Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Intesa Sanpaolo Bank Romania - rata buna dobanda plan de economii

- - - - -
  • Please log in to reply
1170 replies to this topic

#37
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
alex, nu pe Libra ți-a cășunat?

#38
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
da desigur

pentru faptul ca anulasera posibilitatea de a lichida partial depozitele

libra a revenit

sa vedem cum se mai comporta si intesa

orice parteneriat are limitarile lui

#39
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
La incasari lei sau euro in cont au comision?
Exista optiunea de primi bani pe card prin portare de pe alt card de la alta banca?

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Orice card Visa sau Mastercard cu BIN de Romania(exceptând cele pentru bonurile de masa) poate fi folosit la mutarea banilor între conturile asociate cardurilor. Deci și cel Intesa Sanpaulo. Daca nu are opțiunea de portare a banilor in aplicația bancară, poți folosi gratuit SelfPay Now.
Din ce am citit în lista de comisioane, nu ai comision de încasare.

Edited by wertyck, 03 September 2022 - 18:50.


#41
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
Merci. Poate ne spune un client si de posibilitatea de portare a banilor de pe cardul altei bănci pt a nu folosi aplicatii terțe

#42
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 Darius2022, on 03 septembrie 2022 - 18:15, said:

La incasari lei sau euro in cont au comision?
Exista optiunea de primi bani pe card prin portare de pe alt card de la alta banca?

Nu ai comisioane la încasare/plata în RON și EUR (local și EU)

Ai putea detalia mecanismul de portare?

Edited by amadeus79, 04 September 2022 - 13:56.


#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
E vorba de folosirea datelor cardului bancar, pentru a muta banii de pe contul asociat acelui card în contul bancar al celui de al doilea card.(folosind aplicații ca SelfPay Now, Libra Journey, Volt, Card2card transfer)
Referitor la aplicații bancare care permit acest lucru, e vorba de acel top up (adăuga bani in cont de pe un card bancar) in aplicația Revolut, "Porteaza-ti banii" in aplicația bancară ING,Homebank sau Libra Bank.... folosind un card bancar de al tau de la alta banca.

Similar ai și la BT opțiunea de a porta banii de pe alt card, cu aplicația BT Pay.

Edited by wertyck, 04 September 2022 - 14:26.


#44
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
o singura observatie

cardul intesa nu poate fi inrolat in google pay sau apple pay , deocamdata

poate in viitor

daca uiti pinul se emite din nou cardul , taxa 15 lei

in rest e ok

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Dar ai portița să îl inrolezi cardul Intesa în Curve și apoi cardul Curve înrolat în Google Pay sau Apple Pay. Curve e un portofel de carduri.

#46
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
cine (mai) are Curve

#47
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Conservatorii mai au...

#48
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019

 Darius2022, on 03 septembrie 2022 - 22:19, said:

Poate ne spune un client si de posibilitatea de portare a banilor de pe cardul altei bănci pt a nu folosi aplicatii terțe

Tocmai m-am uitat in aplicatia IB a Intesa si nu am gasit optiunea de a porta bani (daca exista, au ascuns-o bine).
Din cate imi amintesc, nici Idea::Bank nu avea o astfel de optiune (pare ca ambele banci folosesc acelasi produs IB).

#49
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 darkangel2, on 04 septembrie 2022 - 19:53, said:

Tocmai m-am uitat in aplicatia IB a Intesa si nu am gasit optiunea de a porta bani (daca exista, au ascuns-o bine).
Din cate imi amintesc, nici Idea::Bank nu avea o astfel de optiune (pare ca ambele banci folosesc acelasi produs IB).


@darkangel2, gasisei la IB în limita echivalentului a 1.500 EUR* pe zi, poți face schimburi valutare între LEI, EUR, USD si GBP, la cursul BNR valabil la data efectuării schimbului valutar. Oferta este disponibilă pentru schimburile valutare între conturile proprii deschise la Intesa Sanpaolo Bank.

Ma interesa daca ai mai gasit o oferta echivalenta si la oricare altii, eu de la IB as cam vrea sa plec , momentan ei sunt cu dobanzile la pamant - le-am fost mai multi ani client - desi as mai ramane numai pt asta (conversie la curs BNR).

Mai precis am USD de schimbat in EUR. Nu ca as fi sigur ca acum e momentul sa-i schimb, vad ca tot cresc, insa la un moment dat va trebui sa-i schimb, nu gasesc deloc titluri in USD.

#50
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019

 Razvan319, on 10 septembrie 2022 - 15:36, said:

Ma interesa daca ai mai gasit o oferta echivalenta si la oricare altii

Doar la Unicredit si Raiffeisen (vezi o pagina in urma):
- Raiffeisen permite doar schimburi EUR - RON
- Unicredit permite schimburi intre mai multe valute insa conturile curente in alte valute (necesare operatiei de schimb valutar) au comision de administrare (daca nu ai oferta BF)

In locul tau, eu as schimba USD in EUR (oricand crezi tu ca e un moment bun) si as pastra EUR; e un chin sa ai USD caci  oriunde vrei sa-i muti, trebuie sa platesti comision la prea-minunatele "bani intermediare".

#51
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Ai dreptate insa la USD de ani buni dobanzile bancare au fost mult superioare si sustinut, fara sa se clatine - comparativ cu EUR plus ca a venit precum un cadou schimbarea paritatii USD /EUR care a fost semnificativa, substantiala, la sume mari castigul este cat un apartament de 2 camere, care apare gratis, din senin,  neimpozabil, castig cu risc asumat zero.

Ma interesa conversia facuta de Intesa deoarece sunt atras de titlurile de stat pe care nu le gasesc decat in EUR insa probabil cam tot acolo ar fi si cu USD la 3% impozabili 20%, si cu titluri neimpozabile la 2.65%.

#52
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019

 Razvan319, on 10 septembrie 2022 - 16:42, said:

Ma interesa conversia facuta de Intesa deoarece sunt atras de titlurile de stat pe care nu le gasesc decat in EUR insa probabil cam tot acolo ar fi si cu USD la 3% impozabili 20%, si cu titluri neimpozabile la 2.65%.

Mda, iti inteleg dilema... :D

Din moment ce e cam la fel, votez (tot) cu:
1 schimba ACUM USD in EUR (deci "adjudeca-ti premiul"); daca nu faci acest pas, inseamna ca cresterea USD nu ti-a adus niciun castig....
2 investeste EUR in titluri cu 2.65%
3 mai tarziu, daca scade iar USD => schimba EUR in USD, asteapta sa creasca iar USD si repeta de la pasul 1

Parerea mea, decizia ta e singura corecta!

#53
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 darkangel2, on 10 septembrie 2022 - 19:26, said:

Mda, iti inteleg dilema... Posted Image

Din moment ce e cam la fel, votez (tot) cu:
1 schimba ACUM USD in EUR (deci "adjudeca-ti premiul"); daca nu faci acest pas, inseamna ca cresterea USD nu ti-a adus niciun castig....
2 investeste EUR in titluri cu 2.65%
3 mai tarziu, daca scade iar USD => schimba EUR in USD, asteapta sa creasca iar USD si repeta de la pasul 1

Parerea mea, decizia ta e singura corecta!

Ai dreptate in felul tau desi conversia se poate face doar la Intesa convenabil si azi iar m-au suparat, ca de obicei, astia niciodata n-au "marunti" sa-ti plateasca dobanzile in ziua scadenta, au un fel a lor de a tine mereu bani ca sa-ti ia comision la incasare de la ghiseu, desi in data scadenta comisionul este zero dar daca n-au "marunti" (tot ce este sub 100), raman azi 90, maine raman 60 si tot asa.

Azi le-am zis sa-mi dea rotunjit in plus ca data trecuta n-au avut 90 USD sa-mi dea si au ramas aiurea in contul curent. Au zis, ok, dar platiti 5 USD comision ! Deci iar au ramas bani la ei ca n-au avut marunti si daca e cu comision fortat, o sa fie in curand cand inchid conturile la ei.

Nu vad in lista de comisioane plata USD la ghiseu cu cat este comisionata dar nu mai pierd timpul cu ei, desi este o oferta tentanta schimbul intervalutar la curs BNR mi se par in rest diletanti, la alte banci exista altfel de abordari, au fost banci care mi-au platit la dolar dobanzile si restul de 50 centi mi-au dat lei. Doar la Intesa nu se poate.

Acum cativa ani mi-au deschis si administrat si RON si EUR si USD deoarece mi-au spus initial ca altfel nu se poate USD, dupa un an de platit aiurea administrare RON si EUR am reusit in urma unei reclamatii sa inchid RON si EUR. Japca de 2 lei, la alte banci nu intalnesti asa ceva.


Revenind:
1 schimba ACUM USD in EUR (deci "adjudeca-ti premiul"); daca nu faci acest pas, inseamna ca cresterea USD nu ti-a adus niciun castig.... Totusi, de mult ani incoace, USD are dobanzi bancare net superioare titlurilor, chiar daca scadem impozitul de 20% din dobanda de 3% tot ramanem peste 2.65

2 investeste EUR in titluri cu 2.65% - am subscris deja si acolo, astept nerabdator sa treaca data de 16 sa le vad in portofoliu

3 mai tarziu, daca scade iar USD => schimba EUR in USD - totusi, cu 1500 EUR / zi cat permite Intesa imbatranesc pana comut valutele si in tot acest timp nu vor produce fructe

Totusi, da, am un mic regret ca parasesc Intesa, pt schimbul ala la curs BNR. Dar oricand n-o sa dorm noaptea din cauza asta imi deschid iar conturi la ei.

#54
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019

 Razvan319, on 14 septembrie 2022 - 16:40, said:

astia niciodata n-au "marunti" sa-ti plateasca dobanzile in ziua scadenta, au un fel a lor de a tine mereu bani ca sa-ti ia comision la incasare de la ghiseu, desi in data scadenta comisionul este zero dar daca n-au "marunti" (tot ce este sub 100), raman azi 90, maine raman 60 si tot asa.

Azi le-am zis sa-mi dea rotunjit in plus ca data trecuta n-au avut 90 USD sa-mi dea si au ramas aiurea in contul curent. Au zis, ok, dar platiti 5 USD comision ! Deci iar au ramas bani la ei ca n-au avut marunti si daca e cu comision fortat, o sa fie in curand cand inchid conturile la ei.

Jenant....
Unul din motivele pentru care nu lucrez niciodata cu cash, doar electronic caci acolo exista mereu "marunt"...

 Razvan319, on 14 septembrie 2022 - 16:40, said:

Acum cativa ani mi-au deschis si administrat si RON si EUR si USD deoarece mi-au spus initial ca altfel nu se poate USD, dupa un an de platit aiurea administrare RON si EUR am reusit in urma unei reclamatii sa inchid RON si EUR.

Hoti!
Ma duceam in alta parte, chiar daca dobanda era mai mica...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate