Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Ochelari soare Oakley - pt barbati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Voi merge la o zi onomastica si din surse destul de sigure.. stiu ca sarbatoritul e mare fan al acestui brand si isi si doreste ochelari de soare (si pt. condus dar si pietonal). As dori sa fiu mai bine informata mai ales in privinta calitatii acestor produse, calitate ce implica factor de protectie cat si calitatea imbinarilor/materiale etc.
Produsul va fi comandat de pe net.. desigur. Am gasit niste modele.. orice sugestie de la acest producator sau detalii sunt binevenite.

1.https://www.eyerim.ro/oakley-gascan-61-oo9014-43-176445/?ads_category=S&gclid=EAIaIQobChMIl63FmriS8QIVBQTmCh3bdgVwEAQYASABEgK9HfD_BwE
2.https://www.eyerim.ro/oakley-fuel-cell-oo9096-j5-151363/
3.https://www.eyerim.ro/oakley-fives-squared-oo9238-04-7869/?___SID=U
4.https://www.eyerim.ro/oakley-drop-point-oo9367-936702-106584/?___SID=U
5.https://www.eyerim.ro/oakley-fives-squared-oo9238-06-polarized-7873/?___SID=U

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa afli mai întâi ce model/culoare își dorește sărbătoritul...


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
cam in genul celor de mai sus.. din ceea ce mi-a marturisit sotia, impreuna cu ea alegem Posted Image
am inteles ca atributul polarizati e esential..totusi

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Este un brand excelent folosit de armata americana,numai ca pentru ei sunt modele cu o forma mai speciala,agresiva.Din ce vad ,ce ai ales toate lentilele sunt negre.Si eu prefer aceste tipuri de culori la ochelari de soare.Mie imi plac toate aceste modele,as alege greu unul dintre ei.Referitor la cei polarizati ,te ajuta acest tip de lentila la pescuit,cand navighezi cu barca,iahtul,mai exact cand ti se oglindeste soarele in ochelari din apa,in rest nu te ajuta cu nimic.Chestia cu ochelari polarizati este un marketing agresiv,ceva mai scump ce nu folosesti poate niciodata.

Edited by PiticVerde, 12 June 2021 - 19:04.


#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
E foarte usor sa dai rateu cu ochelari de soare cadou. De la marimea lor si pana la design si culoarea lentilelor.

Adica eu sunt pretentios ca dracu la ochelari de soare, de multe ori ma sucesc intre 5 modele diferite pana ma decid la ceva.

Mai bine ia-i un Apple TV ultima generatie ca tot cam pe acolo iesi la bani.

Nu ai cum sa dai gres cu un Apple TV.

Edited by Groot, 12 June 2021 - 19:11.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Lentilele polarizate sunt mai bune decât cele simple, oferă confort vizual și o claritate sporita a imaginii.
Cel mai simplu mod sa constați asta este sa probezi ochelari de soare obișnuiți și ochelari de soare cu lentile polarizate, când te afli vara la mare, pe plaja. Diferența este semnificativa, în favoarea celor polarizati.

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Presupun ca sunt si rezistenti ( dat fiind faptul ca sunt/au fost dedicati armatei; la deschideri/inchideri repetate).. deci ramane doar atributul design de luat in calcul?
In privinta alegerii.. ramane stabilita - ochelari soare brand Oakley (sotia e factorul de decizie Posted Image)

Edited by Pieptoasa, 12 June 2021 - 19:20.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,061
  • Înscris: 25.06.2007

 PiticVerde, on 12 iunie 2021 - 19:03, said:

Referitor la cei polarizati ,te ajuta acest tip de lentila la pescuit,cand navighezi cu barca,iahtul,mai exact cand ti se oglindeste soarele in ochelari din apa,in rest nu te ajuta cu nimic.Chestia cu ochelari polarizati este un marketing agresiv,ceva mai scump ce nu folosesti poate niciodata.
Înseamnă ca nu ai condus niciodată cu ochelari polarizați, să vezi diferența :)
Am două perechi de Oakley: Fuel Cell și Holbrook.

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
@Karhu - esti multumit de produse? - presupun ca i-ai achizitionat in Ro.. poti recomanda un magazin de incredere sau (si) eyerim e ok ? ne poti spune mai multe vizavi de ceea ce trebuie avut in..vedere la astfel de achizitie?

Edited by Pieptoasa, 12 June 2021 - 19:40.


#10
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 Karhu, on 12 iunie 2021 - 19:37, said:

Înseamnă ca nu ai condus niciodată cu ochelari polarizați, să vezi diferența Posted Image
Am două perechi de Oakley: Fuel Cell și Holbrook.
Am folosit si eu dar vorba colegului " bash " . Cel mai naspa e cand te uiti pe navigatie si vezi triplu ca betivii.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,061
  • Înscris: 25.06.2007
O pereche e achiziționată din Finlanda (magazin fizic) iar cealaltă din Germania (Amazon).
În prealabil i-am încercat cum îmi vin la magazin de optică. Dar în cazul din topicul de față nu merge, sunt pt altcineva…

 BaXXon, on 12 iunie 2021 - 19:52, said:

Cel mai naspa e cand te uiti pe navigatie si vezi triplu ca betivii.
Da, nu se pupă cu navigatia, însă de obicei îmi știu traseele iar când merg in zone mai puțin cunoscute ascult indicațiile verbale.

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. important e si sa cumpar un produs original din magazinele online.
Pana la urma polarizarea asta prin ce se remarca la nivel de ceea ce vezi ? ca nu am inteles. E lentila gen oglinda/opaca sau nu are legatura?

#13
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006
Pentru condus, cei cu lentilele maro sunt mai confortabili.

 Pieptoasa, on 12 iunie 2021 - 19:59, said:

E lentila gen oglinda/opaca sau nu are legatura?

Nu are legatura. Lentilele polarizate reduc efectula de stralucire pe care il dau razele de soare reflectate de o suprafata lucioasa. Sunt un fel de fante orizontale care reduc intensitatea cu care lumina reflectata ajunge la ochi. Daca vrei sa testezi lentilele poti lua doua perechi de ochelari cu lentile polarizate si le suprapui, una pe verticala una pe orizontala, si o sa observi ca nu mai lasa sa treaca lumina deloc.

#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,289
  • Înscris: 13.03.2015
NU SE FAC CADOU ochelarii. Motivul e simplu, în funcție de forma feței o pereche arată bine pe o persoană și ridicol pe alta. Întotdeauna mi-am ales ramele după sfatul celui din magazin și după ce i-am probat. Port ochelari de 4 decenii, o singură dată am comandat o ramă on-line și am regretat.


Dacă se conduce noaptea, lentile galbene, ajută și pe ceață sau zăpadă.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,061
  • Înscris: 25.06.2007

 Pieptoasa, on 12 iunie 2021 - 19:59, said:

Pana la urma polarizarea asta prin ce se remarca la nivel de ceea ce vezi ?
Elimină reflexiile, de ex nu mai vezi pe parbriz reflectat bordul mașinii iar pe malul unui râu/ lac vezi fundul apei până la
o distanță de câțiva metri.

#16
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 Pieptoasa, on 12 iunie 2021 - 19:59, said:

Da.. important e si sa cumpar un produs original din magazinele online.
Pana la urma polarizarea asta prin ce se remarca la nivel de ceea ce vezi ? ca nu am inteles. E lentila gen oglinda/opaca sau nu are legatura?

Cum spuneam mai sus te ajuta doar daca te afli pe malul apei sau esti in mijlocul apei.La purtarea de zi cu zi ,in timp pe mine ma deranjeaza aceste tipuri de lentile.''Cum funcționează lentilele polarizate?''
''Proprietățile anti-orbire penetrează toate razele solare concentrate care se reflectă de pe suprafața apei, astfel încât să puteți vedea sub suprafața apei''
''Efectul de orbire apare atunci când undele luminoase ating suprafețe reflexive cum ar fi un lac, o pantă acoperită de zăpadă sau o mașină strălucitoare. Suprafața este orizontală, astfel încât lumina se reflectă orizontal. Când purtăm ochelari de soare polarizați, suprafața blochează strălucirea prin filtrarea undelor luminoase orizontale care nu se încadrează în modelul chimic vertical.''
Ca un exemplu eu vad cel mai bine cu ochelari de soare de tip oglinda,dar asta difera de la om la om...
''Care sunt avantajele ochelarilor de soare oglindă?
Ochelarii de soare oglindă diferă de ochelarii de soare colorați normal sau polarizați în ceea ce privește performanța și aspectul lor.  Lentilele oglindă, oferă o protecție minunată a ochilor prin faptul că preîntampină încordarea oculară.''
Poate domnul in cauza prefera ochelari oglinda.Sotia lui ce parere are?A purtat asa ceva? Sincer eu am crezut ca ochelarii oglinda sunt doar de impresie,dar dupa ce i-am purtat am ramas impresionat de calitatea lor odihnitoare.Cand conduc mult , sunt extraodinare aceste lentile pentru mine(eu am si o sensibilitate la soare puternic,am ochii verzi si acestia sunt predispusi la aceste probleme).

Edited by PiticVerde, 12 June 2021 - 20:16.


#17
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Va trebui sa o intreb de toate aceste detalii care sunt destul de importante..din cate observ. Oricum cu probatul.. e evident mai greu, ei se pot returna in 30 zile si schimbat cu alt model la o adica..
Noi doua ramasesem la acest model : Oakley Fuel Cell OO9096-K2; poate aveti recomandari in stilul asta si.. daca lentila e semi-transparenta /opaca - conteaza ?

#18
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 Karhu, on 12 iunie 2021 - 19:37, said:

Înseamnă ca nu ai condus niciodată cu ochelari polarizați, să vezi diferența Posted Image
Am două perechi de Oakley: Fuel Cell și Holbrook.

Intradevar nu am condus niciodata cu acest tip de ochelari(polarizati).Eu am o problema cu ochelarii polarizati ,dupa un timp de purtare incep ochii sa ma usture si imi obosesc,nu stiu care e faza la mine.In schimb am folosit ani de zile modele de ochelari Oakley folositi de us army de care am o parere,foarte ,foarte buna.I-am folosit in natura,drumetii ,serviciu,sunt foarte faini.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate