Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Intesa Sanpaolo Bank Romania - rata buna dobanda plan de economii

- - - - -
  • Please log in to reply
1175 replies to this topic

#55
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdarkangel2, on 14 septembrie 2022 - 17:42, said:


Unul din motivele pentru care nu lucrez niciodata cu cash, doar electronic caci acolo exista mereu "marunt"... la USD nu poti face asta , sunt comisioane SWIFT prea mari, este mai ieftin sa obtii permis port-arma si sa-i duci cu rucsacul


Ma duceam in alta parte, chiar daca dobanda era mai mica... nu aveam unde, in curte nu mai aveam loc sa-i ingrop, Intesa fusesera ultimii cu 1.5% USD / 2 ani pe vremea cand picasera dobanzile tare de tot

Edited by Razvan319, 14 September 2022 - 17:49.


#56
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 17:48, said:

Unul din motivele pentru care nu lucrez niciodata cu cash, doar electronic caci acolo exista mereu "marunt"... la USD nu poti face asta , sunt comisioane SWIFT prea mari

Da, urasc SWIFT (principalul motiv pentru care nu operez cu USD).

Ma gandeam la:
- schimb USD in RON la curs negociat (schimb in cont, nu cash)
- mut RON la banca 2 prin transfer bancar => cost = zero
- schimb RON in USD la curs negociat la banca 2 (tot schimb in cont, nu cash)

Asta doar daca reusesti sa negociezi cursuri de schimb apropiate la cele doua banci...

Mie mi se pare complicat...

#57
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdarkangel2, on 14 septembrie 2022 - 19:15, said:

Da, urasc SWIFT (principalul motiv pentru care nu operez cu USD).

Ma gandeam la:
- schimb USD in RON la curs negociat (schimb in cont, nu cash)
- mut RON la banca 2 prin transfer bancar => cost = zero
- schimb RON in USD la curs negociat la banca 2 (tot schimb in cont, nu cash)

Asta doar daca reusesti sa negociezi cursuri de schimb apropiate la cele doua banci...

Mie mi se pare complicat...

Randamentul scade - ca si in fizica - cu cat exista mai multe schimburi.

#58
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Daca ai sume mari in USD, un transfer swift e mai ieftin decat "spread-ul" dintre cursul de vanzare si cel de cumparare USD, operat de banci. Taxele Swift nu ar trebui sa depaseasca 5-10 USD+0.2%.

#59
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
La Intesa cu schimbul la curs BNR ar fi fost un avantaj , intr-adevar, dar poate Dumnezeu a inventat USD ca sa nu tinem totul in EUR, parca n-ar fi crestineste toate lichiditatile sa plece numai in titluri, trebuie ani de munca la titluri sa diversifici scadentele, asa cu bancile e putin mai simplu, stii ca ai in lunie x,y,z maturari , ai in safe x k rezerva, stii ca esti acoperit daca-ti rupi un picior.

Si poate pica imobiliarele, cu banca ai lichiditati instant sa iei o casa. Cu titlurile, nu. Plus ca toata lumea se plange de o vreme ca da faliment statul.

View Postwertyck, on 14 septembrie 2022 - 20:26, said:

Daca ai sume mari in USD, un transfer swift e mai ieftin decat "spread-ul" dintre cursul de vanzare si cel de cumparare USD, operat de banci. Taxele Swift nu ar trebui sa depaseasca 5-10 USD+0.2%.

Cred ca glumesti, nu ? Ia exemplu Intesa - care este pe jumatate in lantul SWIFT - 0,15% min. echiv. 10Euro, max. echiv. 600 Euro.

Ca si comparatie impozitarea la sursa este de 10% (numai din dobanda) pe an si Intesa sa-mi ia doar la un transfer 0.15 % din tot ???

Edited by Razvan319, 14 September 2022 - 20:40.


#60
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 14 septembrie 2022 - 20:26, said:

Taxele Swift nu ar trebui sa depaseasca 5-10 USD+0.2%.

Avem o probabilitate pentru formula asta?
E bazata pe statistica / experienta sau exista ceva mai concret in spatele ei?
Intreb pentru ca eu nu am gasit absolut nimic atunci cand am studiat problema (acum ceva ani)...
Si nici n-am suficiente transferuri SWIFT incat sa scot o statistica...

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 20:30, said:

La Intesa cu schimbul la curs BNR ar fi fost un avantaj , intr-adevar, dar poate Dumnezeu a inventat USD ca sa nu tinem totul in EUR

Da, bravo, buna asta, nu m-am gandit in felul asta.... :D

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 20:30, said:

parca n-ar fi crestineste toate lichiditatile sa plece numai in titluri, trebuie ani de munca la titluri sa diversifici scadentele

Am solutia la problema asta: investesti doar in titluri cu scadenta mai mica de 1 an (RON) sau 2 ani (EUR).
Daca aplici regula asta, ramai cu putine titluri! :D

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 20:35, said:

ai in safe x k rezerva, stii ca esti acoperit daca-ti rupi un picior.

Da, nu bagam toti banii in titluri, o suma pentru urgente ramane in depozite bancare.

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 20:35, said:

Si poate pica imobiliarele, cu banca ai lichiditati instant sa iei o casa. Cu titlurile, nu.

Solutia de mai sus asigura ca iti iei banii inapoi in maxim 1 an (RON) sau 2 ani (EUR).
In cazul EUR: trebuie sa treci cu bine doar de primii 2 ani caci dupa asta vei avea mereu titluri care ajung la maturitate de mai multe ori pe an (presupunand ca statul continua sa emita Fidelis, desigur). Daca statul nu mai emite Fidelis, ii bagam in depozite bancare pana emite din nou...
Ideea este sa ai maturitati la fiecare 3- 6 luni: fie maturitati de depozit la termen, fie maturitati de titluri...

#61
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdarkangel2, on 14 septembrie 2022 - 20:44, said:

Ideea este sa ai maturitati la fiecare 3- 6 luni: fie maturitati de depozit la termen, fie maturitati de titluri...

Da, ar fi ideal insa disponibilitatea subscrierilor e mult mai limitata ca depozitele bancare.
Ar trebui sa ai cate 10k la cate 3 luni timp de 2 ani ca sa se intample Gradina Edenului de care vorbesti ... Si scadentele sumelor sa fie anterior perioadelor de subscriere
Daca s-au maturat in schimb depozite bancare cate 20k la fiecare 5 zile in septembrie nu mai ai cum - nu si daca ai avut 2 ordine de 50k pe aceeasi subscriere si tot asa . Nici nu mai vorbim de teama ca FIC iti garanteaza numai 20 per broker si nu apar in portofoliu decat dupa 16. Nici nu mai pomenesc ca nu se uscase inca cerneala pe alte trasferuri in august si de-atunci nu s-a lipit nici o tranzactionare din motiv de +0.001, asa ca tot la subscriere s-au dus.

#62
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 20:35, said:


Cred ca glumesti, nu ? Ia exemplu Intesa - care este pe jumatate in lantul SWIFT - 0,15% min. echiv. 10Euro, max. echiv. 600 Euro.

Ca si comparatie impozitarea la sursa este de 10% (numai din dobanda) pe an si Intesa sa-mi ia doar la un transfer 0.15 % din tot ???
Nu glumesc. Eu făceam o comparație între taxa SWIFT și schimbul valutar USD lei USD. Diferența între cursul la vânzare USD și ulterior la cumpărare, e de cel putin 0.25%-0.3%. pe când taxele Swift sunt 0.2% sau 0.15%, deci mai mici. Nu am spus că e și avantajos pentru tine acest comision SWIFT.

Am făcut doar un calcul rapid uitandu-ma pe diferite liste de comisioane ale diferitelor bănci.

View Postdarkangel2, on 14 septembrie 2022 - 20:44, said:



Avem o probabilitate pentru formula asta?
E bazata pe statistica / experienta sau exista ceva mai concret in spatele ei?
Intreb pentru ca eu nu am gasit absolut nimic atunci cand am studiat problema (acum ceva ani)...
Si nici n-am suficiente transferuri SWIFT incat sa scot o statistica...


Am zis sume mari pentru că la sume mici transferate , cei 5 sau 10 USD au pondere mai mare decat acei 0.3%,

Attached Files


Edited by wertyck, 15 September 2022 - 07:25.


#63
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 15 septembrie 2022 - 07:27, said:

Am zis sume mari pentru că la sume mici transferate , cei 5 sau 10 USD au pondere mai mare decat acei 0.3%,

Da, am inteles ce ai zis; intrebarea mea n-a fost clara; reformulez:

View Postwertyck, on 14 septembrie 2022 - 20:26, said:

Taxele Swift nu ar trebui sa depaseasca 5-10 USD+0.2%.

In contextul transferurilor de sume suficient de mari (astfel incat cei 5-10 USD devin nesemnificativi iar procentul 0.2% devine semnificativ):
Avem o probabilitate pentru procentul maxim de 0.2%?
E bazat pe statistica / experienta sau exista ceva mai concret in spatele lui (o regula scrisa, un contract) care garanteaza ca niciodata nu poate depasi 0.2%?

Mai simplu spus: este garantat (printr-un document scris) faptul ca taxele SWIFT nu pot depasi un anumit nivel (chiar si procentual)?

#64
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 21:12, said:

Da, ar fi ideal insa disponibilitatea subscrierilor e mult mai limitata ca depozitele bancare.
Ar trebui sa ai cate 10k la cate 3 luni timp de 2 ani ca sa se intample Gradina Edenului de care vorbesti ... Si scadentele sumelor sa fie anterior perioadelor de subscriere

Da, daca nu vrei sa tranzactionezi, nu merge.
Daca esti dispus sa tranzactionezi, se poate face ceva (sau nu in functie de situatia concreta in care te afli).

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 21:12, said:

Daca s-au maturat in schimb depozite bancare cate 20k la fiecare 5 zile in septembrie nu mai ai cum.

Sa presupunem ca ai obtinut 100k (prin maturizarea unor depozite la date apropiate). Procedezi astfel:
- 20k merg in depozite pe perioada de 6 luni
- 20k merg in depozite pe perioada de 1 an
- (eventual) 20k merg in depozite pe perioada de 9 luni
- 5k merg in ordine de cumparare pe titlul cu maturitatea cea mai apropiata
- 5k merg in ordine de cumparare pe titlul cu maturitatea a doua (ca apropiere)
- 5k merg in ordine de cumparare pe titlul cu maturitatea a treia (ca apropiere)
- 5k merg in ordine de cumparare pe titlul cu maturitatea a patra (ca apropiere)
- restul de 40k raman in cont curent la banca

Imediat dupa ce se executa unul din ordinele de 5k (alegi un bid astfel incat ordinul tau sa fie intre primele 5 bid-uri minimizand astfel perioada de asteptare), transferi 5k din contul curent si creezi un alt ordin de cumparare pentru acelasi titlu (sau pentru alt titlu astfel incat sa detii cam aceeasi cantitate din fiecare titlu).

Dupa chinuiala initiala, in viitor, depozitele / titlurile se vor maturiza la momente diferite si vor fi mai usor de gestionat.

Sigur ca strategia asta trebuie adaptata la situatia fiecaruia:
- daca este vorba despre EUR, nu va functiona deoarece titlurile in EUR nu sunt lichide; pe de alta parte insa, la sume mari de bani poate ca ar trebui:
  1 sa te gandesti la alte tipuri de investitii (imobiliare?) si sa pastrezi sume mai mici pentru titluri / depozite
  2 sa subscrii sume mai mari (cand prinzi o oferta noua de Fidelis) si pe perioade lungi (ca sa scapi de ele)
- daca vezi ca nu ti se executa ordinele de cumparare la bid-uri care ofera randamente satisfacatoare (ex: mai mari decat un depozit bancar), poate ar trebui sa directionezi sume mai mari in depozitele bancare

Edited by darkangel2, 15 September 2022 - 08:43.


#65
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019
Pentru depozitul la termen în lei deschis pe 9 luni cu suma minimă 25.000 Lei,  te bucuri de dobândă de 8,75%  pe an pentru depozite deschise în sucursale și dobândă de 9,00% pe an dacă îți deschizi depozitul prin Internet Banking.
https://www.intesasa...-la-termen.html

Deci cam 8.2% p.a. curat (dupa taxa de 10%) cu scadenta dupa 9 luni.

Alternativa: titlul de stat R2312A cu 8.3% p.a. (214k RON disponibili acum la pret ask 95.1), cu scadenta dupa 1 an si 2 luni.

#66
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 27.11.2008
Deci 10% la depozit de 5 luni la TBI sau 9% la depozit de 9 luni la Intesa. Buna oferta

#67
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostDrizzt89, on 07 octombrie 2022 - 18:47, said:

Deci 10% la depozit de 5 luni la TBI sau 9% la depozit de 9 luni la Intesa. Buna oferta

Întesa e FGBD Ro la 100k, TBI , nu.

#68
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View PostDrizzt89, on 07 octombrie 2022 - 18:47, said:

Deci 10% la depozit de 5 luni la TBI sau 9% la depozit de 9 luni la Intesa. Buna oferta

Exact: chiar foarte buna....
.... pentru cei care nu vor BGN cand o crapa TBI (cum a zis colegul @sinmbad)! :)

Suntem diferiti si nu e nimic in neregula cu asta...

#69
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 wertyck, on 14 septembrie 2022 - 20:26, said:

Daca ai sume mari in USD, un transfer swift e mai ieftin decat "spread-ul" dintre cursul de vanzare si cel de cumparare USD, operat de banci. Taxele Swift nu ar trebui sa depaseasca 5-10 USD+0.2%.

Astea s taxele de exemplu la BT numai la EUR, la USD e jale pe la toți, uzual se transporta cu sacosa pe blat, comision NIL.

 darkangel2, on 08 octombrie 2022 - 13:55, said:



Exact: chiar foarte buna....
.... pentru cei care nu vor BGN cand o crapa TBI (cum a zis colegul @sinmbad)! :)

Suntem diferiti si nu e nimic in neregula cu asta...

Sunt dobânzi p.a. ?

Edited by Razvan319, 08 October 2022 - 23:02.


#70
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

 Razvan319, on 08 octombrie 2022 - 23:03, said:

Sunt dobânzi p.a. ?

Daca te referi la dobanda 9% de la Intesa atunci da, este dobanda p.a. (doar ca statul te taxeaza cu 10% deci ramai cam cu 8.2% p.a.).

#71
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
buna oferta de la Intesa

Asteptam
1. sa ofere si o aplicatie pe mobil
2. sa inroleze cardurile in apple pay (google pay)

Va face concurenta serioasa Libra , Raiffeisen si altele care le stiti

#72
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.09.2022
Dobânda de mai sus este condiționată, nu poti deschide un depozit pur si simplu si sa beneficiezi de ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate