Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Nostalgia anilor 60-80 - litoralul romanesc de alta data

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cei trecuti de 50 de ani, sper ca acest clip sa va aduca un zambet pe buze si sa readuca nostalgia acelor ani de pe litoralul romanesc.
Daca aveti amintiri din acea vreme, impartasiti-le cu noi.
In anii '70 nu eram nascut, insa imi pot da seama ce minunat era litoralul atunci vizionand acest clip.

edit: nu stiu daca topicul este incadrat corect



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9vXmzq9aY3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 22 June 2021 - 21:31.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Cred că 1972 am fost prima data la mare. La Eforie Sud.
Plaja foarte îngustă și aglomerata. Nu prea erau umbreluțe. Își punea lumea 4 bețe înfipte în nuisip și deasupra încă un cearșaf alb legat de ele. Alte detalii nu îmi mai amintesc. Am sa caut ceva foto daca mai am.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un clip care face comparatie


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/diJ9iRWj9C4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mamaia , cand arata a statiune turistica vs cand arata ca Fasia Gaza

Astazi arata ca un ghetou.

Spatii verzi, trotuare largi, bariera verde intre faleza si plaja, distanta intre hoteluri? Ce sa facem noi cu toate prostiile astea?

Attached Files


Edited by razor01, 22 June 2021 - 21:58.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Sa vezi acum la Eforie Nord ce lata e plaja. Și cred că mai toate plajele se vor largi.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrazor01, on 22 iunie 2021 - 21:55, said:

Mamaia , cand arata a statiune turistica

Vegetatia aia iti incanta ochiul. :)
Acum vreo 15 ani, statiune cu vegetatie de genul am mai intalnit doar prin sud, Venius, olimp.. nu imi mai aduc aminte. Era o asa liniste. Chiar te intorceai cu bateriile incarcate dupa cateva zile petrecute acolo.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Eu in filmul pus de scorpion am vazut mai multa verdeata acum decat atunci. :)
Poza din Mamaia nu pare din acelasi loc asa ca... mai incearca.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsorin147, on 22 iunie 2021 - 22:11, said:


Cred ca poza colegului este din mamaia nord.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2021 - 22:15.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Daca nu-s din acelasi loc / pozitie, e ca si cum ai compara mere cu pere si zici ca nu sunt struguri.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sigur, blocurile construite la 1m distanta unul de celalalt, pe toata suprafata disponibila, sunt doar in inchipuirea mea.

In realitate Mamaia in 2021 este o statiune plina de spatii verzi, de copaci, ceva de vis, nu arata deloc a ghetou...

Hai las-o ca macane rau de tot, ori ai interese comerciale in zona ori trolezi topicul.

Cum e posibil sa mergi pe faleza si sa te chiorasti printre gherete , tarabe si cacaturi de cluburi ca sa vezi marea? Unde s-a mai pomenit asa ceva?

Edited by razor01, 22 June 2021 - 22:50.


#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
In 1974 am fost pentru prima oara pe litoral, la Eforie Nord (sau poate Sud). Aveam 6 ani si urmam sa ma inscriu in clasa a I-a de scoala. Imi amintesc ca litoralul era mult mai curat, lumea mai civilizata, deservirea la cantina era mult mai apreciata. Imi mai amintesc ca in apa marii se zareau multe meduze spre deosebire de zilele de acum, asta inseamna ca apa era mai putin poluata.
Nu existau atatea masini, asa ca transportul s-a facut cu trenul. La ducere a fost mai putin aglomerat, am fost doar familia in compartiment, la intoarcere au fost mai multi in compartiment. Momentan, cam atat imi amintesc.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
O fi cum zici tu dar daca pozele nu-s din acelasi loc nu prea poti vorbi de comparatie.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In 1970 nu era nimic acolo unde vezi ghetoul din fotografia 2020.

Comparatia scoate in evidenta ce inseamna sa construiesti un loc pentru oameni si ce inseamna sa faci unul de tip ghetou.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Totusi, pare ca atunci erau mult mai multi oameni la mare la Mamaia. Cazari nu erau multe si nici masini sa te fatai de colo-colo. Unde stateau toti aia?

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,563
  • Înscris: 31.01.2010
Am fost in `65 cu parintii.
Mamaia, frumos, curat, straini multi.
Nasol la apa, ma pazeau sa nu intru adinc desi apa era linisita si eu inotam mai bine ca ei!
Mai bine ma simteam la Somes, acolo nu ma batea nimeni la cap sa nu intru in apa mare.
Cazarea la localnici, asigurau masa, casa in conditii mai bune decit la hotel.
Prin 89 am fost din nou cu sotia, copii, deja era jalnic.

Edited by Ion_Bumbu, 22 June 2021 - 23:13.


#16
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Sezonul incepea din 1Mai si se termina la sfarsitul lui Septembrie.Luna mai veneau nordici, care faceau baie in mare, se continua cu sindicalisti.In 1986 am lucrat o luna la hotel Flora, ca manipulant, aveam 16 ani, atunci am vazut, parcarile pline din jurul hotelului, si lumea isi facea salata de rosii, in castroane asezate pe capota masinilor.Nu toti erau cazati la hotel, multi dormeau pe saltele langa masini

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu atat imi aduc aminte: niste poloneze beton vindeau sapunuri Lux sau ce mama naibii erau, le tineau intre picioare, toti se buluceau la ele intre picioare, unii dupa sapun, altii, ca mine, dupa priveliste...
Generatia 75, va rog, nu dati cu parul, eram denaturat de mic, vorba bancului cu Bula, “si-n cap numa’ ...izda aveam, numa’ ...izda”

#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
nu stiu daca e cazul de nostalgie... imi aduc aminte ca mergeam cu parintii cu bilete luate prin sindicat (si nu erau chiar usor de luat), sau am stat chiar la particulari, ca apa de baut de la robinet era sarata pe la inceputuri, ca era coada la sala de mese si erau combinate mai multe hoteluri mai mici la o sala de mese, ca se putea alege felul de mancare pe ziua sau zilele urmatoare pe cartela, ca statiunile erau aglomerate si nu prea aveai ce face, plaja de asemenea aglomerata, de cum zicea cineva mai sus de betele si cearceaful alb legat intre bete, de shopurile de pe malul marii unde doar strainii putea cumparau in valuta.

Banuiesc ca si in ziua de azi e aglomerat si-mi aduc aminte ca dupa ce am ajuns peste ocean si am mers pentru prima data in Caraibe la un all inclusive sotia a ramas impresionata de cat de libera era plaja, de faptul ca erau sezolonguri pe plaja (gratis), ca puteai comanda bere gratis. Pratic il trimitea pe fi-meu de vreo 10 ani pe atunci sa-i aduca berea si le facea semn cu mana la ospatari din sezlong ca e pentru ea. Asta dupa ce veneam de pe litoralul romanesc de la sfarsitul anilor 90 ce incepuse sa se degradeze si unde te calcai in picioare pe plaja.

Edited by vladut01, 23 June 2021 - 04:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate