Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dacia Logan 1.6 16v

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#1099
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poate fi diferență și din cauza flanșelor tasate, a arcurilor aftermarket din oțel... îndoielnic, etc.

#1100
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostOctavian___, on 24 martie 2022 - 20:32, said:

Azi am schimbat placutele, au rezistat aproape 20000 km..
Am pus tot ATE , se duc repede dar sunt multumit de cum franeaza.

Le-am schimbat la lucru asa in pauza de masa, tzaca paca salopeta pe mine si baga.
Mi-am facut si doua cliente, mai urmeaza sa ne intelegem cu platesc Posted Image))

In rest toate bune, sau aproape bune. Telescoapele trebuie musai schimbate.
Am diferenta de garda la sol de minim 10 mm fata stanga vs fata dreapta.
Stanga e mai lasata, dreapta sta mai sus. Treaba asta se simte la accelerare puternica si la franare de la viteza mare, fata usor dezechilibrata. Telescopul din stanga se simte la mana ca e mai obosit (am vazut ca o inceput sa si transpire)

Arcurile se vad ca au fost schimbate, exista probabilitatea sa fie diferenta de garda din cauza telescoapelor inegal uzate?

ATE sunt foarte bune dar cam rapid s-au dus , cam jumatate de viata din cat au , pe la 40k te gandesti la schimbat .
Cu clientele iti spun eu : in gand pleci cat le ceri in bani , altfel ramai cu buzele umflate si fara bani si fara ...cozonac, prajitura s.a.Posted Image
Daca un telescop fata lucreaza aiurea imediat te penalizeaza problema este ca numai pe banc vezi procentajul. Ca sa ai o idee cam la 80% maxim vin noi din tipla .
Ore pui noi ori stand - sfatul meu nou fata ambele si atentie la rulmentul si garniturile din capul telescopului.

#1101
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Voi pune noi si iau si kitu de flansa+rulment. Ar fi pacat sa nu schimb si flansele cu rulmentii, cu siguranta n-au fost schimbate niciodata.

Cu frana...ce sa zic, daca mergi mai tare, si franezi mai tare in principiu
Oricum nu ma asteptam sa se duca chiar asa de repede (una din placute nici 1 mm nu mai avea) dar mu e stres, preturile sunt f ok si manopera gratis + relaxare mentala

#1102
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View PostOctavian___, on 24 martie 2022 - 20:32, said:

Arcurile se vad ca au fost schimbate, exista probabilitatea sa fie diferenta de garda din cauza telescoapelor inegal uzate?

Caroseria sta pe arcuri si elementele lor auxiliare. Restul sunt acolo doar ca sa controleze miscarea relativa dintre caroserie si bratele suspensiei. Gandeste-te la o suspensie pe aer. S-a desumflat, masina e pe burta.

#1103
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Aha, cand o fi momentu o sa dau jos si arcurile sa le masor, sa n-am vreo surpriza.

La Logan e fain ca nu-ti trebuie prese si alte cele, se lucreaza usor la arc/amortizor

Edited by Octavian___, 25 March 2022 - 11:07.


#1104
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Pt ca pare o vineri linistita la job  m-am dus la indreptare de jante.
Acu astept, fiind in plan drept acu o vad mai bine ca sta mai lasata stanga fata, fuck...

Exceptand consumul, o placere sa mergi prin trafic de oras, cat ii de elastica, se simte ca-i usoara, stiu colegii ce zic cu Logan 1.6 16v sau Clio cu acelasi agregat sub capota :))

Edited by Octavian___, 25 March 2022 - 12:36.


#1105
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
E o mica bestie la demaraj la semafor. ;)

#1106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Octavian la mine arcul din dreapta era mai scurt decât cel din stânga.
Cumpara 2 arcuri același cod de culoare noi când schimbi și amortizoarele.
Te duci cu seria VIN a mașinii la un magazin de piese auto si comanzi arcuri fata. Te uiți și la pata de culoare de pe arc.
Pune kitul de flansa+rulment+cupola ricoseu OE Renault.

#1107
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Da, f probabil sa fie si la mime un arc mai scurt/slabit asta de pe stanga.
Io am spus...in imaginatia mea Loganu asta a fost condus de o nemtoaica mare si grasa.

Acuma cu arcurile, va rog daca ma puteti ajuta cu o relatie, arcuri cu punct galben.
Cu albastru am gasit, dar vreau din astea ce am pe masina cu punct galben, pt ca sunt (foarte) tari , nu vreau mai moi/slabe.
Si nici Eibach sau altele care sa imi coboare garda.
Sa fie tari ca astea si sa pastreze garda stock.

#1108
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostOctavian___, on 25 martie 2022 - 12:36, said:

Pt ca pare o vineri linistita la job  m-am dus la indreptare de jante.
...
.....
Au avut vopsea neuniforma la partea de strangere pe butuc, pt ca sunt vopsite (le stiu de noi, erau negre)
Dar cea mai mare buba au fost inelele de centrare, erau excentrice, foarte putin dar destul cat sa bata la viteza.

Acum e ok ata/snur/laser

Nu am vazut cat au ET-ul, dar sunt o idee mai iesite decat cele de tabla, nu mult/ostentativ, numa cat trebe :))



#1109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOctavian___, on 30 martie 2022 - 18:48, said:


Au avut vopsea neuniforma la partea de strangere pe butuc, pt ca sunt vopsite (le stiu de noi, erau negre)
Dar cea mai mare buba au fost inelele de centrare, erau excentrice, foarte putin dar destul cat sa bata la viteza.

Acum e ok ata/snur/laser

Nu am vazut cat au ET-ul, dar sunt o idee mai iesite decat cele de tabla, nu mult/ostentativ, numa cat trebe :))
De aceea prefer eu jante cu gaura de centrare 60,1 sau cumpăr jante de aliaj de Renault sau Dacia :)

#1110
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Si eu la fel, dar astea sunt faine, usoare si le-am primit moca (ceva troc ma rog)

Apropo de vulcanizare, nu mai are nevoie de recomandari pt ca se stie in Arad ca sunt ok, dar il pomenesc si eu pt ca sunt de nota 10+ , inclusiv patronu Pancescu cum ii zice si la firma.
Doar ca evident e plin de masini tot timpul, nu merge cu programare, trebe sa astepti. Pt ca n-am avut nevoie de masina, i-am lasat-o dimineata si dupamasa m-am dus dupa ea. Si n-am platit nimic pana nu m-am dus la o tura pe autostrada sa-i dau blana, asta la indemnul patronului.

Nu recomand unde am fost prima data, atelierul La Neamtu, evitati. Scumpi grav, si din pacate domnu administrator mai are de invatat cum se masoara un diametru la gaura de centrare janta (lui i-a dat 70,x am luat eu subleru si i-am aratat ca e 72,6 mm ) , cum se pozitioneaza o anvelopa pe janta ca sa ceara mai putin plumb...nimic de mirare ca e gol la ei si are de gand sa inchida atelierul, trebuia sa ma mir inainte sa merg acolo.

Nu am apucat sa trag acel fir de masa bord nici acum, sa-mi fie rusine. Am mai patit o data sa opresc motorul (pe pozitia de mijloc la contact) si motorul sa nu se opreasca imediat...caraiala in bord, e clar ca e ceva problema, contact, masa)

#1111
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostOctavian___, on 12 octombrie 2021 - 19:03, said:

Am schimbat oloiu.
Tipic la Logan (ca numai la Logan am patit) sa nu poti desface filtrul de ulei.
Cu cheia de tabla dedicata nicio sansa.
Mana cereasca cheia universala luata de la lidl, folosita de prima data si si-a scos banii

Ma duc la o tura
Cand ma-ta ai schimbat uleiu ca n-ai spus km!!
Nah...ny stiu cat am avut si evident nu stiu cat am rulat...inuman
145750 km acum.
Il schimb...

#1112
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View PostOctavian___, on 10 septembrie 2021 - 10:30, said:

Si acum tot intamplator am vazut valoare rotunda (m-am dus sa iau tigari si sa alimentez, texte....  )

1000 km in 3 sapt doar foiala.

LE: scuzee, 2000 km in 3 sapt ! zzzz....

Deci a se vedea ce linistit sta ralanti-ul pe prima liniuta Posted Image)
+6/7000
o sa iti dau un carnetel :))

#1113
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
...o tura ceva...? Nimeni nimic..? Io sunt pregatit, oloi schimbat, benzina putina in rezervor ca sa fie usoara, ceruita ca sa alunece bine aeru, cu copilu am fost in parc... :))

Attached Files



#1114
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,968
  • Înscris: 13.11.2016
Attached File  20200206_164611.jpg   340.34K   45 downloads
Ziceai de-o tura ? :)

#1115
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
De locatie nu-mi dau seama, dar daca esti din Arad ne intalnim si noi frumos in parcare la Expo.
Io m-am si intors acu, sa vad antrenamentele si calificarile la F1

Cat am fo plecat am renuntat la usurime si am pus porcu mare sa impresionez fietilii din parc, cu geamurile fata un pic deschise  evident sa nu faca presiune sa se sparga naiba... :)))

Attached Files



#1116
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostOctavian___, on 07 mai 2022 - 18:37, said:

...o tura ceva...? Nimeni nimic..? Io sunt pregatit, oloi schimbat, benzina putina in rezervor ca sa fie usoara, ceruita ca sa alunece bine aeru, cu copilu am fost in parc... Posted Image)
Eu ii zic ai mele Furia Rosie. ;)

Arata superb pe rosu...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate