Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Care era faza cu Radio Luxemburg?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Povestita de taica-miu: circa 1970, la Cluj, sedinta UASCR (asociatia studentilor comunisti, what else?) pe centru universitar. Si vine un tavaras si le face studentilor teorie sa nu mai asculte Europa libera prin camine. Iar tovarasul era...
Spoiler
Deci e clar ca se asculta in draci. Sa nu mai pomenim de emisiunile lui Cornel Chiriac de la EL.

Cat despre R Luxemburg, se asculta mai mult in UK, pentru ca BBC impunea o cenzura nasoala muzicii (nu s-ar crede, dar asa era). Tot in UK mai ascultau posturi de radio care emiteau de pe vapoare, din afara apelor teritoriale ale UK.

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Cu ce tramvaiu' 5 deschid fişierele cu Radio Luxemburg?
Primul radio 3,14şobolan a fost chiar lângă Marea Britanie, în 1964. Mă gândesc că de la faptul că emitea de pe un vapor i-a zis radio pirat. Nu ştiu dacă era neapărat de cenzură, dar existau şi unele contracte cu muzicienii care spuneau cât şi cât pot difuza, cred că erau stabilite şi unele programe (am citit pe un forum Americănesc unde mai postez, dar nu mai ştiu pe unde e postul). M.B. avea unele chestii stângiste care i-au dăunat.

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdjl, on 19 iunie 2021 - 22:49, said:

Primul radio 3,14şobolan a fost chiar lângă Marea Britanie, în 1964. Mă gândesc că de la faptul că emitea de pe un vapor i-a zis radio pirat.
Sau asta, sau postul ala era un cerc trasat cu un sobolan pe diametru :) Au raschetat podeaua navei cu dintii sobolanului.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am reuşit să ascult unul dintre jingleurile Radio Luxemburg. Cică unii din Marea Britanie îl considerau radio pirat, că avea emisiuni în Lb. Engleză, dar nu avea licenţă pentru Marea Britanie.
Amintiri: https://www.offringa...oluxembourg.htm
Postul emitea şi pe Medii. Rămăsesem cu impresia că era doar pe Lungi.
Anca12, te credeam cam de 38-42 de ani, dar văd că eşti mai mare decât părinţii mei.

#23
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
@djl:  Da, sunt senior senior. Numai ca, unul a murit, altii au preluat acest cont. Suntem mai multi pe un acelasi cont.

Ca sa asculti ce am postat, incearca cu VLC media player.

Uite si un playlist ascultat de un senior. Faci clic-dreapta pe fisier si alegi Add to VLC media player's Playlist. Se deschide VLC si din Menu alegi View --> Playlist. Se deschide o lista si dai clic pe rand pentru a trece de la un radio la altul. Eu le am cu grecii, cu america de sud, cu dixieland, blues, big bend si altele.

Attached Files



#24
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Postpufonel, on 19 iunie 2021 - 22:21, said:

Tot in UK mai ascultau posturi de radio care emiteau de pe vapoare, din afara apelor teritoriale ale UK.

Apropo de asta, de vazut neaparat filmul asta. Se mai gaseste si sub denumirea de "The boat that rocked".

#25
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postorlandobarbulescu, on 19 iunie 2021 - 16:30, said:

Nu prea foloseam UL  sau UM decât pt „șopârliță”  Dar, da, îmi aduc aminte și de radio Luxemburg. Navigam noaptea pe scală. Aveam o antenă între două blocuri de zeci de metri cu izolatori de porțelan la capete.
Ce soparlita ascultai tu pe UL sau UM ?

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Cel mai bine era sa asculți emisiunile Metronom ale lui Radu Teodor zilnic de la 17.10 dupć știri sau duminica Metronom by request sau seara de la 22 parcć erau emisiunile lui Andrei Voiculescu la radio EL.

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Tu nu erai ceva granicer pe granita? La voi era liber la Europa? Posted Image

Scuze, te-am confuzat. Se mai petrece. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 20 June 2021 - 20:30.


#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostKLMN, on 20 iunie 2021 - 14:38, said:

Ce soparlita ascultai tu pe UL sau UM ?
Cam asa e. EL era doar pe scurte. Pe UM era Vocea Americii, care aveau un emitator prin Grecia. Se auzea destul de bine, mult peste EL.

#29
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

View Postpufonel, on 20 iunie 2021 - 21:03, said:

Cam asa e. EL era doar pe scurte. Pe UM era Vocea Americii, care aveau un emitator prin Grecia. Se auzea destul de bine, mult peste EL.
Kavala , 792 kHz MW , dar nu transmitea tot timpul VOA .
l-au inchis prin 2000

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu, erau doar 2 ore seara, de la 20 la 22, daca nu ma insel. Posibil sa fi fost si ziua.

La VOA tin minte ca avea Mircea Crisan o rubrica de satira la adresa Ceausestilor. Ii spuneau "transatlanticul", deoarece Crisan emigrase in Germania.

#31
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Postpufonel, on 26 iunie 2021 - 21:56, said:

Nu, erau doar 2 ore seara, de la 20 la 22, daca nu ma insel. Posibil sa fi fost si ziua.

La VOA tin minte ca avea Mircea Crisan o rubrica de satira la adresa Ceausestilor. Ii spuneau "transatlanticul", deoarece Crisan emigrase in Germania.

Mai era si dimineata o emisiune scurta de la 6.30 la 6.45.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate