Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Dacia Logan 1.6 16v

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#1225
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

 Octavian___, on 15 decembrie 2022 - 22:47, said:

...am vreo doua treceri de tramvai (si o cale ferata, aradenii stiu, spre zona industriala) sunt doua variante, trecut tare cu 80, sau  incet cu sub 30 . Cu 50 e jale.
Fc de trafic aplic (ca si altii) prima sau a doua.
Inidferent de viteza cu care circul, acolo stau pe banda 2 si in zona aia trec foarte aproape de marginea din stinga, normal.

#1226
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Octavian___, on 15 decembrie 2022 - 22:47, said:

2.5 defapt.
...am vreo doua treceri de tramvai (si o cale ferata, aradenii stiu, spre zona industriala) sunt doua variante, trecut tare cu 80, sau  incet cu sub 30 . Cu 50 e jale.
Fc de trafic aplic (ca si altii) prima sau a doua.
reduci viteza, bagi a 2-a,calci ambreiaju si traversezi trecerile de tramvai si calea ferata incet viteze 10-20km/h maxim. Sa nu uiti sa te asiguri stg-dr inainte de a traversa acele treceri.

#1227
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
E mai bine cu ambreiajul calcat cand traversezi denivelarile?

#1228
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

 Evergreen, on 21 decembrie 2022 - 10:26, said:

Inidferent de viteza cu care circul, acolo stau pe banda 2 si in zona aia trec foarte aproape de marginea din stinga, normal.
La care din ele ?
La uta po' sa treci fie mai pe stanga (ca si cum ai face sensul) fie mai pe dreapta, asa inafara sensului...  nicodata normal incadrat pe benzi :)))
De blana spuneam la trecerea aia de la iesire din oras la calea ferata, acolo ori sub 30, ori blana 80 si nu simti nimic. 50 e critic.

#1229
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Io de aia de la Iesire zic. La Uta depinde cu ce sint: cu Jimny nu conteaza, cu loganul/accorduul/jetta ori cu dreapta pe linga linia dintre B1/2 ori pe banda 1 asa spre pietoni, dar urmeaza groapa de la colt :lol:
Niciodata nu ma duc pe aia de viraj stinga ca mai apoi sa le iau fata alora de le 2.

#1230
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
De la semafor nu te duci pe banda de virat la stanga ca apoi sa o tai inainte cum fac gretosii, doar ca acolo la linii fie tragi un pic stanga (musti din banda de mers la stanga evident daca permite traficu) fie o dai un pic spre banda unu fara sa o incaleci. Incadrat normal pe banda doi e trist la linii, exact acolo e diferenta mai mare de nivel linii/drum si-ti rupe partea dreapta. Numa sa permita traficu/fara obstructionari.
Cand e mai liber o fac extrem dreapta peste linii, aia e cea mai lina trecere pt ca nu e batatorita de trafic.

In alta dezordine, azi cred ca o sa mesteresc la franele spate, dreapta spate ramane un pic franata, banuiesc ca e de la piulita aia cu autoreglare.
S-a intamplat dupa ce m-am jucat cu frana de mana, stand doua sapt nemiscata, am zis sa curat un pic tamburii ca harsaiau.
Dupa ce am tras-o de cateva ori numa asa sa harsaie , i-am dat si doua decisive sa vad cum prinde/pana sa inghete rotile si dreapta spate a ramas un pic franata..

In aceasta perioada traficul in Arad e dezastruos, te apuca greata instant si nu din cauza aglomeratiei Taranii nu sunt invatati cu trafic aglomerat aproape bara la bara, se intampla relativ rar si nu stiu sa circule.
Macar prin B , CJ aia sunt obisnuiti. Aici se urca pe tine, rup franele, merg haotic, viteza excesiva peste limita de trafic, zici ca-s posedati.

#1231
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Hai ca tocmai azi te-ai gasit sa critici traficul fix cind nu mai e scoala :lol:

#1232
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Sa fim seriosi, din cauza sarbatorilor, defapt a disperarii , ca asa vad, disperare si agitatie, in loc sa fim mai linistiti/domoliti ca e pragu sarbatorilor, se compenseaza cu vacanta la elevi toata treaba.
Si mie imi place s-o calc, dar daca nu e unde, ce rahat te infigi atata in acc ca sa franezi grav in 5 metri ? Nu se stie a circula in aglomeraie, fiecare pe limba lui.

Afara in trafic urban am prins ore de varf (germania, olanda, austria) , ba frate aia merg la unison, corul Madrigal, nu afoni needucati.

#1233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Octavian__ +1, ai dreptate in postul anterior cu acceleratul. Asa sunt disperatii, te depasesc dupa care iti pune frana in fata si te obliga sa mergi incet. Poti sa nu ii lasi sa te depaseasca.

Ptr infranare roata dr, verifica cilindrul sa nu ramana blocat si arcurile de la saboti, tija filetata

probabil ca nu l-au cunoscut pe ldpe cu camionul :D , nu cred ca se incumetau sa ii ia lui fatza si sa franeze ca se suie cu camionu pe ei.

#1234
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Cred ca e ceva legat de frana de mana. Vad ca daca nu o folosesc, n-am treaba cu blocatu.

A stat nemiscata cateva zile, aseara cand am luat-o la ture nu era franata (parcata fara frana de mana trasa) .

In aceasta perioada de trafic bezmetic ma simt muult mai ok mental cu Loganu decat cu Stepu, vin supozitoarele la intimidare, ma imping sa trec pe galben/rosu, I dont give a shit...
Auditie muzicala buna, caldurica, mai o tigara...mai o talpa...minunat.

Politia ca de obicei isi face treaba, ziua nu ii vezi, nu-si fac simtita prezenta, doar seara mai ies si merg cu 30km/h pe banda doi ca sa incurce si mai tare traficul, mai fac un stop la fete pe la periferie, po' sa treci cu 100/h pe langa ei cand sunt la fete,  nu te vad, nu te aud...au treaba serioasa sa prinda infractori.
Comunitarii la fel sunt in treaba lor, vorbit la telefon la volan, cumparaturi la magazin, plimbari de voie..

Cea mai mare activitate la scarbele astea e cand are meci UTA sau e ceva evenment la stadion, sunt in maxima alerta,  blocheaza o banda de circulatie pe jumate de bulevard (nejustificat), o sumedenie de echipaje adunate la gramada fara sa faca nimic, aproape nimic, mai stau de vorba un echipaj cu altul, il fac selfi-uri, mai scot un sandvici din masina....treburi serioase... si unu sau doi handicapati dirijeaza masinile si pietonii, mai fac cu schimbul, incurca mai rau traficul.

#1235
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pistonas blocat in tambur - nici sa nu te gandesti sa-l repari , cumperi 2 bucati TRW (vezi nu made in Turcia...) si le schimbi cand o fi mai cald . De ce sa nu-l repari ? costa 30 lei/bucata vs 40 lei kit-ul de garnituri OEM Posted Image plus ca apare ovalizarea cilindrului receptor in timp ce nu o mai rectifici, nici nu merita dar iti spun ca sa nu-ti mai bati capul .

#1236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
da, eu am pus direct platou de franare gata asamblate noi la Duster 4wd pe ambele parti,tot din cauza la roata dr spate infranata.

#1237
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
scuze ca ma bag pe topicul tau Octavian___, ce zice un vanzator de piese autoverificate pe canalul lui youtube in comentarii,cand recomanda cineva altcuiva triax 5w40 de autoturism
dovada atasat
pun si linkul cu clipul omului cu testul de ulei unde gasiti in comentarii [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9bOX4CpR9Mk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#1238
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Da, foarte util comentariul lui. Nu vezi ca-i un prost dupa cum si ce scrie?

Si mai departe, tu, ce vrei sa demonstrezi/arati ?
Te bagi cu postul unui prost, ca urmare ce ar trebui sa rezulte ?  :/  Ai ceva concluzie, sau ramanem doar la o poluare gratuita ?





#1239
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pe site-ul original Triax este descris amanuntit pentru ce motoare merge , vorbeste si ala sa se dea rotund .
Mobil 1 0W40 tot american era la inceput , culmea ala avea aprobari - atentie ca erau 2 tipuri USA si European car formula iar cel USA mergea de numai fulgi ieseau din motor , pacat ca nu mai gasesti Baga oameni de pe taxi si sunt extrem de multumiti atat pe motor clasic cat si pe turbo (tce de pe logan) si spun clar ca nu are termen de comparatie cu ce bagau in service .
Firma care importa Triax  acum inainte importa Mobil 1 original si era in flacon de 9xx grame , in Oz de trebuia tinut cont ca dadea cu virgula la noi unitatea lor de masura sf-istica cu care au reusit sa distruga si o naveta spatiala ce avea facute piese Europa/USA Posted Image

Edited by ldpe, 10 January 2023 - 16:11.


#1240
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
da,mersi ldpe. N-am inteles ce se baga aiurea vanzatorul acela. Nici la telefon nu vorbea coerent in recomandari se balbaia.

#1241
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
As cere sa se stearga postul tau cu acel prost (si tu ai fost in final de acord ca Triax e ok in paginile anterioare) dar lasa sa vada si altii care citesc ca ala e un prost.
Deocamdata e singurul ulei care inca e in motor dupa 6000 km, nu sufera deloc la forja, la rece nu "maraie" deloc (stim cum face Loganu la rece cu ulei vascos )
E singurul ulei cu care am patit ocazional sa ajung in limitare (6500 rpm) fara sa-mi provoace o suferinta neuronala 100% subiectiv, la motor nu stiu, dar cu alte uleiuri nu trebuia sa ma uit pe turometru si stiam ca trebuie superioara.

Ciudat (sau nu) as pune in clasament Total Quartz Energy 5w40 pe locul 2 ce am folosit la motoru asta. Un ulei super corect, pret bun, am gasit undeva (nu gasesc acum) Noack de 8% la asta.

Era ceva site unde arata diferentele intre Energy si fara Energy , asta cu Energy avea Noack de ~8% pe cand cel fara Energy undeva la 10,X %

#1242
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Cand am spus despre el anul trecut aveam in jur de 1 mil km total parc cu acest ulei si probleme 0 la trafic de oras infernal - doar nu crezi ca l-am recomandat sa-ti strici motorul si sa rad in pumn in spate la monitor . Folosesc si eu acest ulei si sunt foarte multumit , cum va da caldura iau ulei cutie serie originala(parca 75W80) de la ei sa vad cum merge , sunt ferm convins ca va merge superb , am un schimb la activ cu uleiul si nenea e super multumit . Acum vad ca au adus serie noua dar trebbuie sa gasesc un doritor sa-l testeze pe masina inchiriata Posted Image, seria 20W60 .

Edited by ldpe, 12 January 2023 - 21:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate