Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Care era faza cu Radio Luxemburg?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit că pe vremuri se asculta și Radio Luxemburg (pe care l-am mai văzut trecut și pe scale de radio, pe Unde Lungi = U.L. = L.W.). De ce era ascultat acest post? Muzică?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Sigur nu era Radio Erevan?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
era radio șanț

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
IMHO dpdv tehnic,  o statie puternica ca parametrii de emisie, prezenta istoric inca dinainte de WWII, pana si hitlericii au folosit-o in interes propriu dupa cucerirea Luxemburgului.
In plus, transmitand doar muzica fara comentarii politice, era mai putin predispusa la bruiajul "organilor".

#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Trecut pe scala de radioa nu insemna automat si ascultat ...

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Probabil ca Luxemburg a fost Bodul Europei de Vest vreo 50 de ani. De acolo i se trage faima si pozitia pe scala. VEFurile oare il aveau?

#7
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Pentru muzică fără reclame. Pentru muzica pop eu preferam Radio Monte Carlo. Când a intrat în funcțiune o stație de mare putere - Moscova 500KW - Radio Luxemburg nu s-a mai recepționat în România pe UL (cel puțin în zona mea).

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
De la moscova ce transmiteau? Muzica?

In ce ani erau toate astea?

La radio monte carlo ddadeau si modern talking si toate de genul?

Edited by cipri2bau, 19 June 2021 - 13:40.


#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcipri2bau, on 19 iunie 2021 - 13:40, said:

De la moscova ce transmiteau? Muzica?

In ce ani erau toate astea?

La radio monte carlo ddadeau si modern talking si toate de genul?
- Programul I (cred) al radioului lor național
- Sfârșitul anilor '60 și anii '70
- Modern Talking încă nu apăruse, se scoteau și discuri cu muzica de la Radio Monte Carlo, am avut unul cu "Sympathy" a lui Rare Bird

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Auzi dar la radiodifuziunea noastra dadeau numai ode imnuri si muzica usoara autohtona?

Si n-am inteles muzica aia usoara ce gen era? Pop rock sau un gen propriu. Ca de exemplu laura stoica sau dida dragan aveau melodii mai rock iar altii ceva mai pop sau mai de dans. Exista muzica usoara si in alte tari, adica in tarile normale vestice?

Edited by cipri2bau, 19 June 2021 - 14:04.


#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcipri2bau, on 19 iunie 2021 - 13:58, said:

Auzi dar la radiodifuziunea noastra dadeau numai ode imnuri si muzica usoara autohtona?

Si n-am inteles muzica aia usoara ce gen era? Pop rock sau un gen propriu. Exista muzica usoara si in alte tari, adica in tarile normale vestice?
Au nemtii slagare, dar iti trebuie nervi tari sau ceva tarie. O canta cand iau pauza la ski, probabil tine si de foame. Banuiesc ca exista o taxa pt. ascultat slagare, nu e ca si cum intri in saloon si baga ala un slagar.

#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Am mai vazut prin anii 90 radiouri care aveau posturile inscrise pe ecran. Imi pareau bune si performante ca ma gandeam uite ce bogatie de posturi si informatie, si-mi amintesc ca scria acolo si monte carlo si  berlin vilnius scopje belgrad bucuresti constanta.

#13
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Dădeau destulă muzică străină și Radio București, Iași, Cluj, Craiova, Tg Mureș. Aveam carnețel cu orele de difuzare,  la sfârșitul săptămanii erau "Radiorecording" și "Radio divertisment muzical", lunea "Meridiane melodii" etc. Am avut și noi profesioniști. Culmea era că la noi la radio se mai dădea "Je t'aime moi non plus" când în toată Europa catolică era interzis la inițiativa Vaticanului...

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Si in afara acelor emisiuni erau numai ode imnuri si muzica usoara autohtona?

Muzica usoara autohtona ce gen era?

Edited by cipri2bau, 19 June 2021 - 14:47.


#15
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Era muzică de toate genurile. După 1980 s-a cam stricat treaba când lingușitorii au început cu emisiuni gen "15 Ani lumină". Adevărul e că dacă aveai un pick-up și un magnetofon nu-ți prea păsa. "Trăgeam" cu prietenii muzică la greu. Pentru TV îmi făcusem o antenă dublă din cupru cu amplificator pentru "recepția transmisiei TV la mare distanță", prindeam iugoslavii mulțumitor.
Multe din formațiile românești erau "inspirate" de cele maghiare.

#16
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
În Craiova, după modificarea unei  Delia pe norma CCIR ascultam „202” pe FM de la sârbi și ne uitam , nopti întregi când erau maratoane de film, la K3. Nu cu traducere ca la bulgari ci cu subtitrare. Nu prea foloseam UL  sau UM decât pt „șopârliță”  Dar, da, îmi aduc aminte și de radio Luxemburg. Navigam noaptea pe scală. Aveam o antenă între două blocuri de zeci de metri cu izolatori de porțelan la capete.

Edited by orlandobarbulescu, 19 June 2021 - 16:32.


#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru cei ce nu au trăit în perioada respectivă nu au cum să știe cât de greu era să asculți muzică bună.  Cu greu găseam discuri vinil cu Pink Floyd, Deep Purple, Led zepp..  Culmea e că erau discuri ce le auzeam mai des pe posturile de afara decât în Ro. Florian din Transilvania spre exemplu ( după ce a plecat)  sau Phoenix. Nu-i auzeai pe aceștia la Radio Moscova.

The Final Cut l-am auzit prima dată la sârbi. Integral. Fara reclame L-am înregistrat noaptea pe casetă Am fost foarte mulțumit.

Edited by orlandobarbulescu, 19 June 2021 - 18:01.


#18
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Prin 1962, la o sedinta cu parintii, diriginta atragea atentia unui parinte ca fiul acestuia (totodata, colegul meu de banca de scoala primara) motaie la ore.

Asa am aflat ca noaptea asculta pe unde medii AM 1440 kHz Radio Luxemburg, topuri cu melodii "de rezistenta".

In naivitatea mea (parintii aveau un radio prea putin sensibil), imi inchipuiam ca melodii de rezistenta (in top) inseamna o compozitie care dura mult, o ora, sa asculti si sa vezi cat rezisti la stres... Doar asa imi explicam cum oboseste colegul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate