de ieri, infinit mai curat si mai bogat in spatii verzi decat litoralul de azi care imi da senzatia de cocalarism si manelism intr-o "minunata" atmosfera de bazar oriental.

De nudiste vorbeam si eu, stia tata unde ma duce.

#25
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Asta e TOP !
https://m.youtube.co...h?v=pTr8xio5Zl8

#26
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Ce amintiri frumoase.
Erau mii de copii, tabere , statiuni .
Mama  pregatea cu o saptamana inainte. Spala tot, facea cumparaturi.
Calatoream cu trenuri supra aglomerate. Se manca in tren , ce aveai de acasa. Mama pastra doi pui ceva branza si sunca procurate cu greu, pentru ziua aia.
Hotelurile nu erau foarte scumpe dar nu aveai posibilitatea sa gatesti si cand vii cu copii dupa tine trebuie sa le dai sa manance iar in comert nu se gasea nimic. Era satul de vacanta unde mergeai si gaseai peste mereu dar veneau pescarii pe plaja si daca aveai unde prepara era ok.
Ai mei se imprieteneau cu familii si mergeau cu ei la mare ani de zile.
Societatii actuale ii lipseste socializarea, relatia interumana, empatia.
Eram mai saraci dar eram fericiti, acum avem de toate si socializam cu telefonul.

Edited by cincicinci, 15 February 2022 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate