Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fiii nascuti si fiii facuti ai lui Dumnezeu

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Despre Adam toata lumea stie ca a fost facut de catre Dumnezeu. Mai putini stiu ca Adam, in Evanghelia dupa Luca, este numit ”fiul lui Dumnezeu”. Evident, este fiu facut, nu fiu nascut.
Hristos, insa, este fiu nascut si este nascut ”mai inainte de toti vecii”. Ce inseamna aceasta? Pai, fizica moderna ne spune ca spatiul nu poate fi separat de timp. Adica, acolo unde exista materie, exista si timp. Ceea ce inseamna ca Hristos, ca sa fie nascut ”mai inainte de toti vecii”, trebuia sa fie nascut mai inainte de a incepe Dumnezeu sa creeze ”cerurile si pamantul”.
Si nu a fost singurul fiu nascut de catre Dumnezeu, pentru ca este scris:

Geneza 6:4
Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii; aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.


Acum, ca acesti fii ai lui Dumnezeu au fost nascuti si ei mai inainte de toti vecii sau dupa aceea, inca nu mi-a descoperit Dumnezeu. Dar astept sa-mi descopere. Cert este, insa, faptul ca toti au murit. Altminteri nu ar fi numit Hristos ”cel intai nascut din morti” si nu ar scrie ”firea asteapta descoperirea fiilor lui Dumnezeu”.

Romani 8:19
De asemenea, și firea așteaptă cu o dorință înfocată descoperirea fiilor lui Dumnezeu.


Si atunci acel ”sa facem om, dupa chipul si asemanarea noastra”, nu este un plural protocolar, asa cum spun unii, ci este chiar pluralul fiilor lui Dumnezeu care isi fac, fiecare dintre ei, ”om dupa chip si asemanare”. De ce? Probabil ca sa poata si ei cunoaste boala, suferinta, moartea.
De aceea si este avertizat Adam, desi era fiu al lui Dumnezeu, ca poate muri. Doar ca Adam n-a vrut sa priceapa aceasta si a fost vai de el. Iar acest Adam, facut de catre Dumnezeu Tatal insusi, nu putea fi decat trupul desemnat sa-l tina in el pe insusi Dumnezeu Tatal. Dar a putut cadea numai si numai pentru ca a fost construit doar dupa chipul lui Dumnezeu. Dupa asemanarea lui Dumnezeu urma sa fie facut ulterior, la venirea lui Hristos.

In concluzie, voi, cei care priveati lumea, pana acum, exclusiv prin prisma existentei unui singur fel de oameni, cei creati de Dumnezeu, ar trebui sa va revizuiti punctul de vedere si sa-i luati in calcul si pe ”dumnezei”, adica ”fiii lui Dumnezeu nascuti si nu facuti”.
Amin

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Adam si mai cum?

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 25 mai 2021 - 14:38, said:

Despre Adam toata lumea stie ca a fost facut de catre Dumnezeu.
NU.
Și dumnezeul ăsta al tău nu există. Cum poate face ceva cevas ce nu există?

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 25 mai 2021 - 15:21, said:

NU.
Și dumnezeul ăsta al tău nu există. Cum poate face ceva cevas ce nu există?

Da, chiar si dumneata stii.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostDorel666, on 25 mai 2021 - 14:38, said:

Despre Adam toata lumea stie ca a fost facut de catre Dumnezeu. Mai putini stiu ca Adam, in Evanghelia dupa Luca, este numit ”fiul lui Dumnezeu”. Evident, este fiu facut, nu fiu nascut.
Hristos, insa, este fiu nascut si este nascut ”mai inainte de toti vecii”. Ce inseamna aceasta? Pai, fizica moderna ne spune ca spatiul nu poate fi separat de timp. Adica, acolo unde exista materie, exista si timp. Ceea ce inseamna ca Hristos, ca sa fie nascut ”mai inainte de toti vecii”, trebuia sa fie nascut mai inainte de a incepe Dumnezeu sa creeze ”cerurile si pamantul”.
Si nu a fost singurul fiu nascut de catre Dumnezeu, pentru ca este scris:

"Mai inainte de toti vecii ...."
e o traducere in ro, din cine stie ce texte din limbi arhaice..  Cine stie cat de exacta o fi ?

Nu pot sa inteleg cum unii isi pot pierde vremea facand apologia unor traduceri. Inteleg sa iti pui anumite probleme existentiale, dar nu e mai ok sa pleci de la niste ganduri/ filozofii/ meditatii ale tale, decat sa te iei dupa ce e scris prin niste carti, dupa traduceri aproximative etc ?

parerea mea ...

#6
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Dorele, tu dai răspunsuri care se contrazic unele pe altele și dai și explicații.
Fără timp și fără spațiu, așa cum zici, nu poate exista nimic! Probabil, atunci exista Marele Zeu Nimic!

Edited by barbu78, 25 May 2021 - 20:10.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 25 mai 2021 - 15:37, said:


Da, chiar si dumneata stii.
știu ce?
eu nu cred că există nici un zeu.

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDorel666, on 25 mai 2021 - 14:38, said:


”mai inainte de toti vecii”.
Bey Dorele, descoperirea de la Gobekli Tepe mai veche cu mii de ani decat orice ar fi trebuit sa te lumineze un pic cu privire la historicitatea Bibliei din care tot citezi.
La Gobekli Tepe se afla complexul construit de vanatorii culegatori din jurul 9000 ien care nu cunosteau nici olaria, nici agricultura. Dar CEVA sau CINEVA i-a strans in numar mare, i-a organizat si le-a aratat cum sa faca chestii care nu se mai vazusera pe lumea asta.
Asta e marea intrebare actuala despre inceputul religiei

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 26 mai 2021 - 06:18, said:


știu ce?
eu nu cred că există nici un zeu.

Eu cred ca nu stii sa vorbesti românește.

#10
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 25 mai 2021 - 14:38, said:

Despre Adam toata lumea stie ca a fost facut de catre Dumnezeu. Mai putini stiu ca Adam, in Evanghelia dupa Luca, este numit ”fiul lui Dumnezeu”. Evident, este fiu facut, nu fiu nascut.
Hristos, insa, este fiu nascut si este nascut ”mai inainte de toti vecii”. Ce inseamna aceasta?
Inseamna ca Mantuitorul este Cuvantul lui Dumnezeu, respectiv Dumnezeu, fara sa mai citesc restul elucubratiilor scrise de tine.
Pentru cei care practica idolatria, mantuitorul este fiul omului, Isus.
Nimic mai mult de spus. Posted Image
1 Ioan 5:7 – "(Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.)"

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 28 mai 2021 - 10:16, said:

Inseamna ca Mantuitorul este Cuvantul lui Dumnezeu, respectiv Dumnezeu, fara sa mai citesc restul elucubratiilor scrise de tine.
Pentru cei care practica idolatria, mantuitorul este fiul omului, Isus.
Nimic mai mult de spus. Posted Image
1 Ioan 5:7 – "(Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.)"

Pari sa ma contrazici, dar  nu pricep cu ce. Poate ma lamuresti.

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Din ce am inteles eu, pana acum, fiii nascuti ai lui Dumnezeu sunt ingerii.

#13
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Nu există diferență între fii făcuți și fii născuți. Femeia face sau naște copii.
Dar există diferență între înțelesul propriu și figurat, denotat și conotat, literal și poetic sau metaforic, etc.

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 02 iunie 2021 - 13:24, said:

Nu există diferență între fii făcuți și fii născuți. Femeia face sau naște copii.
Dar există diferență între înțelesul propriu și figurat, denotat și conotat, literal și poetic sau metaforic, etc.

Acestea ce sunt? Axiome marca ”logic 1”? Cine te crezi, Dumnezeu?

Normal ca exista diferenta intre fiii nascuti si fiii facuti, chiar si pe lumea aceasta. Ca fii nascuti sunt cei nascuti din pantecul tau, fii facuti sunt, de exemplu, cei infiati.  Iar in ce priveste pe Dumnezeu, El poate sa faca fii si din plastilina. Si sunt facuti, ca duhurile nu nasc plastilina, ci o fac, din nimic.

Edited by Dorel666, 03 June 2021 - 15:04.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 03 iunie 2021 - 15:03, said:

  Iar in ce priveste pe Dumnezeu, El poate sa faca fii si din plastilina.

Dumnezeul ăsta al tău nu poate să facă nimic, dar amite fii din plastilină sau orice.

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 03 iunie 2021 - 19:32, said:


Dumnezeul ăsta al tău nu poate să facă nimic, dar amite fii din plastilină sau orice.

Dumnezeul pe care-l cunosti tu nu poate sa faca nimic, Cel pe care il cunosc eu, poate sa faca totul.

#17
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 03 iunie 2021 - 15:03, said:

Acestea ce sunt? Axiome marca ”logic 1”? Cine te crezi, Dumnezeu?

Normal ca exista diferenta intre fiii nascuti si fiii facuti, chiar si pe lumea aceasta. Ca fii nascuti sunt cei nascuti din pantecul tau, fii facuti sunt, de exemplu, cei infiati.  Iar in ce priveste pe Dumnezeu, El poate sa faca fii si din plastilina. Si sunt facuti, ca duhurile nu nasc plastilina, ci o fac, din nimic.

Este o distincție introdusă de biserica eretică, pentru a-l diviniza pe Isus. Eroarea păgână a literalizării limbajului figurat.
Biblia nu spune că Dumnezeu ”naște” pe unii și ”face” pe alții. Nașterea din partea lui Dumnezeu este înfiere.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 04 iunie 2021 - 12:58, said:


Dumnezeul pe care-l cunosti tu nu poate sa faca nimic, Cel pe care il cunosc eu, poate sa faca totul.
numai că dumnezeul tău sălășuiește numai în capul tău, n-are nici o legătură cu realitatea.

View PostDorel666, on 04 iunie 2021 - 12:58, said:


Dumnezeul pe care-l cunosti tu nu poate sa faca nimic, Cel pe care il cunosc eu, poate sa faca totul.
poate dumnezeul tău să facă o piatră atât de grea încât nici el să n-o poată ridica?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate