Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Mazda 3 BL 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostWarpS, on 21 februarie 2023 - 16:06, said:

Consumul in oras sta la circa 13 litri / 100%, mare de tot, dar stiam de la inceput. Noroc ca nu fac multi km pe luna, si nu se simte atat de rau la carburant.
Mazda mea sta la 10% in oras, 13 mi se pare cam mult, chiar si pentru Iasi.

#74
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.05.2020
Sunt mici diferente intre Iasi si Piatra Neamt, mai ales in perioadele in care sunt studentii.
Un diesel Toyota de 1,4 consuma intre 7 si 10, mai ales la ore de varf

#75
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Da, este mare consumul, nu pot sa mint, dar drumurile is pe distante scurte, iar aerul conditionat functioneaza mereu. In computer, viteza medie mi-o arata de 20km/h, nu pot avea pretentii de la ea in conditiile astea :)
O Mazda 3 cu motorul Skyactiv se opreste pe la 10% in oras, din ce am auzit, lucru mult mai acceptabil.

In bord nu e aprins nici un bec de avertizare pe tema asta, astfel ca ramane eventual la revizia anuala sa mentionez asta celor de acolo, poate verifica senzorul de oxigen, sonda lambda etc..

#76
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 22.10.2007
daca cel de 1.6 ia 11-12 in oras ...2.0 o sa ia si 14%...in bucuresti de ex. Iarna oricum consumul este mai mare.

#77
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Odometru: aprox 90.700 km.

Achizitionat becuri noi, H11, pentru faza scurta. Aveam Philips Longlife, am schimbat cu Osram Night Braker Laser Gen 2 + 150%.
Dupa un tutorial de pe youtube, am reusit sa le schimb eu. Diferenta este destul de sesizabila noaptea, merita upgrade-ul. LL-ul le-am pastrat, in cazul in care is nevoit sa le schimb in mod subit, si rapid, dupa cum multa lume plange ca au durata mica de viata Nightbraker-ele.

Achizitionat 4 anvelope Michelin Alpin 6 205 / 55 / R16 din August 2021. Circa 315 lei bucata, de pe Altex. Le-am luat in ideea de a scapa de actualele Michelin Alpin 5, ce aveau talonul necorespunzator, plus varsta (DOT 2017). Numai bine montez si senzorii de presiune, luati de pe Aliexpress, si vedem daca e combinatie sau nu.

Reinnoit RCA-ul pe un an, cu incepere din Mai, cand expira polita curenta. Tot Groupama, B2, Decontare Directa - 1537 lei...distractiv sa achit 3 ani la rand cate 1500 lei pe RCA :)

Urmeaza revizia anuala, la inceput de Mai. Si schimbul de anvelope (cu cele de vara) weekendul acesta, asta in caz ca nu ninge iara.

Attached Files



#78
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009

View PostWarpS, on 03 iunie 2022 - 09:09, said:

Salutare,

Revizie anuala efectuata pe 2 Iunie.

Ulei motor inlocuit + filtre
Ulei cutie de viteze inlocuit. Cand a fost desfacuta cutia, pe magnetul din cutie era foarte multa pilitura de fier, de zici ca era vaselina.
Ulei servo directie inlocuit - si aici a fost facut un flush ca avea pilitura de fier
Lichid frana inlocuit
Antigel inlocuit.

Operatiuni efectuate la un service din Iasi, 3215 lei a costat.

Ca imbunatatiri resimtite dupa revizie, imediat dupa revizie: cutia nu mai smuceste cand schimba vitezele, motorul parca suna mai rotund. Am sa vad in zilele urmatoare daca e doar placebo sau nu, pe masura ce mai adun km.

RCA pe un an la Groupama, 1515 lei, cu decontare directa.

In poze puteti vedea uleiul nou in stanga, cel uzat in dreapta, provenit din cutia de viteze. Cutia de viteze, burta masinii si compartimentul motor, nitel curatat de ei la sfarsit.

Viitoare operatiuni sugerate de ei, unde ar trebui lucrat:

kit accesorii complet
fulie compresor AC
racord flexibil (aici se pare ca s-a desprins putin si in viitor ar putea ceda)
bujii
flanse cu rulmenti amortizoare fata.


Am facut revizia pe 2023.
Odometru: 91.149 km

Ulei Mazda 5w-30
Filtre Mann
flanse cu rulmenti amortizoare fata - Lemforder
kit accesorii complet - pare a fi SKF ?

Total operatiune: 2000 lei.

Atasez si pozele primite de la ei, nu inteleg eu mare lucru din ele, fiind complet afon pe partea asta.

Bujiile le-am schimbat deja in Decembrie 2022 (parca).
Fulie compresor AC + racord flexibil - astea mai trag de ele, ca nu au cedat.

Attached Files



#79
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Facut azi ITP-ul, odometru 93770. 11.731 km rulati intre cele 2 ITP-uri.

Am mai schimbat un bec de pozitie+frana spate (dublu filament, 7443 w21/5W) si un bec de pozitie fata.
Nu-mi place faptul ca nu se aprinde nici un senzor in bord, in momentul in care ai bec ars. A trebuit sa descopar eu ca becurile erau arse.

Edited by WarpS, 04 August 2023 - 13:50.


#80
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostWarpS, on 04 august 2023 - 13:50, said:

Nu-mi place faptul ca nu se aprinde nici un senzor in bord, in momentul in care ai bec ars. A trebuit sa descopar eu ca becurile erau arse.
Nici la a mea nu apare. Ma mai uit eu din cand in cand :)

#81
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Pe sistemul nu sunati la sonerie, ies eu din cand in cand Posted Image

#82
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Am mers si am facut si polish farurilor, la un atelier de detailing. 200 lei paguba + o spalare a caroseriei.

Vedem cat tine, is multumit de rezultat. Astept sa vad si noaptea imbunatatirea iluminatului.

Attached Files



#83
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Pune folie pe ele cat mai repede ca altfel vor arata cum erau inainte de polish destul de curand.

#84
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008
Imi amintesc ca, in urma cu multi ani, am condus prima generatie Mazda 3. Si un lucru mi s-a parut deranjant: sunetul tobei care se auzea cam tare. Dupa ceva cautari, am aflat ca intentionat a fost gandita sa se auda asa, pentru ca masina sa para… sport. Ma rog, cea pe care am condus-o avea un 1.6 aspirat. Chestia asta cu toba a valabila si la masina ta?

#85
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009

View Postcloschkutza, on 26 august 2023 - 13:27, said:

Pune folie pe ele cat mai repede ca altfel vor arata cum erau inainte de polish destul de curand.

Momentan raul a fost facut deja. Am ezitat sa pun folii (transparente) ca in teorie is ilegale... Daca nu rezista macar 2 ani, urmatoarea data cel mai probabil ca le voi aplica.

@LauCalin - toba nu mi se pare ca ar fi cine stie ce galagioasa. Am incercat sa caut pe youtube, dar majoritatea clipurilor video contin fie Mazda Speed / MPS, fie tobe custom / straightpipe. Motorul in mers pare putin agresiv, dar asta ca e aspirat si ca-i dau eu turatiile sus.

#86
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
N-a fost facut raul... le degresezi, speli si pui folie.
O fi ilegala dar daca e transparenta nu te intreaba nici dracu de sanatate. Sa-i amendeze pe aia cu folie black pe stop-uri....
Garantat in 2 ani vor fi mai rau pentru ca acum s-a dus stratul protector si se vor ingalbeni.

Edited by mannyx92, 15 September 2023 - 21:44.


#87
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Mulțumesc de sfat.
Farul drept tot face condens la interior, probabil voi fi nevoit să-l înlocuiesc cu ceva aftermarket, nou.

Și probabil că voi opta și pentru un parbriz nou, că cel curent (aftermarket) e zgâriat (și deranjează maxim la anumite unghiuri ale soarelui) și în plus are o porțiune de aprox 20 cm, între oglinda retrovizoare și stâlpul pasagerului, unde degivrarea cred că e ciupită.

Am montat rotile de iarna, cu noii senzori de presiune luați de pe AliExpress.

Rotile erau deja pregătite din primăvară (montate pe jante, echilibrate) dar 3 din 4 au pierdut presiunea, așadar bani pierduți. După montarea lor acum, in Noiembrie, am descoperit că 2 din 4 pierdeau aer (una după o oră era moale, cealaltă după 3 zile). Pierdeau aer pe la valva inclusă cu senzorii de presiune, astfel că a trebuit să achiziționez de la vulcanizare 2 valve noi, 55 lei bucata (plus manopera de reechilibrare, greutăți etc).

Asta, plus codarea lor la computerul de bord, operațiune ce aparent trebuie sa o fac in fiecare sezon, căci mașină nu ar retine 8 senzori in memorie, ci doar 4...

Odometru: aprox 96930 km.

To be continued...

#88
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Farurile aftermarket sunt de obicei de 2 lei. Cat dai, atata fac.

#89
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Zici că îs așa de slab calitative? Nu-s cu Led / xenon, doar lupă.

Oricum e un topic pentru alta data, nu e prioritar.

#90
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Depinde de marca dar alde Tyc / Abakus sunt niste mizerii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate