Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fiii nascuti si fiii facuti ai lui Dumnezeu

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 12 iunie 2021 - 22:10, said:

Stiu ce spun, pentru ca asa am inceput si eu. Daca ai cunoaste putina psihologie, ai intelege si dumneata ce spun.
Apropo, stii ce spune Scriptura despre sfinti? Ca ”stiinta sfintilor este priceperea”. Si multi nu fac diferenta intre cunoastere si pricepere. De exemplu, te culci cu nevasta si o cunosti pe ea, dar asta nu inseamna ca ai si priceput-o (inteles-o) pe ea. A pricepe ce inseamna femeia este cu totul altceva decat a cunoaste o femeie.

Da, am bagat de seama ca militezi impotriva religiei. Dar de ce nu militezi, de exemplu, impotriva consumului de droguri sau impotriva pescuitului la copca? Militand impotriva religiei, demonstrezi ca religia nu-ti este indiferenta. Ceea ce inseamna ca esti interesat de Dumnezeu. Ca o faci pe interesantul impotrivindu-te Lui, ca sa te bage in seama, asta toti am facut-o, la vremea noastra.

Să înțeleg că n-ai altă dovadă în favoarea zeului tău decât prostia asta cu care tot însiști?

Habar n-ai ce zici, cu toată cu psihologia ta de canapea.
NU mă cunoști, habar nu ai de trecutul meu și totuși ești așa de trufaș să crezi că tu ești un etalon și toți sunt ca tine.
Te înșeli amarnic.

Îți spun, repet de fapt, că motivația mea e să ajut cât mai mulți oameni să se îndepărteze de religie, nicidecum să mă apropii eu de vreun zeu.
Această afirmație ar trebui să încheie discuția asta dar am să-ți răspund și la ultima întrebare:

Militez împotriva religiei pentru că îmi afectează viața în rău. Și mie și tuturor celorlalți indiferent dacă sunt credincioși sau nu, indiferent dacă conștientizează asta sau nu.
Nu am să dezbat aici în ce fel afectează religia viața, te rog să nu abați discuția de la subiectul principal:
Ai vreo dovadă că există un zeu de orice soi?

Edited by DaculScoril0, 13 June 2021 - 04:39.


#38
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 12 iunie 2021 - 20:19, said:

Mai sunt și oameni liberi care gândesc cu propiul creier.
Normal.
Nu toti sunt indoctrinati de saitul atei.ro.

View PostDaculScoril0, on 12 iunie 2021 - 20:19, said:

Poți aduce o dovadă că există un zeu?
Ce rost are? Au fost aduse deja dovezi logice, stiintifice, filozofice si experientiale.
Dar militanții împotriva religiei au spus că lor nu le convine treaba si resping toate dovezile, in corpore, fără să mai cerceteze.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 04:39, said:

NU mă cunoști, habar nu ai de trecutul meu și totuși ești așa de trufaș să crezi că tu ești un etalon și toți sunt ca tine.
Te înșeli amarnic.
Spui asta pentru că nu ai cunoștințe temeinice în domeniul psihologiei umane.
Dorel este unul dintre experții de rang mondial in domeniu si chiar dac nu te cunoaște in mod direct, este la curent cu tipologia militanților antireligioși.
Omul se știe, degeaba insiști prostește și cauți să-l ataci.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 04:39, said:

motivația mea e să ajut cât mai mulți oameni să se îndepărteze de religie
Mărturisirea crimelor e un pas important în direcția cea dreaptă însă nu ține loc de virtute și nu are nicio valoare dacă omul nu se lasă de fapta cea rea.

#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 13 iunie 2021 - 06:31, said:

Normal.
Nu toti sunt indoctrinati de saitul atei.ro.



Mărturisirea crimelor e un pas important în direcția cea dreaptă însă nu ține loc de virtute și nu are nicio valoare dacă omul nu se lasă de fapta cea rea.
deci în afară de niște slogane doctrinare nu ai nici o dovadă că zeul tău există.
Dacă ai fi ai fi pus-o aici și discuția s-ar fi terminat demult.

Însă știi și tu la fel de bine ca mine că așa dovadă nu există.

View Postpenticostalul, on 13 iunie 2021 - 06:31, said:

Spui asta pentru că nu ai cunoștințe temeinice în domeniul psihologiei umane.
Dorel este unul dintre experții de rang mondial in domeniu si chiar dac nu te cunoaște in mod direct, este la curent cu tipologia militanților antireligioși.
Omul se știe, degeaba insiști prostește și cauți să-l ataci.

altă aberație.

Edited by DaculScoril0, 13 June 2021 - 10:21.


#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 04:39, said:

Să înțeleg că n-ai altă dovadă în favoarea zeului tău decât prostia asta cu care tot însiști?

Habar n-ai ce zici, cu toată cu psihologia ta de canapea.
NU mă cunoști, habar nu ai de trecutul meu și totuși ești așa de trufaș să crezi că tu ești un etalon și toți sunt ca tine.
Te înșeli amarnic.

Îți spun, repet de fapt, că motivația mea e să ajut cât mai mulți oameni să se îndepărteze de religie, nicidecum să mă apropii eu de vreun zeu.
Această afirmație ar trebui să încheie discuția asta dar am să-ți răspund și la ultima întrebare:

Militez împotriva religiei pentru că îmi afectează viața în rău. Și mie și tuturor celorlalți indiferent dacă sunt credincioși sau nu, indiferent dacă conștientizează asta sau nu.
Nu am să dezbat aici în ce fel afectează religia viața, te rog să nu abați discuția de la subiectul principal:
Ai vreo dovadă că există un zeu de orice soi?

Nici nu ti-am pus la indoiala motivatia. De exemplu, motivatia pestelui, cand apuca rama din carlig, este foamea. Iar dumitale iti este foame de Dumnezeu si ai vrea sa-L vezi, daca s-ar putea, fata in fata. Doar ca iata ce este scris despre cine il poate vedea pe Dumnezeu:

Matei 5:8
Ferice de cei cu inima curată, căci ei vor vedea pe Dumnezeu!


Si dumneata nu ai inima curata, ca prea iti curge venin printre dinti cand scoti cuvinte din ea. In afara de aceasta, stii ce inseamna sa vezi pe Dumnezeu? Iata ce inseamna:

Ioan 17:3
Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu.


Adica, cine il cunoaste pe Dumnezeu, are viata vesnica. Ceea ce inseamna ca doar cei sortiti vietii vesnice pot sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Toti ceilalti sunt si raman in intuneric. Pana si despre draci este scris nu ca-L cunosc pe Dumnezeu, ci ca au credinta. Ori, dumneata nici macar la credinta nu ai ajuns inca, adica nici macar la stadiul de drac. Desi, asta zic gandind omeneste. Ca Duhul din mine imi zice ca, la stadiul de drac, ai ajuns deja si ai credinta. Altminteri nu ai fi atat de nebun incat sa le lupti cu mori de vant inexistente. Daca ti l-ai luat de vrajmas pe Dumnezeu este pentru ca crezi deja in Dumnezeu. Crezi in inconstientul si subconstientul tau si vei ajunge sa crezi si constient.

#41
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 13 iunie 2021 - 12:35, said:


Nici nu ti-am pus la indoiala motivatia. De exemplu, motivatia pestelui, cand apuca rama din carlig, este foamea. Iar dumitale iti este foame de Dumnezeu si ai vrea sa-L vezi, daca s-ar putea, fata in fata. Doar ca iata ce este scris despre cine il poate vedea pe Dumnezeu:

Matei 5:8
Ferice de cei cu inima curată, căci ei vor vedea pe Dumnezeu!


Si dumneata nu ai inima curata, ca prea iti curge venin printre dinti cand scoti cuvinte din ea. In afara de aceasta, stii ce inseamna sa vezi pe Dumnezeu? Iata ce inseamna:

Ioan 17:3
Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu.


Adica, cine il cunoaste pe Dumnezeu, are viata vesnica. Ceea ce inseamna ca doar cei sortiti vietii vesnice pot sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Toti ceilalti sunt si raman in intuneric. Pana si despre draci este scris nu ca-L cunosc pe Dumnezeu, ci ca au credinta. Ori, dumneata nici macar la credinta nu ai ajuns inca, adica nici macar la stadiul de drac. Desi, asta zic gandind omeneste. Ca Duhul din mine imi zice ca, la stadiul de drac, ai ajuns deja si ai credinta. Altminteri nu ai fi atat de nebun incat sa le lupti cu mori de vant inexistente. Daca ti l-ai luat de vrajmas pe Dumnezeu este pentru ca crezi deja in Dumnezeu. Crezi in inconstientul si subconstientul tau si vei ajunge sa crezi si constient.

la așa înșiruire de sloganuri și vorbe goale chiar n-am ce să răspund.

Am notat că nu ai cum să aduci nici o dovadă pentru zeul tău și am încheiat discuția.

#42
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 10:22, said:

deci în afară de niște slogane doctrinare nu ai nici o dovadă că zeul tău există.
N-am absolut niciun slogan doctrinar ci doar argumente inteligente. Logice, filozofice, științifice, experiențiale.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 10:22, said:

Dacă ai fi ai fi pus-o aici și discuția s-ar fi terminat demult.
Discuția nu are cum sa se termine niciodată pentru că ateii nu suportă dovezile științifice ci sunt mânați de patimă și sentimente care blochează gândirea logică.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 10:22, said:

Însă știi și tu la fel de bine ca mine că așa dovadă nu există.
Tu știi bine mai bine decât mine că în creație, istorie și conștiința omului există nenumărate dovezi zdrobitoare pentru existența lui Dumnezeu și că ateismul este în ultimă instanță doar o încercare disperată de a nega realitatea și că singura metodă de accepta și susține nebunia ateistă este sinuciderea intelectuală. Posted Image

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 10:22, said:

altă aberație.
E clar că nu există nicio postare în care să nu aberezi pe câmpii întinse.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 14:45, said:

chiar n-am ce să răspund.
Fratelui Dorel nu ai ce să-i răspunzi pentru că el îți dă marț în fiecare meci.

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 14:45, said:

am încheiat discuția.
Povești cu pești.
Dacă Domnul nu le-ar închide gura, ateii nu ar încheia discuția nici măcar în veci de veci, amin! Posted Image

Dar la Marea Judecată toți veți amuți!

Edited by penticostalul, 14 June 2021 - 06:54.


#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 06:49, said:


Discuția nu are cum sa se termine niciodată pentru că ateii nu suportă dovezile științifice ci sunt mânați de patimă și sentimente care blochează gândirea logică.

păi eu ce tot vă rog, arată o dovadă stiințică.
Că până acum doar am văzut doar vorbe goale.

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 06:49, said:

Dacă Domnul nu le-ar închide gura, ateii nu ar încheia discuția nici măcar în veci de veci, amin! Posted Image

domnul ăsta al tău e mort în păpușoi că nu mișcă nimic din câte se vede.

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 06:49, said:

N-am absolut niciun slogan doctrinar ci doar argumente inteligente. Logice, filozofice, științifice, experiențiale.
Posted Image Posted Image Posted Image

#44
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 09:32, said:

păi eu ce tot vă rog, arată o dovadă stiințică.
Aici este off-topic.
Dar e plin internetul si forumul are  topicuri dedicate precum acesta: https://forum.softpe...ta lui dumnezeu

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 09:32, said:

domnul ăsta al tău e mort în păpușoi că nu mișcă nimic din câte se vede.
A cere orbilor sa vadă sau ateilor sa creadă nu ar fi o dovada de prea mare inteligență.

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 09:32, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Niciodată hlizeala prostească nu a ținut loc de argumentație credibilă :nonobad:

#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 09:45, said:

Aici este off-topic.
Dar e plin internetul si forumul are  topicuri dedicate precum acesta: https://forum.softpe...ta lui dumnezeu

credeam că poți ceva mai bine. Argumentul cosmologic a fost demonstrat ca fiind fals chiar în topicul pe care l-ai indicat.
E un argument clasic, demonstrat a fi fals de multă vreme.

Edited by DaculScoril0, 14 June 2021 - 09:57.


#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 09:52, said:

Argumentul cosmologic a fost demonstrat ca fiind fals chiar în topicul pe care l-ai indicat.
Încă o prostie colosală și off-topică! :)

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 09:45, said:

A cere orbilor sa vadă sau ateilor sa creadă nu ar fi o dovada de prea mare inteligență.
păi asta e definiția ateului: nu crede orice prostii sau povești.

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 09:57, said:

Încă o prostie colosală și off-topică! Posted Image
de ce e prostie? că nu-ți convine ție? ai citit măcar topicul ăla (sau măcar unul din sutele de articole care tratează argumentul cosmologic)?

și nu este ”of-topică” pentru că postul este depre progeniturile unei entități care nu există. Sau ca să fim mai exacți în termeni nimeni nu a reușit să demostreze că există.

Edited by DaculScoril0, 14 June 2021 - 10:04.


#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 09:59, said:

păi asta e definiția ateului
Definitia clară a fost prezentată deja:

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 06:49, said:

Ateismul este în ultimă instanță doar o încercare disperată de a nega realitatea.
Iar singura cale de accepta și susține nebunia ateistă este sinuciderea intelectuală.


#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 14 iunie 2021 - 10:09, said:

Definitia clară a fost prezentată deja:
te invit să te uiți într-un dicționar ca să te lămurești.

Realitatea e că nu ești în stare să aduci o singură dovadă credibilă că există un zeu de orice fel.

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2021 - 14:45, said:

la așa înșiruire de sloganuri și vorbe goale chiar n-am ce să răspund.

Am notat că nu ai cum să aduci nici o dovadă pentru zeul tău și am încheiat discuția.

Dovezi pot sa aduc, dar nu la furnici. Aceasta nu pricepi dumneata. Ca nu ai nici o pregatire stiintifica, dar ceri cu disperare argumente stiintifice, desi este clar ca habar nu ai ce-i stiinta si cu ce se mananca ea.

#51
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 13:59, said:


Realitatea e că nu ești în stare să aduci o singură dovadă credibilă că există un zeu de orice fel.

Am mai avut o astfel de disputa cu un ateu si l-am lamurit pana la urma. Dar greu de tot. Deci, prima intrebare ar fi: ce te tot bagi in seama? Noi te lasam in necredinta ta, tu ce tot ai cu credinta noastra? Ca noua ne este bine cu credinta noastra, dumneata nu ai liniste cu necredinta dumitale.
Da, ce interes am avea sa te aducem la credinta? Ce interes as avea sa conving cu hot, un criminal sau un violator sa traiasca in aceeasi casa cu mine, cu femeia si copiii mei? Doar nebun sa fiu!

Esti rau de gura si rau intentionat. De ce am vrea sa fii credincios, ca noi, si sa faci parte din acelasi grup cu noi?! Este  clar ca locuiesti intr-o darapanatura de esti disperat sa-ti spunem unde-i casa noastra si cum sa intri in ea. Dar ramai in darapanatura dumitale, ca locuinta noastra vrem sa o pastram curata, calda si primitoare!

#52
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2021 - 13:59, said:

Realitatea e că nu ești în stare să aduci o singură dovadă credibilă că există un zeu de orice fel.
Da da.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:55, said:

Am mai avut o astfel de disputa cu un ateu si l-am lamurit pana la urma. Dar greu de tot.
cred că mai curând l-ai obosit și plictisit. Greu de crezut că l-ai convins.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:55, said:

Deci, prima intrebare ar fi: ce te tot bagi in seama? Noi te lasam in necredinta ta, tu ce tot ai cu credinta noastra?
credința ta își bagă mâna în buzunarul meu și bagă și în viața mea privată pe deasupra.
”Credința” ta mă afectează direct.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:55, said:

Ca noua ne este bine cu credinta noastra,
cred și eu că vă e bine când sugeți milioane de lei de la bugetul de stat pentru minciunile pe care le propovăduiți.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:55, said:

dumneata nu ai liniste cu necredinta dumitale.

eu sunt foarte liniștit cu ”necredința mea”. Minciunile voastre de le ziceți religie mă neliniștesc.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:36, said:


Dovezi pot sa aduc, dar nu la furnici.

De fapt s-a văzut că nu poți.  Ai încercat de două ori și ai ratat.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:36, said:

Aceasta nu pricepi dumneata.
adevărat, aberațiile tale sunt greu de priceput.

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:36, said:

Ca nu ai nici o pregatire stiintifica, dar ceri cu disperare argumente stiintifice, desi este clar ca habar nu ai ce-i stiinta si cu ce se mananca ea.

ca de obicei, când n-ai alt argument recurgi la atac la persoană și insulte.

Edited by DaculScoril0, 16 June 2021 - 14:48.


#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 16 iunie 2021 - 14:52, said:

cred că mai curând l-ai obosit și plictisit. Greu de crezut că l-ai convins.


credința ta își bagă mâna în buzunarul meu și bagă și în viața mea privată pe deasupra.
”Credința” ta mă afectează direct.


cred și eu că vă e bine când sugeți milioane de lei de la bugetul de stat pentru minciunile pe care le propovăduiți.


eu sunt foarte liniștit cu ”necredința mea”. Minciunile voastre de le ziceți religie mă neliniștesc.



De fapt s-a văzut că nu poți.  Ai încercat de două ori și ai ratat.


adevărat, aberațiile tale sunt greu de priceput.


ca de obicei, când n-ai alt argument recurgi la atac la persoană și insulte.

Ca am zis ca n-ai pregatire stiintifica, ai considerat ca-i atac la persoana. Pe de alta parte, ia uita-te la toate afirmatiile de mai sus. Ce sunt acestea?

Da, insist, ce pregatire stiintifica ai?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate