Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Intesa Sanpaolo Bank Romania - rata buna dobanda plan de economii

- - - - -
  • Please log in to reply
1170 replies to this topic

#1
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Salut!

M-am uitat pe site-ul conso.ro si la secțiunea "Conturi de economii" am observat faptul ca cea mai mare rată a dobânzii este oferita de banca Intesa Sanpaolo. Valoarea ratei este de 2.38% pe an, mai mică decât cea a unui depozit deschis tot la banca asta.

Voi ce părere aveți de acest produs financiar de la Intesa Sanpaolo?
merita sa incerc crearea unui plan de acumulare?

Merci.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Sincer? E de toata jena!

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
Mai bine cumpara actiuni din energie electrica,romgaz,transgaz,PETROM  care va creste mult in viitor,nuclearelectrica si hidroelectrica pe viitor.la acestea iei dividend mai mare ca dobanda bancii si creste si pretul lor.
Faliment exclus la astea

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Sau titluri de stat, ca sunt emisiuni lunare, tendinta e in crestere, la dobanda ma refer.

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
.

Edited by cattavencu, 18 June 2021 - 09:37.


#6
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View Postgabiibag, on 18 iunie 2021 - 00:37, said:

Valoarea ratei este de 2.38% pe an, mai mică decât cea a unui depozit deschis tot la banca asta.
Este mai mare, nu mai mica decat la depozit (2% conform siteului citat de tine).

View Postgabiibag, on 18 iunie 2021 - 00:37, said:

am observat faptul ca cea mai mare rată a dobânzii este oferita de banca
;)

#7
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Da, am gresit. Am vrut sa spun ca rata dobanzii de la planul de economii este mai mare decat cea de la depozitul la termen pentru aceasta banca.
Intr-adevar, e mai mică decât rata inflației , însă ma gandeam ca ar fi un mod de investire mult mai sigur in cazul in care vrei sa bagi sume mari de bani.


@rim80. Cred ca e mai OK sa faci la CEC un depozit. E rata mai mare acolo. Oricum, în cele 2 cazuri ai banii blocați pentru a nu pierde dobanda.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Aparent la CEC e dobanda mai mare dar daca scazi impozitul de 10%  o sa vezi ca ramai cu mai putini bani ca la titlurile de stat unde dobanzile nu sunt impozabile.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca scazi si rata inflatiei o sa constati ca nu iei, ci dai

#10
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postgabiibag, on 18 iunie 2021 - 00:37, said:

Salut!

M-am uitat pe site-ul conso.ro si la secțiunea "Conturi de economii" am observat faptul ca cea mai mare rată a dobânzii este oferita de banca Intesa Sanpaolo. Valoarea ratei este de 2.38% pe an, mai mică decât cea a unui depozit deschis tot la banca asta.

Voi ce părere aveți de acest produs financiar de la Intesa Sanpaolo?
merita sa incerc crearea unui plan de acumulare?

Merci.

Au fost buni vreo 2 ani

#11
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 07 august 2022 - 13:37, said:

Zi-ne in exemplu si de ce , au comisioane mari si dobanzile lor au cazut.

Pentru ca se pot schimba 1500 EUR pe zi la curs BNR (la fel ca la Raiffeisen) - acum pot sa schimb 3000 EUR pe zi la curs BNR.
Pachetul "Tranzactional Plus" (https://www.intesasa...-cont-plus.html) are zero comisioane daca incasezi lunar 1000 lei.

Poate dobanzile au scazut acum da' in viitor pot creste din nou, cine stie...
Planul meu este sa am cont la cat mai multe banci (doar cele care ofera zero comisioane, ca sa nu platesc absolut nimic) ca sa pot sa le folosesc oricum am nevoie, oricand am nevoie.
Da, sunt absolut malefic! :D

#12
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 07 august 2022 - 14:02, said:

Pentru ca se pot schimba 1500 EUR pe zi la curs BNR (la fel ca la Raiffeisen) - acum pot sa schimb 3000 EUR pe zi la curs BNR.
Pachetul "Tranzactional Plus" (https://www.intesasa...-cont-plus.html) are zero comisioane daca incasezi lunar 1000 lei.

Poate dobanzile au scazut acum da' in viitor pot creste din nou, cine stie...
Planul meu este sa am cont la cat mai multe banci (doar cele care ofera zero comisioane, ca sa nu platesc absolut nimic) ca sa pot sa le folosesc oricum am nevoie, oricand am nevoie.
Da, sunt absolut malefic! Posted Image

Ai grija, asa am fost si eu, pana la primul CASS neplatit (de care nu stiam, somatia de plata - plicul negru - a fost pierduta de catre posterita, am declansat ancheta mare atunci dar tot eu am fost bun de plata, ea a primit mustrare ...) cand mi-au instituit poprire pe toate conturile la toate bancile, m-a costat mai mult poprirea / dezpoprirea decat somatia de plata, acum nu stiu cum sa fac sa am cat mai putine conturi deschise la cat mai putine banci ...

Totusi, e geniala optiunea, nu aveam idee de ea, la cat am pierdut cu casele de schimb pana acum ...

Edited by Malineanu, 07 August 2022 - 18:23.


#13
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Același lucru oferă și Unicredit, în limita a 1000 EUR/USD pe zi sau Raiffeisen, 1500 EUR/ zi, tot la curs BNR.

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdaddypuff, on 07 august 2022 - 18:59, said:

Același lucru oferă și Unicredit, în limita a 1000 EUR/USD pe zi sau Raiffeisen, 1500 EUR/ zi, tot la curs BNR.

Sunt client Raiffeisen si n-aveam habar de asta, scrie pe undeva ?

#15
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Sigur. Link: https://www.raiffeis...aiffeisen-bank/

Sper să nu se considere off-topic.

#16
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 07 august 2022 - 18:21, said:

Ai grija, asa am fost si eu, pana la primul CASS neplatit

Eu imi asum greselile mele si platesc pentru ele.
Problema mea e ca ailalti nu vor sa-si asume nimic...
Noi sa fim sanatosi! :)

#17
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdaddypuff, on 07 august 2022 - 21:30, said:

Sigur. Link: https://www.raiffeis...aiffeisen-bank/

Sper să nu se considere off-topic.

N-ar fi offtopic daca ar exista o oferta echivalenta la Intesa (sau altii) , cu USD. La Intesa am exclusiv USD, banuiesc ca acest tip de oferta este doar pt EUR ?...

Deoarece cu USD te plimbi ceva mai greu intre banci ...

View Postdarkangel2, on 07 august 2022 - 21:41, said:

Eu imi asum greselile mele si platesc pentru ele.
Problema mea e ca ailalti nu vor sa-si asume nimic...
Noi sa fim sanatosi! Posted Image

Din partea mea sa ai cat mai multe conturi, nu e obligatoriu ce i se intampla unuia, sa i se intample si altuia !... Fiecare reactioneaza conform experientei de viata. Eu doar am fost de parere ca cu cat sunt mai multe, cu atat esti mai expus cheltuielilor din cazul precitat - care greu pot fi opuse tertilor dat fiind ca este contractul tau cu (fiecare) banca.

Edited by Malineanu, 07 August 2022 - 21:48.


#18
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019
La Intesa pe pagina scrie:
"Astfel, în limita echivalentului a 1.500 EUR* pe zi, poți face schimburi valutare între LEI, EUR, USD și GBP, la cursul BNR valabil la data efectuării schimbului valutar."

Nu sunt sigur, da' as putea sa jur ca si la Raiffeisen e aprox. la fel. Pune o intrebare pe thread-ul Raiffeisen!

Dar da, USD are problema ca platesti comisioane marisoare (si nedefinite dinainte) cand vrei sa-i muti la alta banca.
Macar daca vrei sa-i muti intre Intesa, Raiffeisen sau Unicredit (Unicredit a schimbat recent pachetele si contul USD nu mai este gratuit, exista comision de administrare) poti oricand sa-i schimbi cate 1500 / 1000 EUR pe zi la curs BNR la banca sursa in RON, sa-i muti in RON la banca destinatie si apoi la sa-i schimbi la inapoi in USD...
Sigur, daca ai suma mare de tot, nu e foarte distractiv sa faci asta... Posted Image

Edited by darkangel2, 07 August 2022 - 21:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate